|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 23:45:56   
Anonimen
Fala vi na site za sovetite, ima nekoi konstruktivni koi kje gi prifatam.
Pricnitata sto mu ja spomnav bivsata bese potsvesno ili svesno ( ne znam ) zatoa sto toj odbiva da prima teparija za negovata sostojba. I ne e deka problemot go gledam kaj nego, kako sto kaza niki tuku sega kaj nego a od sekogas kako nas problem, iako kaj mene e se vo red.
Ovie 4-5 godini jas trcam po doktori, toj onaka lefterno si go sfakja rabotite.
Do seg agi pominavme site bolnici vo Makedonija za sterilitet, eve pak sme na kontrola slednata nedela t.e toj e na kontrola, a ja prekina terapijata.
Namerno (najverojatno)go kazav toa za da mu kazam deka tvojata bivsa ( koja se omazi pred nekolku meseci) vekje ima dete.
Negovata bivsa na ja spomuvame za prvapat vo nasiot brak, taa mi se javuvase i mi isprakjase poraki preku drugarki,do pred da se omazi, kaj majka u se javuvase, ne ne ostavase na mira, inaku ne im vletav jas vo vrska, tuku tie bea raskinati vekje 8-9 meseci pa pocnavme nie vrska, i po nekolku meseci se zedovme. Zatoa me iznenadi negovara reakcija za prvpat, ama ete mi pouka za drugpat voopsto da ne ja spomnam.
Vinovna sum i jas, ama i toj treba da se iskontrolira, pa zar na sekoj koj kje me isprovocira da krevam raka i da go udiram. user posted image A i mene me ubiva faktot sto so mene e se vo red toj ima problem, a jas trcam po doktori i dremam na internet, poracuvam lekovi za nego, a toj nezainteresiran voopsto. Se izmoriv od doktori i sl.
Skarani sme uste, ne mu zboruvam, toj gledam saka da komunicira, ama jas ne mozam, celo vreme mi se vrti slikata vo glava od vcera.
Kje vidam kako kje se odvivaat rabotite, a za dete kje pravime natamu pak IVF, pa ako ne bide razmisluvam so donor, ako go prifati toa, ako ne prifati togas zdravje...

(Одговор на членот Ikana)
  Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Колку човек да трпи?
16.4.2013 8:51:16   
niki
no vas probelm sepak ne e taa bivsata, nitu faktot sto toj ima zdravstven problem
vie se razijduvate vo pogled na resavanje na toj problem, ti trcas po doktori toj ne se zamara
tebe ti e prejdeno vo opsesija dobivanjeto dete a toj si ja prifaka situacijata i ostava da se sluci, pa sto bide bide
i zatoa treba i dvajcata da porazgovarate vo vrska so vasite planovi, ako ke odite da go resavate problemot so lekarska pomos treba i dvajcata da ste posveteni na toa ako toj se odnesuva so rezerva ako prekinuva terapija na svoja raka ti ne mozes na sila da go nateras
tesko mu e, i tebe ti e tesko seto toa e nesomneno i normalno ama i za resavanje na taa situacija se potrebni dvajca a so toa sto ti ke mu potutras komentari za da go povredis nema da go doblizis do zaednickata cel

jas sum protiv izlivi na agresija duri i kaj mali deca koi instinktivno se odnesuvaat i smetam deka treba da se spreci i da im se pomogne da gi sovladaat instiktivnite nagoni, a tek kaj vozrasni koi se pretpostavuava deka toa go sovladale ne opravduvam
no isto taka ne treba covek ni da si ja predizvikuva sudbinata, ako ocekuvas od nego da broi do deset i ti treba da brois do deset bidejki sepak najteskite slakanici se udiraat so usta a ne so raka

mozebi pred razgovori za invitro, terapii donori i sl. e podobro da mu predlozis bracna terapija kade i dvajcata ke dobieete pomos da se izborite so ona sto vi se slucuva i cuvstvata koi gi predizvikuva kaj vas

