|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Миом на матка
18.6.2010 16:36:28   
arh_diz
Se zavisi kade se naoga miomot ne sekogas treba da se otstrani. Pogotovo kaj zeni koi ne rodile se preporacuva da ne se otstranuva miomot. A vo tekot na breenosta na zenata i se dava pogolemo kolicesto na progesteron za da neraste miomata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Миом на матка
31.12.2010 0:04:16   
veckasr
i jas imam miom koga me gledaa na eho ne se gledase no minatata godina   koga pravev laparoi histeroskopija se vide  no dr ne go izvadila bidejki bil mal i ne precel

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Миом на матка
31.12.2010 13:46:45   
strelec 8
i na mene vo 2007 mi najdoa miom na zadniot zid od matkata.o od togas imam rodeno 2 deca bez problem.koga ostanav za vtoroto doktorot mi rece deka bil ozdisan kako topka.se dodeka ne raste ne mislam da go vadam

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Миом на матка
28.10.2012 12:13:57   
bushavka
Zdravo na site ringerajki...Sakam da prasam nesto.Pred dva meseci bev na kontrola i ginekologot mi kaza deka imam miom od 2.5cm.Sega posleden pat koga imavme odnosi so mm,svrsi vo mene a ploden den mi bese.Sakam da znam ako ostanam bremena dali miomot smeta vobremenosta,sto treba da se pravi....ve molam da mi odgovorite,premnogu sum zagrizena....user posted image

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Миом на матка
28.10.2012 13:58:49   
gina
zdravo na site i jas sakav da spodelam so vas lani vo dekemvri slucajno bev pojdena na pregled i mi otkrija miom na zaden sid mislam na jajnik mi rekoa so golemina od 9x10mm dr. mi rece odma da se operiram jas pojdov kaj dr tase toj mi rece mal e isto koda nemas i pravev ivf no sega mi e strav od hormonskata terapija da ne mi e narasnat nedelava moram da pojdam kaj maticniot da me vidi a sakam dekemri dr.ivf da pravamuser posted image

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Миом на матка
28.10.2012 15:31:07   
arh_diz
Dokolku ne vi prai nikakvi problemi miomot nemojte da go cepkate .Na sin mi pedijatarot rece deka i se namaluval so koristenje na kapki Femisan A ,vozrasna zena e i ne planira operacija

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Миом на матка
28.10.2012 18:47:45   
sitalia
Neznam dali nekoj na forumov ke moze da ti kaze dali miomot ke smeta ili ne vo bremenosta. Sepak treba da se konsulitira strucno lice. Jas mozam da ti kazam od moeto iskustvo deka mene vo bremenosta ne mi smetase iako narasna dosta od dimenzii kako tvojot do mnogu golem, a mi go odnosno mi gi izvadija so carskiot rez. Maticniot ginikolog mi rece nacelno deka ne trebalo da gi vadam bidejki tie si rastele za vreme na bremenosta pa posle zaedno so matkata se namaluvale. No kako sto rekov sepak treba strucno lice da ti kaze najverojatno od toa vo zavisnost kade e, kakov e i dr. Edninstveno mislam deka nema mesto za panika.
ИЗВОРНА ПОРАКА: bushavka

Zdravo na site ringerajki...Sakam da prasam nesto.Pred dva meseci bev na kontrola i ginekologot mi kaza deka imam miom od 2.5cm.Sega posleden pat koga imavme odnosi so mm,svrsi vo mene a ploden den mi bese.Sakam da znam ako ostanam bremena dali miomot smeta vobremenosta,sto treba da se pravi....ve molam da mi odgovorite,premnogu sum zagrizena....user posted image


(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Миом на матка
29.10.2012 14:53:15   
bushavka
fala na odgovorite,znaci da se nadevame deka nema da ima nikakov problem,no ke treba da pocekam prvo da vidam dali sum bremenauser posted image ...

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Миом на матка
21.6.2013 10:31:20   
bushavka
2 lazici leneno seme,2 lazici med i 200 ml voda.daotstojat 36 sati vo palsticna casa,se cedi i se pie na sabalje na gladno.7 dena se pravi so po 2 lazici,a 7 dena so po edna lazica leneno seme i med.Isklucivo se zema so palsticna lazica i se cuva vo palsticna casa!
Dali znaete ovoj lek dali moze da se pie i za vreme na bremenost? Pozdrav za site...user posted image

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Миом на матка
29.1.2014 22:25:48   
mommy_angels RR
Уште овде се немав пријавено user posted image .Абе Бог да чува сум.Денес бев на рутински преглед и докторката виде миом.Голем е околу 2.4 см и е на надворешниот ѕид на матката.Ми рече единствено што треба е да го следиме дали расте,во тој случај ќе треба да се отстрани.А ако не со здравје да си го носам user posted image .Се шалам,ама тоа е што е.

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Миом на матка
30.1.2014 9:48:44   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Уште овде се немав пријавено user posted image .Абе Бог да чува сум.Денес бев на рутински преглед и докторката виде миом.Голем е околу 2.4 см и е на надворешниот ѕид на матката.Ми рече единствено што треба е да го следиме дали расте,во тој случај ќе треба да се отстрани.А ако не со здравје да си го носам user posted image .Се шалам,ама тоа е што е.


Се надевам ќе се среди наскоро. Пробај со чаеви:

"Еликсир за миом на матка:
-2 супени пластични лажици лен
-2 супени пластични лажици мед (немеленото ленено семе и медот се земаат со пластична лажица и се ставаат во пластичен сад)
- 200 милилитри вода.

