|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Подготвувате ли зимница?
13.9.2014 23:55:10   
vezilka RR
Не бре каква зимница, хихи не ме видела таа мене. Исто и ние се гребеме зелка за сарми, а ако престане мајка ми да става зелка, не знам со сармите што ќе биде. Ајвар па поготово не ми паѓа на памет да правам, два дена да се кичмиме, нема шанси.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Подготвувате ли зимница?
14.9.2014 0:04:50   
Felly RR
Ма какво карање Хоупфул, нели сме ние едно големо семејство и си помагаме едни на други - па ќе се најде некоја вредна рингерајка да потфрли некоја тегла зимница накај нас.user posted image Па и јас всушност не подготвувам зимница, само помагам. Рецептите се на свеки, и таа спрема, а јас само за сецкање,лупење,мешање и такви работи помагам, ама главниот и одговорен готвач е таа. А спремаме ајвар, лутица, кисели краставички, мешана(руска) салата, јуфки обавезно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Подготвувате ли зимница?
14.9.2014 9:51:41   
elenak
Годинава кога најмалку време имам сакам се да направиме.user posted image Не јадеме многу, ама сакам да имам од се по малку, ајвар обавезно,мешана(руска) салата,малиџано,лутица, мешан мармалад, сокови. А во замрзнувач ставам пиперки за полнење,модар патлиџан,печени пиперки,боранија,бамји... И така user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Подготвувате ли зимница?
14.9.2014 23:21:06   
kapina
ne ne podgotvuvam zimnica sveki taka nesto ako napravi ajvar i ursija i toa e

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Подготвувате ли зимница?
14.9.2014 23:34:37   
deluxe
Godinava se pokazav domakinkauser posted image Napraviv edna doza kechap. Mm mnogu go bendisa, ke pravam izgleda uste ednauser posted image
A za drugo ne sum probalauser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Подготвувате ли зимница?
16.9.2014 16:45:10   
Mamickaa
Поздрав до сите вредни мамички што направиле и ќе прават зимница а најмногу ајвар,ние премногу го обожаваме,ама оваа година тешко ке можеме да правиме,зашто нема кој да ми го чува бебчетоuser posted image .Затоа сакав да ве замолам да не знаете некој кој продава ајвар во Скопје,некој проверен и која цена.Ако знаете ве молам пишете ми тука или по пп и пишав веќе на Натушка,се надевам ќе ми одговори.user posted image поздрав

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Подготвувате ли зимница?
16.9.2014 19:56:07   
Dilina
Леле луѓе јас ако немам туршија мртба сум. Прави и свекрва ми и мајка ми и цела ја јадамммм а поготово сакам многу морков и краставица да има лелелеле... па послем со ракија абе се давам у неа... за ручек се најадувам само од туршијата, еве лиги ми течат сега... хаха
Инаку знаеме да направиме ајвар (т.е. да помогнам да се направи) а јас лично не правам и немам време за правење.... лани оставив два дена од одморот само за да помогнам со ајварот, но за друго се нема време...инаку би правела ајвар, туршија би ставила некоја лутеница и толку... не сум по другите работи.....

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.9.2014 11:25:12   
Defne90 RR
Готово ние завршивме нацело со зимниците.Се изнаправија ајвари,мармалади,туршии,сокови и се останато и сега можеме слободно да си здивнеме веќе.И да си ги празниме полека рафтовите.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.9.2014 17:32:50   
Felly RR
user posted image user posted image user posted image за вас Дефне, со време сте си завршиле се. Сегас и раат за цело зимоuser posted image Ние некогаш и во октомври правиме зимница.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.9.2014 17:37:32   
Mihaela 2010
Nie sekogas vo oktomvri pravime zimnica..do lani jas se macev ama sega i ne sum vo sostojba da praam pa srekja komsikata na majka mi sakala kaj nas da pravi i za nea pa taka jas ke zdivnam od taa rabota.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Подготвувате ли зимница?
3.10.2014 9:34:17   
Tanjat7880
Godinava gotov mi e ajvarot(mala kolicina,kolku da se vrti nekoja tegla po doma)I gotovi se feferonkite koi gi obozavam a se spremaat mnogu lesno.Po istiot recept ke napravam I zelencuk(morkov,krastavica,karfiol zelen domat I red drugo)I turshija koja ke bide vo bure.Jufkite se gotovi I tie ja cekaat zimata!
Marmalad ovaa godina nenapraviv,deteto slabo mi jade zimnici I zatoa blagoto ovaa godina ke go nema.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Подготвувате ли зимница?
3.10.2014 9:40:31   
Mihaela 2010
Eee Tanja pa mnogu vredna si bila,nema zbor,nie koooonecno sledniot vikend ke go pravime toj famozen ajvar,na nekolku navrati sakav da si kupam edna tegla od prodavnica,posto vo komsiluk vekje pocnaa da pravat ajvar i nemozev da oddoleam na mirizbata ama ete se predomisliv,domasen si e domasen,taka da sleden vikend toa ke pravime,sakam i vezeni pipercinja,onie so lukce sto se pravat i tie gi obozavam..i tolku nie ne sme nesto po zimnicite,i mm i jas obozavame ajvar i toa dovolno ke ni bide