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Колку човек да трпи?
16.4.2013 12:41:10   
Bethany
Анонимен, те прочитав и моето видување на ситуацијата и вооедно мислење е дека ти треба малку да оладиш.
Ние не ја знаеме цела ситуацијата и како изгледа вашето секојдневие, ниту борба за дете, ама можам само да претпоставим.
И искрено да ти кажам мислам дека ние жените со нашата желба за дете, која со тек на времето станува опсесивна и да речам нездрава, многу лесно сме спремни да уништиме се друго за да дојдеме до посакувана цел. Ти зборувам од искуство. Кога се обидувавме за дете, јас бев иницијатор, јас висев по интернет, јас ово, јас оно... И ако се малку ставим во неговата кожа мислам дека навистина почнав да го гушам, и него и неговата желба за дете. Да е уште малку потрајала таа борба мислам дека од помисла на дете ќе му се смачеше.

Не оправдувам никакво насилство нормално, ама искрено можам да замислам дека таа твоја реакција можеби беше само капка која ја прелила чаша и човекот така изреагирал. Ама, не те удрил! И мислам дека тоа многу кажува за неговата самоконтрола.

Обиди се да размислуваш за вашиот брак во сите изминати години, обиди се најреално и најобјективно што можеш да ја посматраш цела ситуација (бидејќи јас гледав дека проблемот тргнува од немање дете) и согледај како тој се справува со ситуациите. Искрено мислам дека неговото немање желба за докторот и прекинување на терапија е само начин да ти каже нешто. Очигледно ти не слушаш него ниту неговите чувства. Сигурно човекот сака да има деца, ама не наишол на вистинска подршка, не е лесно да знае дека тој е проблемот и дека поради него немате дете. И самата кажуваш дека ако не пристане на донор, ти пак тоа ќе направиш, ако добро разбрав, така да ти јасно му кажуваш што мислиш и искрено ни јас веќе ни би имала желба за дете со некој кој е со мене само ради тоа.
МОРА ти објективно да размислиш, мора да разговарате, ако е потребно и да оддложите правење бебе за некое време, мора да го ставиш бракот на прво место и верувај тогаш се ќе си дојде на своето.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Колку човек да трпи?
16.4.2013 12:53:32   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Анонимен, те прочитав и моето видување на ситуацијата и вооедно мислење е дека ти треба малку да оладиш.
Ние не ја знаеме цела ситуацијата и како изгледа вашето секојдневие, ниту борба за дете, ама можам само да претпоставим.
И искрено да ти кажам мислам дека ние жените со нашата желба за дете, која со тек на времето станува опсесивна и да речам нездрава, многу лесно сме спремни да уништиме се друго за да дојдеме до посакувана цел. Ти зборувам од искуство. Кога се обидувавме за дете, јас бев иницијатор, јас висев по интернет, јас ово, јас оно... И ако се малку ставим во неговата кожа мислам дека навистина почнав да го гушам, и него и неговата желба за дете. Да е уште малку потрајала таа борба мислам дека од помисла на дете ќе му се смачеше.

Не оправдувам никакво насилство нормално, ама искрено можам да замислам дека таа твоја реакција можеби беше само капка која ја прелила чаша и човекот така изреагирал. Ама, не те удрил! И мислам дека тоа многу кажува за неговата самоконтрола.

Обиди се да размислуваш за вашиот брак во сите изминати години, обиди се најреално и најобјективно што можеш да ја посматраш цела ситуација (бидејќи јас гледав дека проблемот тргнува од немање дете) и согледај како тој се справува со ситуациите. Искрено мислам дека неговото немање желба за докторот и прекинување на терапија е само начин да ти каже нешто. Очигледно ти не слушаш него ниту неговите чувства. Сигурно човекот сака да има деца, ама не наишол на вистинска подршка, не е лесно да знае дека тој е проблемот и дека поради него немате дете. И самата кажуваш дека ако не пристане на донор, ти пак тоа ќе направиш, ако добро разбрав, така да ти јасно му кажуваш што мислиш и искрено ни јас веќе ни би имала желба за дете со некој кој е со мене само ради тоа.
МОРА ти објективно да размислиш, мора да разговарате, ако е потребно и да оддложите правење бебе за некое време, мора да го ставиш бракот на прво место и верувај тогаш се ќе си дојде на своето.

