|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Отечени лимфни жлезди
18.5.2009 18:23:13   
Еца
Леле луѓе нека ме штипне некој да не помислам дека сонувам.Вцера ние пак во болница со Мартинаuser posted image под ушињата и приметивме големи отоци,се исплашивме и помисливме дека се заушки,но не се....Денес цел ден по болница,на инфективно и правеа испитувања,мислеа дека се работи за мононуклеоза,но тестот се покажа негативен,па оттаму не пратија на хематологија(на детска клиника).Таму и ѕемаа крв од прстето и и гледаа размачкана крв, но ништо не открија, дијагноза не се постави,само ни рекоа дека е пак нешто бактериско,ни дадоа антибиотик и во петок на контрола да видат дали отокот е повлечен.Доколку во текот на неделата приметиме дека отокот се зголемува треба да одиме на доктор. Ме интересира дали некој имал некој ваков проблем со отечени лимфни жлезди,ве молам пишете ми, зошто мислам дека полудувам ....

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Отечени лимфни жлезди
19.5.2009 9:20:19   
mami
Еленче, на сестра ми и потекоа пред некоја година жлездите и беше на општ лекар и и рекоа дека и е од настинка, и дека  е природна реакција па и препишаа некој антибиотик, ама незнам кој ни на мајка ми не и текнуваше сабајлево кога ја прашував..ако е само тоа не е ништо страшно...а ти полека, диши длабоко и само смирено и-позитивно...многу работи ти се насобраа за краток период, ама мисли и на тоа човечето што расте во тебе, и нему му треба твојата љубов и грижа, не го заборавај

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Отечени лимфни жлезди
19.5.2009 21:03:35   
Marta
Elena go imav i jas toj problem so mojata kerka koga bese pomala na nekolku pati,sega veke ne i otekuvaat,ona sto pedijatarot ni go rece e deka toa se odbrambeni mehanizmi i se aktiviraat pri nekoja infekcija,se nadevam deka i kaj vas ke pomine i se ke se sredi,pozdrav

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Отечени лимфни жлезди
12.10.2010 22:22:08   
brineta88
Filip ima oteceni limfni zlezdi i toa na cetiri mesta na vratot, pozadi uvoto i na preponite od dvete strani, i toa veke skoro 2 meseci i nikako da se povlecat.Doktorkata veli deka ne e nisto ama jas sum mnogu zagrizena zasto mu se zgolemuvaat i sto ne izceznuvaat veke dolgo vremeuser posted image   Sto se veke nema da dojde do nego de circe, de zlezdi pa sega zgora na se i sipanici. Auuuuuuuuuuuuufffffffff vekeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image                Ps ako ima nekoj iskustvo neka pise

< Поракaта ја уредил brineta88 -- 12.10.2010 22:23:31 >


_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Отечени лимфни жлезди
13.10.2010 8:34:11   
anedespo
Моето дете при секоја гнојна ангина отекуваше многу. Имунитетот му беше нула од пречестите гнојни ангини и прејаките антибиотици. Мислам дека отекуваат при прејака инфекција. Самите се повлекоа после 1-2 недели. Ама така беше секој месец. Меѓутоа треба секако да се појде на лекар, зашто таква при таква отеченост треба да се исклучат некои посериозни болести како леукемија, лимфома и слични страшни тешки болести што и го направивме . Имаше мегалобластна анемија. 

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Отечени лимфни жлезди
13.10.2010 23:09:40   
brineta88
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Моето дете при секоја гнојна ангина отекуваше многу. Имунитетот му беше нула од пречестите гнојни ангини и прејаките антибиотици. Мислам дека отекуваат при прејака инфекција. Самите се повлекоа после 1-2 недели. Ама така беше секој месец. Меѓутоа треба секако да се појде на лекар, зашто таква при таква отеченост треба да се исклучат некои посериозни болести како леукемија, лимфома и слични страшни тешки болести што и го направивме . Имаше мегалобластна анемија. 

