|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 15 [16]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
7.5.2014 11:09:36   
Tanjat7880
Offf Paleshka1,mnogu ste mali za da nie I nasheto iskustvo vi dademe sovet,najdobro e pedijatar da ja vidi I sledi sostojbata,sepak e malo bepce vo prashanje.
I nie nemozeme da kurtulime od rastecen nos,kivanje,kashlanje,de bakterija koj sega ja nemame de nastinka de ova de ona no ne pominuva,se me plashi alergijata da ne se razbuhtala I sega pravi problem,bevme na kontrolen bris,se e cisto,krvna slika uredna e znaci alergija e I nikako da pomine,vlaga mnogu dozdovi,isparuvanja....I do koga vakauser posted image

< Поракaта ја уредил Tanjat7880 -- 7.5.2014 11:11:16 >

(Одговор на членот paleska1)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
6.12.2014 14:01:44   
Melanija RR
Незнам ни каде да прашам ни како да прашам.

Некоја обратна ситуација.
М нема мрсули а се слуша како нешто се слева и крчи а тоа го тера на сува кашлица.И тоа по пиење Ад навече и толку.Така 2 дена.Сега пак цела ноќ кашла па и накај зрело ,а нос не тече онака со аспиратор ако излезе малку.
И предходно имаше позади секрет ама од течење нос а тоа го тераше да кашла и така 3 недели се влечевме и без симптоми со хербион и ништо па за да се смири антибиотик.По 1 недела еве пак кашлица од некаков си секрет кој незнам од каде е.
Кашла кога е на грб и на страна а на стомак речиси ич

Некакво искуство.Дури во вторник на лекар

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.12.2014 14:03:45 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
6.12.2014 16:09:49   
Палешка РР
Јас би ставила капки за нос, иако нема мрсули.
Или евентуално сируп за алергија би и дала пред спиење. Ама на Миа ми се испробани тие работи дека делуваат, а вака не знам што да ти кажам Меланија. user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 6.12.2014 16:10:29 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
6.12.2014 19:47:57   
Melanija RR
Со физолошки и аспиратор влечеме ,а со Летизен пробано немаше никаков ефект.Баш безвезе.Стварно не ми јасно од каде секрет,како се сознава од нос или нешто друго е?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
6.12.2014 20:16:46   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Незнам ни каде да прашам ни како да прашам.

Некоја обратна ситуација.
М нема мрсули а се слуша како нешто се слева и крчи а тоа го тера на сува кашлица.И тоа по пиење Ад навече и толку.Така 2 дена.Сега пак цела ноќ кашла па и накај зрело ,а нос не тече онака со аспиратор ако излезе малку.
И предходно имаше позади секрет ама од течење нос а тоа го тераше да кашла и така 3 недели се влечевме и без симптоми со хербион и ништо па за да се смири антибиотик.По 1 недела еве пак кашлица од некаков си секрет кој незнам од каде е.
Кашла кога е на грб и на страна а на стомак речиси ич

Некакво искуство.Дури во вторник на лекар

Zdravo Melanija, jas ke ti go napišam moeto iskustvo. Kaj sin mi obično suvata kašlica sekogaš završuva so laringitis. Plus koga se nastinati obično ne se preporačuva mleko da im se dava, bidejki mlekoto sozdava poveke slus i gi tera da kašlaat.
Nas najveke mu pomagaat inhalacii so fiziološka, med i čaevi. Jas mu davam i Prospan sirup za kašlicata. A koga ke počne produktivno da kašla mu pravam od toj čajot so kromid, jabolko i orevče.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
24.1.2015 20:05:15   
Snowhite RR
И ние еве веќе цела недела сме настинати, минатиот петок ја зедов од градинка со тт 39.2, кај матичната бевме, само црвено грло рече, ни даде амоксиклав, вечерта крена тт 39.8, на брза помош заминавме, оттаму во детско, таму меревме пак, имаше 40.2. И покрај толку висока тт ништо не ни дадоа ниту систем ниту инекција, ништо, само ја намачкаа со алкохол и со облоги ја разладуваа. Си заминавме дома, ноќта ја поминавме некако, уште еднаш крена 40.2 со сируп ефаралган и со облоги ја симнавме и во саботата пак кај матичната. Направивме крвна слика, леукоцитите беа многу високи, установи настинка и ни даде инекции гарамицин по 2 пати, па бидејќи викенд и тоа продолжен секој ден по два пати на брза помош одевме и кога во вторникот ја однесов на контрола, кога ја прегледа, ја наслуша на слушалки востанови дека повторно се развива бронхит (кој го имаше пред месец и пол), крвна слика направивме, лекукоцитите беа во ред. Продолживме со инхалации по два пати на ден и амоксиклавот. Е и тука се искомплицира, од амоксиклавот појави пролив, па ни го сменми со зинат, кој е одвратен и ми го повраќа. Сега е добра, завршивме сношти и со инхалациите, сега сирупот уште да го допие и да го смириме проливот, зашто многу тешко поминува пролив добиен од антибиотик, и давам и шумливи ОРС, нешто како електролити и тие едвај ги пие

