|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 36 37 [38]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.2.2016 15:51:24   
elena22
Веке 2,5 гoдини.Некoлку месеци се oбидувaвме сo клoмифен aмa немaше успех и сегa пред дa прaвиме инсеменицaијa ке oдaм нa хсг,aмa ме фaќa стрaв зaшo читaв декa oд инфекции дoaѓa дo зaпушувaње.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 926
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.2.2016 9:31:48   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: elena22

Веке 2,5 гoдини.Некoлку месеци се oбидувaвме сo клoмифен aмa немaше успех и сегa пред дa прaвиме инсеменицaијa ке oдaм нa хсг,aмa ме фaќa стрaв зaшo читaв декa oд инфекции дoaѓa дo зaпушувaње.


Не се секирај, со ХСГ се откриваат аномалии ако ги има и се преземаат следни чекори. Подобро така, отколку да си го губите времето по доктори и да не ја решите причината за неуспешните обиди. Пиши ни како ќе пројдеш.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот elena22)
Непосредна врска до пораките: 927
   RE: Проверка на проодност на каналите
5.5.2016 12:28:52   
донка
Zdravo Ringerajki

Jas imam edno prasanje do vas.
Denes pravev HSG i neuspesno bese.Prvo odvaj me namesti pa potoa celata tecnost se vrakala nazad.Ne mi napravi snimka zasto neuspesno bilo i onaka kako neoficijalen komentar deka sto ke odlucela doktorkata koja me vodi, dali ke se obide povtorno da se napravi hsg ili so laparaskopija da se vidi sto e problemot.Jas sum vo neizvesnost dali se zapuseni kanalite i dali ima nekoja precka ili ne uspeale da mi napravat snimanje bidejki ne se strucni dovolno.Dali nekoj ima slicno iskustvo kako moeto?Inaku jas imam edno dete i sega sakam vtoro no po nekolku godini obiduvanje ,resiv da odam na ginekolog i da vidam dali imam problem.Koga otidov i koga i kazav na doktorkata deka sum porodena so carski ,prvo sto kaza e deka mozno e da se zappusile kanalite i deka mora da se napravi hsg.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 928
   RE: Проверка на проодност на каналите
5.5.2016 20:53:24   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: донка

Zdravo Ringerajki

Jas imam edno prasanje do vas.
Denes pravev HSG i neuspesno bese.Prvo odvaj me namesti pa potoa celata tecnost se vrakala nazad.Ne mi napravi snimka zasto neuspesno bilo i onaka kako neoficijalen komentar deka sto ke odlucela doktorkata koja me vodi, dali ke se obide povtorno da se napravi hsg ili so laparaskopija da se vidi sto e problemot.Jas sum vo neizvesnost dali se zapuseni kanalite i dali ima nekoja precka ili ne uspeale da mi napravat snimanje bidejki ne se strucni dovolno.Dali nekoj ima slicno iskustvo kako moeto?Inaku jas imam edno dete i sega sakam vtoro no po nekolku godini obiduvanje ,resiv da odam na ginekolog i da vidam dali imam problem.Koga otidov i koga i kazav na doktorkata deka sum porodena so carski ,prvo sto kaza e deka mozno e da se zappusile kanalite i deka mora da se napravi hsg.


Donka kaj pravese Hsg , sto ti pisuva vo izvestajot?

(Одговор на членот донка)
Непосредна врска до пораките: 929
   RE: Проверка на проодност на каналите
5.5.2016 22:20:19   
kapina
Podobro e laparoskopija da napraves oti e poprecizna metoda megutoa najdobro prvo sovet od ginekolog dali da napraves ili ne

