|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Празна јајце клетка
23.1.2010 12:48:50   
bani
Tazna sum zatoa sto vtor pat na sestra mi i se slucuva pri aspiracija na jajce kletka taa da e prazna??? Inace odi po priroden pat na ivf bez hormoni, megutoa imam slusnato i deka ima slucai so hormoni pa da nema jajce kletka?
ako imate poznavanja okolu ovaa rabota kazuvajte pliz

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 23.4.2012 0:34:10 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: prazna jajce kletka
17.3.2010 13:04:40   
none
JAS ZA OVA PRVPAT SLUSAM KAKO TOA PRAZNA JAJCE KLETKA ,JAS MISLAM ILI POSTOI JAJCE KLETKA ILI JA NEMA,KOJ ZNAE NEKA PISEuser posted image

(Одговор на членот bani)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: prazna jajce kletka
17.3.2010 13:59:32   
vezilka RR
Веројатно се мисли на празен фоликул, односно фолукулот не содржи јајце-клетка. Тоа се случува ако е ниско нивото на естрадиолот. Затоа при контрола на фоликулите за време на стимулацијата се мери ендометриумот, кој укажува на тоа колкаво е нивото на естрадиолот и при мали димензии на ендометриум се препишува естрофем или некои други лекови со естрадиол..

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Празна јајце клетка
30.1.2013 19:40:17   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna




sto e toa surogat majka moze da mi kazes? da ne ragas ti pa go davas bebeto ili? drugo nesto e ?







Уму Ајна ТУКА можеш повеќе да прочиташ и да се информираш за сурогат мајка, има интересна дискусија.

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 30.1.2013 19:41:54 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Празна јајце клетка
9.2.2013 18:18:36   
suncica
Здраво јас подолго ве следам и сакам да ве замолам за помош, по неуспесното ИВФ докторо ми предложи да побаме со спонтан циклус но фоликулот беше празен и наредниот месец пак пробавме со спонтан циклус и пак празен фоликул, многу се разочарав, би сакала да ги споделите вашите искуства дали има излез од оваа моја состојба.

(Одговор на членот bani)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Празна јајце клетка
11.2.2013 21:10:35   
koki12
Zdravo suncica.Eve i jas da ja spodelam mojata slicna sudbina.Posle makotrpni 11 dena bockanje i 46 injekcii od moite jajnici uspeaja da izvadat samo edna jajce kletka i tamam koga mislev deka ke imam barem edna nadez dojde embriologot i mi kaza deka ne e dovolno kvalitetna i deka nema da ima oploduvanje.Mislam deka celiot svet se srusi vrz mene.Togas dojde sestrata i mi go predlozi IVF na spontan ciklus.Neznam kolku da se nadevam deka ke uspeat da izvadat nesto koga ni so tolkava terapija ne uspeaja.Te molam kazimi dali vednas na sledniot cuklus go pravese vtoroto IVF.Pozdrav!

(Одговор на членот suncica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Празна јајце клетка
11.2.2013 21:40:59   
Ummu_Ajna
jas na site onie koj sakaat da pracat ivf na spontan ciklus nikako da ne go pravat zasto sansite se mnogu minimali, so edna j.kl loso e podobro e ivf so stimulacija so poveke j.kl poveke se sansite


_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Празна јајце клетка
14.2.2013 18:45:48   
suncica
Zdravo koki 12, posle nuspesnoto IVF eden mesec pauzirav, pa probav so spontan ciklus, nisto nema da izgubis ako probas so spontan ciiklus, dokolku ne reagiras dobro na terapijata, i jas ne reagirav dobro na terapijata 15 jajcekletki od koj 10 bea prazni, a ostanatite so slab kvalitet, sega se spremam za vtoroto IVF, doktorot mi veti deka ce proba so poinakov protokol pa ce vidime, sega se trudam da se hranam pozdravo, povece ovosje i zelencuk, omega 3, dali ti koristis nesto za podobar kvalitet na jacekletkite, pozdrav