Сите состојки се ставаат во поголема пластична чаша и се мешаат. Се става одвечер и стои 36 часа (да не е на многу топло место). Употреба: На пример, ако лекот сте го ставиле во понеделник навечер, во среда наутро процедувате низ пластична цедалка или газа и процедената течност ја пиете на гладно. Во вторникот навечер ставате нова пластична чаша со состојките и неа ја пиете во четврток наутро. Така со ред 7 дена. Наредните 7 дена исто го подготвувате рецептот, со таа разлика што сега наместо супени лажици, користите мали (кафени) пластични лажици. На пр. 2 мали пластични лажици ленено семе, 2 мали пластични лажици мед, 200 милилитри вода. Така од 8-от до 14-от ден на користење на лекот. Третманот трае исклучиво 14 дена. Паралелно со употреба на еликсирот со лен, треба да пиете и чај од ајдучка треба, овчарска торбичка, иванско цвеќе, невен, коприва, коњско опавче, жалфија и руса."

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Миом на матка
30.1.2014 10:07:36   
mommy_angels RR
Фала ти ЛовеаблеМе , ќе направам обавезно,ама незнам дали ќе можам да го пијам.Желудникот не ми го поднесува медот и веднаш ми паѓа лошо,посебно наутро ,ако треба да се пие на празен стомак.Јас секако ќе го пробам,се надевам дека ќе успеам да го пијам.Таман кога ќе отидам на контрола ќе се види дали има резултат.
А за чаевите сакам да те прашам ,треба да се пие мешавина од овие чаеви или било кој од нив?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Миом на матка
30.1.2014 14:04:36   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

.....a за чаевите сакам да те прашам ,треба да се пие мешавина од овие чаеви или било кој од нив?



Па, треба сите заедно, види во Херба Стојанови дали има цела смеса, а читав и Алое Гел да пиеш многу им помогнал на жениве, го има во Виталија, а и по аптекиве што се поснабдени мислам. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Миом на матка
13.3.2014 17:31:22   
Stefanija Stefi
Имав слушнато за вакви проблеми, од моја пријателка и и таа имаше слично искуство. Навистина е тешко да се справуваш со проблем од овој тип, меѓутоа најважно е да се оди на вистинското место и да се размислува позитивно и да се верува дека се ќе биде во ред... таа беше во Плодност, и сега е се во ред :) премногу беше растревожена, но откако се сретна со докторот таму навистина се се смени :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Миом на матка
28.3.2014 7:55:08   
mommy_angels RR
Незнам дали да пцујам,да викам,да пријавувам или игнорирам?????
Вчера бев на гинеколог,ама не кај таа матичната што ми го виде миомот,туку кај друга која за жал работи само на приватно,а е инзвореден доктор.Тоа што го видела онаа другата како миом,всушност е само од лузната од царскиот,при зараснување се направило топченце.user posted image
Некои т.н. доктори треба да си user posted image и да се дообразуваат

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Миом на матка
2.4.2014 21:46:32   
Stefanija Stefi
Навистина ужас е понекогаш што се се случува и колку не обрнуваат внимание докторите. Сепак приватно си е приватно ем имаш поголемо внимание, ем посигурен си user posted image затоа и мојата пријателка замина на приват но во Плодност, баш за да избегне вакви нервози.
Најбитно е дека се е во ред mommy_angels RR нели? user posted image многу ми е мило за тоа user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Миом на матка
17.4.2014 17:24:41   
imence
Моја братучетка што ме е најблиска има миом на матка голем 3.5цм. делумно влезен во матката а делумно е надвор. Субсериозен е па поради тоа се грижеше што ќе прави бидејќи остана бремена. Бременоста и ја води др. Бато. Миомот не го вади за да можи бременоста да продолжи. Крварење нема но тој расти поради хормоните. 4цм. после 2 месеца и нема да има проблем. Ќе го вадат после пораѓајот. Верувам дека се ќе е во ред. user posted image

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Миом на матка
20.4.2014 22:23:49   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: imence

Моја братучетка што ме е најблиска има миом на матка голем 3.5цм. делумно влезен во матката а делумно е надвор. Субсериозен е па поради тоа се грижеше што ќе прави бидејќи остана бремена. Бременоста и ја води др. Бато. Миомот не го вади за да можи бременоста да продолжи. Крварење нема но тој расти поради хормоните. 4цм. после 2 месеца и нема да има проблем. Ќе го вадат после пораѓајот. Верувам дека се ќе е во ред. user posted image

На мојата блиска пријателка и беше откриен миомот кога отиде да и ја потврдат бременоста.
Докторот и ги предочи ризиците, предупредувајќи ја дека како миом расте, а растеше, може да го исфрли плодот, ама бебенце мало, Божјо чудо, беше посилно и го исфрли миомот. Едноставно миом сам исчезна, го снема, а не беше занемарлив во големина. Немаше потреба од интервенција по пороѓајот.
Секако треба да се следи, ама и јас верувам дека се ќе помине во најдобар ред. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот imence)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Миом на матка
13.7.2015 9:47:24   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

......JAS SUM SOKIRANA CELO VREME SE E VO RED GO SMENIV MATICNIOT, I NOVATA MATICNA VELI IMAM MIOM 13MM ME FAKA STRAV STO E TOA I DALI SE LECI................



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 44
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?