|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
26.1.2013 14:25:56   
zansen
Najdobar odgovor e deka baba mu e sega na neboto zasto na dete od 4 godini tesko moze da se objasni smrtta eve moj primer imam izgubeno roditel i koga nekoj po greska ke me prasase kade sto ne znae deka e mrtov kazuvav deka spie so tekot na godinite sam svanes nekoi raboti ednostavno bez objasnuvanje user posted image

_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
27.1.2013 9:38:46   
AnnaMolly RR
Јас имам друго прашање.
Како да ја објасните смртта на дете, а тоа да не биде „тој и тој е сега горе на небото“. Јас не сум религиозна и не верувам во живот на небото после смртта. Како да се постапи во тој случај?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот zansen)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
27.1.2013 11:46:37   
niki
kako sto mu objasnuvas kako se sozdava dozd
nie ne sme imale smrten slucaj na blizok na deteto, no bevme da go posetime grobot na tatkoto na mm, togas taa imase okolu 4 godini
i objasnivme deka lugeto koga ke ostarat ili ako se razbolat od nekoja strasna neizleciva bolest umiraat, umiranjeto i go objasnivme deka e koga ke prestanes da dises, da gledas, da slusas, da zboruvas, ne prasa zosto dedo i bil zakopan na grobista i toa objasnivme deka teloto koga ke prestane da zivee se raspaga i zatoa gi stavame tamu vo zemja da se raspadnat za da se nahrani trevickata i cvekinjata od ostatocite i deka stavame spomenik za koga ni nedostiga covekot da pojdeme tamu, da go pozdravime i da mu kazeme se sto sakame, iako ne ne slusa na nas zivite ni e polesno, taa prikaznata ubavo ja prifati na dedoto mu ispea pesnicki nie se isplakavme slusajki ja i taka
imavme momenti koga i se javi strav da ne umre nekoj od nas roditelite, togas si ja guskav i ja uveruvav deka sme zdravi i mladi seuste i deka ne mora da se grizi uste dolgo ke bideme tuka i taka, najnormalno, bez potresuvanje, otvoreno kako sto e
normalno koga ke dojde red da ne napusti nekoj so koj e bliska nema da i krijam ke i dozvolam da se pozdravi, da se isplace, da taguva, se e toa del od zivotot ne mozeme da gi zastitime od taga, mozeme da bideme pokraj niv i so niv da ja preziveeme

