|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пешачење
5.11.2012 20:15:50   
Snowhite RR
Ајде девојки сега да видиме дали пешачите или полесно ви е да си се качите во кола и да стигнете до саканата дестинација?
Јас моментално пешачам до работа и дома, тоа е некаде околу 1 час пешачење во денот, а овие неколку дена пошто го носам М на болница за чистење на носето, одам до болница која ми е уште подалеку од работата, па го враќам назад и после одам на работа и вечер до дома. Па не многу, само 2км, ми се чини дека километражот го отпревртив деновиве.
Убаво е да се пешачи, ама мислам дека ако имав кола, немаше да слезам од неа, за такси не ми се даваат пари.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пешачење
5.11.2012 20:17:03   
Snowhite RR
Пешачењето е најлесен начин за продолжување на животот

Дали сте знаеле дека секоја минута пешачење може да ви го продолжи животот за 1,5 до 2 минути? Неколку последователни научни студии покажаа дека луѓето кои пешачат редовно, живеат подолго, имаат помала телесна тежина, понизок крвен притисок и подобро општо здравје од оние кои избегнуваат пешачење.

Пешачењето го продолжува животниот век

Пешачењето по повеќе од еден час дневно значително го зголемува животниот век. Уште поважно, кај луѓето кои пешачат, и покрај тоа што живеат подолго, трошоците за медицинска нега не се зголемуваат.

Пешачењето го изострува умот

Неделното пешачење од 10 до 15 километри помага во зголемувањето на сивата материја во мозокот, што помага да се намали ризикот од когнитивно пореметување и проблемите со концентрацијата.

Помага при снижувањето на крвниот притисок

Пешачењето по 30 минути на ден, три до пет дена во неделата, дури и кога тие 30 минути се разделени во интервали од по 10 минути, значително го снижува крвниот притисок.

Одлично е за здравјето на коските

Ова е особено важно за жените во постменопаузалната фаза, бидејќи одењето нога пред нога, значително ја зголемува густината на коскеното ткиво и го забавува губитокот на коскена маса.

Го намалува ризикот од мозочен удар

Неделното пешачење од 20 или повеќе километри може да го преполови ризикот од мозочен удар, особено кај населението на возраст преку 60 години.

Го подобрува расположението

Доколку сте нерасположени или депресивни, пешачењето секогаш е брзо и едноставно решение. Само 30 минути пешачење ќе ги намали чувствата на напнатост и депресија.

Согорува калории

Пешачењето по само 20 минути дневно, на годишно ниво значи 3 килограми масни наслаги помалку.

Пешачењето е непријател на несоницата

Имате потешкотии при заспивањето? Обидете се да пешачите со бавно темпо, приближно 45 минути секое утро, пет дена во недела и за многу брзо време ќе забележите дека квалитетот на спиењето значително ќе се подобри.





_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пешачење
5.11.2012 21:38:14   
Bogdancanka
jas sakam da si pesacam najcesto preku den, za navecer sama da odam nekade tesko ne deka nesakam tuku mi e strav ako imam drustvo nemam problem....porano pesacev so drustvo sekoja vecer ali sega ni se raspadna ekipatauser posted image i zavrsi pesacenjeto...mm da go baram za drustvo nema sansi a bas bi sakala no,kako i da e eden del od denot go pominuvam vo pesacenje

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пешачење
5.11.2012 21:49:52   
gina
i jas sakam mnogu da pesacam ama sega toa go pravam retko porano sekoj den pesacev i nemam drustvo so mm nekogas izlagame ama jas sum vo mal grad i nema mnogu kade da odis i sama ne mi se odi ubavo e malku da se izduvas