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
24.1.2015 23:37:10   
lukajana RR
Snowhite rr висока температура кај Л значи бронхит и ние така се шетавме со висока Т цел месец отприлика кога беше колку твоја Јана и смени сто сирупи исто електролити што не сакаше да ги пие и на 4 часа креваше Т не знам колку ефералган испивме и со грдни маки земав упат за болница за белодробни заболувања. Дијагнозата беше бронхит и ми дадоа 2 инекции,сумамед и салбутамол и многу брзо му помина.Амоксиклав нас не ни помага и давам Алицеф поскап ама многу ефикасен и многу е битно добар доктор,јас нашата матична после бронхитот одма ја сменив зашто не сакаше да ги даде инекциите што му ги препишаа она не давала инекции,здравството ни е ужас

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
27.1.2015 22:55:17   
Snowhite RR
Нас ни помина пρоливот, а и сиρупот го допи, сега ќе поседиме дома оваа недела, па дуρи од понеделниκ во гρадинκа,се надевам нема да не повтоρи повеќе зимава. Зедов κапсули имунобоρ за имунитет κај М ми се поκажаа доста ефиκасни па се надевам и κај неа ќе помогнат. Бог неκа ги чува сите и со лесно и бρзо да им поминува

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
28.1.2015 11:03:35   
Felly RR
Последните постови кои се однесуваат општо за здравствената состојба и разни вируси/бактерии (не само за настинка) ги префрлив во темата Колку често се разболува вашето дете? Па таму да пишуваме искуства и совети колку често се случуваат и како подобро да ги надминеме тие ситуации.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
4.11.2015 22:27:04   
MamaKiki
еве сме пак низ овие теми user posted image
една недела здрави без антибиотик и веке од вчера мака мачиме пак со настинка , денес бевме на педијатар и имало малово мало свирење на градите почнавме одма со вентолин и за саат време дете исповрати доса шлајм дали ни помогна шурупот не знам ама се надевам дека ке се сопри процесот на бронхит и ке го одминиме

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
9.11.2015 19:26:31   
MamaKiki

ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaKiki

еве сме пак низ овие теми user posted image
една недела здрави без антибиотик и веке од вчера мака мачиме пак со настинка , денес бевме на педијатар и имало малово мало свирење на градите почнавме одма со вентолин и за саат време дете исповрати доса шлајм дали ни помогна шурупот не знам ама се надевам дека ке се сопри процесот на бронхит и ке го одминиме

5dena kaj sto sme na detsko odelenie vo drzavna i se nadevam do krajov na nedelava da ne pustat doma dobi malovo bronhopneumonija.. Se izmaci kutroto 2 pati bronhit. Vo kratko vreme sega ova kapace bese vcera i toa malku sto go jadese go povrakase pa bese na post so infuzii denes so TT pak gladno so vodena stolica ke popustam luge psihicki aj sto sum fizicki iznemostena uste so del od personalot sto se raspravam toa e kraj na muabetot pomos nemam nikakva za vo wc idi mm da go pricuva kaj zede slobodni denoj od rabota kaj benzin, parking plakame za normalna covecka potreba uste se nerviraat oti idel vo vreme koga nemalo poseta abe ke si puknam od zort

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
10.11.2015 12:36:28   
lukajana RR
MamaKiki сте се измачиле стварно ,многу е лошо така во болница кога ги лечат дечињата ,друго е дома барем ке има кој да ти помогне .
И ние сме во слична положба .Во петокот Л пак крена Т и целиот е затнат .
Го носев на дежурен па не препрати на дежурен педијатар и никој не ни даде терапија дека во последниот месец испил четири шишиња антибиотик.
Вчера го носев на матичен му земаа крв и резултатите му се добри ,денес му зимаа брис и ке видиме .
Веќе аман ,по нежно од ова не можеше да биде

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
10.11.2015 12:39:08   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaKiki


ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaKiki

еве сме пак низ овие теми user posted image
една недела здрави без антибиотик и веке од вчера мака мачиме пак со настинка , денес бевме на педијатар и имало малово мало свирење на градите почнавме одма со вентолин и за саат време дете исповрати доса шлајм дали ни помогна шурупот не знам ама се надевам дека ке се сопри процесот на бронхит и ке го одминиме

5dena kaj sto sme na detsko odelenie vo drzavna i se nadevam do krajov na nedelava da ne pustat doma dobi malovo bronhopneumonija.. Se izmaci kutroto 2 pati bronhit. Vo kratko vreme sega ova kapace bese vcera i toa malku sto go jadese go povrakase pa bese na post so infuzii denes so TT pak gladno so vodena stolica ke popustam luge psihicki aj sto sum fizicki iznemostena uste so del od personalot sto se raspravam toa e kraj na muabetot pomos nemam nikakva za vo wc idi mm da go pricuva kaj zede slobodni denoj od rabota kaj benzin, parking plakame za normalna covecka potreba uste se nerviraat oti idel vo vreme koga nemalo poset_a abe ke si puknam od zort