(Одговор на членот elena22)
Непосредна врска до пораките: 930
   RE: Проверка на проодност на каналите
5.5.2016 23:07:21   
MademoiselleNina
дијагностичка лапроскоија и хистероскопија истовремено според мене е најдобро да се направи, и ако има некој проблем веднаш да се интервенира. Но сепак треба да се консултираш со гинеколог, ја би те советувала со двајца да се советуваш, да си имаш две мислења. А штом не настапува бременост некое време, треба да се направи проверка на проодност на каналите, како што и те упатиле. Јас немам искустово со ХСГ, јас директно отидов на лапаро хистероскопија, така одлучив, кога ми кажаа дека со хсг само се констатира состојба, ништо не се превзима, а и плус зрачење на коешто јас лично сум голем противник.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 931
   RE: Проверка на проодност на каналите
6.5.2016 10:50:26   
донка
jas pravev hsg na klinika.Izvestaj nemam bidejki ne mi napravija snimka.Ke odam slednata nedela da go zemam otpusnoto pismo i ke vidam dali nesto napisale i so toa ke odam kaj mojata doktorka.Sto ke kaze toa ke pravam ponatamu.Jas sum zbuneta i neznam dali so toa sto cela tecnost se vratila nazad toa znaci zapusuvanje ili ne e dobro izvrsena rabotata od strana na doktorot.Cudno mi e bidejki pred 10 godini super mi bea rezultatite od hsg no e pominato vreme i dali e mozno da se zapusat do tolku sto voopsto ne moze da se napravi snimka.

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 932
   RE: Проверка на проодност на каналите
17.5.2016 18:25:45   
вераинадеж
Jas denes pravev HSG na GAK i bev prva zakazana.Moram da kazam deka bolese,mi stavija spekulum i toa drugoto so koe sto ti go stipnuvaat grloto na matkata,i me bolese,pa me teraa takva da odam pogore polevo da se premestuvam taka sto se otkaci aparaturata pa mi ja vadea,pa ne mozea da ja izvadat zosto me secese nekade vnatre.Pak odnovo spekulum pak bolka i dodeka ti ja stavaat tecnosta boli i poveke,jas se prepotiv.Stanav i otidov da se oblecam i me viknaa da mi kazele nesto.Gi zamoliv da sednam zosto pocna da mi se vrti pamet kako pred nesvestica.Dodeka sedev mi rekoa deka na sred snimanje se rasipal aparatot i nemalo da ima snimka,ama od toa sto videle dobro bilo i deka ke dobijam opisen rezultat bez sliki po dva dena koga ke odam da ja zemam otpusnata lista.Drugite zeni gi ispratija doma.Dojdov doma i po saat, dva mi se javija deka rasipan bil aparatot da ne sum doagjala "utre"na HSG da gubam vreme.Si vikam sega ovie izgleda me zaboravija i deka me snimaa pred 2 casa pa koga ke odam po otusna lista da ne mi recat deka ne sum se ni snimala,deka sum greska nesto...Iznervirana sum mnogu i od celoto patesestvie moe se cuvstvuvam kako da me zgazil voz.I ne znam sega sto me ceka,stvarno ne znam... user posted image

(Одговор на членот elena22)
Непосредна врска до пораките: 933
   RE: Проверка на проодност на каналите
17.5.2016 19:52:51   
kapina
javi se prvo prasaj dali ke imas otpusno pismo posle odi na mene taka mi rekoa za otpusnoto pismo od histeroskopijata

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 934
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.5.2016 12:40:26   
вераинадеж
Bav vcera na GAK,se iznacekav ama na kraj dobiv priem kaj doktorot i mi rece od 23 da pijam primolut nor i na 1vi juni da se javam kaj sestrite za priprema za histeroskopija.Samo papot i brisevite mi se od fevruari / mart mesec,a posle toa sekoj mesec piev antibiotik poradi sedimentacijata i sega ne znam dali pak treba da pravam a i nema vreme zosto sega pijam antibiotici vibramicin.Inaku mi dadoa samo opisen rezultat od HSG,a sliki nema i pisuva "Poradi tehnicki problemi (aparatot ne eksponiral) ne sme vo moznost da prilozime grafii,no poslednata grafija fotografirana i ispratena na imeli na klinikata za GAK. Kavum uteri so triaglesta forma,centralno postaven,bez defekti vo polnenje.Obete tubi prikazani po dolzina izviugani i proodni.Se prati sloboden kontrast ekstratubarno." Kojznae dali stvarno bilo taka,nemam slika i me kopka.Se cudam samo sto da kazam na rabota od 1vi i kolku boleduvanje moze da dade ginekologot.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 935
   RE: Проверка на проодност на каналите
22.5.2016 18:38:26   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: вераинадеж
Se cudam samo sto da kazam na rabota od 1vi i kolku boleduvanje moze da dade ginekologot.


