|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Немирен сон
17.9.2012 15:28:41   
@Mila@
Annet sestra mi 23 god ima pa otkako jas se omaziv a prethodno ja delevme sobata, navecer spie so upaleno svetlo i bar ednash mesecno i se slucuva da se dere i da vika vo son da ne mozat da ja razbudat sto e vozrasna,toa mora da e poslednica od nekoj vnatreshen strav nemi son ili neshto potsvesno,probaj da mi davash nekoj caj pred spienje sto opusta prirodno se razbira sto ima smiruvacko dejstvo spijte zaedno da oseka bliskost ne znam za kolkava vozrast stavuva zbor dali znae da kaze sto mu e od sto e dali se plashi od neshto.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Немирен сон
17.9.2012 16:51:45   
Annet
ima 13 meseci:)
ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

Annet sestra mi 23 god ima pa otkako jas se omaziv a prethodno ja delevme sobata, navecer spie so upaleno svetlo i bar ednash mesecno i se slucuva da se dere i da vika vo son da ne mozat da ja razbudat sto e vozrasna,toa mora da e poslednica od nekoj vnatreshen strav nemi son ili neshto potsvesno,probaj da mi davash nekoj caj pred spienje sto opusta prirodno se razbira sto ima smiruvacko dejstvo spijte zaedno da oseka bliskost ne znam za kolkava vozrast stavuva zbor dali znae da kaze sto mu e od sto e dali se plashi od neshto.


(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Немирен сон
5.8.2014 17:16:17   
Dilina
Малово сега ја полни 4тата недела, знам дека секој ден е нова приказна, но читајќи ги постовиве изгледа ќе имаме немирна цура, која ќе не паничи секоја вечер...
Инаку од вчера не спие мирно, де ќе закенка, де очите 5 банки, де мрда, де мафта а спие.. неколку пати и ми вресна па и понудив цице, ќе се нацица и ќе заспие кога еве ти ја пак за 15 мин user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Немирен сон
6.8.2014 19:36:27   
sonc90
i mojava e takva dilina,se mislam da ne e do vremeto zaso e mn tesko,pa si velam da ne e do zeskoto zaso obicno letno vreme ponervozni se bebinjata pa ete i se odrazuva na sonot,ne znam ama i mojava me vadi od pamet,samo mrda,preta, a i sto i bidna veke 10 dena zaspiva samo kaj mene u race i saka da ja guskam dodeka spie,ako ja pustam odma se budi...ziva nenaspana sum,ne od sto ja drzam tuku od sto vo race mi preta...eve bas sega pisuvam a ona vo race mi spie

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Немирен сон
6.8.2014 23:07:00   
Dilina
ахаха иста мака си имаме значи, јас само шти не можам да ја држам и да пишувам пошто знае со главата да се мрдне нагло, а и цела знае да се истегне хаха.... а заспива истот ака кај мене во раце, само што ќе ја спуштам очите ококорени user posted image мислат дека мама отиде аххаха срциња...

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Немирен сон
7.8.2014 8:50:59   
Ki4iko
Ехх,кога ќе ми текне на тој период, кај нас беше од малку покасно, може од кај 5-7 месец, многу ми беше тешко тогаш,едвај наоѓав време за да појдам до тоалет user posted image ,ама сеге после 5 години гледам ,се се тоа фази на развојот и вреди да се жртвувавме за нашите најмили, user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Немирен сон
8.8.2014 1:35:48   
Defne90 RR
Кај нас поголемото синче имаше немирен сон скоро до четири години.До три години го заспивав на раце а после и кога почна да си заспива сам постојано се будеше и плачеше.Сега си се смири и нема проблеми си спие по цела ноќ.Помалото никогашне ми било до толку да станува ноќе и да плаче.Додека цицаше знаеше да станува често,ама сето тоа си се должеше и на навиката за цицање.Откако се одбивме си спие по цела ноќ и да се разбуди одма сам си заспива.Е сега се случува понекогаш и да стане и да поплаче,нели дете е мало и запчиња му раста и меше ќе го здоболи ама сепак тоа е многу ретко.Со него го немам тој проблем што го имав со поголемиот син.Ама да ни се живи и здрави на сите дефинитивно за тоа вреди да се жртвуваме.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Немирен сон
3.11.2014 9:51:30   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja Peovski

Луѓе можеби сум надвор од темава, но во последно време ни се случува нешто што досега не сум чула... моето малецко има 3 ипол месеци и веке три пати како спие и плаче во сонот, и отако се смири почне да липа како незнам колку време да плачело... потоа продолжува да спие...дали нешто сонува (веројатно) но досега не сум слушнала за такво нешто.. а вие?user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Maja,neka ne te zagrizuva takvoto zaplakuvanje, ako ti e za uteha i mojava e kolku tvoeto bebe,i isto taka zaplakuvauser posted image prvin isplasheno zapiskuva,a potoa pochnuva silno da plache kako nekakvo chustvo za bolka..normalna pojava e toa za tri mesechni bebinja i trae nekoj izvesen period.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja Peovski

