|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 51 52 [53]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
3.3.2016 7:55:16   
lukajana RR
Аnamama добредојде на рр user posted image ,постовите ги префлив Клик=тука ке прочиташ и други искуства на рингерајки

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1301
   RE: Испитувања во бременоста
18.3.2016 20:16:32   
MademoiselleNina
Дали Даунов Синдром е наследна болест?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1302
   RE: Испитувања во бременоста
22.3.2016 18:48:11   
Kvisko
Нина не е наследна заштп двајца здрави родители добивааг дете со Даун. Даун е трисомија на 21 хромозом и во суштина се јавува затоа што кај едниот родител половата клетка при делба на хромозомите (телесните клетки имаат два пара хромозом и со нивна делба кога се создава полова клетка останува со по еден хромозом) останала со вишок крак на 21 хромозом. Така бебето ќе има три крака на 21 хромозом.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1303
   RE: Испитувања во бременоста
25.3.2016 17:04:54   
MademoiselleNina
Да, прочитав и јас дека не е наследно, бидејќи имаме user posted image во семејството едно детенце со Даунов синдром, па сакав да знам какви се шансите. Но немало правила, освен што кај постари родители ризикот е поголем, ние имаме по 38 год.user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1304
   RE: Испитувања во бременоста
16.5.2016 15:00:44   
pepapa
Po preporaka na ginekologot bev da ispitam d dimeri i hemostaza za da znaeme dali da prodolzime so kleksani i Trajkovski vika nie go slusame mislenjeto na transfuziologot, a ovoj pa denes vika ne e taka ginekologot treba da odluci on ja vodi bremenosta i go sledi plodot, vika spored mene ne treba da primas kleksani mi dade fe, vit c, magnezium direkt, ca i sega jas neznam kogo da slusam

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1305
   RE: Испитувања во бременоста
16.9.2016 15:22:28   
fetusce
јас незнам што да правам од понеделник. На 20 недела се прави три де ултразвучен преглед , а тие во гак оти имало многу трудници ми закажаа тој преглед да го правам на три недели подоцна. Уназат три месеци се е закажано нема термин, па со приоритетен бев..

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1306
   RE: Испитувања во бременоста
30.11.2016 20:17:40   
Kara1
Za dva dena vleguvan vo 17 nedela,a mikrobioloski i pa-pa test nemam praveno koga trevase da gi napravam vo 13 nedela,samo na vaginalno i na obicno eho me gledaa,dali moze da se napravat ovie ispituvanja i vo ovaa nedela od vremenosta?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 1307
   RE: Испитувања во бременоста
1.12.2016 8:36:29   
sandriana RR
Здраво Кара1.
За микробиолошките тестови мислам дека нема лимитирано, освен по протокол, се прават и по потреба, до 30 и некоја недела.
а за пап-тестот колку се секавам, не се препорачува после 12та недела.
Сепак, консултирај се со матичниот гинеколог.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Kara1)
Непосредна врска до пораките: 1308
   RE: Испитувања во бременоста
1.12.2016 10:15:17   
Kara1
Sandriana RR,blagodaram na odgovorotuser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1309
   RE: Испитувања во бременоста
4.12.2016 23:33:18   
Bebence 15
Jas sum vo rana bremenost-5 nedela, vrativme 2 embriona no na eho vidovme samo eden, minatata nedela cela so kafeav iscedok ovie dva dena pak :( Primam utrogestan 3x1 od 200 mg i progesteron depo. Kontrolata mi e vo petok, dali druga imala vakov problem i kako toa da zapre? Mi pravi pritisok, me nervira i me plasi :(

(Одговор на членот Kara1)
Непосредна врска до пораките: 1310
   RE: Испитувања во бременоста
13.2.2018 11:53:23   
MamaMonika
Драги дами, ве читам со години, но не знам ни како се пишува порака :) Многу се израдував за Зола дека се гушка со бебчето. Се израдував за неа а и мене ми даде надеж. По спонтаниот абортус на 8ма недела ми ги направија испитувањата на трансфузиологија и јас испадна дека имам лупус антикоагулант позитивен, афа гранично висок (1-20 кај мене 16). За две недели треба да одам да ми препишат терапија (не сум бремена). Од тоа што го читам кај вас се радувам дека со помош на инекциите многу мајки си ги родиле бебчињатаuser posted image и нема поголема радост од тоа. Но мене ме мачи што претставува таа болест антифосфо.синдром, дали е опасен за нашиот живот, дали тие антитела може да се пренесат на бебчето преку плацентата, па во иднина да му прават проблеми во развојот. Ве молам дали има некој знаење, бидејќи кога пребарувам низ гугл читам само страшни работи. Ве молам ваши искуства. Личнисте искуства секогаш најмногу ми помогнале. Рингераја форумот ми има помогнато повеќе и од лекарите. Фала ви на сите. Поздрав и бацки

