|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
11.3.2015 22:58:27   
lukajana RR
Се закажува ако правиш и скрининг и лабораторија а ако е само лабораторија т.с приска не се закажува ама ако веќе доаѓаш на гак направи и тоа и тоа ке платиш 500 денари за двете

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
12.3.2015 13:46:50   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Меланија, еве се распрашав, и мојава матична зема 700 ден за ехо/скрининг, сестрата зема крв и потоа заедно со мерките ги испаќаат Ск на клиника - за што земале 1900 ден. Значи вкупно 2600, изгледа за транспорт до СК се потребни 2000, поефтино ќе ме фати јас да си дојдам до таму user posted image

Скопје е преку светuser posted image сериозно матичнава да не не тие матична?user posted image Која недела си?Ако добро разбрав 17н. Пријателка ми спомна дека закажала за приска во 18ч.??? Да се јавиш најдобро во лабараторијата на ГАК .Да не неможе без закажано па џабе да се малтретираш

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
28.3.2015 22:15:18   
srecnaZg
Zdravo na site...Cekav da najavam za ovoj moment rodiv pred 3 dena zdravo i pravo i ubavo devojce...Koga napraviv tripl test mi bese visok rizik 1:118 za down sindrom ...i se nudese amino, mi objasnija deka ima rizik da izgubis dete koe mozebi e zdravo..So maz mi odbivme,oti i onaka sto i da bide vece vlegovme vo 5 iot mesec...Da ubijam bebe nemozam pa sto ni dade Gospod...So mnogu stres i plakanje do krajot no so verba...Prisca test nisto nego glupost i stres za trudnici i e probiren test,statisticki....Ima test koj cini isto e preku krvta no pelu DNK se potvrduva p,se vika Humana i e sigurna...Pozdrav do site...Jas sum srecna mama na zdrava i ubava devojkauser posted image

< Поракaта ја уредил srecnaZg -- 28.3.2015 22:21:50 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
28.3.2015 22:30:14   
Melanija RR
srecnaZg user posted image да ви е жива и здрава ќеркичкатаuser posted image супер што се е во ред и што непотребно си била изложена на стрес.
Добре дојде на Рингераја и ти посакуван убава дружба и многу советиuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот srecnaZg)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
28.3.2015 23:07:57   
lukajana RR
srecnaZg да ти е жива и здрава ќеркичката и голема да расте ,добро што сепак добро се завршило можам да замислам каков стрес ти приредиле.
Добредојде на рр се надевам ке се читаме низ темите

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
23.5.2015 22:29:49   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Jeni80

Go dobiv rezultatot od Priscata, pisuva zgolemen rizik za Daunov sindrom ( 1:50). Mnogu se rastrevoziv,vejke dva dena se mislam sto da se pravi, se plasham deka ke mu nastetam na bebushot, no nemozam da prestanam da se grizam. Dr mi sovetuva ponatamosho ispituvanje ( neinvazivna metoda ) toa preku krv sto se ispituva, se prajkaat krv vo stranstvo I za dve nedeli se ceka rezultati ( 50 000 den e mi e mnogu skapo ). Utrovo dobiv vest za nesreken slucaj na mnogu blizok clen na familijata, neznam kako da ostanam prisebna.


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Jeni80, резултатот од ПРИСКА покажува статистичка веројатност може и да е точен а може и не. Правење на натаможни тестови има смисла само ако сметаш дека би ја прекинала бременоста доколку со сигурност се потврди дека плодот е со хромозомски нарушувања. NIFTY тестот кој го спомнуваш е нова метода и не знам колку е точен, знам дека е скап. Имаше и тема на РР за него па прочитај и информирај се. Амниоцинтеза е таа „инвазивната“ метода што ја спомнуваш, мада според мене не е таа инвазивна, само што се прави од 17 до 19 недела. Не знам која недела си, може да те изеде јанѕа до тогаш. Од секирации аир нема...знам дека е лесно тоа да се каже некогаш а тешко реално да го напраиш ама во даденава ситуација секако е поважно да се фокусираш на следен чекор кој и да избереш тој да биде....јас имам пишувано дека правев амнио и тоа на мое инсистирање. Сметав дека ризиците се далеку помали од можноста да родам дете (или деца во мојот случај пошто носев близнаци) со хромзомски нарушувања...секако знаев дека ако се докажеше било какво нарушување ќе имав прекин на бременоста....

ИЗВОРНА ПОРАКА: Jeni80

Da, gi procitav site temi od ovaa problematika na forumov, I za aminocinteza I za Nifty...nemozam da se odlucam. Maz mi e ubeden deka e se vo red, I me ubeduva da ne se zamaram, no ne e vozmozno. Inaku sum 13 nedela. Go imam vikendov pred mene da odlucam sto da pravime. Guski do site.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Azzura