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Празна јајце клетка
15.2.2013 17:16:01   
koki12
Suncica jas poslednite tri meseci ceklo vreme sum na zdrava ishrana:pojadok mix od zitarici,vecera samo zelencuk,obavezno jadev suseno ovosje,lesnici,orevi vezbav joga...celo toa za podobro zdravje i kvalitetni jajce kletki ama na kraj nisto.Hranise zdravo samo za tvoeto zdravje,ti da se custvuvas podobro a hranata neznam kolku ima udel za ishodot.Mene mi predlozija da se odmoram ovoj ciklus a sledniot da mi dadat nekoja terapija pred IVF.Jas sakam da odime so spontan ciklus po sto smetam deka primiv premnogu injekcii i mi treba pauza.Te molam kazimi dali tebe ti predlozija nesto takvo ili ti go predlozija samo spontaniot ciklus?

(Одговор на членот suncica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Празна јајце клетка
16.2.2013 16:35:25   
suncica
Mi predlozija samo so spontan ciklus, bez nikakva terapija, na dvnaeseti den od ciklus bev na folikulometrija, pa po dva dena primiv pregnil i punkcija, dokolku bi mozela da ne koristis nikava terapija bi bilo super, za ishranata si vo pavo ne vliae na ishodot, no se prasuvam dali imam nekoe drugo resenie da dobijam kvalitetna jajce kletka, pozz

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Празна јајце клетка
16.2.2013 17:23:25   
koki12
Denes se vidov so mojot doktor po sto dobiv i se ubedivme deka e podobro da odime bez stimulacija. Zaklucok bese deka pregnilot ne mi odgovaraat kako terapija zaradi toa ishodot bese takov,mi spomna deka dokolku ne uspeeme ovoj pat ke me prati da ispitam kolkavo mi e kolicestvoto na rezervi na jajce kletki,neznam dali ti go imas ispitano toa neznam konkretno kakvo ispituvanje e.Prasav i za ishranata da mi predlozi nesto samo se nasmea i mi kaza deka nema nikakvo vlijanie, samo da probam da se opustam.Kazimi ti koj injekcii gi primase i kolku primase suprefakt.Pozdrav!

(Одговор на членот suncica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Празна јајце клетка
16.2.2013 18:07:20   
Melanija RR
Тема за испитување на резерви на јајце клетки има ТУКА мислам дека ќе ви помогне и не е лошо да испитаде за непотребно да не ги трошите резервите доколку се мали

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Празна јајце клетка
16.2.2013 18:35:59   
Ummu_Ajna
jas nikogas ne bi rizikuvala ivf na spontan cikluz ne mi se isplati 700 evra da gi frlam od kaj da znam taa edna jajce kletka dali ke se oplodi:( pola ivf ke mi otide dzabe i ne skeptik sum za takvi raboti, nekako kako inseminacija mi lici ova ivf samo sto e so jajce kletka, podobro e ivf orginal so poveke jajce kletki

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Празна јајце клетка
17.2.2013 18:56:27   
suncica
superfakt primav 0.5 pa otkako dobiv ciklus doktort go namali na 0.3 i po tri puregoni, rezultatot katastrofa, se nadevama deka doktorot nema da mi ja dava istata terapija i ce insitiram na toa pri slednoto IVF, bidejci i samiot kaza deka ce odi so poinakov protokol, pri edna folikulometrija doktorot mi rece deka ima dobra zaliha na jajce kletki i mozebi zatoa ne mi predlozil da go ispitam AMH, ne e loso da ispitam na svoja raka, koja terapija ja primase ti i kolku?
Se nadevam deka spontaniot ciklus ce bide uspesen pa vece nema da imas potreba od terapija, dali ce bide ovoj ciklus ili naredniot? pozzz

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Празна јајце клетка
17.2.2013 20:38:51   
Ummu_Ajna
jas sega primam samo suprafakt za nekolku deka ke dobijam i na treti den od ciklus ke primam i suprafakt i pureogon.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот suncica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Празна јајце клетка
19.2.2013 8:11:46   
koki12
Jas prvite tri dena primav po 3 puregoni i 0.5 surefakt i estradiolot ne se pomrdna od 20.potoa ja zgolemi na 4 puregoni i 0.5 suprefakt uste 10 dena i pak nisto.Vo petok ke odam da mi kazat dali ima folukul i dali ke pravime ovoj mesec.Pozdrav.