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1311
   RE: Испитувања во бременоста
23.5.2018 16:37:41   
VanjaKu
Zdravo,
A koj ima iskustvo so poviseh Tsh pred bremenost....momentalno mi e 8.8 i planirav bremenost.
Mi preporacaa so terapija da pocnam i da se namali vrednosta pod 2.5 pa togas da ja planiram bremenosta???
Iskustva...

(Одговор на членот MamaMonika)
Непосредна врска до пораките: 1312
   RE: Испитувања во бременоста
26.5.2018 1:57:38   
kapina
Da da moras da go namalis tsh oti od nego moze da dojde do spontan abortus vo prvoto tromesecie I da ispitas antitpo I antitg

(Одговор на членот VanjaKu)
Непосредна врска до пораките: 1313
   RE: Испитувања во бременоста
26.5.2018 11:27:08   
VanjaKu
Se toa mi e poznato, ama me interesira kolkava e verojatnosta za zdrava i normalna bremenost???Dali ima mesto za griza vo slucaj na dobri vrednosti

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1314
   RE: Испитувања во бременоста
26.5.2018 14:27:06   
анка29
здраво девојки последната менструација ми беше 1 април а незаштитен однос имавме со дечкото на 12 април ама јас имам нередовен циклус па тест за бременост зедов на 5 мај кој показа негативен ,поминаа 10 ден јас сеуште немав циклус зедов пак тест испадна позитивен,другата ден заминав на преглед не можеше да ми го види плодот ми рече дојди за една недела кога отидов пак не можеше да го види ни со вагинален преглед ин пак ми рече дојди за една недела сега треба да одам во понеделник се плашам многу да не е вонматерична бременост user posted image ве молам за мислење

(Одговор на членот VanjaKu)
Непосредна врска до пораките: 1315
   RE: Испитувања во бременоста
30.5.2018 0:20:08   
kapina
Betahcg neli ispita preku krv da se vide Dali si bremena

(Одговор на членот анка29)
Непосредна врска до пораките: 1316
   RE: Испитувања во бременоста
30.5.2018 0:20:53   
kapina
Nema mesto za griza ako tsh e vo normala

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1317
   RE: Испитувања во бременоста
23.6.2018 17:04:27   
Сирена
Здраво девоји, си имам една мака па се надевам дека некоја од вас има повеке знаење па ке ми објасни подобро. Бремена сум со второ детенце 4 месец. Ми открија дека имам блага форма на бета таласемија. Другитеа резултти се се добри само имам малце покачен хемоглобин А2 кај мене е 3.6 (гранични вредности се 2.0 - 3.2) и хемоглобин Ф (0.0 - 2.0) кај мене е 2.3. И сопругот правеше испитувања и тој има бета таласемија. Кај него се намалени хемоглобин хематокрит и просецен глобуларен медиум. Кај сопругот Хемоглобин А2 е 5.7 Сакав да прасам дали оваа таласемија ке има последици по плодот ?? user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1318
   RE: Испитувања во бременоста
2.12.2018 18:14:28   
Maybe baby
Здраво женски. Јас после втор месец пробување останав трудна и вчера си ги видов двете цртки. Прва бременост и полна сум со прашања. Прво искуство со Калчовски од Медилаликс некој да не има? И после колку време позитивен тест отидовте на преглед? Фала ви многу

(Одговор на членот Сирена)
Непосредна врска до пораките: 1319
   RE: Испитувања во бременоста
31.1.2019 15:38:50   
Милен4е
Zdr sakam daprasam nesto so deckomi imavme odnosi.nemase krv.sega imam belopranje mozi sovet 

