|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.4.2015 16:16:27   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: wanna be mum


ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Jas imam mnogu neredovna menstuacija, ciklusot mi trae nekogas 20, nekogas 30, a nekogas 40-45 dena.
Sekogas mi e razlicno i nikogas ne znam koga ke dobijam.
E sega, sakam da ve prasam ako mozebi znaete - dali ovulacijata e sekogas na ist den (na primer 12-13) bez razlika na dolzinata na ciklusot, ili ovulacijata se menuva vo zavisnost od dolzinata na ciklusot?

Fala devojki user posted image user posted image



Јас ќе ти одговорам од мое искуство, има мноогу начини како да ја следиш овулацијата,календари, температура мерење, следење на исцедок итн АМА според мене на така нередовна менст. нема подобро од одење на доктор и следење на овулација, мерење фолекули, ендомертиум и сл. Ќе одиш неколку месеци почни со 12ти ден на пример, и така ќе знаеш user posted image

Се согласувам ,со нередовна менструација тешко ке можеш сама да следиш овулација .Од денот кога ке ти заврши предходната менструација сметај 12 дена па оди на лекар ке ти каже до каде си и по тоа ке се ориентираш

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.4.2015 16:24:31   
scared RR
Јас прво ќе ти препорачам да ја откриеш причината за така нередовните циклуси. Да добиваш на 20 дена не е воопшто добро.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
21.4.2015 23:24:53   
Neurotoxin RR
Незнам дали ми е прашањето за овде, ако има посоодветна тема префрлете ме.
Веќе извесно време циклусот ми трае 24-25 дена и од тогаш имам болни овулации. Пред да почнам реално да го разгледувам проблемов, има ли некој некакво искуство и состојба со која би можела да го поврзам ова. По пораѓај добив после 7 месеци, циклусот ми беше како и претходно на 28 дена но веќе 6-7 месеци е пократок и овулациите го достигнаа максимумот овој месец, болка на легнување која мислев дека е од цревата, но овде прочитав дека болните овулации може да се почувствуваат понекогаш и како болка при напад на слепо црево, и точно, беше на десна страна.

Anyone , anything???

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
21.4.2015 23:58:24   
kapina
Ispitaj gi hormonite mozda stanuva zbor za skratena lutearna faza vo megu vreme zemaj b kompleks jas pak duri i malku krv imav ovoj mesec koga imav ovulavija

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
22.4.2015 9:21:57   
Neurotoxin RR
Капина фала ти на упатувањето, баш се разбарав по литература за ова, најверојатно е такво нешто, во таков случај недостасува прогестерон а јас го сетив тоа по влакната на нозете, заштедив пари и болка за депилација. user posted image Ќе пробам со 50мг вит б6 дневно, па здравје од мај месец планирам да одам по контроли.

фала ти уште еднаш.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
22.4.2015 9:56:54   
LoveableMe RR
Неуротоксин, може исто магнезиум да ти фали, не знам, најдобро гинеколог да ти каже, јас кога имав болни менструации и овулации пиев чај од камилица во континуитет со добивање и значително ми ги намалуваше симптомите на ПМС. Порано добивање може да биде од стрес, промена на клима, но може да е поместен некој хормон, така што доктор најубаво ќе ти каже, па пиши ни позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
22.4.2015 10:06:10   
Neurotoxin RR
Промена во расположение сигурно е, ама во позитивна насока, баш сега немам стресови, ама се случува континуирано веќе 6-7 месеци, првиот пат беше болно, циклусот ми траеше 20 дена, дента кога добив, се псомневав дека сум бремена, лошење од храна, мириси, ми се спиеше, ми се поду стомакот, за циклус знам рано е... и до вечерта ете дојде. Од тогаш ми почнаа болните овулации, ама па точни се, на 12-ти ден почнувам да ја осеќам, некогаш кратко некогаш два дена. Затоа се посомневав во прогестеронот, следниот дел од циклсот е краток. Во секој случај уште месецов имам некои обврски и во мај морам да закажам контроли, нешто ми зачестуваат односиве на плодни денови, па си реков да не испадне нешто, бар прегледана да бидам user posted image

