|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Матични клетки од плацента
22.8.2014 13:22:04   
Aleksandra85
Pred se zdravo do site majki na forumive,

Gledam se diskutira na sekakvi temi, cak i seks posle bremenost :), no bi sakala da ve zaprasam za ikustva okolu izbor na banka za cuvanje na maticni kletki. Jas sum momentalno 35ta nedela i nemam mnogu vreme za razmilsuvanje so soprugot, pa izborot go svedovme na edna firma Biostem na ul.Makedonija, koja e direktno pretstavnistvo na bankata BioHellenica i edna od malkute koi nudat opcija za zemanje na maticni kletki i od placentata, neli zaedno vo paket so papocnata vrvca i krv. Razlikata bilo vo toa sto vo placentata se naogjalo ogromna kolicina na hematopoetski maticni kletki koi za razlika od onie vo papocnata imale uste posirok dijapazon na upotreba utre za ne daj boze. Ne sum lekar da objasnam poelokventno, no koga vekje davame pari so soprugot resivme da zememe toa sto e najnovo. Inaku me osvoi toa sto paketot cini 2000 eur a ima popust vo avgust promotiven od 20% za plakjanje vo kes, sto ni dojde 1600 eur. Duri mozelo i na 24 rati bez popust no i bez kamata, sto doaga negde okolu 85 eur mesecno. Se cuvaat na 20 godini sto e pomalku od nekoi banki, no potoa se doplakja 400 eur za prodolzuvanje na dogovorot na uste 30 za sto ke bide kerkickata izvestena 2 godini pred istek koga ke stane polnoletna, zdravje boze :)
Mnogu bev angazirana okolu odlukava za bankive, drugarki me ubeduvaa deka angliskata, germanskata se mozda podobri, no za mene kako sto jas razbrav najbiten e brziot transport za da se zacuva sto pogolem broj na maticni pred krioprezerviranjeto. A, voedno i grcka e del od evropska unija taka da nema tuka razlika spored mene, vazat istite pravila. Isto taka razbrav i deka vo Biohellenika pravat kompletna bihemiska analiza i otstranuvanje na razni bakterii sto moze da se najdat vo placentata i papocnata vrvca, pred zamrznuvanjeto, sto ne go cuv i od drugite banki, a me osvoi toa sto nudat i posetuvanje na samata banka so prethodno najavuvanje da mozam da vidam kade tocno se cuvaat maticnite na kerkickata i vo kakvi uslovi. Ednata banka se naogjala odma do Ikea pred Solun, dodeka drugata vo Atina i kletkite se cuvale na dvete mesta.
Kazete mi gi vasite iskustva i razmisluvanja za drugite banki me interesira dali sum vo pravo sepak ima uste vreme pred da se odlucam za konacno a moram i da go pofalam pretstavnikot od biostem koj bese stvarno trpeliv da gi islusa i odgovori site moi prasanja, kako sho gledate od postov sakam za sve da si se informiram, slobodno moze vo privatna poraka tuka na forumive da me prasate za negov kontakt ili povekje info okolu bankive shto sum bila da ne pravam sega tuka epten reklami.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Матични клетки од плацента
22.8.2014 15:14:46   
Melanija RR
Aleksandra85 добре дојде на Рингераја user posted image

Ти благодарам за споделеното искуство и твојот ангажман да го одбереш најдоброто.Темата за матични клетки од папочна врвка е читана, но и оваа тема ме заинтересира. Може да се споделат имиња на компании но линкови и телефонски броеви во приватни пораки.
Се надевам дека ќе пишувавш и низ другите теми во Бременост и воопшто низ форумот, додека имаш уште малку време user posted image а потоа се читаме во Бебе

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.8.2014 15:17:44 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Aleksandra85)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Матични клетки од плацента
22.8.2014 17:35:46   
Aleksandra85
Ti blagodaram Melanija, dobro ve najdov :) Da zatoa i ne spodeliv voopsto broj i link da ne ispadne deka reklamiram, koj saka da doznae moze da me prasa vo privatna poraka na forumive. Obavezno se citame i za drugite temi, no gledam deka ovaa tema za maticnive e zastarena i nigde nema napisano iskustvo za maticni od placenta. Pa sakav da informiram.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Матични клетки од плацента
16.9.2014 20:08:23   
Aleksandra85
Pobarajte go pretstavnikot d-r Dejan Filipovic, ke ve informira za se potrebno, licno vi go preporacuvam, jas stotuku potpisav so nego!

(Одговор на членот Aleksandra85)
Непосредна врска до пораките: 4
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?