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
5.4.2013 10:52:00   
Maria
Пред два дена умре баба ми,со која поголемиот син,кој има 6години беше многу близок.user posted image На погребот не беше тој(се разбира) и сеуште незнае дека баба веќе ја нема.Несакам да го лажам дека ја боли ногата и неможе да дојде,но неможам ниту вистината да му ја кажам.user posted image Проблемот е што е многу емотивен и знам дека нема лесно да го прифати тоа.user posted image Незнам дали сега да му кажам ,па дури и да го посетиме нејзиниот гроб или да почекам да помине некое време?user posted image
Работата е што тој претчувствува...голем е...Незнам како да му кажам,прочитав многу совети погоре,но знам дека на кој и начин да му кажам,нема да биде лесно...незнам што да правам,сакам да му кажам,но сакам и да го заштитам од болка и тага...user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
5.4.2013 11:19:53   
Maca25
Мариа, јас мислам дека треба да му кажеш. Мислам дека не треба да се крие од децата, посебно во твојот случај каде што детето е поголемо, разбира што му кажуваш и може да покаже емоции. Дедо ми кога почина, тетка ми не сакаше да му каже на братучед ми дека дедо му починал, сите знаевме само тој не. Не беше мал, беше неко 3-4 одделение. Детево осеќаше дека нешто не е ок, прашуваше каде е дедо, они го лажеа дека е болен, па после побара да го види - го излажаа дека е во болница и така само продолжуваа со лагите. Помина една година и тој мислеше дека дедо му е болен. Шок доживеа кога дозна дека родителите го лажеле цела година и многу потешко премина преку тоа.
Затоа јас сум да се каже, да се објасни на начин кој би бил најбезболен за детето.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
5.4.2013 14:10:38   
AnnaMolly RR
Мариа, сочувство за баба ти.
И јас мислам дека треба убаво да му објасниш, спеак има 6 години, не е бебе. На твое место јас би му објаснила дека баба повеќе не е со нас затоа што бил стара и починала, нешто што е составен дел од животот. Не сакам да велам „Баба сега е во рајот, баба е кај дедо боже“ бидејќи не сум религиозна.
Исто така, пробај со син ти разговарај за се убаво што му се случувало со баба му, нека ти раскаже некоја убава случка со неа, кажи му дека кога сака може да раговарате на неа и дека нема да ја заборавите.
И добра ти е идејата да го однесеш на гробот, на некој начин мислам полесно ќе му биде.
Не знам, немам искуство во овие работи, ама вака некако мислам дека би изреагирала.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
5.4.2013 16:40:55   
Maria
Фала ви user posted image се надевам дека што побрзо ќе соберам храброст да му кажам,и ако изрази желба тој самиот да го посетиме нејзиниот гроб, иако знам дека нема лесно да прифати,сепак...морам,несакам да го лажам,верувајте,многу ми е тешко...user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
6.4.2013 0:19:47   
Martins mom
Martin zboruvase na telefon so majka mi i ja prasa kaj e tatko i ( moj dedo koj pocina skoro). Taa mu odgovori deka spie, a Martin i vika:umre,neli? Ostanavme zaprepasteni,detevo ni gi slusalo muabetite i mu stanalo jasno. Utredenta se razbudi i prvo nesto sto mi rece e deka ne saka jas i tatko mu da umreme...znaci prodolzivme da si pravime muabet kako vozrasni i vidov deka navistina deteto go naucilo znacenjeto na zborot smrt \umren. Uste ne mi se veruva...imase nepolni 3 godinki koga zboravme na ovaa tema.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
6.4.2013 7:27:34   
Maria
Синоќа пак почна да ме прашува за баба,дали оздраве и неможев да издржам и му кажав.user posted image Но со зборови дека дедо беше сам на небото,и така таа отиде,но не гледа од таму и не чува...user posted image Почна да плаче и ми вика: Ама мамо јас ја сакам...јас сакам пак да ја прегрнам и да ми го држи рачето....user posted image
Ме расплача и мене и му реков дека таа тоа го знае,но мораше да оди ...
Мислам дека пополека почна да прифаќа дека на баба и е поубаво на небото.Неможев да најдам поинаков начин,бидејќи е премногу чувствителен,a морав да најдам приказна која ќе биде најприфатлива за него...user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
6.4.2013 18:59:00   
niki
Mislam deka si postapila pravilno Maria, vprocem ne e tolku bitna prikaznata koja ke im ja raskazeme na decata kolku sto e bitno da ne gi liseme od vistinata, a vistinata e deka baba ja nema i nikogas nema da se vrati, i taa vistina tie treba da ja prifatat i da naucat da ziveat so nea... i ne postoi lesen nacin da se napravi toa i normalno e da gi boli i niv i nas, koga bi bilo poinaku ne bi imale cuvstva, koga bi mozele da ne cuvstvuvame taga i bolka, verojatno ne bi cuvstvuvale ni ljubov
Cuvajte se i tesete se zaedno, zboruvajte za cuvstvata, spodeli ja i tvojata taga so nego, so tek na vreme i na dvajcata ke vi stane polesnouser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
6.4.2013 19:43:15   
Maria
Фала ти никиuser posted image
Иако мм беше против и сакаше да ја скриеме вистината од него,јас неможев.user posted image Беше тешко но заслужува да ја знае дека баба веќе ја нема.user posted image
Така и мене ми олесна,а и тој полека почнува да ја прифаќа вистината.user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Како на детето да му ја објасниме смртта?
20.8.2014 14:30:20   
bucko mal
Nie momentalno pominuvame niz eden tezok period,bogami neznam kolku ke trae.
Pred nekolku dena bevme izvesteni deka tatkoto na sin mi pocinal(39g) sekako mu kazavme na sin mi koj ima 11godini.
Dolgo vreme ne bea videni,nemaa nekoja blizina ama sepak tatko si e tatko,sin mi mnogu tesko prifat.
Dusava me boli sto zboruva,zapametil nekolku zbora sto mu kazal tatko mu I samo toa go zboruva.Vika nikogash ne go vidov a on umre,kako moze taka?Jas sum mnogu mal za da mi umre tatkoto.
I taka po cel den samo se vrtime vo krug so prashanja I zboruvanje za tatko mu.Neznam sto e podobro dali da zboram so nego samo za toa ili da mu menjam tema?
Razgovorite go natazuvaa ama I se raduva ajde mamo pak kazimi sto kaza tato koga se rodiv sto pravevte,kako pravevte........I taka.
Najstrasno vo celava situacija e sto e isplasen da ne sum umrela I jas,ne be sine mu vikam ne smeam jas da umram. I taka dragi moi,momentalno sme za nikade.

< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 20.8.2014 14:31:28 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 37
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?