|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кисело млеко
5.11.2011 8:15:38   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

А со какво кисело млеко да се почне,кравјо ли?И уште нешто не ми е јасно,можеби е просто ама стварно не разбирам,кисело млеко да се дава од 6-7 месеци, а кравјо млеко после годинкаuser posted image



Па кравјо кисело млеко, да. А за кравјото млеко (благоuser posted image ) ти ќе си одлучиш, Натушке. Некои доктори велат до година - НЕ, ама има и доктори кои велат дека од 6 месеци може да се користи за растворање на кашички: овие што се кексолино/ карамелино...


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Кисело млеко
1.6.2013 13:48:55   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: pepuska
Јас сакам да ве прашам за следново од полни 7 месеци планирам да и дадам да проба кисело кравјо млеко домашно киселено во зеленчукова кашичка по пола до 1 мала лажичка меѓутоа подоцна планирам со него да и правам овошни јогуртчиња значи во оброкот би имало кисело млеко пасирано со овошје е сега од која возраст би можело ова да се дава или мора да чекам до годинка ? Кравјо пресно ќе идадам по година посекако


(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Кисело млеко
1.6.2013 13:53:23   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepuska
Јас сакам да ве прашам за следново од полни 7 месеци планирам да и дадам да проба кисело кравјо млеко домашно киселено во зеленчукова кашичка по пола до 1 мала лажичка меѓутоа подоцна планирам со него да и правам овошни јогуртчиња значи во оброкот би имало кисело млеко пасирано со овошје е сега од која возраст би можело ова да се дава или мора да чекам до годинка ? Кравјо пресно ќе идадам по година посекако


Пепушка, слободно можеш да и воведеш кисело кравјо млеко и јогурт кога планираше.
Кравјо свежо млеко е потешко за варење, мада и него можеш да воведеш во каши таму од 8. најдобро 10. месец. Па покасно можеш да и даваш и за пиење.
А за кисело млеко не се двоуми и лесно е за варење.
И мене педијатар ме советуваше да му давам уште и од 6 месец. Додуша син ми не беше љубител на Ад млеко , па затоа. Исто ми предложи да го потквасувам дома, јас направив тоа неколку пати, ама па после преминав на куповно кисело млеко.


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 1.6.2013 16:16:45 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Кисело млеко
1.2.2014 2:13:03   
mimi 27
мајки од кој месец можи да дадам кисело млеко и павлака по едно лаж барем во кашичките за вкус и од која фирма користевте вие?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Кисело млеко
1.2.2014 10:01:17   
Felly RR
Кисело млеко, може од 6 месеци, и тоа не само една лажичка туку и повеќе, колку си сака user posted image А павлаката после 10 месеци. А за производител, не знам што да ти препорачам, јас обично купувам од една прилепска млекара. Не знам дали носат по другите градови.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Кисело млеко
28.5.2014 17:30:59   
Melanija RR
Поточен рецепт за поткиселено кисело млеко .Фала user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Кисело млеко
3.6.2014 19:29:05   
Melanija RR
Мамички и домаќинки ќе ми пише некоја сецептче за утре да го направам нели да преноќи за да му дадам во четврток на бебево user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Кисело млеко
3.6.2014 23:27:51   
Ilina87
Јас не знам Меланија, ако има некоја искусна мамичка нека пиши или ако можеш да чекаш ке ја прашам утре мајка ми и ќе пишам.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Кисело млеко
3.6.2014 23:48:06   
mama_06
Melanija RR еве ти рецепт:
Литар благо млеко ( тоа што е за вриење)
Потквас ( јас земам 3 лажици јогурт од Бучен Козјак)
Значи го зовриваш млекото и го тргаш на страна. Чекаш да се излади до степен да е топло ама не жешко, односно да се напиеш без да се изгориш, се надевам разбираш какво. Потоа ставаш 3 супени лажици од јогурот и тенџерето го виткаш во топла обвивка( јас ставам чаршав и ќебе) и го оставаш да преноќи на маса. Утрото е спремно за јадење.

Никако не ставај потквас од тој битолскиот јогурт, ништо нема да направиш само ќе добиеш една лигава смеса.

< Поракaта ја уредил mama_06 -- 3.6.2014 23:49:30 >

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Кисело млеко
4.6.2014 12:13:59   
Melanija RR
mama_06 јас па мислев треба кисело млеко за подквас user posted image .Јасно ми е само кажи довоно ли е од кај 20 часот до 10 сабајле или треба повеќе време?
Фала ти user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Кисело млеко
4.6.2014 12:28:16   
mama_06
Да, за тоа време ќе се скисели и ќе биде убаво за јадење. А јогуртот убаво си ја брка работата, нема утка со него.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Кисело млеко
4.6.2014 15:04:52   
Defne90 RR
МОже и со кисело млеко да се прави потквас,јас обично кога правам, правам со кисело млеко.На еден литар млеко половина канче кисело млеко.Од било кое само не од битолското,ни киселото млеко од битолско не го бива за потквас.И иста процедура како и со јогуртот да седи затоплено некое време додека да се скисели.А јас навистина не сум знаела дека може и со јогурт.Баш ќе пробам наредниот пат кога ќе правам потквас.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Кисело млеко
28.2.2015 14:30:17   
teletabisi
Zdravo mamicki sakam da ve prasam za kiseloto mleko od koja firma im davate na vasite decinja. jas sakam da mu dadam na moeto ama neznam od koe da zemam ima mnogu firmi. pa ako mozete nesto da mi preporacate. pozz.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Кисело млеко
28.2.2015 18:43:43   
Melanija RR
Има разлика во вкус, јас давам Битолско а доста го фалат и на Бучин па планирам да го пробам.На Суташ се ми е многу кисело, зависи што на бебе ќе му дојде убав вкус.Пробај па види реакција, сигурно прво ќе прави фацички ,второто давање е меродавно user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот teletabisi)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Кисело млеко
28.2.2015 18:59:09   
sandriana RR
Ние сме најчесто со Идеал Шипка и Битолско, кравјо, и на Бучен Козјак овчо.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Кисело млеко
28.2.2015 20:08:49   
Felly RR
И јас обично земам Битолско, иако секогаш кога го земам, се двоумам за изборот, и не знам кое е најдобро. Кај нас па и не се најдува секогаш на Бучен Козјак.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Кисело млеко
28.2.2015 20:53:25   
Mihaela 2010
Mene mi e vrv na Ideal Sipka...naj vkusno mi e

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Кисело млеко
20.3.2015 11:12:09   
AneLav RR
Кисело млеко им давам од Здравје и од Бучен козјак. Јогуртот нешто не ми го сакаат и сега и м сменив им давам к. млеко си го срткаме со лажиче.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Кисело млеко
20.3.2015 13:52:28   
lukajana RR
Јас кисело млеко им правам дома,свекор ми работи во Петровец и купува домашно кравјо млеко и од тоа редовно им правам кисело млеко и го сакаат а кога купувам гледам да биде Битолско или Здравје

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Кисело млеко
1.4.2015 14:29:30   
sonc90
nie pocnavme so kiselo mleko pred nekolku dena (mesano vo zelencukova kasa)i sega ne mi gi jade kasite bez kiselo mleko...prvo ja lazev so pcenkarno brasno(i pravev ko vid palenta i go mesav so zelencukot) ama sega ni taka ne saka...se zapna za toa kiseloto mleko i veke nekolku dena samo so kiselo mleko se zelencukovite kasi user posted image inaku zemav na Zdravje kravjo kiselo mleko...se mislev koe i na kraj si vikam aj koe prvo go fatam toa neka bide...inaku na Sutas(spomna nekoj pogore) se pokiseli proizvodite zaso demek po originalen turski recept treba da se so kisel vkus...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Кисело млеко
1.4.2015 17:16:43   
hopeless
И јас правам дома кисело млеко од домашно кравјо. И ќерка ми многу го сака. И го јаде обавезно еднаш на ден или во каша или со лебче или така чисто меѓу оброви и давам.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 46
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali jadete brza hrana?

Da (17%)

Ne (0%)

Ponekogas (83%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!