|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како би реагирале доколку на вашето дете неко...
15.8.2014 16:50:36   
tincule
Здраво на сите рингераја мамици, морав да ја отворам темава зашто веќе ќе си пукнам. моето бебуле има веќе месец дена иначе ми е првородче, со сопругот поради икс причини сега за сега мора да живееме со неговите. е сега малава дури сега почна да ми цица претходно не сакаше па морав да и давам адаптирано млеко. значи додека го правам млекото свекрва ми као ај ќе ја занимавам за да не плаче, на почетокот си мислев ништо страшно навика може ќе и текне ама луѓе она кога и да и се приближи на малата да и збори или да ја држи и се обраќа со „ај на мама леотица, мамина ваква мамина таква“ и не престанува јас ја слушам и срце ми се кине. значи секое дете може да има една мајка неможе две па во никој случај нејзе да ја вика така. сакам да и спомнам ама не знам како ќе ме свати а знае и да ми рече нема врска и пак да си тера по нејзино.За некого може ќе звучи смешна работава ама мене ми е страшно иритирачко нејзиното такво однесување. Па ако има некој совет како да пристапам и да и кажам а притоа да не излезе на голема работава кажете. Помагајте јас стварно не знам како да се однесувам.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
16.8.2014 12:45:36   
kapina
nisto ke i kazes mu stvara zabuni na deteto kako toa ona ne mu majka

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
16.8.2014 14:01:11   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Здраво на сите рингераја мамици, морав да ја отворам темава зашто веќе ќе си пукнам. моето бебуле има веќе месец дена иначе ми е првородче, со сопругот поради икс причини сега за сега мора да живееме со неговите. е сега малава дури сега почна да ми цица претходно не сакаше па морав да и давам адаптирано млеко. значи додека го правам млекото свекрва ми као ај ќе ја занимавам за да не плаче, на почетокот си мислев ништо страшно навика може ќе и текне ама луѓе она кога и да и се приближи на малата да и збори или да ја држи и се обраќа со „ај на мама леотица, мамина ваква мамина таква“ и не престанува јас ја слушам и срце ми се кине. значи секое дете може да има една мајка неможе две па во никој случај нејзе да ја вика така. сакам да и спомнам ама не знам како ќе ме свати а знае и да ми рече нема врска и пак да си тера по нејзино.За некого може ќе звучи смешна работава ама мене ми е страшно иритирачко нејзиното такво однесување. Па ако има некој совет како да пристапам и да и кажам а притоа да не излезе на голема работава кажете. Помагајте јас стварно не знам како да се однесувам.



Тинчуле го прочитав твојот пост и како да се пронајдов во твојата ситуацијаuser posted image Но кај нас е другата баба во прашање,т.е мојата мајкаuser posted image Таа ги користи тие зборови кога им се обраќа на моите деца(од мајка синчето или од мајка ќеркатаuser posted image ) Ете можеби не ми боди очи тоа што таа така ги нарекува,бидејќи ми е мајка,но во секој случај не го прави тоа злонамерно.Нема потреба да се расправаш со жената,иако тебе не ти е мајка,таа е мајка на мажотти,сепак таа го сака тоа дете,како своеuser posted image
И биди уверена во тоа дека детето тебе те знае за мајка,тебе ќе ти се обраќа со мамо!! Не се грижи околу тоа,радувај се што жената толку го сака твоето user posted image ,не и вели ништо околу тоа.
Кога еднаш ја прашав мајка ми,како може тоа да е твое дете??тоа е мое!!таа ми рече,дека внуците се помили од сопствените децаuser posted image
Верувај во таа љубов,не ја уништувај!!Најдобронамерно те советувамuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 16.8.2014 14:02:34 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
16.8.2014 15:07:19   
tincule
Значи потполно те разбирам околу тоа, меѓутоа малце мојата ситуација си е поделикатна, на жената првото дете односно ќерка и е почината е сега кога почнавме со маж ми да живееме заедно често знаеше да ме меша и да се ппонаша со двајцата како да сме деца од 10 години ама не у позитивна смисла, кога беше муабетот околу името она беше за слично име како што се викала ќерка и јас бев против зашто не сакам детето да ми го поистоветуваат и споредуваат, затоа ме фаќа страв за ова нејзино однесување зашто она знае да се заборави и да ги помине сите граници. Затоа и незнам како да и се обратам околу ова прашање, и затоа и може ми смета тоа нејзино обраќање. Зашто и малку е наметлива, јас неможев детето да си го дојам првите месец дена поради неа, не сакаше дете, па почнав скришно без да знае и да ме демне и еве ја сега се зацица, фала му на господ.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
16.8.2014 15:37:10   
kapina
jas ne bi sakala taka da im se obrakaat na moite deca se znae koja e majkata i najiskreno ke i kazam oti toa mi preci