Значи ќе има уште да не паничам ? user posted image ти благодарам многу [sm=smiley20.gif



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Немирен сон
3.11.2014 10:05:11   
sandriana RR
Овие плачки ноќно време се нарекуваат Sleep regression - и се јавуваат околу 4от, 9от и 12от месец кај бебињата. Резултат се на тн скокови во развојот, кога бебињата учат по нешто ново, па го преживуваат во сонот и немирно спијат, плачат или почесто се будат. (пр. учат сами да се вртат, потоа да седат, стојат, одат и сл.). Овие периоди траат од 2-8 недели, и решение секако е само трпение, мнооогу трпение, и блискост со бебето (гушкање) и неменување на секојдневната рутина.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Немирен сон
8.1.2015 18:34:08   
sonc90
jas imam pak potreba od sovet...znaci vaka...vo tekot na dnevnite spienja obavezno kerka mi place vo son...navecer vakvo nesto ne se slucuva,samo preku den...tolku zalno place i nekogas znae da se smiri koga ke ja gusnam a nekogas voopsto ne se smiruva...place ili dodeka ne se razbudi ili dodeka ne se smiri samo po sebe...eve bas sega placese pak i se smiri koga ja gusnav...e sega ne znam sto da pravam?edni mi velat da odam na bajacka(sto jas nikako ne sakam na bajacka da ja nosam),drugi mi velat da i go davam cajot na becutan za dobra nok posto toj imal smiruvacko dejstvo...sto da pravam?ili pak dajte nekoj sovet?vekje so meseci sme vaka...zalno e da ja slusa covek,od zal i jas si placam so nea koga ne saka da se smiri... user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Немирен сон
8.1.2015 22:05:23   
Defne90 RR
Јас би ти рекла од бајачки фајде нема.Поголемиот синко двапати го носев и ништо не помогна.Чајот не сме го пробале,ама подобро давај и од него,мислам дека немаш никаква штета од тоа.А сето тоа се само фази и периоди кај децата кои за кратко време исчезнуваат,и додека да поминат не останува ништо друго освен силна прегратка и утеха.Ви посакувам што побрзо да ви помине таа фаза во секој случај.Поздрав.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Немирен сон
7.4.2015 15:42:42   
nataly86
Читам еве и си го најдов одговорот фазаuser posted image Т овие дена се буди во сон со плачки и тоа пиштење до даске...малку рано ни имаме 8 месеци гледам скок во развој е кај 9 месеци но што знам што би можело друго да биде??
Инаку обично предходно се будеше малку млеко и презаспиваше сега се буди плачи и одбива да јади.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Немирен сон
17.4.2015 1:13:34   
sonc90
si imaat i oni kutrite nekoja maka ama sto nie ne mozeme da razbereme-toa e problemot...i denes ni se slucuva da pistime vo son ama proagja,sega ne macat i zabcinjata,edinicata gore ko bozem ke iskacase pa se povlece,baska valjda skok u razvoj(imame 9 meseci i skoro 2 nedeli)...nataly86 da ne e i kaj vas nesto so zabcinja povrzano?dodusa ne mora da znaci,eve gledano po kerka mi,ona standard si place sekogas vo isto vreme i samo sto ke ja krenam vo race prekinuva,ocigledno saka da se osigura deka sum tuka ama sepak prasav bidejki imate 8 meseci ko sto rece pa da ne se zabite zaso kerka mi mn placese i place seuste od zabite...taman ke ja zaspijam,ne prosol pola saat place ko da ja kole nekoj...

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Немирен сон
17.4.2015 12:51:40   
lukajana RR
И мене Ј во последно време ми плаче ноќе дури и се исправа дали се заби во прашање или дека почна да лази а и повеќе ја изнесувам надвор па тоа што правела преку ден го преживува ноќе или е некоја фаза незнам ама знам дека сум жива не наспанаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Немирен сон
17.4.2015 13:17:46   
nataly86
Нивните фази забчиња и слично поминуваат но ние остануваме живи ненаспаниuser posted image user posted image user posted image Тоа е велат до 3 години така ке се будат и сл па се тешам рано ни е уште user posted image user posted image

Незнам дали се забчиња..ке видиме ке покажи времето

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Немирен сон
19.4.2015 15:16:27   
Snowhite RR
мамички најверојатно вадат заби, не се секирајте, еве и другарка ми беше жива ненаспана, нејзиното во 4-5 на сабајле заспиаваше, кутрата по цели ноќи тв гледаше и еве го сега откако ги изваде си легнувал навечер најкасно во 22,30. Затоа не се секирајте има и полошоuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 66
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?