|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку пари се доволни?
30.12.2014 8:33:34   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

jas fala bogu od taa strana maka si nemam sega za sega oti sveki i svekorot ni plakat beleski za kupuvanje hrana i tie raboti inie kupuvame i oni internet i mobilnite si gi plakame nie jas zemam 7500 den plata i si kupuvam samo hrana za rab blisku mi e rabotata za 20 min sum tamu mm ni jadenje ne kupuva a zema od 12 i pol do 13 i pol iljadi plata i prevoz ima obezbedeno no nas ne macat bolnickite trosoci kontroli na sekoj 2 ,3 meseci za tiroidni ivf pak isto


Капина ти уствари вашата плата не знам што и правите и не ме интересира, ама збориш зашто зимале кредити дрн дрн а ти зашто дозволуваш свекорот и свекрвата да ве издржуваат кога двајцата зимате плата. По твојот пост освен за телефоните за ништо друго по дома пари не даваш. Ама ти си знаеш нели? Така да многу е лесно да се коментира за други кога сами не сме се погледнале. А стигнавме до 7500 денари плата од луѓе со размислувања како твоето.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Колку пари се доволни?
30.12.2014 8:38:08   
mommy_angels RR
за просечен живвот би биле доволни околу 1000 евра месечно, се разбира доколку немаат големи задолжувања по банки (кредити и сл.)

Хеехехехех и јас се согласувам со првото,ама си се пронаоѓам во второво user posted image
Ах тие проклети кредити,ќе си пукнам од нив user posted image
Така да кога ќе почне да ме мава депресија што едвај достигнува до крај месец си викам ,ај барем се обезбедивме со НАШ кров над глава,па и детево ќе има полесна иднина user posted image
Ете така исплаќаме огромен кредит,па тука се сметки ,храна облека(најмногу за детето) и од луксуз ни останува само по нешто за детето.Се крпи од месец за месец,ама не се жалам
Ама за едно 10 ина години кога ќе го исплатиме кредитот,па кога ќе се фрлам на шопинг,јухууууу,кој ќе ми го гледа крајот user posted image
Хааахахахах шала на страна,многу пари се потребни,ама сите крпиме месец со она што го имаме

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Колку пари се доволни?
30.12.2014 8:44:20   
Mihaela 2010
Ама за едно 10 ина години кога ќе го исплатиме кредитот,па кога ќе се фрлам на шопинг,јухууууу,кој ќе ми го гледа крајот



hahaha ja sum bolja od tebe,za edno 9 godiniuser posted image user posted image
ako ne mi tekne na pola uste nesto pa da zemam drug ,da zatvoram star i da si cekam penzija so kreditiuser posted image
ama ok,da ne bese kreditot mnogu raboti ke mi nedostasuvaa,sega bar mozam da kazam deka sum kompletna vo odnos na domot,i drugi raboticki ...
a inaku da,so 1000 evra i te kako moze edno semejstvo vo skopje da izugura pa duri i so otplata na kredit

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Колку пари се доволни?
30.12.2014 12:09:13   
bucko mal
Na ovaa tema ke kazam samo fala mu na boga,dovolno se za eden normalen zivot.Daleku sme od luksuzen zivot ali ne me boli glava kako ke go projdam mesecot.So ogled na toa samo soprugot sto raboti e ok,tek koga I jas ke rabotam ke bide uste podobro.
Definitivno najmnogu pari odat na hrana ali nie so soprugov sme odlucile deka na hrana nema da shtedime I taka terame. Od stedenje vo zivotov ni e preku glava I na dvajcata zatoa sega sme opusteni.Partalcinjata-sto gi vika mm se epten eftini taka da I ne mi se nekoj troshak.
Da shtedime bi imale mnogu poveke pari ali nie sme takvi I dvajcata sakame da si set_kame,da trosime I toa e toa.


< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 30.12.2014 12:10:23 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Колку пари се доволни?
1.8.2015 3:18:51   
mamicki
Колку пари се доволни за нормален живот, а не за преживување? И поимот „нормален“ е растеглив, како и потребите на одделни семејства, во зависност од тоа колку члена се во семејството, на која возраст, со какви потреби...Затоа логично би било да се дискутира за, на пр. четиричлено семејство со сопствен дом. Во тој случај би им требале: 12-15.000 денари за храна, 3-4000 ден. за хигиена, 6-7000 денари за сметки, 2500 за огрев, 2-3000 за гориво, 2-3000 ден. за облека/обувки, 3000 денари за социјален живот, 2000 за други и непредвидени трошоци. Тоа значи дека за НОРМАЛЕН живот се потребни 33.000 до 40.000 денари. Е, друга тема е темата колку од жителите на Македонија живеат во границите на оваа нормала, а колку се дебело под линијата а нормално живеење и со тоа под линијата на човечко достоинство.

< Поракaта ја уредил mamicki -- 1.8.2015 3:19:55 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 130
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?