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
18.8.2014 22:03:55   
niki
ova bi go tumacela kako psiholosko poremetuvanje na licnosta i bi mi precelo od kogo i da doaga
na majka mi bi i rekla bez zaobikoluvanja, no so svekrvata bi se obidela podiplomatski
prvo bi stvorila situacija pred mm da vidam kako toj ke izreagira, mozebi toj ke ja sepne, ke i kaze sam pa da nemoram jas da se pletkam
ako nemu mu e seedno, na samo ke go sednam i ke mu kazam sto i zosto mi preci
na kraj i na svekrvata ke i obrnam vnimanie
i ako nisto ne vrodi plod ke gledam sto pomalku deteto da go ostavam so nea
deka e od ljubov mozam da prifatam do nekoja granica, no isto taka veruvam deka zarad ljubov ne treba senesto da si dopustame
zar ne moze taa zena ljubovta kon vnuceto da si ja izrazuva so babino tuku bas so mamino mora? i vo sto e stosot ako mu vika mamino poveke go saka otkolku ako vika babino?
ne mi e mene normalno takvoto odnesuvanje i bi gledala da go iskorenam
isto taka ne sum ubedena deka deteto ke znae koja mu e majka ako i dvete prodolzat taka da mu se obrakaat, posebno ako babata zabega pa pocne i drugi stvari da praktikuva vo odnosot so deteto
jas sum ti za jasno postaveni granici, kade sekoj si e postaven tamu kaj sto mu e mestoto

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
18.8.2014 23:44:40   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Значи потполно те разбирам околу тоа, меѓутоа малце мојата ситуација си е поделикатна, на жената првото дете односно ќерка и е почината е сега кога почнавме со маж ми да живееме заедно често знаеше да ме меша и да се ппонаша со двајцата како да сме деца од 10 години ама не у позитивна смисла, кога беше муабетот околу името она беше за слично име како што се викала ќерка и јас бев против зашто не сакам детето да ми го поистоветуваат и споредуваат, затоа ме фаќа страв за ова нејзино однесување зашто она знае да се заборави и да ги помине сите граници. Затоа и незнам како да и се обратам околу ова прашање, и затоа и може ми смета тоа нејзино обраќање. Зашто и малку е наметлива, јас неможев детето да си го дојам првите месец дена поради неа, не сакаше дете, па почнав скришно без да знае и да ме демне и еве ја сега се зацица, фала му на господ.


Тука веќе станува збор за некое психолошко пореметување.Значи жената живее во некоја илузија.Можеби болката што ја има за своето чедо ја лечи со твоето,но нека биде до граница.Доколку продолжи со исто или полошо,мораш веќе да реагираш.
А не ми е јасно едно: како тоа не си можела да го доиш детето од неа??user posted image
Некако не ми е разбирливо ова??Ти немаше млеко??



_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
19.8.2014 12:48:23   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Значи потполно те разбирам околу тоа, меѓутоа малце мојата ситуација си е поделикатна, на жената првото дете односно ќерка и е почината е сега кога почнавме со маж ми да живееме заедно често знаеше да ме меша и да се ппонаша со двајцата како да сме деца од 10 години ама не у позитивна смисла, кога беше муабетот околу името она беше за слично име како што се викала ќерка и јас бев против зашто не сакам детето да ми го поистоветуваат и споредуваат, затоа ме фаќа страв за ова нејзино однесување зашто она знае да се заборави и да ги помине сите граници. Затоа и незнам како да и се обратам околу ова прашање, и затоа и може ми смета тоа нејзино обраќање. Зашто и малку е наметлива, јас неможев детето да си го дојам првите месец дена поради неа, не сакаше дете, па почнав скришно без да знае и да ме демне и еве ја сега се зацица, фала му на господ.


Тука веќе станува збор за некое психолошко пореметување.Значи жената живее во некоја илузија.Можеби болката што ја има за своето чедо ја лечи со твоето,но нека биде до граница.Доколку продолжи со исто или полошо,мораш веќе да реагираш.
А не ми е јасно едно: како тоа не си можела да го доиш детето од неа??user posted image
Некако не ми е разбирливо ова??Ти немаше млеко??