Не оправдувам никакво насилство нормално, ама искрено можам да замислам дека таа твоја реакција можеби беше само капка која ја прелила чаша и човекот така изреагирал. Ама, не те удрил! И мислам дека тоа многу кажува за неговата самоконтрола.


И јас мислам дека -штом не те удрил ( а бил бесен ) нема да те удри-никогаш..И мене би ме изнервирала со таков муабет- со бившата бе!!! Си сакала да го понижиш на некој начин...
Убаво те советува Бетани..Послушај ја,нема да погрешиш..И размисли малце што ке направиш ако прифатиш донатор..Дали тој ке чувтвува одговорност спрема тоа дете и како ке го гледа тоа дете.Не е тоа туку-така,сипи - напиј се...Ако мислиш да ти пропадне бракот,или дека ке ти пропадне заради донаторот-тогаш остави го маж ти и барај си маж со кој ке имаш брак и дете кое ке го сака а не да си родиш и сама да го гледаш тоа дете...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Колку човек да трпи?
16.4.2013 23:01:34   
Anonimen
Vi blagodaram na odgovorite, razmisliv i razgovarav so edna prijatelka, i taa direktno deneska mi kaza deka sum pogresila, i deka mnogu zamaram i se opsednuvam so bebe vo posledno vreme, ama toa najverojatno e sto ne se slucva, i ne gledam izlez od celata situacija, a jas mnogu sakam deca i bebe i ne bi mozela da si go zamislam zivotot bez dete.
Razmisliv, i resiv da ne go spomnuvam muabetot -dete i bebe vo bliska idnina, koga kje sme posmireni resiv da razgovarame za natamosnite postapki, mislam deka od opsednatosta so dete se pretvorivme vo tuginci i ne zboruvame za nisto osven za deca, teparii dokumenti za invitro i sl.
Pa koga kje bideme posmireni kje razgovarame i moze kje najdeme nekoe resenie ili moze kje saka da ja prodolzi terapijata, imase malo podobruvanje a ne mnogu, a toj ocekuvase mnogu podobruvanje i zatoa resi da ja prekine.
A i nervozna sum zatoa sto jas se primam so hormoni, a toj relaksiran.
Fala

(Одговор на членот miana)
  Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Колку човек да трпи?
17.4.2013 21:53:36   
Ikana
Мое мислење е дека ова е најдобро решение и дека размислуваш правилно. Ти посакувам се најдобро и што побрзо да се израдуваш со убави вести. Господ е голем.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Колку човек да трпи?
18.4.2013 9:17:31   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Vi blagodaram na odgovorite, razmisliv i razgovarav so edna prijatelka, i taa direktno deneska mi kaza deka sum pogresila, i deka mnogu zamaram i se opsednuvam so bebe vo posledno vreme, ama toa najverojatno e sto ne se slucva, i ne gledam izlez od celata situacija, a jas mnogu sakam deca i bebe i ne bi mozela da si go zamislam zivotot bez dete.
Razmisliv, i resiv da ne go spomnuvam muabetot -dete i bebe vo bliska idnina, koga kje sme posmireni resiv da razgovarame za natamosnite postapki, mislam deka od opsednatosta so dete se pretvorivme vo tuginci i ne zboruvame za nisto osven za deca, teparii dokumenti za invitro i sl.
Pa koga kje bideme posmireni kje razgovarame i moze kje najdeme nekoe resenie ili moze kje saka da ja prodolzi terapijata, imase malo podobruvanje a ne mnogu, a toj ocekuvase mnogu podobruvanje i zatoa resi da ja prekine.
A i nervozna sum zatoa sto jas se primam so hormoni, a toj relaksiran.
Fala