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Празна јајце клетка
19.2.2013 12:34:18   
Ummu_Ajna
jas nemam problem so folikuli fala na gospod sekogs mi se po 15 16 mm posle den dva od menzis, samo go molam gospod da se oplodat jajce kletkite

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Празна јајце клетка
27.5.2015 18:40:33   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: crnokosa111

zdr RR eve me mene povtorno da vi pisam deka vo ponedelnikot pak pravev punkcija stimulirana so clomifen izvadija 2 folikula no prazni:(...minatiot mesec jajce kletkata ne bese dobra za oploduvanje a sega prazni folekuli mi rekoa da odam pak posle nareden ciklus bez nikakva stimulacija pomos od vas kako da podobram kvalitet na jajce kletki? jadam smokvi so maslinovo maslo drugo bi mi preporacale li?



ИЗВОРНА ПОРАКА: bubla

Crnokosa, ne postojat prazni folikuli. Sekoj ima vo sebe jajna kletka. Ako ne e dovolno sozrean ne mozat da se oddelat.
pobraj promena na terapijata i vremeto na priem na stop inekcija moze da ne e dobro.


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

crnokosa111, кај кој доктор си сега? Можно е да имаш празни фоликули, се случува, треба да го погодат тајмингот на вадење, но треба и да ја подобриш исхраната, матичен млеч за тоа помага многу, ајде па наредна терапија може на природно ќе биднеuser posted image




ИЗВОРНА ПОРАКА: bubla

Lovable, ne postojat prazni folikuli.
prosurfaj malku na net. Problemot e vo tajmingot. Ne pominalo dovolno vreme za kletkata da se odvoi od folikulot.
ne postoi lek, samo pravilen medicnski nadzor. Sosema drugo e ako ima jajni kletki ama nekvalitetni.



ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Bubla, сум просурфала, има и научни студии дека повеќе фактори може да влијаат на празни фоликули и се случува иако не многу често и не е секогаш причината тајмингот на пункција и сл, туку комплекс на повеќе фактори. На многу од нас при ИВФ ни се случувало да имаме и празни фокикули, така што не е дека не постојат такви случаи.


ИЗВОРНА ПОРАКА: bubla
Lovable, jas upatuvam na naucni istrazuvanja, ne obicni sajtovi. Ne postoi prazen folikul. Duri i koga nema da se odvoi, a se bilo vo red so goleminata na folikulot, togas j.kletkata sepak ne se odvoila od folukulot. Sto ste suetni! Ako pisuvate non stop, ne znaci deka drugite pomalku znaat. I samo da se dopolnam, toa sto doktorite go vikaat prazni folikuli vsusnost e premnogu simprificiran izraz. Ona to vsusnost se alucuba e deka j.kletkata ne e odvoena od folikulot.



ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Bubla sega procitav deka se objasnuvate okolu prazni folikuli so LoveableMe RR, ne se raboti za sueta tuku saka da ti objasni deka postojat meseci kade sto ima folikuli bez jajce kletki ( prazni ), ete da ne citate od net zosto jas sum ziv primer za toa ke vi pisam. Mene doktor Lazarevski mi objasnuvase okolu toa zosto imav dve neuspesni punkcii na priroden ciklus poradi prazni folikuli koi nemaa vo niv jajce kletki. Prviot pat mi izvadija tri golemi folikuli koi bea prazni, a vtoriot pat dve i site bea prazni bez jajce kletki. Zborime za tempirani punkcii kade sto gi sledis, a za pomalite tie ne bea ni kvalitetni. Toa me natera mnogu da citam i go prasuvav doktorot i mi rece ima meseci kade se sozdavaat folikuli koi se prazni bez jajce kletki, kaj sekoja zena e razlicno mi rece, kaj nekoi moze samo ednas vo mesecot toa da se sluci, toa mi go objasnuvase doktor Lazavski i zatoa slednoto IVF pravevme so stimulacii kade sto e pogolema moznosta da ima pomalku, taka da zosto poveke od nas pravime so stimulacii sekogas se naoga da izvadaj jajce kletki so razlicen kvalitet. Ima zeni koi toa im e sterilitetot voopsto nemaat jajce kletki pa mora da pravat so donacija. Uff za mene toa bese loso iskustvo koga se budev posle punkcija i mi kazuvaa deka nema nisto :) si go osetiv na svoja koza, sepak doaga do razocaruvanje, a slednive dve IVF pravevme so stimulacija i fala bogu izvadivme jajce kletki. Kako vikaat prasaj patalec niz netovive se pisuva, sekoj ima razlicno iskustvo eve jas vi go pisav moeto.



ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

I samo da se dopolnam, toa sto doktorite go vikaat prazni folikuli vsusnost e premnogu simprificiran izraz. Ona to vsusnost se alucuba e deka j.kletkata ne e odvoena od folikulot.


Ete i okolu toa mi objasnuvase mi rece deka imaat metodi da se izvadat dokolku ne se odvoeni, no dokolku e prazen e prazen nema nisto toa znaaci nema bebe :) sledna sreka :)



ИЗВОРНА ПОРАКА: bubla

Butterfly, Lazaevski moze ti objasnuval za "sindromot na prazni folikuli". Jas ne citam sesto na internet tuku vo medicinski artikli. Duri i koga doktorot te sledi (bidejki i jas odam laj Lazarevski) nekogas imam cuvstvo deka mi dava stop inekcija i stimulacija soglasno negoviot raspored, a ne indivdualizirano. Pak ke kazam, prazni folikuli ne postojat. Toj termin go koristat doktorite da go simplificiraat objasnuvanjeto na pacientite. Togas koga j.kletkata e nedovolno sozreana ne moze da se odvoi od folikulot, pa pri aspiracija duri i koga doktorot pravi po nekolku pati "izmivanje" za da ja povlece. Vo stranski kliniki, koga ke izvadat nekolku folikuli testiraat vo tecnosta kolku j.kletki ima. Ako od sekoj folikul nema po edna, ja prekinuvaat postapkata, davaar FSH inekcija i po x casovi uste edna HCG inekcija. Posle vadele j.kletki. Vo nagolem broj slucai ova se alucuva zaradi stimulaciite i nenavremen priem na stop inekcijata.



ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Neznam zosto voopsto se obidovme da trosime enrgija da ti objasnuvame koga veke ti si se ubedila, jas mnogu dobro znam sto go prasav i sto mi objasnuvase doktorot zosto ni e blizok i mi posveti vreme da mi objasni za da ne se plasam, taman rabota vo sekoj folikul da ima jajce kletka sekoj mesec deca ke se ragaat :) taka vika glavnata sestra vo Sistina, no navistina nemam sili sega po netov da se dokazuvam imalo ili nemalo jas samo sakav nekomu da pomognam so moeto iskustvo zosto sum go pominala toa.


