|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прво жена а потоа мајка
11.9.2014 11:45:01   
Defne90 RR
Прво мајка па потоа се друго.Едноставно тоа е така.Децата штом ќе дојдат во животот стануваат приоритет и се друго оди во заден план.Секако дека сум и жена и дека наоѓам време и за сопругот и за дружби,ама сепак се осеќа дека не е ко порано од фактот што имам две деца па ми останува многу помалку време за се друго.Ама како така се балансира и се трудам со се и на сите да им надокнадам.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Прво жена а потоа мајка
15.3.2016 12:52:00   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Елизабет Бадинтер, контроверзен француски филозоф и водечка феминистка тврди дека мајките прво треба да бидат жени, а на второ место да го стават мајчинството. Според неа напорот кој што го вложуваат жените со текот на времето ги направил робови на нивните деца

1.Бидете прво жени, а потоа мајки

2.Не бидете робови на своите деца

3.Не се чувствувајте виновно затоа што користите млеко во прав или некој го чува вашето дете наместо вас

4. Вратете се на работа

5.Понекогаш седнете и за своја душа напијте се чаша две црвено вино

*што мислите вие?*


(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Прво жена а потоа мајка
25.5.2016 13:55:04   
vezilka RR
Ако госпоѓава е таа која мислам е сопруга на Бадинтер (кај нас познат по нешто друго user posted image ) е бизнисменка, која застапува некои феминистички ставови. А според мене е далеку од контроверзна. Инече овие пет точки мене ми се баш онакана место и не ми се спорни.

Еве една контроверзна прказка на темава. Еднаш еден таксист ми одржа една таква „лекција’ за тоа како треба да се однесуваат мајките. Си повикав јас такси да ме носи на саем, одев на концерт. Таксистот, бидејќи ме возел повеќе пати, знаеше дека имам мало дете и ме праша каде толку доцна. Му викам јас на концерт. Леле ко ме подбра, како тоа јас дете дома а ќе сум шетала по концерти, тоа било за млади, без обврски и бла, бла, бла.. Така некои го сваќаат мајчинсвото. Мајките немаат право на збава и дружење оти се мајки. И единствено тоа треба да бидат.



_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Прво жена а потоа мајка
26.5.2016 22:10:11   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Мајките немаат право на збава и дружење оти се мајки. И единствено тоа треба да бидат.



morav ova da go citiram.ne e bas taka. zena na bratuced na maz mi ima 32 god i se slucuva nekogas da izlezat so maz i vo restoran.ednoto dete ima 13 a drugoto 6 god i si sedat dooma

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Прво жена а потоа мајка
27.5.2016 9:33:02   
blue_blue
Јас не знам зошто би требало да изберам едно, ми нема смисла да изберам едно и тоа да бидам кога реално двете сум....а од ситуацијата зависи кое е пред кое - ако детето ми е болно сигурно нема да мислам да облечам чипкани гаќи и да лакирам нокти и да идам на кафе со другарки туку ќе бидам мајка и ќе бидам 100% посветена на негово оздравување...ако детето нема некоја реална потреба од мене во даден момент тогаш прво ќе бидам жена и ќе правам нешто за себе и за партнерот, а мајчинските обврски ќе почекаат..за мене овие две улоги постојано се менуваат, а на која и давам приоритет во даден момент зависи од ситуацијата

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Прво жена а потоа мајка
28.5.2016 18:39:36   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Јас не знам зошто би требало да изберам едно, ми нема смисла да изберам едно и тоа да бидам кога реално двете сум....а од ситуацијата зависи кое е пред кое - ако детето ми е болно сигурно нема да мислам да облечам чипкани гаќи и да лакирам нокти и да идам на кафе со другарки туку ќе бидам мајка и ќе бидам 100% посветена на негово оздравување...ако детето нема некоја реална потреба од мене во даден момент тогаш прво ќе бидам жена и ќе правам нешто за себе и за партнерот, а мајчинските обврски ќе почекаат..за мене овие две улоги постојано се менуваат, а на која и давам приоритет во даден момент зависи од ситуацијата

zavisi koj kako si ja svajka situacijata za vreme na majcinstvoto. jas eve potpolno se slozuvam so komentarov. isto taka mozam da svatam i koga majcinstvoto e staveno pred se ama da e na nekoe 2ro-3to mesto... nikako ne mozam da razberam. a sum videla mnogu takvi slucai.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 31
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?