|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 14:27:38   
cucamaca
Се присеќавате ли често на начинот на живот кој го водевте пред да станете родител?
Што правевте?
Често излегувавте со пријателите, а сега не? Посветувавте ли повеќе време на личен изглед (физер, козметичар,...)?
Што не ви паѓаше на памет дека некогаш би го правеле, се додека не станавте родител?

_____________________________

*** cucamaca ***
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 14:29:09   
miana
Pred da stanam majka bev mnogu silna a sega sum golem slabic..Mnogu mi e krivo ama taka e ... Totalno sum promeneta

(Одговор на членот cucamaca)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 14:32:52   
niki
ne se prisekavam, se naviknav na roditelskiot zivot i ne bi se vrakala nazad, ne bi go menuvala za nisto
inaku ne pretpostavuvav deka ke se natprevaruvam na roditelski forum definitivno ni na kraj pamet ne mi pagase

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 14:33:17   
JovanaJ
Jas pak sprotivno, sega sum mnogu mnogu po jaka. Otakako imam dete mi se smeni totalno pogledot na zivotot. Site raboti sto smetav deka predhodno mi bile vazni , sega razbiram deka vsusnost bile nevazni...
No sega mozam da kazam deka se grizam za sebe 100 pati poveke nego koga nemav dete. Sakam da bidam zdrava, hrabra i da pominam so decata sto poveke vreme od zivotot.
A pred da stanam majka imav samo mnogu poveke vreme za sebe licno, sega se boram edvaj da ukradam nekoj takov moment user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 14:37:40   
ivoni4ka
kako ne se prisetuva spienje do 12 casot redovno cistenje, doma mi bese ko apteka, koga sakas togas izlezes kade sakas i koga sakas se vrakas, rucek jades kako normalen covek i neznam uste sto, ama zatoa dusata mi bese prazna deka nemam nikoj svoj koj ke me saka bezuslovno, ama ete si imam bebence najslatko koe duri i vo son me vika MAMO

_____________________________



(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 14:38:17   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

inaku ne pretpostavuvav deka ke se natprevaruvam na roditelski forum definitivno ni na kraj pamet ne mi pagase


potpis :)))))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 14:41:07   
sandriana RR
Петок и сабота дека во 9 ќе бидам во кревет user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 14:44:53   
mama_06
Пред да станам мајка, појма немав дека сум способна за мулти мулти мулти таскинг

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 14:46:11   
cucamaca
Јас сум посилна и потрпелива од порано, ама...
Не ми паѓаше на памет дека нема да се туширам секој ден user posted image само затоа што нема да имам време user posted image (што би рекла другарка ми - „ех и туширањето ни` стана луксуз“) user posted image
Многу ми недостига единствено излегувањето кога сакам и до кога сакам, ми недостига да се вратам дома во 4 сабајле и следниот ден да го поминам мамурна со мисла „више не пијам волку“ user posted image user posted image user posted image

...ај нека потпркне user posted image па се надевам ќе си пружиме некое вакво задоволство со другарчињата и мажињата user posted image

_____________________________

*** cucamaca ***

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 15:09:27   
princessa
pred da stanam majka imav mnogu vreme za sebe i sekogas bev sredena, mnogu si obrakav vnimanie na oblekuvanje, na izgled, na ishrana. Sega nemozam veke, a treba da se izleze nadvor N ceka na vrata i dosaga dodeka ne se izleze i jas nikoj pat na raat nemozam da se spremam. Luksuz mi e ako imam vreme i za vecernata kremauser posted image .

(Одговор на членот cucamaca)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 15:10:01   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_06

Пред да станам мајка, појма немав дека сум способна за мулти мулти мулти таскинг

Hahahahah, isto!

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 15:15:17   
Annet
Pred da stanam majka mi bese mnogu dosadnouser posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пред да станам мајка/татко
14.6.2013 22:40:00   
Snowhite RR
Често се сеќавам на тој период и напати ми недостигаuser posted image
Нон стоп бев излезена од јутра до сутра што би се рекло, дома слика му имав оставеноuser posted image
Ни на крај не помислував дека можам да бидам толку принципиелна, ни на крај памет не помислував дека ќе го живеам животот рутински, т.е. дека секој ден ќе наликува на претходниот и ни на крај памет не помислував дека ќе си легнувам во 9.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пред да станам мајка/татко
15.6.2013 1:29:08   
Pepelaska *
Пред да станам мајка кога ова време бев будна не се мислев како ќе издржам кога сабајле ќе списка Мамооо станувај надвор има сонце user posted image .
Понекогаш многу ретко ми недостига тоа време, ама ако некогаш случајно ( еднаш во триста години) излезиме до касно негде, или па го оставам детето пола ден со баба и дедо , мислам дека ќе полудам , додека не си легнам до него/си го земам дома.

