|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: K15 во приватните фирми
24.1.2015 14:45:16   
lukajana RR
Единствена плата што се даночи е платата преку трансакциска сметка и на таа сметка треба да се уплати к-15 и државата само тоа ја интересира и никој нема да го гони ако таму префрлил пари се останато се малверзации на газдите што за жал не може да се оправат.
Не е во оваа тема ама фискална мора да ти даде ,мене ако не ми дадат им ја оставам робата и не се замарам ,а за мобингот е тешко зошто ке навлезеш многу длабоко во работата ,а сепак е тоа газда ако ти одговара седиш ако не оди си,така викаат газдите ,е во државна институција е друго и да се бориш може нешто да добиеш ама кај приватњак тешко.За кредитот ме чудиш со административната забрана зашто таа значи дека банката од платата задржува средствс за ратата тоа нема врска со газдата

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: K15 во приватните фирми
24.1.2015 15:54:18   
sonc90
ne ne...mojot soprug ima administrativna zabrana so koja od smetkovodstvo mu gi kratat parite i gazdata treba da potpise virman(taka mislam se vika) i se pustaat parite vo banka...a za bankata da gi stopira parite toa e traen nalog...kako i da e,ke se obratam do trudov inspektorat pa sto bide-bide...ako za drugive ne mu mozeme nisto za ova so kreditot imam dokazi,crno na belo-kolku rati kasni i deka na nego e odgovornosta a on ne ja izvrsuva...fala lukajana...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: K15 во приватните фирми
10.6.2015 13:48:57   
vezilka RR
Ќе има или не К-15 годинава?

Организацијата на работодавачи и Сојузот на синдикати во понеделник ќе ги продолжат преговорите за исплата на регресот за годишен одмор К15. На последниот состанок немаше конкретен договор, но двете страни имале различни ставови за начинот и висината на регресот. Според Организацијата на работодавачи исплатат на регресот треба да се утрдува во Колективните договори по гранки, а во гранките каде што нема потпишани колективни договори, регресот за годишен одмор да се утврдува на ниво на компанија, за што не се согласува ССМ. Засега е неизвесно дали двете страни ќе најдат заеднички модел.
Од друга страна членовите на Синдикатот на работниците од Управта, Правосудните органи и Здруженијата на граѓани на Република македонија (УПОЗ), велат дека и јавниот сектор треба да го потпише Општиот колективен договор за исплата на регресот К15, за да биде во рамноправна положба со приватниот сектор. Првично бизнис секторот побара укинување на исплатата на регресот или изнаоѓање на други модели за исплата на К15. Дел од граѓанските здруженија остро реагираа на предлогот за укинување на исплатата на регресот К15. Ова е уште еден начин за кратење на работничките права, а познато ни е дека работодавачите секогаш се трудат да заштедат на трошоците за производство, па така барањето да се укине К-15 е во таа насока

Извор: Фактор

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: K15 во приватните фирми
10.6.2015 14:13:37   
kapina
Na mm ne mu isplati gazdata k 15 minatata godin a ni denar

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: K15 во приватните фирми
10.6.2015 14:18:18   
kapina
A inace normalno nasite rabotodavaci se nenasitni sto moze da se skuse da se skuse od rabotnicite samo

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: K15 во приватните фирми
10.6.2015 16:05:29   
vanessa30
Jas barem od licno iskustvo ja znam parata od dvete strani.
I moeto mislewe e sledno:
Golemo DA za isplata na K15 za rabotnicite koi rabotat vo kompanii koi ostvaruvaat dobar profit. Znaci dokolku kompanijat uspeva da gi podmiri site trosoci i sepak da ustvari dubava dobivka, zosto za toa na nekoj nacin ne gi nagradi rabotnicite pa neka se narekuva toa i K15. Narocito ako rabotnicite rabotat i saboti i nedeli i denje i noke(tri smeni).

Megutoa mnogu golem del od firmite vo Mk se mali firmiski koi funkcioniraat na rabot na egzistencijata, znaci uspevaat da podmirat trosoci i tolku. E sega za niv nemoze da bide isto, bidejki zadolzitelna isplata na K15 bi znacelo dopolnitelno optovaruvanj za ovie firmi, i sto ako go isplati K15 i po nekolku meseci mora da zatvori firmata i site na ulica pa ni k15 nitu plata.

E sega e drugo sto ima i mogu alcni gazi koi sekoja godina ke si kupat nov dzip od po iljadnici evra, ili nov stan, vikendica ili luksuzen odmor, a rabotnicite za minimalec im crncat i denje i noke. Najcesto tie se i onie najglasnite koi se bunat za K15, i pravat najraznicni majmunluci za da go isplata i potoa na bilo koj nacin povtorno da go zemat od vrabotenite. Za tie drzavata treba da najde mehanizam nekako da gi zauzda.

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 10.6.2015 16:06:16 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: K15 во приватните фирми
14.7.2015 13:48:57   
vezilka RR
Горната граница за исплата на К-15 од 8.400 денари останува, но нема долен лимит за висината на К-15. Оваа е епилогот од разговорите на Сојузот на синдикатите на Македонија и Организацијата на работодавачите за новите измените во Општиот колективен договор за приватниот сектор.

bae8c24a-5dd1-480e-ac25-6914f093ed57-4c2f91e4-2778-41f6-b3f0-e25736ee01de-778848e8-f271-409d-a76d-607e35b7fbf7-sun-pari-56449-500x0

Тоа значи дека компаниите, нема да мораат да исплаќаат 8.400 денари, туку ќе имаат можност да им дадат на своите вработени К-15 онолку колку што сакаат или можат. Или воопшто да не исплатат, ако не се можност.

Точната висина на регресот, доколку се исплати, ќе ја договораат работодавецот и претставници на синдикатот, ако има во фирмата синдикат, а во спротивно, со дел од вработените кои ќе ги препорача раководителот.

Извор: еМагазин


Хехехе дал да плачам ил да се смеам работава. прописов, илиправилник, што и да е е царски, кој сака, колку сака, лабаво. За кој сака и колку сака ич не требаше пропис, и без тоа ќе го правеа. Лудило до бесвест!!!

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: K15 во приватните фирми
14.7.2015 14:16:13   
sandriana RR
Нели 8500 беше долната граница лани? Мене ништо не ми е јасно...? Значи, годинава нема К-15, секако.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: K15 во приватните фирми
14.7.2015 14:24:07   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


Точната висина на регресот, доколку се исплати, ќе ја договораат работодавецот и претставници на синдикатот, ако има во фирмата синдикат, а во спротивно, со дел од вработените кои ќе ги препорача раководителот.



Убиствено смешно и мизерноuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: K15 во приватните фирми
14.7.2015 16:27:05   
Hopeful RR
Ах, кај нас ланскиот К15 беше генијален! Бидејќи сме пријавени на дел од платата, а остатокот како хонорар (ова пред да се донесе законот за хонорари, јасно), регресот беше пресметан во хонорарот, односно официјално ни беше даден, но реално ние ништо не добивме user posted image А ова дека нема долна граница оваа година ми е хит - да очекуваме частење од 100 денари, а? user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: K15 во приватните фирми
14.7.2015 18:29:16   
Snowhite RR
Labavo so nagradite i motiviranje na vrabotenite, ccc nema potreba od toa, Hopeful i kaj nas lani bese slicno nesto, bonusite ni bea taka dadeni

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 61
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?