Lele e sega me isplasi, ne daj bozee da e nesto serioznouser posted image
Utre odma odam na lekar.
Ps: a da go nosam li deka ima sipaniciuser posted image

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Отечени лимфни жлезди
14.10.2010 9:31:44   
anedespo
Па најверојатно  ради сипаниците му се отечени.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Отечени лимфни жлезди
15.10.2010 23:46:31   
brineta88
Denes zabelezav uste edna zledna na vratot. Sega vkupno mu se 5. Neka projdat sipanicive i prevec na lekar za ispituvanja.
Mnogu sum zagrizenauser posted image

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Отечени лимфни жлезди
18.1.2012 19:23:44   
Maca25
Нина додека имаше сипаници жлездите и беа страшно отечени. Ние уствари и така приметивме дека има сипаници. Стана од спиење, сакав да и ја соберам косата и гледам дека позади левото уво има една огромна грутка, а до неа бубуљичка (сипаница). Гледам и позади десното уво уште една грутка. Ама огромни, не мора да се напипаат, се познаваат само да и се потргне косата. Ја однесовме на дежурен и ни констатираа сипаница. А груткие на лимфните жлезди биле најнормална работа и се појавувале секогаш кога детето е болно, посебно при вирусни инфекции. Како оздравуваше Нина од сипаниците, така и грутките ги снемуваше. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Отечени лимфни жлезди
19.5.2012 22:01:21   
lukas
2 dena po red lukas mi se zalese od vratceto koga go legnuvav da mu smenam pampers,go dzirkav na vratot nemase nisto a vo tie 2 dena mi drzese temp.37.4
denes od sabajle se javiv kaj maticnata i otidov do kaj nea zdrav kako dren nema nisto mi rece deka mozi nekoj katnik vadi...
pree pred edno dva saati go iskapiv i koke vidam so ke vidam bapka na vratot pod uvoto svesta mi se zede go naoblekov i trk v komsii mi e doktorkata otidov kaj nea i mu davam sega augmentin mi rece...
lele luge isprocitav segde za ova ama mnogu mi e strav kazete mi sto e ova...utre deka nedela od brza pomos ke zemam uput i odam na bolnica kazete mi nekoj so iskustvo sto ke bidi tamu?
pozzz ve molam kazete mi....:(((((

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Отечени лимфни жлезди
20.5.2012 9:37:54   
arh_diz
Lukas sin mi imase oteceno limfni zlezdi kako posledica od MMR vakcinata, pievme kapki homeopatija lymphomysot I mu pomina

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Отечени лимфни жлезди
20.5.2012 11:56:35   
Maca25
Лукас не паничи одма, прочитај погоре што има пишувано за отоци лимфни жлези. Обично отекуваат кога детето има вирусна инфекција. На ќерка ми прв пати и потекоа (како топчиња позади ушите, ама бајаги големи) кога имаше сипаници. Како поминуваа сипаниците така и отоците. Ти можеш да го однесеш детето на лекар, ама без паника.
Ме интересира бринета дали го однесе малиот на испитување или отоците се повлекоа. Ја нема да пише!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: cista coli medijana
26.3.2014 10:10:33   
mihailmice
Zdravo jas sum nova i neznam dali treba ovde da ja pratam porakata, ama po forumot nemozev da najdav.
Sinko ima 3.5 god i na vratot na grloto od navdoresna strana mu se pojavi topce so golemina na lesnik(cista coli medijana)user posted image Piese dve dozi na amoksiklav ama ne se povlece i nekolku doktori ni rekoa deka lekarstva ne pomagaat i deka mora da se otsrani hirurski, za da ne pravi problem vo organizmot so gnoenje, rekoa deka e lesen zafat i deka se srekava cesto, i posle hirurski zafat ne se pojavuva povtorno. na 25.04.2014 ni zakazaa. Kako sto se blizi vremeto me faka se poveke panika,
Ima li nekoj so vakvo iskustvo

Imajte ubav den

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Отечени лимфни жлезди
26.3.2014 11:05:16   
Felly RR
Михаилмице, еве ТУКА - КЛИК, имаме тема за таа циста. МОжеш да прочиташ некои искуства, кои се надевам дека ќе те смират.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Отечени лимфни жлезди
29.8.2014 18:41:55   
Sara
Zdravo zenicki dali bri oteceni limfni zlezdi proprateno so oteceni krajnici zadolzitelno se ispituva mononukleoza? I sto ako testot ispadne pozitiven, iskustva okolu bolesta?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Отечени лимфни жлезди
8.3.2015 13:57:11   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: luna zivkova

Nego jas imam edna maka, a neznam kaj da go postavam prasanjeto, ako treba premestete me.
Veke nekolku nedeli gledam deka bebe se ceska vo kosickata vo glavceto blizu do useto. mislev od zabcinjata e. Sinoka ko da fatam, zabelezav topce, znaci vnatresno kako mala zlezdicka,vo glavceto, od pamet se izvadiv. Ne e brunce, vnatresno e i mrda koga ke go fatamuser posted image Maticnata ni si slavi osmi mart, pa cekam vo ponedelnik da se vrati. Megutoa raspametena sum. Dali nekoj ima na um sto bi mozelo ova da bide?user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

luna zivkova незнам што,веројатно штом е до увото е жлезда.Но не верувам да е загриувачка а ни воопшто до понеделник.На моето имаше топче што мрда ама позади на вратчето.Ми рекоа дека се губи и /или може да се јави при болно/настинато. Сега го нема.