MamaKiki, баш ми е жал, се надевам бргу ќе ја надминете состојбава.
Кога ќе се оправите, консултирај педијатар за да користите Бронховаксон, мислам во темата за Бронхит прашував за него, и пишав искуства многу позитивни од другарка ми.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 10.11.2015 12:42:31 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
10.11.2015 14:33:10   
Melanija RR
Леле како се стига до бронхит user posted image Од неделата м е настинат ,кива,течни мрсули и од нив кашла.Во понеделникот на лекар нема ништи.Тоа е тоа, баш е настинка.Ни рече инхалации со физиолошки,вадење мрсули и чаеви,толку.Инаку има 26м

MamaKiki твоето е помало,убаво ти пишува sandriana RR консултирај се за земање на други превентивни сирупи штом често се прави бронхит

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
10.11.2015 19:10:47   
deluxe
Минатата недел ми беше кошмар :( Ф 3акачи некој вирус,стомачен со повраќање ,пролив и температура. Леукоцити 22ка... Страшно,матичната ни испаничи,ајде итно на одделение не испрати.Траеше 3 дена ама детето се исцрпи тотално.На крај 3а конец се спасивме од хоспитали3ација во болница.Сега е добар,како ништо да не се случило :).Ама животот ми се скрати .....

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
11.11.2015 17:43:14   
Defne90 RR
И ние бевме истите со малите,со стомачен вирус со пролив со повраќање со се,ама не беше до толку како кај делукс.Прво големиот син го закачи во градинка тој само повраќаше два дена и имаше пролив уште три ден и му помина.А малиот не повраќаше,имаше пролив два дена и почна и носот да му тече,плус и температура веќе два дена качува.Ама па лесно ја симнува и поголемиот дел од времето си е расположен.Е сега здодевен е носот затоа што тече,ама ќе потрае уште еден два дена и ќе помине.Не им давав ништо освен линекс и шумливи апчиња за да не дехидрираат.Малиот дури не го ни носев на доктор.Не е до толку за да мора да прима антибиотици.Така да си се лекуваме дома.Ама тоа е,иде сезоната на настинки и грипови па сосема е нормално и да префатат нешто.Само побрзо да поминува.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
16.11.2015 23:08:16   
MamaKiki
од вчера конечно дома user posted image
11 дена поминавме на болница вирус на вирус user posted image
бронховакс капсули и мене ми препорачаа нели се двоумев ама сега дефинитивно ке ги пробам малку само да го закрепнам од лекарствата за две недели т.е следен месец ги планирам..
ете тој бронхит кој го лечевме исгледа не го до средивме до крај претпоставувам па само недела дена не покажуваше знаци на настинка претпоставувам од антбиотикот кој го пиеше и на ренген се покажа ептен зафатена плуката шок доживеавме.. две докторки специјалистки на болница кога не пуштаа рекоа дека е супер и не е потребна домашна терапија денес бевме и во приватна ординација исто ми потврдија дека е супер детето user posted image
има кај нас лош виррус почнува со слаба тт , после поврајкање па на крај пролив... малку им беше чудно на педијатарот кој не водеше дали е тоа реакција на лекот или е некој нов вирус оти ги покажа симптомите на почеток од лекарствата на крај сепак беше вирус user posted image
се трудам околу дететово да го заштитам еве со исхрана внимавам, и со облека и на топло да биде и со деца не го мешам дома не палиме цигари користам јонизатор од септември да се уништат бактериите.. веке не ми ни текнува што се не сум направила , (се што сум прочитала и слушнала) и баш ние останавме максимум дена со разни терапии детево нема вена во главчето која е функционална сите се максимум оштетени на крај арно можев да го додржам за раце за да ја прими инфузијата...
Сега сме добри, весели иако за мое неверување детето мн не се возбуди од домот некако ладно го прифати еве вчера нокта и денес денското преспивање ни е кошмар се буди и се плаши од околината а на болница не беше толку вознемирен user posted image
Апетит детево има како никогаш до сега user posted image мешето вечерва му беше подуено како тапанче цел ден нешто мели т.е се бори за бисквита на болница често му давав заради столицата спречвала пролив и сега му прејде во навика, со тек на време ке ја намалам засега нека ужива во мали гревови user posted image
фала ви на сите кои сте ми одговорилие на постот и ни посакавте порзо оздравување , на болница немав можност ни време мн да се уклучувам на интернет најчесто додека преспиваше го држев да прима инфузија после на разни третмани инхалации, инекции, испитувања, аспирации, тапкања , мерање тт па килажа па визити....

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
16.11.2015 23:59:39   
lukajana RR
MamaKiki браво за малото јуначе ,сега да се чувате дома ,со витамини и во топличко .


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 393
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 14 15 [16]
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 15 [16]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?