jas sum sigurna deka ni toj ne e relaksiran tolku kolku tebe ti se cini, ne zaboravaj deka toj e maz koj od najmali noze bil vospituvan da ne pokazuva cuvstva, problemite da gi resava bez mnogu emocionalni turbulencii, ucen deka vo sekoja situacija od nego se ocekuva da bide jak, da ne se predava, da ne pokazuva slabost...
i toj od taa svoja priroda naucena, nasledena, vrodena ne moze da pobegne ni sega koga e najranliv, koga mu e najtesko i koga vnatre vo nego siot svet mu se srusil, relaksiranosta e samo odbranben mehanizam koj mu pomaga da gi prezivee udarite sto mu gi nanel zivotot
i jas mislam deka pametno si odlucila, ostavi mu prostor na mt da si gi slozi kockite, da se oporavi od razocaruvanjata, za da moze da se bori i da dade se od sebe
a mozebi i vas ke ve posluzi sreka koga ke se opustite i najmalku ke ocekuvate
srekno!!!

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Колку човек да трпи?
24.4.2013 22:32:38   
the quin
edinstveno mi ostana da pisam tuka....posledno me napagaat teski misli,ne mozam da se oslobodam,ne mozam da zaboravam ,a sakam ,so celoto srce sakam da zaboravam se.probuvam so se,stignuvam do nekade i tolku...gubam zelba i pagam mislam vo dupka.i pak od pocetok.ke recete setaj odi na kafe, odi vo shoping....trgnuvam od doma so misla da napravam nesto dobro,i nisto od toa.eve denes primer sto mi se sluci, se dogovoriv so edna prijatelka da odime na kafe,taa vo posleden moment me zamoli da otideme malku pokasno ,a jas se otkazav brzo ,i rekov deka imam rabota,a nemav.ednostavno me sovlada negativnoto cuvstvo.
znam toa e depresija,razocaruvanje....i sama da izlezam samo se prisejkavam na sekoj cekor ,spomeni imam nasekade okolu mene...ne znam kako vaka....mi padna moralot na nula.isto bunilo so denovi .
ne mislam za nazad,za napeed , da, no ne mozam.
od se najpoke posakuvam nesto da me izvadi od ovoj mrak....

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Колку човек да трпи?
25.4.2013 9:29:16   
sandriana RR
Ајде the quin, глава горе. Што побргу ја прифатиш моменталнава ситуација и научиш да бидеш среќна со сама себе и со пријателите, толку побргу ќе се наредат работите, и ќе те напушти негативното расположение. Обиди се со читање книги, или едноставно со слушање музика, кога не ти се излегува. И убеди се дека си постапила правилно, си го направила најисправниот чекор. Искористи го периодов да направиш нешто за себе што не си можела досега. Верувај, има многу предности и можности твојава моментална ситуација. Ајде, само напред, животов е прекус за вакви нервози user posted image