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 1320
   RE: Испитувања во бременоста
12.5.2020 15:03:01   
Against
Здраво на сите,
Ви пишувам да се заштитме сите, ве молам не правете неинвазивни тестови поготово од сопствено искуство не Нифти тестот во Гинекаликс, ве молам за вас и истото можете да го пренесете на своите блиски. Имено ке бидам кратка
Имав нормален тек на бременоста имам 26 години и не спаѓам во ризичната група на бремености.
Приска 1 и првиот скрининг беше сосема во ред нт. 1мм и плодот имаше носна коска се беше сосема идеално во исто време по совет на пријатели а и сопствено убедување затоа што секоја од нас го сака најдоброто за своето неродено дете се решив да направам и неинвазивен пренатален тест од кои како еден од подобрите ми го наведоа НИФТИ тестот кој што реално има и супер маркетинг. Без да знам во што навлагам заслепена од тој мрачен маркетинг отидов ми земаа примерок тестот ме чинеше 750 ЕУР. После една недела чекање на резултати и накков одговор од нив јас ги контактирав и добив одговор дека во примерокот земен немало доволно Фетална ДНК, во ред при пополнување на прашалникот ме прашаа али е во ред да ми земат повторно крв се согласив и отидов повторно и пак од ново ми земаа примерок и пак чекање една недела. Конечно после 2 недели добив резултат меѓутоа лоши вести.
Висок ризик за даунов синдром 1:20 - од високиот ризик - највисок
од тука почна мојот пекол со многу доктори консултации бев во моментот 14 Г.Н.доцна за хорион биопсија а рано за амниосинтеза . сите доктори укажуваа на голема доверба кај нас во ваквите тестови и сите застанаа позади резултатот од тестот или се повкелоа и не кажуваа сопствено мислење на сите им беше премногу чудно затоа што на ехо се беше во ред. Сама ја донесов одклуката да го абортирам плодот затоа што неможев да поминам уште 2 месецци пекол 3 да чекам да дојде време за амниоцинтеза и уште 3 за да ги добијам резултатите. Огромен стрес буквално не живеев 2 недели додека траеа консултациите со преку 10 доктори. Само еден од нив рече јас на овие лаборатории не им верувам . Во меѓувреме и директно се консултирав со "најдобриот" институт ВGI во хонг конг да ми дадат подетално објаснување на резултатот но добив повратен одговор од Гинекаликс пофторно со тоа колку нивниот тест е најдобар
Неможејќи да го издржам стресот се решив на абортус и си реков веќе кога го направив ова ќе одам до крај побарав плодот да ми го предадат и го однесов на испитување во МАНУ .
По 8 дена добив резултат- плод со правилен развој без никакви хромозомски абнормалности.
Ете тоа е НИФТИ ТЕСТ една обична глупост неточен тест, колку само од жените нема да отидат да го однесат абортираниот плод имате истражувања во Велика Британија и организации против овие тестови и маркетиншки трикови гарантираат 99.9 % точност а всушност е 0%
Ве молам доколку сака некој подетални информации слободно контактирајте ме во порака се ке ви пратам и слики и се
Не се лажете и не си ги надавјте парите тестото воопшто не е точен а несакам воошшто да зборам за траумите стресот што ке треба да ги поминете ако веќе има некаков сомнеж за било што има хорион биопсија и амниоцинтеза кој што се точни.
Не си го уништувајте животот не секогаш големата цена и маркетингот значат квалитет во овој случај ке се изживуваат со вас
Поздрав!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 1321
   RE: Испитувања во бременоста
7.2.2022 20:03:30   
Flowerce
Здраво на сите,јас сум нова на форумот,прва бременост (9+5,за 2 дена во 10та недела). На брисевите од петокот се испостави дека сум позитивна на уреаплазма,и како што читав на нет, многу гадна бактерија со последици по бременост.Денес бев на гинеколог и докторката ми рече после 12 недела да дојдам да ми препише сумамед антибиотек. Исто на нет пронајдов и еден чај што се продава во србија,Херба Мед No.120 баш за уреаплазма и прочитав доста позитивни коментари.Може ли да некоја од вас moms to be да споделите дали сте имале искуства со оваа бактерија.Фала ви до небо однапред,поздравче!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 1322
Страница:   <<   < Претходна страница  49 50 51 52 [53]
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 51 52 [53]
Оди на: