|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 26 27 [28]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Полицистични јајници
29.7.2015 6:48:02   
MommyToBe
Zdravo, nova sum na forumov i ne znam bas kako seuste funkcionira no resiv da spodelam nesto so vas so ogled deka sekako ima poiskusni od mene, i se nadevam na odgovor ☺ imam 22 godini vejke dve godini probvam da zabremenam ama nikako nemozam, od devojce imam ne redoven ciklus od kako pamtam sum na anti bejbi piluli uste od 13 godini so obid da se regulira ama nisto, znaci po godina dena ne dobivam pa si pijam sama lekarstva na svoja raka za da dobijam, mojot maticen mi rece deka prolaktinot mi bil nogu visok i navidno toa znacelo neso vo glavata na hipofizata me preplasi, vo stranstvo mi rekoa deka imam PCOS no koga prasav na mojot maticen vo mk mi rece deka spored eho i rezultati od krv jas nemam pcos. Vo stranstvo mi dadoa metformin da pijam no jas ne gi pijam a dodeka maticniot mi rece deka ne treba da gi pijam, ednas mi rekoa iako nema redoven ciklus ima ovulacija i mozam da zabremenam potoa mi rekoa deka nema ovulacija, jas stvarno ne znam koj kraj da go fatam. Neznam kaj da odam sto da probam sega me sovetuvaa da si ispitam nadbubrezna zlezda navodno toa moelo da e pricina za nedobivanje. Sekoj sovet e dobredojden ☺ fala zeni 😊

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: Полицистични јајници
29.7.2015 9:12:53   
Libra88

ИЗВОРНА ПОРАКА: MommyToBe

Zdravo, nova sum na forumov i ne znam bas kako seuste funkcionira no resiv da spodelam nesto so vas so ogled deka sekako ima poiskusni od mene, i se nadevam na odgovor ☺ imam 22 godini vejke dve godini probvam da zabremenam ama nikako nemozam, od devojce imam ne redoven ciklus od kako pamtam sum na anti bejbi piluli uste od 13 godini so obid da se regulira ama nisto, znaci po godina dena ne dobivam pa si pijam sama lekarstva na svoja raka za da dobijam, mojot maticen mi rece deka prolaktinot mi bil nogu visok i navidno toa znacelo neso vo glavata na hipofizata me preplasi, vo stranstvo mi rekoa deka imam PCOS no koga prasav na mojot maticen vo mk mi rece deka spored eho i rezultati od krv jas nemam pcos. Vo stranstvo mi dadoa metformin da pijam no jas ne gi pijam a dodeka maticniot mi rece deka ne treba da gi pijam, ednas mi rekoa iako nema redoven ciklus ima ovulacija i mozam da zabremenam potoa mi rekoa deka nema ovulacija, jas stvarno ne znam koj kraj da go fatam. Neznam kaj da odam sto da probam sega me sovetuvaa da si ispitam nadbubrezna zlezda navodno toa moelo da e pricina za nedobivanje. Sekoj sovet e dobredojden ☺ fala zeni 😊


Dobredojde mommy,
Jas bi ti predlozila da odis kaj doktor sto se zanimava so sterilitet na treto mislenje. Nosi gi I rezultatite od hormoni.
I jas imam pcos I od pred nekolku nedeli pocnav so metformin pa ke vidime dali ke mi se regulira ciklusot.
A prolactinot ako ti e visok I za nego ima soodvetna terapija so koja brgu ke go simnes.

(Одговор на членот MommyToBe)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: Полицистични јајници
29.7.2015 9:42:35   
kapina
Jas imam prolaktin dvojno pokacen pa imam redoven ciklus vcera bas go zemav rez i pokraj toa sto pijam bromergon i mi ja pokacija dozata jas bi te sovetuvala da si odes na endokrinolog za hormonite jas za niv odam na endokrinolog ne na ginekolog endokrinolozite se specijalisti za hormoni ke ti ispitaat i insulin i testosteron i se i tiroidna zlezda

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: Полицистични јајници
29.7.2015 16:09:44   
MommyToBe
Endokrinolog ima samo vo skopje ili vo sekoj grad? Jas sum epten popraena posebno od poslednata tura ba birth control apcinjata. Bev ednas naj dr tase ocekuvav da me razbere neli sepak e strucnjak toj mi kazuva deka ako sum bila vo stranstvo poso vide na licna karta deka ne sum rodena mk ovaj negov pregled ke me kostal troduplo poskapo pa potoa so sondata pepel me napravi turka turka mi se cini uste edna dupka mi otvori i na kraj mi rece od so si polna ne odi sondata i mu vikam doktore milion pati sum so sonda pregledana bez problem i koga mu gu dadov rezultatite od krvta hormonskite mi rece ovie se kako igracka nebgi priznavam nora tuka kaj nene da ispitas znaci krajno ne ljubezen i neodgovoren sprema moe iskustvo i mislenje i zagubiv volja da idam po doktori sega stvarno ne znam kaj koj doktor da probam.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: Полицистични јајници
29.7.2015 16:27:26   
LoveableMe RR
MommytoBe, добредојде тука сме колку можеме да помогнеме. Прво, мора да ја намалиш тежината и да заборавиш на благи работи, теста, брза храна. Потоа да се консултираш со ендокринолог (во било кој град, зависи каде си) и да се види какви ти се хормоните.