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пешачење
5.11.2012 22:02:06   
AnnaMolly RR
Најчесто пешачам „силум прилике“. Живеам во Бејрут user posted image , тука нема автобус, морам 12 минути до автобуска да пешачам сосе дете, да се возам 1 станица, на втората да се симнам и пак да пешачам 10 минути, па летово одев пеш. Од дома до градинка=30 минути, од градинка до работа 20 минути. Значи по 50 во еден правец, а и назад пешки се враќав и супер ми беше. Ослабев 7 кила за еден месец.
Пешачењето ми е единствена опција затоа што реков нема автобуска во близина, а возачка немам. Сега откако залади морам да одам со такси до градинка, што ми е многу скапо ама немам избор, па до работа пешки продолжувам.
Заклучок - да, пешачам затоа што морам.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пешачење
5.11.2012 22:22:32   
majka na eva
пешачам секое утро кога одам да го земам млекото на ева.ама тоа е само 20мин.за повеќе не знамuser posted image ама така низ дома си се раздвижувам.натаму-наваму постојано сум на нога по цел ден.ако тоа се смета во пешачењеuser posted image ама неuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пешачење
5.11.2012 22:40:30   
Џесика
Имаше период кога воопшто не пешачев, и многу се чувствував неубаво, тромаво, омалаксано... тоа беше летово, кога и работата ми беше со 8 саати седење, па толку клапнав што од толку седење, после работа во автобус ќе влезев и барав место да седнам... се запрепастив колку омлитавев!!! Сега секој ден пешачам. Наутро со син ми до градинка, од таму на работа, се на се 30 минути пешачење на отворено и 7 саати на работа на нозе user posted image Имам и орбитрек дома за да одржувам континуитет ама едноставно сум преморена да пешачам на него, може некогаш ќе смогнам сили user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пешачење
5.11.2012 23:57:47   
Felly RR
Работата ми е блиску, ама како што одам по три пати user posted image - појди-врати се, па ми се собира 1,5 саат пешачење, само до работа.
Тоа што и на работа воопшто не седнувам, плус.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 5.11.2012 23:58:39 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пешачење
6.11.2012 0:04:45   
kapina
pesacam sekojden od doma do rabotata i naszad oti mi e blisku rabotata zatoa

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пешачење
6.11.2012 8:10:44   
Pepelaska *
Пешачам и тоа мноогу, откога знам за себе. Едино мм не ме дружи па со него мора во кола.Ако е до мене и до Скопје би одела пешкиuser posted image .
Многу позитивно ми влијае на мозокот, расположенитео, и секако на линијатаuser posted image .

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пешачење
6.11.2012 12:36:09   
sandriana RR
Сакам и уживам во пешачењето. Се' дур не се породив, постојано одев пешки. Сега малку помалку, поради тоа што морам да го прилагодам времетраењето на пешачењто на тајминг на бебе. Ама кога ќе порасне доволно, пак ќе се вратам на старо темпо - ветувам user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пешачење
6.11.2012 12:41:47   
Cipi Ripi
Не пешачам веќе цела недела, од кога залади ептен и дождови од кога фатија, ми е страв да не го разболам детево. Инаку пред тоа секој ден пешачев со бебе во кенгур од рамстор од рузвелтова и назад.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пешачење
21.8.2014 10:14:15   
Mila mamicka
Доколку човек не може да вежба, пешачењето е една убава активност, која влијае и на расположението и на линијата секако. Пред да се омажам, дома немавме кола, и секаде си бев навикната да си одам пешки. Живеам во град, каде што, каде и да тргнеш, ќе стигнеш за помалку од половина час. Е откако се омажив, силум прилика, ова се смени. Иако живееме во најстрогиот центар на градот, мм е толку навикнат да оди со кола, што кога одиме некаде заедно, секогаш се возиме со кола, па макар и да се работи за многу блиска дестинација. А јас, кога треба да одам некаде сама, секогаш си одам пешки. Кога останав бремена, а и сега со син ми, и мм малку по малку се навикнува да пешачи, ама тоа само кога се работи за рекреативна прошетка. Инаку, кога треба да се заврши некоја работа, тој пак е во кола.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пешачење
22.8.2014 1:15:53   
Defne90 RR
Јас порано многу пешачев и трчев по трипати до четири пати неделно.Ама откако се омажив некако како да го запоставив пешачењето.Виновник е секако мојот сопруг што со кола оди и до продавница.И така и јас со него си се навикнав да си се превезувам дека полесно е така ама далеку от тоа дека е подобро за здравјето.Секако дека е подобро кога се има прилика и кога се може да се изгенуваат автомобилите и да се пешачи.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пешачење
23.9.2014 13:31:14   
LoveableMe RR
Обожавам да пешачам, навистина уживам во пешачењето и секој ден одам пешки низ град, но обавезно одам и на пешачење покрај Вардар и правам најмалку 5км, некако тоа ми прави задоволство и ако не отидам во неделата да испешачам неколку пати, како мрдната сум...сакам сакам и сакам пешачењеuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пешачење
23.9.2014 13:43:34   
Felly RR
Јас пешачам секој ден до работа. Претходните години сум одела и по два пати, па доволно ми е тоа.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пешачење
24.9.2014 9:54:59   
Snowhite RR
Ех колку ми фали пешачењето, откако ја купивме колава скоро секаде одам со кола, ептен ретко одиме пешки, ама тоа на кратки релации
Летово еднаш бевме со колата со децава и со татко ми и мајка ми до едно езеро тука вештачко што го имаме и на враќање татко ми ја возеше колата, а ние си мм пешки се вративме, испешачивме добри 10 км и баш убаво чувство беше тоа иако наредниот ден се ме болешеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пешачење
24.9.2014 10:27:14   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Сакам и уживам во пешачењето. Се' дур не се породив, постојано одев пешки. Сега малку помалку, поради тоа што морам да го прилагодам времетраењето на пешачењто на тајминг на бебе. Ама кога ќе порасне доволно, пак ќе се вратам на старо темпо - ветувам user posted image

Таман почнев да го одржувам ветувањето од пред 2 години - пак иста песна со бебево Илина - пешачам низ дома user posted image . Додуша, вчера ја оставив половина час дома, па со Тина си испешачивме до трговскиот маалски и назад, и супер ми дојде user posted image .


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Пешачење
27.11.2014 7:44:00   
caciana
Mnogu me mrzi DA pesacam,sekoja prilik ja koristam da pretrcam so avtomobil.Inaku porano Mnogu pesacev,Sega nesto me mrzi

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Пешачење
30.11.2014 20:09:25   
scared RR
Пешачиме постојано со мм, вртиме кругови низ населбава user posted image се одржуваме во форма user posted image а и кога имам работа низ град пешачам доколку не е многу далеку, не ми се дава пари за автобуси доколку не сум со кола, па затоа си одам пешки user posted image

< Поракaта ја уредил scared -- 30.11.2014 20:10:10 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Пешачење
17.12.2014 15:20:15   
tincule
Тема за мене user posted image значи од кога знам за себе нонстоп пешачам нозеве ми се превозно средство, каде и да одам ај пешки без разлика колку далеку е. Цела трудноќа ја поминав во пешачење до 9 месец е после малце ми натежна па неможев толку, ама зборам не пешачење по 15 минути на кеј, user posted image будала ме правеа и ме караа ама многу ми помогна, и убаво ми беше. Плус и работава ми е таква цел ден на нозе и пешачи и трчи де нагоре де надоле, е арно ама сега почнаа веќе последиците да ми се гледаат од толку стоење и одење, едната нога после одреден период неможам ни да газам боли до срце , ни масаж не помага ни ништо.Ама тоа ти е во секој случај се едно нешто колку предности толку мани нели user posted image ама поубаво е да си попешачиш во текот на денот отколку се со кола или автобус, па се погоди и мм таков летно време знаеме да излеземе и да шпартаме онака низ муабет и сме поминале 5-6 километри user posted image user posted image Се надевам и моја Д ќе се погоди па ќе шета со мама повеќе user posted image

< Поракaта ја уредил tincule -- 17.12.2014 15:22:44 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?