|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
19.6.2012 15:55:21   
mami2
вентолин е бронходилататор, го олеснува дишењето со ширење на бронхиите.
Ние сме на иста терапија, Вентолин се инхалираме затоа што има бронхоопструкција, а Лекоклар прима од вчера затоа што стрептококата пиогенес не повтори, по еден месец откако добивме негативни брисеви пак ја има во грло.user posted image
А малата е на Амоксиклав, едно што брат и има бактерија, она си има секрет и црвено грло и повторно сируп.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
19.6.2012 16:14:37   
Felly RR
Јас се мислев дали можам да и давам сам Вентолин, а Лекоклар да не давам. Ама се си велам нема ништо од тоа да и давам. Ние правевме брисеви пред две недели, немаше ништо, а еве почна да кашла. АМа па само што кашла (и тоа еве и се намалува), а нема температура, весела е, си јаде нормално.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
31.12.2014 16:42:05   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: majabitola

Majki ..ve molam da mi odgovori nekoj dali ima iskustvo so antibiotikot sumamed? Mojata kerkicka ima 3 i pol godinki...imase nekoj virus pa infekcija na uvo i primase antobiotici i operil kapki i ne i pominuva podolg period i na pregled ustanovija otecen tret krajnik. Denes na klinika specijalist po ORL i prepisa sumamed da pie 3 dena....Dali ovoj antibiotik e opasen? Mnogu mi e strav da i go dadam..ako ima nekoj iskustvo so nego neka pise.....Blagodaram Maja


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

KErka mi go piese Sumamedot na 2pati po 3 dena vo rok od 10dena.I sreka sto go piese posto ke zavrsevme vo bolnica.Poarno daj si go so vreme da nemate posle pogolemi problemi.Inaku ako zborime za toksicnost i zadrska vo organizam e pomalku toksicen da recam nego Amoksiklavot.Ova ti go kazuvam kako farmacevt


ИЗВОРНА ПОРАКА: majabitola

Super, blagodaram na odgovorot. Eve gledam deka ima pozitivna reakcija kaj mnogu pacienti i ke i go dadam da go zema 3 dena pa ke vidime...blagodaram uste ednas. Maja



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
28.4.2015 11:46:26   
Felly RR
Бидејќи немаме тема з ачување на лекови, ќе пишам тука.
Имам дилема за сируп - Неофен, пишува да не се чува во фрижидер, а би требало да се чува на Т до 25 степени. Ај сега не е толку жешко, ама кога ќе се кренат температурите над 30 каде да го чувам? Другиве сите знам дека може во фрижидер, ама овој ме збуни, баш е напишано дека не смее.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
28.4.2015 13:09:27   
bucko mal
Denes na M mu dadoa Penicillin.Iskreno mislev odavna deka veke ne go davaat ali izgleda sum zgreshila.
M ima 17kg,doktorakat napishala 7,5 ml dva pati na den? Neli e ova mnogu?
Jas mu dadov samo 5 ml, eve veke 3 saati nema nikakva reakcija ama pusti strav.Uste go chuvam,ne e alergicen ama jas sum alergicna na samata pomisla deka mu dadov penicillin.

Mnogu se teski na davanje antibiotic,obicno za se paracetamol se dava. Pred tri nedeli piese Amoksiklav malku bese podobar ama nedoizlecen I eve sega pak.

< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 28.4.2015 13:14:31 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
28.4.2015 13:37:16   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Бидејќи немаме тема з ачување на лекови, ќе пишам тука.
Имам дилема за сируп - Неофен, пишува да не се чува во фрижидер, а би требало да се чува на Т до 25 степени. Ај сега не е толку жешко, ама кога ќе се кренат температурите над 30 каде да го чувам? Другиве сите знам дека може во фрижидер, ама овој ме збуни, баш е напишано дека не смее.


Во шкаф, на ладно и темно место, како што ги чуваш и другите лекови или во фиока, бидејќи во лето дури и кога температурите надвор се над 40Ц, дома во просториите ретко кога е потопло од 25-27 степени, имаме термометар дома, па знам отприлика колку се движат, е сега кај вас во куќата мислам уште попријатно би требало да еuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
28.4.2015 15:56:29   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Denes na M mu dadoa Penicillin.Iskreno mislev odavna deka veke ne go davaat ali izgleda sum zgreshila.
M ima 17kg,doktorakat napishala 7,5 ml dva pati na den? Neli e ova mnogu?
Jas mu dadov samo 5 ml, eve veke 3 saati nema nikakva reakcija ama pusti strav.Uste go chuvam,ne e alergicen ama jas sum alergicna na samata pomisla deka mu dadov penicillin.

Mnogu se teski na davanje antibiotic,obicno za se paracetamol se dava. Pred tri nedeli piese Amoksiklav malku bese podobar ama nedoizlecen I eve sega pak.