Се во свое време.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пред да станам мајка/татко
15.6.2013 12:38:16   
Bethany
Пред да станам мајка си гледав само на своите потреби, сега потребите на моето малечко се на прво место.
Порано се нервирав за глупости, трошев време и нерви на глупи работи, сега се чувам за моето малечко.
СЕга е се подредено кон него и неговите потреби, организираш си го времето спрема него, се мора да биде под распоред.
Ама тој ми донесе радост, зрелост и исполнетост во се. user posted image

Ама ќе дојде пак време кога работите ќе се сменат, кога нема се да се врти околу него, кога ќе порасте. Што вика Пепелашка се во свое време и секое време има своја убавина.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пред да станам мајка/татко
10.7.2014 0:52:54   
Defne90 RR
Пред да станам мајка,бев недозреано дете кое што мислеше само на своите потреби и најголемата грижа ми била што да облечам на излегување и како да се нашминкам.Пред да станам мајка излегувавме секој ден и се прибиравме насабалје.Често знаев да си се почастам со жестоко пиење за викенд и воопшто не се замарав со тоа дека насабалје ќе бидам мамурна и нема да можам да гледам деца.Имав повеќе време за средување и дотерување,за џогирање и шетање по цел ден.Сега мојот живот е чиста рутина,спротивност од сето тоа што било пред да станам мајка.И не се каам.Ни се случувало да ги оставиме децата на спиење кај бабите ама толку многу ми недостигаат тогаш.И знам мојот живот се промени благодарение на нив и мене ме радува баш тој факт.Сепак секое време како што напишала погоре членката си има свои убавини и се си доаѓа тогаш кога треба.Децата само ни помагаат да созрееме и да бидеме посилни личности,за нив и за целото семејство.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пред да станам мајка/татко
10.7.2014 16:04:13   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Пред да станам мајка,бев недозреано дете кое што мислеше само на своите потреби и најголемата грижа ми била што да облечам на излегување и како да се нашминкам.Пред да станам мајка излегувавме секој ден и се прибиравме насабалје.Често знаев да си се почастам со жестоко пиење за викенд и воопшто не се замарав со тоа дека насабалје ќе бидам мамурна и нема да можам да гледам деца.Имав повеќе време за средување и дотерување,за џогирање и шетање по цел ден.Сега мојот живот е чиста рутина,спротивност од сето тоа што било пред да станам мајка.И не се каам.Ни се случувало да ги оставиме децата на спиење кај бабите ама толку многу ми недостигаат тогаш.И знам мојот живот се промени благодарение на нив и мене ме радува баш тој факт.Сепак секое време како што напишала погоре членката си има свои убавини и се си доаѓа тогаш кога треба.Децата само ни помагаат да созрееме и да бидеме посилни личности,за нив и за целото семејство.

Potpis....user posted image hhaha...mene iskreno mi nedostigaat nekoi raboti od togasniot zivot,kako na primer da si odmaram do beskraj da se izlezavam do beskraj i da spijam kolku sto mi se spie user posted image no ovoj zivot ne bi go menuvala za nisto,mnogu raboti od togas ne vredela vo sporedba so segasniov svet na majkite user posted image nema povredno i poslatko nesto od toa da imas semejstvo da e so tebe covekot koj go sakas i vaseto dete.pa povekje ti e mirna glavata user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пред да станам мајка/татко
5.8.2014 14:16:00   
sonc90
pred da stanam majka (a majka sum samo mesec dena) spiev do 12,non stop mi bea lakirani noktite,sredeni tip top,sekoj den sredena,istusirana(a eve pr denes duri i na lekar otidov bez da stavam rexona),doma kukjata mi bleskase (a sega so mm se karame koj da iscisti a koj da sedi so bebeto),jadev vednas koga ke stanam (a sega ne znam sto e dorucek sto rucek a sto vecera,jadam koga ke imam vreme ako imam vreme ako ne i ednas dnevno e dovolno)...i vise ne znam,ne mi teknuva ama sepak koga ke gi vidam tie mali ocinja i koga ke ja osetam nejzinata toplina zaboravam na se i ic ne mi e gajle ni jas kako izgledam,ni doma kakvo mi e!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?