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Колку човек да трпи?
14.5.2013 21:15:18   
the quin
jas ne mozam da opstanam vo situacijata,ova mnogu tesko mi doajga.nekoj pisa deka ke dojde vreme koga ke ima kaenje ,zalenje, e,da, dojde toa vreme, bas sega e toj stadium.i uste povejke sto ima mesanje od strana....kako, zosto,pa mozno li e?a i toj go pukna telefonot od zvonenje.
sto od inat, sto od gordost, sto od maka ne sakam da go slusam ,a ako treba da sum cesna so sebe ...i sami go znaete odgovorot.bracedka negova me pobara po tel i taa razgovarala so nego,vika doma kaj niv e haos,ne mozat da se pomirat,brat mu i toj mu zboruval,a ovoj samo kutel bez odgovor,so denovi ne sakal da izleguva .kaj ke popustat stegi , ne se znae, ne se trpi ova.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Колку човек да трпи?
14.5.2013 22:19:24   
anaana
ajde mala moralna poddrska od mene. kako sto citam po komentarive tvoi uste si na noze uste si svesna deka ne sakas da popustis i toa e dobro. znaci dobro e sto ne si ja prefrlas vinata vrz tebe, pa da si vikas ok, mozebi i jas preterav, bidejki vo toj stadium vo koj sto si, kade toj se javuva kade site se prasuvaat zosto, najcesto si se preispituvame i si vikame mozebi treba da popustam. spored seto toa od koe ti se zalese i od koe sakase da izbegas mislam deka ne treba da popustis.
ok covek se menuva koga ke svati deka nesto gubi, mozebi i vo tvojov slucaj ke bide taka, ama jas mislam deka seuste ne treba da popustat. bidejki ako sega popustis toj ke znae deka moze vaka do beskraj, deka ti ke popustas za se i sesto..
uf ama go mrazam toa mesanje od strana. iako nekogas moze da donese dobar rezultat, najcesto ne nosi..
mozebi treba da probas koga nekoj od negovite ke ti zboruva za nego ednostavno jasno da dades doznaenje deka ne sakas da slusnes nisto za nego. deka od sega pa nataka vie ne ste toa sto bevte i nema sto drugite da se obiduvaat da napravat nesto.
tie razgovori koi stigaat do tebe a se povrzani so nego se najlosoto nesto. od edna strana sakas da slusnes deka ete i nego mu e tesko, od druga strana ne znam koja e poentata.
e sega ti treba da si resis dali definitivno sakas da prekines so nego, ili dokolku toj izrazi zelba za nekoj promeni ili sto znam jas, ti bi se resila da mu se vratis... mozebi sega e eden vid krstopat kade treba da resis na koja strana sakas. ako odberes da ne si so nego, togas povleci linija nikoj da ne ti zboruva za nego, da ne se mesa i kraj.
a ako sakas po nekoja osnova da si dades uste edna sansa, i sebe si i nego, a i na vas dvajca togas vidi kako ke se odvivaat rabotite i organiziraj sredba za nekoe vreme so nego da vidis do kaj stignal so razmisluvanje...

jas ne sum taa koja ima pravo da ti se mesa i da ti kaze koj pat da go odberes, sepak ti si razumna i vozrasna i znaes sto sakas, ama znaes i sto ne sakas...
kako i da e tuka sum za poddrska i po nekoe sovetce...


(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Колку човек да трпи?
14.5.2013 22:53:00   
the quin
ti blagodaram anaana,rabotata e sto kolku i da se pravam hrabra i kolku i so pepel da ja pokrivam rabotata goram od ljubopitstvo da potslusnam nesto od strana do kade se rabotite i sto se slucuva,iskreno mi godat razgovori na taa tema , no ne so site.toa e vistinata.edno pokazuvam ,a dlaboko vo dusata drugo mislam ,ako ne bese taka do sega ke mi bese bas galje za se.treta stvar e sto nikoj ne moze da si gi promeni navikite,i da se otide na taa varijanta sto kazuvas,da se dade sansa,pak ke bide isto,samo sto zavisno od osvestenosta (ako ovoj period ,nekoj osvestil)ke se povreduvame povnimatelno ili ke se pravi ednata strana deka ne gleda i ne slusa.ke se doblizuvame opasno do ognot,no sepak na bezbedno rastojanie.pak vikam ako postoi progleduvanje,ako se slucilo,mi se sluci denovive vo razgovor da kazam ,,nikogas poveke,, a drugata strana( prijatelka) veli: ne se znae , nikogas ne veli nikogas.i toa nekako mi dava mozda lazna nadez deka sepak magnetot privlekuva povejke nakaj srceto,a toa bi bilo ogromno olesnuvanje vo ovaa situacija i otkazuvanje od borbata.sega vistinsko vreme e da se odbere po koj pat ke se trgne.izmacuvanjeto e golemo.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Колку човек да трпи?
14.5.2013 23:02:00   
Annet
Nesto procitav,nesto ne,ama eve eden moj sovet:-sekogas da se stavite na mestoto na drugiot,ostavete vie sto mislite,stavete se na negovo mesto,posebno,anonimen,zamisli maz ti da ti recel tebe,tvojot bivs ima dete i se vika vaka?????
tebe kako ke ti bese,sto ke napravese????
Razmisli........
Ako nesto najveke boli toa e maskoto ego,kaj mazite,nemu ne mu elesno sto ima takov problem.i toj saka da pregrne svoe cedo,ama nemoze tuku taka.........
mislam deka treba edno golemo izvinuvanje od tebe,eden salam razgovor,a ne da begate eden od drug.....
5 godini ne se malku,da se unistat so eden nenameren nesvesen muabet....potvesta si go napravila svoeto,ama edna silna pregratka ke resi se,i eden vikend daleku od se..
mnogu sreka na site...ama jas sekogas velam trpenie-spasene,mene toa me vodi:)))))

