|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: На вистинско име или нагалено?!
5.6.2012 15:19:52   
Maria
Поголемиот син ми се вика Илија и така и го викаме.И јас и мм сме против кратење на имиња .И покрај тоа што пробаа на почетокот да му го скратат со Иле,Илче...на крај сепак излезе по наше,после дооолга борба user posted image ,а за Андреј тој самиот си го кратеше името неможејќи да си го каже,па си викаше Анди user posted image ,и така и денес некои го викаат,но често знам да ги опоменам дека тој не е Анди,туку Андреј.Кој како,секој си има свој став за тоа кратенка да биде или цело име,но јас лично ,мразам кратење на имиња.user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: На вистинско име или нагалено?!
5.6.2012 15:38:12   
lilicka
Мене ме нервираат тие кратенки или нагалено,но ете ќерка ми има 100 имиња и ме нервираат што и го кратат вистинското има и ја викаат Леа,Леона,Тина,Тинче,Тики итнннн.......а она се вика Леонтина ама тоа еuser posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: На вистинско име или нагалено?!
5.6.2012 17:22:01   
Felly RR
Подолго име, повеќе можности за кратење. Матеа никој до сега и нема измислено скратено име, а јас некогаш знам да и речам нагалено Матеуфче user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: На вистинско име или нагалено?!
5.6.2012 17:30:37   
Barbicki2
Jas gi vikam na pravilno celo ime,samo moze nekogas od daria I deana,darice I deanceuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: На вистинско име или нагалено?!
14.6.2012 23:05:52   
suzeto
nie go vikavme do sega nagaleno no sega toj samiot ne saka saka celo ime vika jas ne sum kiki jas sum hristijan...........devojceto sto go cuvam se vika marija i nea ja vikam maca i toj ne saka da ja vikam taka toa ne bilo ime taa se vikala marija ............maca ne e ime toa e mace

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: На вистинско име или нагалено?!
15.6.2012 8:43:39   
Mihaela 2010
Pisuvav za ova vo najubavi iminja,eve i tuka da si kazam user posted image
ja krstivme Mihaela pred se zosto mnogu mi se dopadna ova ime,ima ubavo znacenje,a i sakav da ima ime koe nema da se krati...Do den denes ja vikame so celo ime,ama nekogas moite moze da ja kazat Miha,ama toa retko se slucuva

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.7.2012 13:22:37   
vezilka RR
Никола почна сам да се вика нагалено, сега е Никоче. Така внука ми го вика и тој почна така сам да се кажува, хе,хе...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.7.2012 13:29:39   
Yummy Mammy
Nie se uste se macime so nasava Mihaela zatoa sto ni se dopaga decata da gi vikame nagaleno, nekako ponezno e, i podetski. Site domasni gi vikame po pravo ime samo togas koga napravile belja. No, so Mihaela e malku potesko, nikako ne mozeme da i najdeme edno univerzalno nagaleno ime, nekoj ja vika Mihaelce, nekoj ja vika Mici, nekoj ja vika Miki, nekoj Miha, nekoj Lela, nekoj Leni, koj kako mu dojde...user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.7.2012 13:37:50   
Mihaela 2010
Nie se uste se macime so nasava Mihaela zatoa sto ni se dopaga decata da gi vikame nagaleno, nekako ponezno e, i podetski. Site domasni gi vikame po pravo ime samo togas koga napravile belja. No, so Mihaela e malku potesko, nikako ne mozeme da i najdeme edno univerzalno nagaleno ime, nekoj ja vika Mihaelce, nekoj ja vika Mici, nekoj ja vika Miki, nekoj Miha, nekoj Lela, nekoj Leni, koj kako mu dojde...


ma ajdeeee user posted image , prekrasno ime ima,kako moja Mihaela,ne i go krati,kaj mene samo moite znaat da ja vikaat Miha inaku site so celo ime ja vikame