Јас имав и тоа доста млеко, ама кога некој нонстоп ти виси над глава и му збори на детето додека ти пробуваш да се зближиш и да си го задоиж и не е лесно, па пошто ми беше прегладнето нејќеше да цица се нервираше морав да почнам со ад млеко, па псоле една недела почнав скришно да ја задојувам ќе се затворам во соба демек ќе спиеме за да не ми влага и така почна да цица ама сега имам многу помалку млеко зашто и давам и ад пробуувам скроз да го отргнам вештачкото ама ќе видиме како ќе ми иде. А предлогот ники за да и спомнам пред маж ми и јас тоа си помислив као д видам он како ќе реагира, ама она па баш пред него се пази, ретко а може и ич ја немам слушнато така да и каже. Во секој случај морам да си го решам тоа со нејзе најискрено и дирекно, фала за коментарите мамици
user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
13.9.2014 14:26:26   
ikki
Јас да сум, на фин и културен начин ќе и кажам дека ми смета така да му се обраќа на моето дете.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
13.9.2014 18:13:00   
Defne90 RR
Мене би ми пречело и тоа многу,и ќе и кажам така да не му се обраќа пошто ми смета и мене не ми е угодна.Се знае една е мајка.Сите други можат да му бидат само баби,тетки,стрини...ама мајка можам да им бидам само јас на моите деца и никој не би требало да им се обраќа од таа причина со мамино.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
13.9.2014 22:44:34   
Hopeful RR
Темава ја видов уште од одамна и некако ептен криво ми падна... Не сакав ни да пишам за да не ти долевам на нервозата.
Мора да и кажеш да не му се обраќа така на детето, едноставно не е нормално. Она си има свое дете, и без оглед на личните трагедии, нема зошто на туѓо дете да му збори така и да си лечи трауми. Едно е да му каже "сине", тоа ок, ама ова со "мамино" е премногу. Пробај со фино, замоли ја со објаснување дека детето мора да те идентификува тебе како мајка, а не неа, а ако не успее, тогаш опушти се и корегирај ја на секој збор "мамино" со "бабино" user posted image Се надевам скоро ќе престане, пиши ни!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
29.9.2014 20:21:32   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Темава ја видов уште од одамна и некако ептен криво ми падна... Не сакав ни да пишам за да не ти долевам на нервозата.
Мора да и кажеш да не му се обраќа така на детето, едноставно не е нормално. Она си има свое дете, и без оглед на личните трагедии, нема зошто на туѓо дете да му збори така и да си лечи трауми. Едно е да му каже "сине", тоа ок, ама ова со "мамино" е премногу. Пробај со фино, замоли ја со објаснување дека детето мора да те идентификува тебе како мајка, а не неа, а ако не успее, тогаш опушти се и корегирај ја на секој збор "мамино" со "бабино" user posted image Се надевам скоро ќе престане, пиши ни!

пошто со нејзе неможев никако да се разберам разговарав со сопругот, и малце ме смири пошто сиротиот и тој и спомнал неколку пати пошто и него му е малку невкусно па пробува сега за сега као да се одвикне ама тоа некако и пали само пред него user posted image Туку кренав раце не знам кога го слушнав и свекорот дека и вика де дедино де ај на тато таа епа не знам луѓе нема лек, ќе инсистирам и понатака и ќе ги поправам и ќе пробам да не се нервирам многу зашто ништо не праам така. Фала за грижата и советите во секој случај. Поздрав

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
31.10.2014 18:03:00   
blond
Тинчуле, се надевав дека ќе напишеш сега како ви е ситуацијата. Мене би ми пречело, и свекрва ми и мајка ми се обраќаат на малиот со бабино, сине ( не у смисол како син на мајка, туку како дете), золва ми го вика ќере на моменти (од љубов онака).
Ама ова твоето е надвор од границите на нормалното...

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
31.10.2014 18:27:53   
Hopeful RR
Се слагам - сине - ајде де, не е страшно, и мене свекорот ме вика сине, ама ова - мамино ич не ми се свиѓа. Дали има некаков прогрес во меѓувреме?
Пиши ни кога ќе можеш user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
31.10.2014 19:59:14   
tincule
Е фала за грижата, епа маж ми му пукнало филм и разговарал ги замолил пошто некако и нему не му е згодно, замисли свекорот се подналутил али си ја преспа лутината и еве сега го гледам пробува да се корегира свекрвица исто мада знае некогаш ама има напредок се трудат тоа е добро. Мило ми е што маж ми изреагира а не јас зашто сигурно ќе бев лошо сватена како и секогаш. И така сега моја Д има само едни мама и тато user posted image user posted image user posted image user posted image Шала на страна сине и се тоа не ми смета тоа е од љубов искажано и го разбирам ама они се наметнуваа тоа беше она што ме болеше ама добро е што ја имам подршката од сопругот.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
31.10.2014 20:53:42   
Hopeful RR
Ееее Тинчуле, браво за сопругот! Така треба! user posted image

Колку сака нека се лутат, ама важно се трудат и важно она ќе си знае кои се мама и тато user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
2.11.2014 13:58:29   
blond
Паметен сопруг user posted image . Ти е гајле за другите, најпрво е битен твојот мир, а потоа се другите на ред.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Како би реагирале доколку на вашето дете ...
2.12.2014 13:58:22   
caciana
A dali mislite deka deteto ke se zbuni ako i baba mu vika mamino??? NE BE LUGE TOA IMA EDNA MAJKA I EDEN TATKO NE MOZE NIKOJ DA GO ZBUNI!!! Toa sto babata moze da mu vika na moeto dete(vo idnina) mamino mene nema da mi smeta , zatoa sto taa mu e majka na mojot soprug ili moja majka... Bas ke mi bide milo da ja slusnam svekrva mi da mu reci mamino ...znaci si go saka kako nejzino dete... Ne mozam da bidam sebicna i da i zabranam na najmiloto da mu vika mamino. Podobro da mu reci na deteto mamino odkolku ZABA ZELKA KUCE MACE!! neka vika MAMINO haha

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?