< Поракaта ја уредил Neurotoxin -- 22.4.2015 10:07:24 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
22.4.2015 12:06:16   
Kvisko
Е па тогаш Мај месец и лекар. Само биди осигурај се дека ќе ти испитаат хормони не само на 3 ден туку и на 13/14 и на 21 (ова пред се заради прогестеронот). Така ќе имаш целосна слика. Обавезно и испитување на тироидните хормони зашто и тие може да те зезаат.
Веројатно не е ништо страшно и може и да е минливо ама да си бидеш сигурна.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
22.4.2015 13:03:07   
Neurotoxin RR
Фала ви многу на советите, ќе ве информирам како и што за да споделам мое искуство.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
18.5.2015 13:14:12   
bibi ribi
Dali ste primetile promena vo raspolozenie vo periodot okolu ovulacija?
Jas imam primeteno simptomi na PMS okolu 18-19-20 den, a vaginalniot sekret togas mi e rastegliv, sto me asocira na ovulacija.
Dali ima nekakva povrzanost na hormonite pri ovulacija so simptomite na PMS pri raspolozenie?

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
19.5.2015 18:22:47   
orhidea242
Neznam dali prasanjeto mi e za tuka ako ne prefrlete mi go
Dobivam na 49-50 dena imam policisticni jajnici i problem za zabremenuvanje. Mojot doktor mi pravi folikometrija na 14-15 den se mi se mali folikuite megutoa jas od prilika na 35 den primetuvam dekaimam ovulacija bolka vo jajnik itaa ligava sluznica posle nekolku den. Kazete mi dali e toa mozno deka doktorov mi vika nemozelo bez da me pregleda.

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
19.5.2015 19:35:37   
Kvisko
Не може да ти мери тогаш фоликули нормално дека се мали ако ти е долг циклусот. Мораш и да го средиш циклусот толку долг не е баш најдобро за забременување. Имаш ли испитано хормони.

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
20.5.2015 16:28:43   
orhidea242
Imam se ispitano pijam metformin 4*500 veke 5 meseci i Eutirox

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.7.2015 11:54:34   
slobodka
http://oview.mk/faq,mk
Jas gi koristam ovie testovi za ovulacija. Ima 5 lenticki i kostaat okolu 350 denari.
Oview test!!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.7.2015 12:00:38   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: slobodka

.......освем што си пијам фолна веќе извесно време , си практикувам обавезно тест за овулации, и се водам по нив. Обавезно однос дента кога ќе се покаже позитивен тестот.


Фала ти.user posted image Претпоставувам ги има во сите подобро снабдени аптеки?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот slobodka)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.7.2015 12:19:05   
slobodka
Извини заборавив да пишам околу аптеките. Да ти кажам овој месец поштено се изнамачив да го најдам. Во зегин ги немаше, едвај ги најдов во ДНА Ани фарм во Capitol moll. Само таму, на други места ништо, под изговор дека се било со истечен рок и дека се вратиле во магацини.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.7.2015 12:30:54   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: slobodka

Извини заборавив да пишам околу аптеките. Да ти кажам овој месец поштено се изнамачив да го најдам. Во зегин ги немаше, едвај ги најдов во ДНА Ани фарм во Capitol moll. Само таму, на други места ништо, под изговор дека се било со истечен рок и дека се вратиле во магацини.


Ете ти, дефицит...тоа е, фала ти на инфоuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот slobodka)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
22.7.2015 13:51:53   
bibi ribi
Да ви кажам дека си ги купив овие тестови за овулација од аптеката во Капитол мол и планирам попладне да ја направам првата лента.
Инаку вчера бев на фоликулометрија и имав еден зрел фоликул 18,7 мм

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 193
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Оди на:






Анкета

izbor na ime
dona

eve nekolku predlozi za mojata princeza

stefani (23%)

tamara (29%)

irina (23%)

melanija (25%)


Број на сите гласови: 52

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!