За хистероскопија ако не е оперативна даваат една недела, а ако е оперативна даваат 2 недели боледување, барем за мене беше така. Прашај го матичниот гинеколог, тој најточно ќе ти каже.

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 936
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.3.2017 20:11:31   
Skorpija2710
Zravo na site koi imaat zelba da bidat majki edna od niv sum i jas pa se soocuvam so golem problem i sakam da spodelam so vas ako nekoj e minal. Po istiot pat da mi pise na 23 mi pravea hsg i premnogu me bolese i mi rekoa deka nemam proodnost na kanalite ke treba da se odlucam ivf no doktorot mi dava 30% deka mozam i prirodno so obid posle hsg nie si imame sekoj den odnosi no vcera i denes osekam bolka vo stomahot dali ima sansi za bremenost ili samo psiha

(Одговор на членот mira)
Непосредна врска до пораките: 937
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.3.2017 23:21:20   
kapina
A da si napraves ti laparoihisteroskopija pa da znaes tocno na sto si od nea poprecizna metoda za kanalite nema

(Одговор на членот Skorpija2710)
Непосредна врска до пораките: 938
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.3.2017 21:36:19   
Skorpija2710
Ti blagodaram mnogu

(Одговор на членот elena22)
Непосредна врска до пораките: 939
   RE: Проверка на проодност на каналите
31.3.2017 12:06:37   
kapina
Odi zakazi si na gak kaj dr trajanova prelrasna doktorka

(Одговор на членот Skorpija2710)
Непосредна врска до пораките: 940
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.4.2017 21:08:48   
Anonimen
pred mesec dena pravev HSG vo Sistina kade se utvrdi na snimkata nepreodnost na kanalite, pri konsultacija so dr.Pancevski mi kaza deka moram da pravam laparaskopija za da se vidi tocno proodnosta na kanalite i na lice mesto toj da odluci dali ke se iscistat ili dokolku bile osteteni i dvata moralo da se izvadat... i koga se pravelo invitro moralo kanalite da bidat dobri ili da se otstranat ako bile osteteni, malku mi bese ova nejasno... da prasam dali nekoj imal vakov slucaj.user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
  Непосредна врска до пораките: 941
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.4.2017 21:40:24   
Maleno
Zdravo zenicki ke ve zamolam za pomos ako nekoj se razbira da mi kaze sto znaci ovaa e naod od hsg. Sinostropiran kavum uteri.obete tubi se prikazani po cela dolzina . Proodi mal del od kontrastot se zadrzuva vo ahtezii a mal del se razleva slobodno vo abdomenot.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 942
   RE: Проверка на проодност на каналите
17.10.2017 19:48:55   
emaaaa
Me interesira dali pravat HSG во Newborn klinika i kolku cini toj pregled ? Iskustva od tamu..

(Одговор на членот Maleno)
Непосредна врска до пораките: 943
   RE: Проверка на проодност на каналите
17.10.2017 19:54:37   
kapina
Jas sega gledav na fb oti pravat histeroskopija veke vo new born klinik a za hsg neznam

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 944
   RE: Проверка на проодност на каналите
25.10.2017 9:07:37   
123ана
Во Њу Борн мислам дека не прават ХСГ, прават во државна клиника, во Систина, Толовски и можеби во Ремедика.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 945
   RE: Проверка на проодност на каналите
24.1.2019 14:43:00   
SandraRo
Devojki posle hsg koga moze da se ima odnosi i obidi za bebe

_____________________________

Жената може да ти биде најдобар
пријател,љубовница,најголем непријател или
ноќен кошмар... но се зависи од тоа како ќе се
однесуваш со неа...

(Одговор на членот 123ана)
Непосредна врска до пораките: 946
Страница:   <<   < Претходна страница  34 35 36 37 [38]
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 36 37 [38]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?