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Подготвувате ли зимница?
3.10.2014 9:53:26   
Felly RR
Ние направивме ајвар, минатиот викенд, исто и кисели краставички ставивиме, јуфки имаме од поодамна готови, и може уште руска (мешана) салата да направиме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Подготвувате ли зимница?
3.10.2014 14:18:05   
Ilina87
Ние направивме ајвар, кечап, сос од домати со лути пиперчиња, мармалад од сливи и еден нов рецепт од пиперки пржени со изврака и многу ми се допадна па планираме уште една доза да направиме. Салати немаме сеуште направено, планираме краставички и руска салата.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Подготвувате ли зимница?
4.10.2014 0:19:42   
Dilina
Ете годинава нема да сме без ајвар, се нафати мајка ми и баба ми да ни направат, пошто ние ем со бебе, ем во стан потешко... туршииче останува да си напуниме буренцето и да си чекаме да ни стаса па со ракиичка уфффф уште сеа лиги.............. user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Подготвувате ли зимница?
20.11.2014 12:21:59   
scared RR
Не правам зимница, мајка ми годинава стави нешто руска салата,краставички,компот , па ни даде и на нас. Ајвар годинава не правеше зашто дефинитивно не се исплати, па така да кога ќе ни се пријаде си купуваме по една тегла и готово. Оној од Кам во мало пакување ми е најубав.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Подготвувате ли зимница?
24.11.2014 7:26:48   
caciana
Jas seuste Ne pravam zimnica no zatoa jadamuser posted image Inaku koga Se pravi zimnica,lupam I pecam piperki,ostanatoto go prepustam na majka miuser posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Подготвувате ли зимница?
4.10.2015 17:53:00   
lukajana RR
Дојде време на зимница а никој не се фали user posted image
Ајде јас прва ке си се испофалам user posted image .
Оваа година сум била вредна ,направив компоти од сливи ,крушки и праски,ајвар,пинџур,лутеница,краставички во тегли,руска салата,феферонки и пиперки со лук и магдонос ви тегли.
Имам во план уште печени пиперки да ставам во замрзнувач,жива туршија и зелка за сарма и доста е за оваа година.
Иначе зимница правиме сами со мм ,а рецепти си наоѓам на интернет .


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Подготвувате ли зимница?
4.10.2015 18:41:42   
AneLav RR
Јас од зимница не правам ама баш ништо. Може нешто да замрзнам некоја боранија, грашак, модри патлиџани и.т.н. Ама па затоа мајка ми прави и нека ми е жива и здрава ќе ни даде по нешто. Јас овде немам ни каде да правам ниту пак некој изразил желба за зимница.user posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Подготвувате ли зимница?
5.10.2015 8:24:05   
deluxe
Оваа година сезоната за зимници ја започнав со мармалад од црни сливи,потоа 2 дози кечап и на крај ајварuser posted image user posted image Останатото (туршии,зелки и сл) го препуштам на свекиuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Подготвувате ли зимница?
5.10.2015 10:33:52   
Kvisko
Jас сум сеуште од тие на кои има даваат зимница што мајка ми што свекрва ми и јас понекогаш само помагам во подготовка. Инаку се прави стандард ајавр и салца од домати, туршија (онаа во буренце и руска во тегли) и пиперки потпечени па со зачини во тегла, неколку тегли мармалад од сливи и кајсии и толку.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Подготвувате ли зимница?
5.10.2015 10:48:34   
vezilka RR
Ништо не правам, купувам тоа што јадат по дома. Ниту имам време, а ниту желба за зимници. Туку ако има некоја или знаете некој да продава домашен кечап, или салца како се вика, тоа би купила. Мајка ми нешто замрзнува зеленчук. Ах, да и јас си замрзнав гоџи бобинки. Толку.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Подготвувате ли зимница?
7.10.2015 16:01:32   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Ne ne pravam zimnica



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 173
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?