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.7.2012 13:44:03   
kikicka
Мене тоа нагалеми е толку глупо,ако требало така да се вика детето така и ке се крстело! Ние когамислевме име со мм гледавме повеќе за данеможе нагале даја викаат.И еве кога ке слушна Леонче ми се еже косата ама некој тоа и од инат го прават,или му се испушта несакајќи де ,ама како е ида е несакам бидејќи од тие кратеници ни мене не ми го знаат правилното име!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.7.2012 13:55:09   
sandriana RR
Во принцип не се замарам со тоа-на луѓето не можам да им налеам у глава како треба да го викаат детето-кога ќе прашаат како се вика им кажувам ТИНА, и веднаш следи-а тоа е правилно име или нагаленоuser posted image И сепак и од тоа кусо име,успеваат да си направат варијанти,ама јас не замерувам...дури и сама некогаш се фаќам како ја нарекувам Тинка,кога зборувам за нејзе...а на пелените од градинка напишале Тинче....така да, кој како милува, се додека самото дете не стане свесно за името и не си одлучи дали му пречи или не ако го ословуваат со некоја варијанта од името user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.7.2012 13:59:58   
Yummy Mammy
E pa jas ne mislam deka e glupavo da se krati, mene mi e bas simpaticno. E sega, ne mi se sviga koga od Jovana nagaleno ja vikaat Jovance, ili Sofija ja vikaat Sofce, ili Nikola go vikaat Nikolce, i slicno... No, koga Sofija ja vikaat Sofi, ili Nikola go vikaat Niko, toa mi e sosema ok. Nekako mi e pomilo koga se galime i koga ke gi viknam so nekoj nadimak, i niv im e pomilo zasto znaat deka se mazime. A koga ke zgrmam Sofija! odma znae deka nesto napravila. user posted image
Isto i jas, iako imam relativno retko ime sto skoro nikoj ne go krati, ete mene site me vikaat nagaleno, i voopsto nikogas ne mi precelo. Bas naprotiv tie sto me vikaat nagaleno nekako za pobliski si gi osekam, zasto koga nekoj ke me vikne po pravo ime odma nekako seriozno i delovno go osekam, i vednas sum druga jas, poseriozna, podelovna.
Ne e isto koga soprugot na primer ke ve vikne po pravo ime ili so srce, neli? (ili koj i da e nadimak, kako i da si se vikate megjusebe)

p.s. Mihaela e mnogu ubavo ime, zatoa i nie si go odbravme, no nekoi pesnicki kako Happy birthday, na primer, ili U marami secera za .... vecera, ednostavno ne se pevlivi so tolkavo ime user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: На вистинско име или нагалено?!
26.11.2014 8:50:49   
Mila mamicka
Секогаш сум била против кратење на имињата, и сакам моите деца да ги викаат со целото име. Син ми е крстен Кирил, на дедо му Ќиро и многу се плашев од тоа да не му завикаат и нему Ќире (како што ги викаат сите со тоа име во нашиот град). Кога се роди, им кажав на домашните дека ќе му се обраќаат со целото име и никако поинаку. И мислам дека кога домашните си го викаат детето со целото име и другите почнуваат така да го ословуваат. Е сега има некои од постарите што ќе му речат - каде одиш бе Ќире, и ако ми се подалечни, јас одговарам КИРИЛ ќе оде да се шета и сл, па веќе од другиот пат и тие му викаат така, а ако ми се поблиски, одма ги опоменувам. Тоа беше на почетокот, сега веќе сите научија дека си го викаме со цело име и тие така му викаат. А кога бев мала, и кога игравме на улица, комшиките обично и се смееа на мајка ми кога викаше по брат ми од прозор - Александааар, и сите и викаа абе викни му на детето Аце, а мајка ми - ако сакав да му викам Аце, така и ќе си го крстев.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: На вистинско име или нагалено?!
26.11.2014 9:10:25   
AneLav RR
И јас мразам децата да ми се викаат со друго име единствено дозволувам да ги викаат Анастасивче и Петарче значи сепак е тоа нагалено од нивните имиња но се знае како им е правилното име.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: На вистинско име или нагалено?!
26.11.2014 10:26:26   
Ki4iko
Еех,јас сум од прилеп,градот на прекарите.се ќе си слушнете само сопственото име не user posted image .Тука тоа не може баш да се спречи.Речиси да нема човек без прекар или име нагалено .И за син ми се помирив со тоа дека секој че го вика како сака.Ама ако,некогаш и така е забавно user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: На вистинско име или нагалено?!
26.11.2014 12:30:02   
Defne90 RR
Lele jas sekogas velam deka ne sakam drugite da mi gi vikaat decata nagaleno,ama i jas sama si zaboravam pa si gi vikam nagaleno.I duri i simpaticno mi e taka da si se pomiriv.Si znam deka na kraj i dvajcata ke si go imaat prekarot od tatko im.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: На вистинско име или нагалено?!
26.11.2014 13:16:17   
caciana
Jas sum protiv prekari i nagaleno ime. Vnucite si gi vikam na ime , ne nagaleno. Ako sakam nagaleno moze sonce, srce.. user posted image . Kaj nas vo prilep site imaat prekari i nagaleno ime i bas mi e krivo sto i jas go imam toa nagaleno ime CACI , ama to e to user posted image .
Posebno me nervira koga ke slusnam ime so "ce" ili "FCE" na krajot od imeto.
I mnogu mi se smesni nagalenite iminja na lugeto, ti mislis deka e prekar no toj taka se vikal > JOVANCE GORANCE, hahha a tie imaat po 40 godini user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: На вистинско име или нагалено?!
26.11.2014 16:35:59   
Ki4iko
цациана, еве од истиот град сме, невозможно е да го спречиме тоа user posted image .На моето синче од името има многу варијации, Теодор,Тео најчесто го викаме user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: На вистинско име или нагалено?!
29.11.2014 12:54:01   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