Jeni80, ако можете некако да се снајдете за пари за неинванзивниот метод, тогаш супер. Јас многу читав за овие тестови, до сега не се покажале како негативни. На Запад се дури и стандардна процедура во текот на бременоста. Но, кај нас се уште е скапо кој може да си го дозволи -супер. Моја роднина го направи и сега е мирна. Точноста му е 99%. Доколку се одлучите за амниоцитеза, во Систина е 17.000 денари (мислам) и се прави со најнови тенки игли, а добивате точност од 99,9% и испитување на сите хромозоми. Појдете до Систина и закажете кај д-р Петровска или д-р Димчев, двајцата се едни од најдобрите доктори во делот на фетални аномалии. Апаратурата во Систина е од пред неколку месеци, па така можат да се видат многу маркери кои укажуваат на Даунов синдром. Скринингот кај нив е 3900. Јас бев на втор скрининг кај д-р Петровска и комуникацијата со неа е навистина смирувачка. Можеби е скапо -да, но знаеш и сама дека мирот нема цена.
Од Ремедика би ти ја препорачала д-р Адамова, која е во пензија, но таму работи хонорарно. Д-р Адамова е експерт за фетални аномалии и еден од најдобрите доктори во регионот. Викаат, Адамова што ќе каже - кажано е.
Не одолговлекувајте со испитувањето, сепак можноста од 1:50 не е мала...слушај го срцето и докторите...ти посакувам се најдобро и со лесно. :)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Jeni80

Ti blagodaram mnogu Azzura, I jas se mislam da odam slednata nedela na uste 1-2 mislenja, I kaj Dimcev I kaj Adamova, pa vo zavisnost od toa sto ke kazat, ke zavisi sto ponataka. Aminocintezata ne mi e bas opcija, bidejki mojot problem za zabremenuvanje bese oblikot na matkata, sto e dopolnitelen rizik za spontan I plus imam nekolku operacii I rezovi na stomakot sto bi pravele dopolnitelno problemi.
Ovie denovi mnogu citav na stranski sajtovi, I vsusnost ima I mnogu drugi anomalii sto nemozat da se detektiraat rano, taka da ako ne e daunov sindrom, moze da e nesto drugo I nemoze da se zastiti covek. Se molam na Boga da bide se vo red. Na kraj se ke bide kako sto saka Gospod, I si vetiv deka nema vejke da citam, ova nema kraj.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
27.5.2015 22:19:00   
srekna2
Zdravo ppiskusni mesinja :) pravev priska 1, i sakam da prasam dali nekoj ke saka da mi gi Objasni poimive podetalno ako znae.
PAPP-A Value:2.37 , Corr. Mom: 1,01
fb-hCG Value:200 , Corr.Mom: 6.05
Age risk: 1:835
Biochemical T2 risk: 1:161
Combined trisomy w1 risk: 1:964
Trisomy 13/18 + NT <1:10.000




(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
28.5.2015 12:32:43   
AnnaMolly RR
srekna2, јас само да ти го кажам моето искуство со приската.
Со првата бременост пред 6 години не правев приска, никој не ми ја препорача и воопшто не ни знаев дека постои.
Родив здраво, право бебенце, кое сега е момче од 5 години.

Втората бременост правев ПРИСКА.
Резултатот за Даунов синдром ми беше 1:67 и матичнара крена паника ме прати на амниосинтеза веднаш.
(колку за споредба, тебе резултатот ти е 1:10.000, па види ја ти разликата).
Бременоста за жал ми заврши во 5 месец го изгубив бебето поради проблеми со постелката, а на обдукцијата се покажа дека било здраво, право и дека немало ни Д од Даунов синдром.

Така да, јас решив да не и верувам на приската и во следната бременост здравје нема ни да ја правам.
Тоа е статистичка информација и не се базира на факти, туку на препоставки.

Инаку, твоите резултати се супер, шансите за хромозомски аномалии ти се минимални.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
28.5.2015 18:39:23   
srekna2
I jas znam deka ne treba da se veruva u ovoa vo potpolnost, ali moite prethodni dve losi iskusvta sega mnogu sum voznrmirena I okolu se se milsam (spontan 1 vo 5,5 mesec I2 spontan vo 6 nedela) I sega malku me zagrizuvaat prvite vrednosti okolu PAPP-A I fb-hcg kako I biochemical T-21 risk.doktorkata mi spomna deja ukazuvalo yoa na mozni problemi so postelka od koi doagalo do spontani ili rodeni bebinja so mala kilaza. Imam uste edno prasanje dali treba da se pravi i PRISKA2? Ili da ne se zamaram tolku mnogu so ovie raboti? Pozdrav

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
28.5.2015 21:14:33   
Melanija RR
srekna2 За овие мислам само се гледа

Age risk: 1:835
Biochemical T2 risk: 1:161
Combined trisomy w1 risk: 1:964
Trisomy 13/18 + NT <1:10.000

Мислам последново е како некој вид збирно а тоа ти е супер.Ако те плаши консултирај се со специјалист

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
29.5.2015 1:48:07   
srekna2
Fala ti Melanija

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
6.3.2016 21:38:21   
весник
Има ли некоја од Вас број од биохемиска лабораторија на Гак..пишете ми во приватна порака доколку имате...фала Ви...

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
24.3.2016 10:30:20   
Neurotoxin RR
Да прашам за земање на резултатите од приска, има ли одредено време на пр. после 12 или може било кога да се земат. Во петокот се измрцварив на клинка и изгледа не ни заслушав што ми рекоа.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
24.3.2016 12:00:18   
lolla RR
Да, има, пред скоро две години јас кога земав, резултати беа после 12ипол. Сега не знам како е.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
24.3.2016 12:29:17   
Neurotoxin RR
епа фала ти многу, и онака ќе одам покасно за секој случај да не треба да дремам таму.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 115
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?