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Колку човек да трпи?
14.5.2013 23:02:39   
anaana
sekako deka e tesko. mnogu dobro go razbiram momentot na ljubopitnost, posebno ako nekoj kazuva deka i nego mu e tesko, deka ne mu e seedno. toa od edna strana dobro ti doagja, od druga strana ne ti dava prostor da prodolzis ponatamu.
nekogas e polesno da doznaes deka i toj prodolzil ili deka ne mu e gajle za tebe, ili deka si fatil devojka. ke tazis nekoe vreme ama posle ke si recis ok, dobro postapiv prekinavme i gotovo. toj prodolzi ke prodolzam i jas.
po site tvoi postapki izgleda celis na kaj patot koj odi podaleku od nego. ako si na toj pat obidi se da ne se vrtis nazad, da ne pagjas na ubavi zborovi, na muabet od tipot ne se znae, daj mu sansa i sl,
drugarka kako drugarka moze taka ti rekla da te utesi, ama ako dades do znaenje deka za vas nema sansi bidejki ti ne sakas, a ne bidejki ete i kaj nego ima vina, mozebi ke se smenat i razgovorite na drugarkite so tebe. znaes nie zenskive sekogas si se tesime edna so druga, nekogas i toa e na nasa steta ama takvi sme :)))

samo hrabro, ako si sigurna sto sakas, prodolzi po patot, kaj i da e ke e polesno. treba vreme treba volja i se ke bide dobro. ke si dojde tvoeto, odvaj cekam da se pofalis so nesto ubavo, koe bidi sigurna ke dojde

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Колку човек да трпи?
14.5.2013 23:10:34   
the quin
user posted image edvaj cekam da se sluci nesto ubavo, nekoe cudo sto ke ja izbrise ovaa psiho drama.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Колку човек да трпи?
14.5.2013 23:12:21   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

user posted image edvaj cekam da se sluci nesto ubavo, nekoe cudo sto ke ja izbrise ovaa psiho drama.


auuu da vidis kako ke se smees na seto ovaa... duri i nekogas ke se prasuvas zar jas sum mozela tolku da patam po masko... ama fala bogu toa e otkako ke si go najdes toa sto go baras... do togas e tesko, ama se se izdrzuva. posebno koga znaes deka e za tvoe dobro...