ИЗВОРНА ПОРАКА: bubla

nitu nekogo ubeduvam, nitu sakam da m ubeduva nekoj. Jaa zboruvam za medicinski fakti. Jas ne ocekuvam od doktorot koj ja vodi postapkata da dojde na nekoj da mu kaze izvini gresen bese protokolot ka tebe ili izvini rano ti dadov inekcija. Ne ja gledam vrskata na sekoj mesec so bebe?
Jas ne zboruvam samo so med.personal, tuku i se educiram. Sakav da go spodelam moeto znaenje potkrepeno so naucni istrazuvanja. Neznam zosto odma me napagate?! Ocigledno forumot e samo za naivni koi slepo veruvaat vo ona sto 2/3 clena go kazuvaat.
Sekoe dobro. Poveke nema da sum del od vakov diskriminatorski i omalovazuvacki forum.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Bubla од ова што го читам никој немаше намера да те нападне. И јас колку што читам на нет (и јас читам академски списанија не по форуми) овој концепт е контроверзен и некои автори тврдат дека не постои некои дек постои зарадк грешка во фоликулосинтеза. При природни циклуси почесто се јавува отколку при ивф со стимулации зашто при ивф лекарот има поголема контрола врз растот на фоликулите. На пункција исто се случува да има и празни фоликули си стимулации зашто едноставни некои не стигнале да пораснат. На пункција вадат и незрели јајце клетки покрај зрелите за да не ризикуваат прскање на зрелите. Така што стимулиран циклус е создма различен од природен. Инаку од она што јас го прочитав овие празнк фоликулу во студиите што ги читав се јавуваат околу 2% од вкупниот број фоликули ама бројот на празни фоликули се зголемува со возраста (како што се намалува амх се зголемува и шансата за празни фоликули).



ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Mislam deke ne si edinstvenata sto se educira ovde, RR ovde ni samite ne sme svesni kolku vreme imaat pominato vo citanje i baranje resenie za problemite koi sakame da gi resime, mnogu pogresno me razbra, jas nikogo ne sakav da navredam, a ni tebe tebe, naprotiv dobre dojde na forumot site imame razlicni iskustva i si pomagame, navistina od se srce ti se izvinivam ako te navrediv nesakajki zosto ovde site se sakame i sakame samo da si pomogneme i voopsto nema potreba od takva reakcija.



ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Девојчиња-женчиња ќе ве замолам за малку подостоинствен разговор.Никој не е доволно квалификуван за да одреди кој и колку е едуциран на одредена тема.Овде секој има право да го каже своето мислење и искуство ,а колку другите ќе се согласат и ќе го прифатат истото е право на сопствен избор.Сите се добредојдени на РР,таа е наше семејство и се надевам дека сите ќе продолжите да пишувате user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Празна јајце клетка
27.5.2015 19:50:45   
LoveableMe RR

"Неуспехот да се извадат ооцити од зрели оваријални фоликули по овулаторна индукција со ИВФ третман и покрај метикулозната аспирација се нарекува "синдром на празен фоликул" (Coulam et al., 1986).... Многу хипотези причините ги лоцираат во човечка грешка (Meniru and Craft, 1997; Quintans et al., 1998; Papier et al., 2000), фармацевтски проблем (Zegers‐Hochschild et al., 1995; Ndukwe et al., 1997; Ubaldi et al., 1997) или дисфункционална фоликулогенеза(Ben‐Shlomo et al., 1991).

Извор: humrep oxfordjournals org

"Повторуваки синдром на празен фоликул

Неуспехот да се аспирираат ооцити по оваријална стимулација во ИВФ циклус по нормална фоликулогенеза и стероидгенеза се јавува од 0.2–7% од ИВФ циклусите. Оваа состојба се нарекува синдром на празен фоликул. Причините варираат оф генетски актор, ниска биодостапност на администриран hCG, погрешен тајминг, рапидно исфрлање на hCG преку урината и слично. Во вакви случаи, во идни ИВФ циклуси се користи спасителна hCG како втора доза или ре-комбинација на hCG и вадењето на ооцитите се прави по 24 -36 часа подоцна."

Извор: ncbi nlm nih gov

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Празна јајце клетка
27.5.2015 22:49:16   
kapina
Bubla nemoj im trebas na drugite jas neznam dali ima ili nema prazni folikuli ili nema oti ne me interesira da znam barem dosega ne me interesirase oti nemam namera da pravam ivf na priroden ciklus a mozno e i toa ima logika ti sto go kazuvas znaes zosto zosto ima zeni sto zabremenuvat i pred menstrualen ciklus prirodno dobredojdena si i ke bides dobredojdena na ringeraja

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?