ИЗВОРНА ПОРАКА: luna zivkova

jas imam od mala zlezda pozadi uvoto, megutoa nejzinata e vo kosickata malku podole, ne e bas do uvoto, vo glavceto e. Megutoa mene me zagrizuva toa sto ja cesauser posted image A da sekako ke moram da pocekam do ponedelnik .


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Внимавај да не го разрани, а може ако е запотено тогаш таму ги чешка


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana

Luna zivkova и мојот синко има таква жлезда од мал и му се појавува кога е настинат а веке има 5 години кога беше бебе му ја приметивме и педијатарот рече од настинка и еве толку време уште се појавува,а за чешањето незнам да не и е рефлексно моево мало кога му се спие си ги тегне ушите и се кубе се чеша ама ако ја чеша или ја боли мислам дека ке плаче ке реагира кога ја допираш уште е мала да се чеша сама свесно на местото што ја чеша,малку забегавме со темата ке не караатuser posted image



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Отечени лимфни жлезди
9.3.2015 16:38:13   
luna zivkova
lele neznam,se nadevam deka ne e strasno, prvo i jas mislev deka refleksivno se cesa megutoa se cesa samo tamu, i samo na taa strana, na levata strana voopsto ne se cesa. Denes bev kaj doktorkata megutoa imase mnogu guzva i se vrativme, strav mi bese da ne zakacime i nekoj virus pokraj tolkute decinja ne mi se cekase, a eve veke cela nedela go mislam. Mene me najmnogu zagrizuva toa sto ja cesa,koga bi bilo zlezdicka najverovatno ne bi trebala da ja cesa. Lukajana vasta zlezdicka kako izgleda i kade se naoga?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Отечени лимфни жлезди
9.3.2015 16:47:29   
Defne90 RR
Луна најверојатно се работи за жлезда што воопшто и не е страшно затоа што се појавува најчесто при настинка и со тек на време се губи.За чешаљето можно е да е од тоа што викаш дека е на главчето па кога ќе се запоти од косичката и го чеша.Во секој случај однеси си ја на лекар ама ништо страшно според мене.Ќе си се изгуби со тек на време без да ја мачкаш со било што.Поздрав и секое добро.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Отечени лимфни жлезди
9.3.2015 16:50:29   
luna zivkova
fala majka za utehata, ke ja nosam utre obavezno. Pozdrav

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Отечени лимфни жлезди
9.3.2015 18:07:25   
lukajana RR
Нашата е баш позади увцето убаво обликувано топче ама мојов батка не го фаќа ,неколку пати сум го прашала дали го боли или чеша ама вика не само кога ке приметам дека има не му кажувам за да не се чепка

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 9.3.2015 18:08:18 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Отечени лимфни жлезди
11.3.2015 12:17:13   
luna zivkova
Lukajana vcera bevme na doktor i doktorkata rece ne e strasno, objasnuvanjeto iskreno ne go razbrav, deka se stava vo usta zatoauser posted image Megutoa napravivme krvna slika vednas po nejzina inicijativa, se e vo red, nema mesto za panika. Da ne se dopira,da ne se masira,da ne se stava nisto tplo i takauser posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Отечени лимфни жлезди
11.3.2015 12:50:18   
lukajana RR
Абе така децата растат мајките стареат ,се нервираме за се и сешто ама мајка пусто се ти е сомнително.Ке му помине штом му е добра крвната слика нема ништо не се секирај ,поздрав

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Отечени лимфни жлезди
12.3.2015 18:11:21   
Neurotoxin RR
Еве и јас наше искуство ќе пишам. На ќерка ми при една настинка, одн. воспалено грло, и отече жлезда , причината беше од самата инфекција. Кога помина се и се повлече, ама ова беше некаде под увото. Сега пред недела дена изби сипаници, варичела и случајно завчера ја напипав баш на исто место како што викате, позади увцето, ама на главчето, и тоа од двете страни, ја носевме на контрола и докторката рече дека е од воспалението од сипаниците и дека и другите жлезди и се отечени, ја пипна убаво и на вратчето, и дури ми рече дека може и да и останат.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Отечени лимфни жлезди
13.6.2015 15:09:29   
lupetko
.

< Поракaта ја уредил lupetko -- 13.6.2015 15:11:48 >

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?