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Колку човек да трпи?
13.2.2016 18:24:06   
Anonimen
se mislev kade mozam da raskazam za mojata situacija,dali tuka ili vo kriza vo brakot. aa ete me tuka. povekje od tri god sme vo brak i imame dete.ama bukvalno seta rabota sto moze da postoi vo kukjata vozaednicata mi e ostavena mene,od drva cepnje redenje nosenje doma varosuvanje do cistenje dete gledanje.....a kaj i da e i rabota treba da baram zasto dojdovme do sostojba leb da nemame da jademe.i vistina e tuka prasanjeto kolku covek treba da trpi? user posted image

(Одговор на членот anaana)
  Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Колку човек да трпи?
15.2.2016 12:12:39   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

se mislev kade mozam da raskazam za mojata situacija,dali tuka ili vo kriza vo brakot. aa ete me tuka. povekje od tri god sme vo brak i imame dete.ama bukvalno seta rabota sto moze da postoi vo kukjata vozaednicata mi e ostavena mene,od drva cepnje redenje nosenje doma varosuvanje do cistenje dete gledanje.....a kaj i da e i rabota treba da baram zasto dojdovme do sostojba leb da nemame da jademe.i vistina e tuka prasanjeto kolku covek treba da trpi? user posted image

Небалагодарно би било човек да ти даде било каков одговор затоа што многу површно ја имаш објаснето ситуацијава.Сепак навистина не знам кое човечко суштество би можело сите обрски да ги носи а свој грб. Објасни ни малку повеќе ако можеме некако да ти помогнеме секако ќе ти дадеме совет.user posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Колку човек да трпи?
5.6.2016 11:26:08   
Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

se mislev kade mozam da raskazam za mojata situacija,dali tuka ili vo kriza vo brakot. aa ete me tuka. povekje od tri god sme vo brak i imame dete.ama bukvalno seta rabota sto moze da postoi vo kukjata vozaednicata mi e ostavena mene,od drva cepnje redenje nosenje doma varosuvanje do cistenje dete gledanje.....a kaj i da e i rabota treba da baram zasto dojdovme do sostojba leb da nemame da jademe.i vistina e tuka prasanjeto kolku covek treba da trpi? user posted image

Небалагодарно би било човек да ти даде било каков одговор затоа што многу површно ја имаш објаснето ситуацијава.Сепак навистина не знам кое човечко суштество би можело сите обрски да ги носи а свој грб. Објасни ни малку повеќе ако можеме некако да ти помогнеме секако ќе ти дадеме совет.user posted image

imame edno dete a sme 3ipol godini vo brak,jas imam 26 godini a toj 24 relativno mladi vlegovme vo brak poradi neplanirana bremenost ama podobar bese toj izbor odkolku da abortirm.imame komunikacija razbiranje kolku tolku no po cel den sum jas doma so dete i site domasni obvrski a toj na rabota na kafe i na spienje.da ne zboruvam za maski obrski vo koi spagjaat fizicki raboti. finansiskata kriza za koja prethodno zboruvav ja nadminavme. nadvor od tie raboti koi gi navedov se slucuva i povremeno da se iskarame cesto od tie karanici proizleguvalo i po nekoe udiranje sto poradi deteto koe gleda ne mozev da se branam. sekogas nareduva a toj naredbi ne bi primal ako ne mu odgovaraat red nikakov nema a na pocetok od brakot kolku tolku imase.

(Одговор на членот AneLav RR)
  Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Колку човек да трпи?
5.6.2016 14:04:19   
kapina
Da si najdes rabota i ti jas taka bev koga bev doma se na mene a sega odam na rabota i da vides kako se smeni ako ima koj deteto da ti go cuva baraj si rabota ne cekaj jas na mm mu rekov duri otkako me viknaa da odam na rabota prethodno ne sto ako ne daj boze nesto se sluci koga ke si imas svoi pari barem

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Колку човек да трпи?
5.6.2016 18:58:25   
Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Da si najdes rabota i ti jas taka bev koga bev doma se na mene a sega odam na rabota i da vides kako se smeni ako ima koj deteto da ti go cuva baraj si rabota ne cekaj jas na mm mu rekov duri otkako me viknaa da odam na rabota prethodno ne sto ako ne daj boze nesto se sluci koga ke si imas svoi pari barem

mislam deka dokolku i jas pocnam da rabotam mnogu raboti ke se smenat. zgora na toa detevo ne e vejke malo samo mi vika deka ne saka doma go razbiram dosadno mu e samo so mene po celi denovi epten retko tatko mu ako napravi nesto za nego. i deteto ponekogas znae da me "skrene" si ima svoi zelbi potrebi...jas ne mozam da si gi ostavam domasnite obvrski.... vo sekoj slucaj mislam deka ke poludam