Кко така бре од 13 години со апчиња за добивање си? Со добар доктор и соодветна исхрана, мислам дека ќе се среди, ќе почнеш да добиваш циклус и потоа да дојде до бременост. Млада си, има можност да се среди и да станеш мамаuser posted image .

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот MommyToBe)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: Полицистични јајници
29.7.2015 17:26:38   
kapina
Da endokrinolozi ima samo vo skopje kolku sto znam jas odam na klinikata za endokrinologija

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: Полицистични јајници
29.7.2015 18:02:13   
MommyToBe
Lele da znaete samo kolku e tesko da simnam kilaza i pokraj zdravo jadenje i fizicka aktivnks nejke nikako.
tuku bi ve zamolila da mi kazete kakov upat treba da baram i dali mnogu se ceka i DALI MOZAM NA PRIVATNO DA Otidam kaj endokrinolog ako da kade i kolku bi kostalo. Jas sum od ohrid momentalno ne sum vo mk doajgan za necel mesec ke sedam 5 nedeli mislite deka toa vreme e dovolno za ispituvanja i terapija? Vi blagodaram od se srce sto mi kazuvate i upatuvate jas ne nj znaev sto e endokrinolog duri ne mi pisavte kade ke mi recite da odam od kade ste zadovolni koja klinika koj doktor tamu ke probam. Fala zensi 😙

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: Полицистични јајници
29.7.2015 19:23:04   
kapina
Jas bi ti preporacala da odes vo sistina na endokrinolog ke ti dadam i br da zakazes

(Одговор на членот MommyToBe)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: Полицистични јајници
28.8.2015 21:27:03   
sakambebuvce
zdravo kako ste eve posle dolgo vreme da vi se pridruzam jas so mene neznam so se slucuva znaci na 17avgust dobiv menzis ama ne mnogu jak taka na brisenje i po malku na vloskata po nekolku dena mi zavrsi a pred toa bev na lekar vo plodnost mi napravija pap test posto imav mala ranicka e dobiv i mi zavrshiii posle toa pocnav da zemam edni prasaci mi gi donesoa od italia za neplodnost vitaminski se na prirodna baza vo niv ima i ribino maslo otkako pocnav da pi pijam tie na rab pred beganje sega neznam dali od niv ama od stoenje taka od nisto kako da mi se isturi nesto odam vo wc gledam cela vo krv posle toa koga kako eve nekolku dena mie taka dobivav samo so apcinja ovaj pat bez nisto sega dali se stabilizira organizmot ili sto e neznam neznam so da pravam pomos baram od vas so slicno iskustvoooo ve molam:(

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: Полицистични јајници
28.8.2015 22:42:08   
kapina
Odi na ginekolog zatoa hormoni imas li ispitano

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: Полицистични јајници
28.8.2015 23:21:32   
sakambebuvce
Imam ispitano da prolaktinot i bese pokacen ama posle go ispitav samo nego vo red bese pap testot i toj e super denes mu se javiv mi go procitaa vo plodnost doktorot mi vika nemas nisto

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: Полицистични јајници
28.8.2015 23:41:54   
kapina
nemoze da nemas nisto stom taka krvares a pred kolku vreme ti bese visok prolaktinot i mnogu li ti bese pokacen

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: Полицистични јајници
29.8.2015 14:07:30   
sakambebuvce
Pocetokot na juni go ispitav prolaktinot vo red bese vo plodnost go ispituvav inace doktor obednikovski me vide i na eho i ginekoloski mi rece nemas nisto samo mala ranicka ama od ranickata krvarev posle odnos a sega nemav pred toa odnos i na rabota pred beganje kako da mi se isturi nesto i toa jako crveno a koga krvaram od ranickata se desava vo odnos toa i e bleda krvta neNam ni jas sto da pravam i da otidam na pregled pak istoto ke mi go kazat

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: Полицистични јајници
16.10.2015 0:16:35   
sakambebuvce
Zdravo sakam da prasam posleden pat dobiv na 12septemvri piev primolutnor posto ne mie redovna eve sega pomina mesecot i nemam dobieno da napravam test sto velite....ili rano e inace na krajot od menstruacijata bev kaj esna babicka me triese na jajnicite i se parev so rakija na plodnite denovi mi rece deka se mie od stud...sega nezz nemam nekoj simptomi neznam so da mislam

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: Полицистични јајници
16.10.2015 0:32:57   
kapina
napravi test za bremenost najdobro e preku krv da ispitas dali si ili ne bremena

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: Полицистични јајници
16.10.2015 0:46:38   
sakambebuvce
A mozno e....iako nemam nekoj simptom ili rano e za siimptomi...???

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: Полицистични јајници
16.10.2015 23:38:45   
sakambebuvce
napraviv test ama negativen bese :(user posted image i sakam da prasam kakvi se tie microcisticni jajnici ???

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: Полицистични јајници
17.10.2016 19:31:07   
macence87
Здраво, ај ве молам за помош..Има цисти еднометриоза, минимално покачени тумур маркери.пијам апчиња јаз, и по едно литро цај од невен , кантарион и ајдуцка трева, има ли шанси да ги снема или сепак ке морам на операција?

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 693
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 26 27 [28]
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 26 27 [28]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?