цациана, еве од истиот град сме, невозможно е да го спречиме тоа user posted image .На моето синче од името има многу варијации, Теодор,Тео најчесто го викаме user posted image



haha toa ni e sudbina.. Mora da imas nagaleno ime ...ili ako ne ti izvadat nagaleno togas imas PREKAR ( ili familijaren ili pak nov izvaden od drustvoto. )


(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: На вистинско име или нагалено?!
1.12.2014 0:57:51   
Snowhite RR
Не само јас што не саκам нагалено да го виκаат туκу и Михаил научи деκа тρеба да го виκаат со цело име, па таκа уште κога го запишав во гρадинκа и учителκите му виκале Миκи и тој му виκал, Не сум јас Миκи, Михаил сум!user posted image Значи јас на сите и на подалечни и на поблисκи му κажував да го виκаат Михаил аκо се случеше да му виκнат поинаκу и в гρадинκа исто во јаслите κога беше се случи пρед мене да му ρечат Миκи и ги κоρегиρав. И сега веќе сите го виκаат на вистинсκото име. Многу се неρвиρам κога ќе му стават убаво име и после го упρопастуваат со неκоја κρатеница, па зошто едноставно не го κρстиле таκа


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: На вистинско име или нагалено?!
23.10.2015 23:51:24   
MamaKiki
и кај моите дома и овде кај што сум мажена сите се викаме на цело има освен свекрвами е неа ја викаме на галено user posted image
на малово мое сите му се обрајкаат со цело име освен мажотми кој знае да се зеза со него и да го вика БУБУ оти кога ке стани од спиење а е во креветчето ни вика БУ БУ БУ... демек така не буди user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: На вистинско име или нагалено?!
24.10.2015 16:22:42   
lukajana RR
Не ми се допаѓа да ги викаат на триста имиња па затоа имињата им се кратки и нема многу можнпсти за кратење

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: На вистинско име или нагалено?!
26.10.2015 10:34:39   
tincule
Си ја викам со цело име или Даријче нагалено, ама се нервирам кога ќе ми ја скрати некој и тоа на глупав начин, вијна ми ја вика Даје па почна и она самата за себе да вика така ама се тешам пошто сеуште не знае да збори па онака најзгодно и лесно и е да си каже Даје. Ама свекрвата кога ми рече ќе ја викаме Рија user posted image а не нема шанса од старт и реков ако ја слушнам да ја каже така јас ќе и ја пеам секој пат песничката маж ми што и ја пеел ко дете (Сиче миче пиче user posted image )user posted image )

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: На вистинско име или нагалено?!
26.10.2015 10:47:16   
sandriana RR
И двете деца се со имиња што немаат можност за многу менување, освен во деминутив, токму од причина - избегнување на повеќе варијанти на име.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 74
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на: