|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 9:52:39   
niki
Nie od septemvri ke bideme prvacinja
godinava mi se vide mnogu vazna za priprema za novite obvrski i imav visoki ocekuvanja od ucitelkite
no po obicaj koga imam visoki ocekuvanja se razocaruvam
tie imaat mnogubrojna grupa, nemirni deca i se borat so sitacijata kako znaat i umeat no ponekogas nabljuduvajki go detevo kakvo znaenje nosi doma izgleda deka i ne se trudat preterano a kekra mi nekako mi se cini gubi interes za skolo
razgovarav i so drugi majki i i tie imaat slicen vpecatok
so edna duri otvoreno razgovaravme so ucitelkite, no se se svede na nejzino ubeduvanje deka tie pravat najdobro sto mozat a decava ni se ili premnogu napredni ili so lev karakter pa ne sakaat da se vklucat vo ucenje
i bidejki se ostanuva na roditelot me interesiraat predlozi kako nie od doma da vlijaeme na decata poveke da naucat na skolo, da bidat pomotivirani, i pozainteresirani...



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 13.3.2013 9:54:52 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 10:21:40   
niki
kaj najde sega sovet da barasuser posted image vo sabota pa na raatuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 10:23:55   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

kaj najde sega sovet da barasuser posted image vo sabota pa na raatuser posted image

Sega moze samo kratko i nejasno da ti odgovorat...user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 10:28:26   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

kaj najde sega sovet da barasuser posted image vo sabota pa na raatuser posted image

Sega moze samo kratko i nejasno da ti odgovorat...user posted image


potpis
user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 11:35:08   
Pepelaska *
Ники па и ти сега ти текна user posted image
Инаку темава е одлична, само што жално е што образованието дојде до тој степен да треба дома децата да се мотивираат.
Нека ги мотивираат тие кои земаат плата за она што им е работа.
Ние како родители може само да им укажеме, дека треба да учат дека тоа ќе им користи во животот.
Една од најважните работи ми се чини дека е да им создадеме работна навика значи со поаѓањето на школо ќе се сменат некои работи , мора да се има ред, да им кажуваме дека како што ние одиме на работа и придонесуваме нешто така и тие со тоа што го сработиле и научиле постигнале нешто, да им го издигнеме чувството на вредност и никогаш да не им пишуваме домашни задачи и да не им стоиме постојано над глава, на пример тоа нека ја пишува домашната а вие правете нешто друго, натпреварувајте се кој побрзо ќе направи , па после тоа со разговор да се коментира околу направеното.
Може и да се слика, денес децата се постојано на компјутер, може и да им укажеме на некои блогови, па да си пишуваат таму да сликаат што направиле , да постираат и.тн и.т.н


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 11:53:22   
niki
stvarno znam da potrefam vreme
problemot mene ne mi e doma, seto ova sto go velis go pravime
ona so sto se soocuvame e da deteto (ne samo moeto) odi na skolo i tamu ne ucestvuva vo aktivnostite i nisto ne naucuva i na kraj se dosaduva i ne saka da odi
ucitelkata koga svativme deka ova se slucuva ni veli jas toa go svakam ko karakter na deteto, na drugata majka i veli: a pa mnogu se napredni tvoite deca ostanatite deca ne mozat
im baravme da ne izvestuvaat koga decata odbivaat sorabotka, za da razgovarame doma, ne ne izvestuvaat
baravme za onie koi se pogolemi bidejki ima i vozrasna razlika vo grupata ima deca od 4-6 godini da se pravat pokomplicirani aktivnosti, pak nisto
edna nedela imaa zadaca da ja donesat omilenata kniga od doma i kerka mi so radost si odbra i odnese za da ja soceka razocaruvanje deka nemale vreme da ja poglednat
knigata ja drzat tamu veke 4 nedeli
koga ja prasav ucitelkata, pak nemale vreme
uzas
doma jas so deteto rabotam i razgovaram ama ne sum vospituvac pa da go pominuvam ona sto tamu treba da go naucat
i imam cuvstvo ko da go nosam deteto na parking tamu 8 casa a ne vo skolo


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 12:01:13   
Pepelaska *
Епа таму е проблемот, дека пиша дома што да правиме, незнам како е образованието во Грција мислам дека беше ти, ама тука гледам се оди на големо на семинари, има обуки за учителките , е сега кој колку применува од сето тоа зависи од личноста.
И зошто немале време да ја погледнат книгата?
Нели што кажале да ја донесат требало и да го обработат тоа, значи некој вид на анкета да им направеле зошто таа книга им е омилена, кои ликови посебно ви се допаднаа што би смениле во книгата,или да ги стават во улога на рецезенти да кажат нешто за книгата...
Треба работилници да се прават па особено во предшколска, има многу многу нешта кои би ги мотивирале децата.Ќерка ти штом со радост ја однела книгата значи очекувала нешто да се работи во врска со неа а таму ништо и нормално ќе се демотивира

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 12:08:19   
niki
da tamu e problemot
ona doma sto sakam da go postignam e da se spravam so demotiviranosta sto tamu i ja proizveduvaat
i stvarno ne znam kako
taa doma si e otvorena za ucenje, nema nikakov problem i saka i zainteresirana e i prasuva i inventivna e
no toa vo grupa ne uspeva da go pokaze a i ne gledam deka ja pottiknuvaat da go pokaze
a samo od doma pottiknuvanjeto nema bas nekoj rezultat


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 12:58:19   
rina13
Секоја учителка има професионална обврска да работи со децата, арно ама ако се 30 како да постигне со секое поединечно. Едноставно е невозможно. Од друга страна пак ако проблем е бројноста тогаш може до некаде да се реши проблемот со задавање заеднички задачи. Ете цртање, па награда за најубав цртеж па и пофалби 5ки со ѕвезди, сите деца на предшколска возраст сакаат да бидат наградувани па макар тоа бил и пофален збор, потоа мал милион детски групни игри, пеење, танцување има еден куп работи што би ги интересиралло ама баш сите деца на таа возраст. Проблемот е што на таквви места работат неволни луѓе кои сакаат да дремат по цел ден и на 1ви да добијат плата, зашто да се замараат кога можат за ништо да бидат платени. На ваквите луѓе можеш да влијаеш само со притисок и со досаѓање и секако тоа да биде од страна на сите родители. Па на крајот ќе види ќе невиди ќе МОРА да прави барем нешто.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 13:01:53   
Pepelaska *
Море треба и жалење на повисоко ниво, во биро за образование и слично.
Според мене денес на наставничките треба главна и основна цел да ги мотивираат учениците САМИ да работат а таа само да помага кога треба.
Сум видела примери каде децата имале ептен мотивација и одвај чекале да одат на школо и секако обратно.
Ники може кога ќе тргне во 1 ќе биде подобро.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мотивирање на децата во училиште
13.3.2013 13:05:49   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Море треба и жалење на повисоко ниво, во биро за образование и слично.
Според мене денес на наставничките треба главна и основна цел да ги мотивираат учениците САМИ да работат а таа само да помага кога треба.
Сум видела примери каде децата имале ептен мотивација и одвај чекале да одат на школо и секако обратно.
Ники може кога ќе тргне во 1 ќе биде подобро.


ova bese nas slucaj lani, no ne i godinava
losoto ovde e dur se svestis i razberes sto se slucuva polovina godina pominala a sekoja godina se menuvaat ucitelki


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мотивирање на децата во училиште
17.9.2014 23:00:21   
Felly RR
Еве како да го мотивирате вашето дете да учи математика. user posted image
user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?