Каков пеницилин ви дадоа? реално, оспенот, амоксицилинот, амоксиклавот... се е тоа пеницилин, ако му имаш нешто од овие давано, немај гајле

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
28.4.2015 19:39:28   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Denes na M mu dadoa Penicillin.Iskreno mislev odavna deka veke ne go davaat ali izgleda sum zgreshila.
M ima 17kg,doktorakat napishala 7,5 ml dva pati na den? Neli e ova mnogu?
Jas mu dadov samo 5 ml, eve veke 3 saati nema nikakva reakcija ama pusti strav.Uste go chuvam,ne e alergicen ama jas sum alergicna na samata pomisla deka mu dadov penicillin.

Mnogu se teski na davanje antibiotic,obicno za se paracetamol se dava. Pred tri nedeli piese Amoksiklav malku bese podobar ama nedoizlecen I eve sega pak.



Ne se plasi Bucko mal,stom M ima pieno Amoksiklav .Toj spaga vo Penicilinski lekovi.Dodusa so penicilinskite lekovi nikogas ne si na cisto,ne se znae koga moze da pojavi alergija(sto ne mora da znaci deka ke pojavi).Sepak bidi si pretpazliva,nabljuduvaj go.Ana prv pat primi Penicilin injekcii na 12meseci.Koga ja prasav maticnata:dobro neli e rizicno so penicilin?Taa mi vika :nemaj gajle,ke sedite v cekalna 10min.posle bockanje ,pa ako ima nesto ke reagirameuser posted image Mnooogu me utesi togasuser posted image 5-6dena gi primase,a jas siznav od griziuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
1.5.2015 4:10:27   
bucko mal
Ovoj sirup beshe bash Pencilin eve tochno kako pishuva na shisheto PENICILLIN V SY 250MG/5ML (AFT)

Inaku ubavo pominavme bez nikakva reakcuja,zazdravuvame poleka.
Fala vi na sovetite zenski user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin


ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Denes na M mu dadoa Penicillin.Iskreno mislev odavna deka veke ne go davaat ali izgleda sum zgreshila.
M ima 17kg,doktorakat napishala 7,5 ml dva pati na den? Neli e ova mnogu?
Jas mu dadov samo 5 ml, eve veke 3 saati nema nikakva reakcija ama pusti strav.Uste go chuvam,ne e alergicen ama jas sum alergicna na samata pomisla deka mu dadov penicillin.

Mnogu se teski na davanje antibiotic,obicno za se paracetamol se dava. Pred tri nedeli piese Amoksiklav malku bese podobar ama nedoizlecen I eve sega pak.



Каков пеницилин ви дадоа? реално, оспенот, амоксицилинот, амоксиклавот... се е тоа пеницилин, ако му имаш нешто од овие давано, немај гајле



_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
1.5.2015 9:37:29   
Neurotoxin RR
Во Македонија би ти дале оспен за ова :) Супер што немал реакција и што сте сега добри

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
23.10.2015 22:45:47   
MamaKiki
најчесто cefahlor на околу 4 месеци една доза плус инхалации со вентолин, на 5 месеци пак cefahlor и вентолин некеше инхалации, период од 6 -9 месеци aerius (лоратадин) почесто го пиеше, на 12 месеци almacin (пеницилин) и lamox за искашлување, на 13 месеци дупла доза cefahlor i вентолин , сега го прекинавме вентолинот се давал 3-4 дена и продолжваме со бронлес до понеделник па ке видиме...
еднаш беше со ТТ и давав eferalgan...

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
24.10.2015 16:03:15   
lukajana RR
Л ги има пробано сите сирупи до Сумамед а бебе до сега има пиено само Цефалексин и сега и препишаа Амоксиклав и одма е некако подобра а веке испи за џабе две шишиња Цефалексин и ништо не и помогна

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
26.10.2015 16:22:33   
MamaKiki
лјукајана пробвав да ти испратам приватна порака ама не успевам user posted image кој ви е матичен...?
немате многу антибиотици примано... тие сирупите мислам дека се на природна база ако не се лажам..?

< Поракaта ја уредил MamaKiki -- 26.10.2015 16:30:16 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
26.10.2015 20:38:39   
Felly RR
MamaKiki, сите сирупи што ги навела лукајана се антибиотици. Не се на природна база.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
26.10.2015 22:53:58   
lukajana RR
Така е, антибиотици се ,малото нема многу пиено ама сепак не е без ич.


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Најчесто препишувани лекови на нашите деца
27.10.2015 10:45:15   
sandriana RR
Т првпат почна со антибиотици првата сезона есен/зима во градинка - Амоксиклав и Хиконцил пиеше најчесто, еднаш на 2 месеци да речеме.
Малово до сега има само еднаш пиено Амоксиклав.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 41
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?