|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
9.5.2012 22:05:28   
Nardi
Денес после капењето приметив на левата страна над курето како оток кој се јавува при напрегање на син ми(кога кака, кога плаче).....Мислам дека е хернија по тоа што го прочитав....
Утре го носам на педијатар да ми го види и незнам како ќе ја поминам ноќва, многу сум вознемирена!
Пишете ваши искуства ве молам!

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 25.6.2012 14:19:32 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: КИЛА-Хернија кај премтурни бебиња
9.5.2012 22:16:23   
zozozo
Nardi... i moeto bebence ima kila na papukot.Nego papuceto mu e kako skokale koga kaka i koga place.Bev na lekar i ni rekoa deka se raboti za detska kila koja sama po sebe se povlekuva i ne se pravi nikakva intervensija,bas doktorkata kaza deka moze da se javi i okolu kureto no isto i togas nema nikakva intervencija... rece deka do 3 godini ke si se povleci sama a do togas ke si stoi taka,ne boli i ne mu pravi problem,barem taka rece nasata doktorka... Se nadvam deka barem malku ke ti olesni posle ova.I jas bev mnogu isplasena koga vidov prv pat,no gledam deka nema maka bebeto od toa,pa toa e ke izdrzime i ke cekame da pomini user posted image

_____________________________

Zivotot ne stanuva polesen,tuku ti stanuvas posilna...

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: КИЛА-Хернија кај премтурни бебиња
9.5.2012 22:19:10   
zozozo
mozebi e smesno ova ,no da prasam user posted image sto znaci "premturni bebinja" user posted image


_____________________________

Zivotot ne stanuva polesen,tuku ti stanuvas posilna...

(Одговор на членот zozozo)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: КИЛА-Хернија кај премтурни бебиња
9.5.2012 22:34:34   
Nardi
Сум испуштила една буква......ПРЕМАТУРНИ (ПРЕДВРЕМЕ РОДЕНИ)....
Фала ти ЗОЗОЗО за размена на твоето искуство....Како да дочекам да се раздени и да одиме на педијатар....
По тоа што го најдов на интернет илустрирано, мислам дека е ПРЕПОНСКА ИНГВИНАЛНА хернија!
Ох Господе Исусе биди со син ми!

(Одговор на членот zozozo)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: КИЛА-Хернија кај премтурни бебиња
9.5.2012 22:59:53   
suzeto
ne se sekiraj duso i sin mi imase i samo mu se izgubi...isto se javuvase pri placenje napreganje itn....

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: КИЛА-Хернија кај премтурни бебиња
10.5.2012 17:22:39   
Nardi
Ме упатија на хирург и потврдија дека се работи за кила (препонска)....
Док.ми рече дека 90% од случаите само се повлекувало....треба да го следам само да не стани тврдо....
Е сега незнам дали некој слушнал за завиткано паре во газа и да се прилепи на местото каде е отокот....наводно помагало во повлекувањето.....?????Информцијава ми е од доктор ама некако сум скептична.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: КИЛА-Хернија кај премтурни бебиња
10.5.2012 23:16:25   
zozozo
Ne ti pisav za pareto zosto mislev deka ne e zgodno mestoto za da stavisuser posted image ,inaku jas mu vrzuvav na papuceto,ne go lepev za da ne go boli od flasterot,pa go vrzuvav so zavoj.Pravev taka nedela-dve i komplicirano mi se gledase,mislev da ne mu smeta zavojot... i batalivuser posted image .A inaku i mene doktor mi rece za pareto,a i majkami mi kaza deka taka pravela i taa so bratmi koga bil bebe.Vazno ne plasise samo ke iscezne...

_____________________________

Zivotot ne stanuva polesen,tuku ti stanuvas posilna...

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: КИЛА-Хернија кај премтурни бебиња
11.5.2012 8:14:35   
Calypso
Ич да не си скептична. И син ми имаше папочна кила некаде кон крај на 1 месец му се појави, и благодарение на тоа што користев паричка завиткана во газа и залепена со хартиен фластер на стомачето, многу брзо се повлече, некаде до кај 4 месец. И мене тоа доктор ми го кажа, педијатар, па си реков нема штета ако може да има корист. Не се секирај, ќе се повлече.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот zozozo)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: КИЛА-Хернија кај премтурни бебиња
11.5.2012 13:00:03   
Nardi
Денес ке се обидам со парето и ке го следам.....
Во случај да е ефикасно како кај тебе Калипсо (ДАЈ ГОСПОД) да го рашириме мегу мајките со ваков проблем, зашто нема баш на нет за ова!
А слушнав имало и некои појаси за препонска хернија и ке промаб и нив да ги најдам!
Поздрав до сите!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
23.6.2012 16:38:03   
Ananija
Moeto e rodeno vo 38 nedela i nam na krajot od prviot mesec od kenkanje od gasovi i se pojavi papocna kila i nam ni rekoa ne boli i deka samo ke se povlece potocno ke se stvrdne papceto i nema da i smeta a toa so parickata e samo zaradi estetski da ne mu e na nadvor koga ke se ispolni papceto, isto i jas ispaniciv mislev deka crvce mu izleguva vo prostorot koj se duva, ama doktorkata na vakcinacia sto ja vide rece pa i crevce da e nisto strasno e sega sum pomirna i jas

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 25.6.2012 14:16:50 >

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
26.9.2013 11:52:21   
Karaki
Здраво девојки! Знам дека прашањето не е за веќе родени деца, но на моето бебе во 18 недела од бременоста му беше откриена кила, и се гледа на ехо како топче мало пред папочната врвца. Дали некој има искуство с откривање на килата уште за време на бременоста. Кои се компликациите? Ви благодарам.

