|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Качамак и Палента
23.11.2015 13:05:17   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaKiki

lolla imav nekade stretnato tema za griz ama ne mozam da ja najadam sega i moeto ne o sakase grizot i prestanav da go davam i otkako probavme kravjo mleko probav i go saka a zaprimetiv deka bananata mu dava po kremasta struktura probaj da svarish griz na gusto (so blendiranjeto ke se napravi potecno)i so racen blender ispasirajgo zaedno so banana. Blendiran poveke prima od vkusot na ovoshjeto koga e varen vo voda ne e toa-toa kako da nema vkus nikakov ... a ako imate probano rogac ili kakao stavi malku da dobie aroma i kremasta boja nemoj mnogu oti ke nagorcuva user posted image mozi ke mu se dopadne na bebe user posted image

Темата за Гриз е ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Качамак и Палента
23.11.2015 14:48:26   
miana
Моиве деца мн сакаат палента со сиренце.. Редовно им правам,а качамак не сум правела и не сум ни пробала ( незнам како да го приготвам )

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Качамак и Палента
23.11.2015 16:13:09   
lolla RR
Палентата е многу убава со соленко нешто, ама моево е мало за сол, а без сол палента и гриз имаат вкус на ништо. АМа синоќа имав успешна мисија со палента, батат и кокосово масло. Првата верзија беше со кисело млекце и батат ама ншто, нејкеше уста да отвори. А навечер не сакам овошје да му давам, нели не било убаво за мешето. Следно, ке пробам со несолена урда може ке бендиса.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Качамак и Палента
23.11.2015 16:13:57   
lolla RR
Инаку, не би му давала палента која знам дека не е од био потекло, 99 посто од пченката е генетски модифицирана, бар додека е дома ке гледам да е така.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Качамак и Палента
9.12.2015 21:32:41   
Hopeful RR
Добро, може ми е глупо прашањево ама стварно не знам - палентата откако ќе се свари се блендира или не? Логично ми е да се блендира, бидејќи станува се потврда, или нешто не ја спремам како што треба...
И јас мислам дека со палента/пченка нема играчки, и дека треба да биде органска. Најдов во ДМ, и сега сакам да почнам. Со што можам да ја комбинирам освен со овошје? Имаме 7+, немаме ништо млечно пробано се уште.

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 9.12.2015 21:33:12 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Качамак и Палента
9.12.2015 22:12:55   
Kvisko
А јас да дадам предлог иако уште не сум во овој филм. Можеби за почеток е подобро пченкарно брашно од палента, палентата има некако зрнеста структура качамакот од брашно има помазна структура па би требало само да се меша зо било што без блендирање. Барем така сум гледала дека прават поискусни мамички. Брашното се вари слично како палента само се става во ладна вода и подолго се готви.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Качамак и Палента
10.12.2015 10:25:26   
lolla RR
Houpful, и јас сум за задолжиелно да е ГМО фри и да, се блендира. И тоа уште одма блендирај оти јас се зезнав и пробав така да му ја дадам. Му се згади и дури после 3 месеци прифати да ја јаде ак.

Квиско, се сложувам со тебе, но за една лажица палента ми личи премногу работа и време, здравје ке видиш. Кога би правела за сите, да, но само за бебе, засега не бидејки јаде мала количина.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Качамак и Палента
10.12.2015 10:27:35   
lolla RR
Кај нас палента проаѓа со тиква, тиква и цвекло, јапонско јаболко и тиква, авокадо. Може и со брокула, со кромидче и морков. Мада не се правилно искомбинирани намирниците (првите) , некогаш гледам барем да јаде. Со млкечно е најправилно ама мојов не сака млечно.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Качамак и Палента
10.12.2015 12:12:34   
Kvisko
Да ќе видам како е здравје боже. Ама јас и сега сум си научена само за еден да правам пченкарно брашно. Маж ми нејќе да смисли такви текстури зашто мајка му многу долго го ранела со такви текструи па пире, палента, качамак и се со таква текстура му се „бебешка храна“ и слабо јаде тоа. Јас јадна па многу сакам а и кога не јадев глутен тоа ми беше опција за доручек па варев едно филџанче.
А за пченка дефинитивно органска без ГМО.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 59
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?