(Одговор на членот kapina)
  Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Колку човек да трпи?
6.6.2016 14:01:15   
blue_blue
Јас не разбирам како тоа поради детето кое гледа не си можела да се браниш...се надевам дека разбираш која е пораката која детето ја гледа - ОК е тато да ја удира мана, ако е женско утре кога сама ќе биде со партнер ќе смета дека е ОК тој да ја удира а таа да не се бари, а ако е машко ќе смета дека е сосема ОК да ја удира својата партнерка. Ако за тебе е ова ОК воспитување на дете слободно не реагирај и детето нека гледа како те удира.

За мене удирање е крај на се, тоа не би го толерирала никогаш, макар и само еднаш да се случило зошто одма после тој еднаш мене сосе деца ќе ме снема, па нема ни да има шанса за втор пат. Недозволиво е тој со кој треба да делиме се и да воспитуваме дете, кој треба да ни е најголема поддршка да си дозволи да не удри. Тука нема иднина. Работела ти не работела во таква средина нема да се расне дете. Имај на ум дека децата копираат се што гледаат од дома и нив пример за семеен живот им е домашниот, односите меѓу мама и тато се основа утре за однос со партнер...Тоа што во даден момент си мислела дека е подобро да родиш дете со партнер кој и не бил спремен на тоа и реално не ти одговара сега скапо го плаќаш. Имаш шанси уште да ги исправиш работите- собери се оди кај твоите или кај некој близок, барај развод и потоа најди работа. И ти и детето ќе имате многу подобар живот

[nadvor od tie raboti koi gi navedov se slucuva i povremeno da se iskarame cesto od tie karanici proizleguvalo i po nekoe udiranje sto poradi deteto koe gleda ne mozev da se branam. sekogas nareduva a toj naredbi ne bi primal ako ne mu odgovaraat red nikakov nema a na pocetok od brakot kolku tolku imase]

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Колку човек да трпи?
7.6.2016 11:09:45   
Anonimen
kako da reagiram koga dete gleda nasilstvo osven da go zemam i da izlezam nadvor pa da go smiruvam nego?da ne e deteto da gleda bi se branela bi mu vratila.

(Одговор на членот blue_blue)
  Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Колку човек да трпи?
7.6.2016 13:27:26   
blue_blue
Мислам дека и понатаму не се разбираме....би му вратила и би се бранела? и? ќе се испотепате и ќе го оставите детето без родители? ваш избор е тоа...јас мислам дека одговорив што би направила во таква ситуација без и трунка да размислувам понатаму, за доброто на детето на кое тоа му го должам за да не стане и тоа насилник. Колку повеќе пати ќе види насилство дома толку поголеми се шансите дека и тоа дете утре ќе има проблем со нормална комуникација и решавање на проблеми. Пораката еЌ проблемите се решаваат со насилство....дали ти враќаш или не исто е. и едното и другото е страшно по натамошниот развој на тоа дете. Одлуката си е секако твоја, јас само го кажав мојот став

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Колку човек да трпи?
7.6.2016 15:30:20   
kapina
I jas potpolno se soglasuvam.so blueblue vo pravo e zenata sto ti vika zemi si go deteto i odi si od toj covek air nema loso e za psihickiot razvoj na toa dete da gleda kako ja tepat majka mu odi si i najdi si rabota si go imas deteto ne ti treba nikoj drug

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Оди на:






Анкета

IMINJA
Evgenija D

KOI SE PUBAVI IMINJA

ALEKSANDAR (80%)

ALEKSANDRA (20%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!