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
21.2.2014 20:10:42   
Yummy Mammy
Od sto tocno se pojavuva hernija kaj maski deca? Zasto ne i kaj zenski?! Vcera mi kazaa deka od mnogu placenje i napreganje se javuvaat kila kaj maskite, a maskive ko sto gi dal Gospod se derat dur ne go dobijat ona sto go naumile user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Karaki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
21.2.2014 23:39:29   
Defne90 RR
да и јас имам слушнато дека од напрегање и многу плачење се јавуваат кила кај машките и затоа не треба да се оставаат да плачат долго.Инаку кога ќе се јави таква состојба пожелно е да се оперира но додека да се изврши интервенцијата треба детето да се држи со главата надолу додека да се качат пак килата.Ние не сме имале проблем со тоа но ми кажуваше баба дека кај некои деца нивни познаници се јавувале па дедо ми го викале да им ги крене.Инаку состојба на која треба дефинитивно да се реагира.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
22.2.2014 19:53:31   
Yummy Mammy
A samo kaj predvreme rodeni li se javuvaat ili tie se samo porizicna grupa?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
22.2.2014 23:00:00   
Defne90 RR
Pa jas mislam deka se javuvaat kaj site samo da tie se porizicna grupa predvreme rodenite.Znam licno primeri ovde imame vo sosedstvoto na edna sosetka deteto i imase kila a ne bese predvreme rodeno.Taka da moze da se javi kaj site.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
25.1.2016 16:42:17   
lolla RR
Пишав и во друга тема дека Л има ингвинална хернија и еден шетачки тестис. Денес на контрола ни предложија операцијата да е за 3 м од сега кога би имал здравје 15 месеци. Секое искуство со тоа како тече оп ми е добредојдено.

Најмногу се плашам како ке ја поднесе анестезијата, болката и како ли ке го сосила држат да му стават инфузија и слично. Исто на мислам сме дали и да одиме во приватна?

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
25.1.2016 16:59:30   
lukajana RR
Lolla на мојата кума синчето го оперираа од кила на две години во државна.
Детето е премногу хиперактивно како струја е и кога него му направија операција може на секое дете user posted image .
Знам дека едниот ден го оперираа другиот го пуштија дома и веќе нормално си функционираше ,за три дена му ги извадија конците и дојдоа кај нас на крштевка.
Значи не е некоја тешка операција ама сепак ако сакаш оди и на приватно и види мислење , за деца и на крај на свет би отишле и секое мислење и совет се добредојдени

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
12.4.2016 13:44:46   
lolla RR
Да надополнам, бевме на приватно (кај доктор од Државна Ацо Димов) и решивме за операција на приватно на крајот од месецов. Стомакот и душата ми се превртуваат, но знам дека мора да се направи.Само со Господ напред, да помине добро и безбедно.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
6.5.2016 13:35:01   
lolla RR
Бидна операцијата, бидна и вадењето на конците. Добро помина, сега за месец на контрола да види др како е заздравувањето. Засега местото на резот е тврдо, и уште малку има оток.

Му ја правеа во Ремедика, од др задоволна, од болницата односно персоналот така така, но не е ни важно. Голем стрес е за детето, за мајката поголем но кога се мора.... само добро да мине нели.

Најважно ми беше мене, што ништо не се правеше сосила, освен гасот со маската бидејки не му делуваш баш сирупот за смирување. Дури потоа заспан, му ставаат канила за инфузија. И јас во раце си го однесов во сала и бев таму дур не се расплакав и ме избркаа user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
6.5.2016 13:45:04   
sandriana RR
Битно поминало, и добро се завршило. Нема да му ја мислите сега. Л е мал и ќе го заборави ова искуство, а и мама нека се потруди.
Голем и здрав дечко да расте.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
7.11.2016 14:56:30   
Placka111
ja sum majka na 1.5 mesecno devojce koe e na ad mleko i na cice
na levata strana imame kila, dali ima nekoj iskustvo za kila kaj zenski bebinja
sakam privatno koi doktori
dali e podobro vednas ili da se poceka so operacija
i bidejki imame zapek tvrda stolica cesto se napnuva strav mi e da ne se iskomplicirauser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
7.11.2016 21:35:43   
lolla RR
Плачка, и на моето синче му ја откривме тогаш отприлика, се оперираше на 15м кај Др Димов во Ремедика. Мислам дека тој е единствениот доктор каде може на приватно да отидете.

Искуство кај девојчиња со кила имам колку сакаш. Имав јас, сама ми се повлече. Имаше и сестра ми, таа е оперирана. Исто познавам женски бебиња кои ја надминале, значи кај женските се поголеми шансите за зајакнување на ципата. Мораш да се смириш, пробај со пробиотик или друго млеко да ја регулирате столицата и среќно. За совети околу кога операција, тоа со доктор. Со среќа,

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
11.11.2016 15:23:10   
Neurotoxin RR
Плачка исто внимавај на плачењето, ако плаче многу до помодрување тогаш можно е килата да има приклештено некој орган. Јас имам искуство со кила кај девојче кој и го приклешти јајникот, еднаш или двапати на лекар и го наместија но третиот пат не можеа и мораше оперативно. Операцијата не е комплицирана и се се решава за ден два. Меѓутоа следете ја ситуацијата на лекар.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: КИЛА-Хернија кај прематурни бебиња
12.11.2016 10:07:23   
kapina
I mojot vnuk treba da go operiraat od kila ima ima 2 god samo cekaat da ozdravi nastinat e

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?