|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Инфекции кај детето - како да се спречи ширењ...
6.7.2009 11:48:58   
Еца
Детето има инфекција.Што превземате за да ја спречите да не се пренесе и на другите членови од семејствотот? Јас најчесто ја држам колку што можам во соба. Не и дозволувам да дојде во контакт со други деца доколку излеземе надвор и внимавам почесто да и ги мијам рацете нејзе и на мене.

Како се однесувате вие по ова прашање? (Ме интересира бидејќи има луѓе кои воопшто не внимаваат дали детето е болно или здраво и комтно си го пуштаат во градинка, го носат на гости кај што има други деца итн...)

< Поракaта ја уредил Elena -- 6.7.2009 11:49:20 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 12:27:59   
Палешка РР
Во таков случај и јас го држам Марио дома. Не оди во училиште, не одиме никаде на гости, ако некој се најави предупредувам дека детето ми е болно.
Не сакам кога ми доаѓаат со болни деца на гости. user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 12:37:10   
mami
потпишувам целосно..седиме одма, не сакам да одам на гости со болно дете, исто како што несакам гости да ми доагаат со болно дете

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 13:28:23   
mis.
Исатото го правам и јас но како реагирате ако на гости ви дојдат со дете кое има некоја инфекција дали има кажувате во очи или премолчувате?Како реагирате во таква ситуација?Јас не сум се нашла во таква ситуација.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 13:37:51   
mami
не сум се нашла во таква ситуација искрено кажано...обично ако се договараме за гости, се случува да ни откажат во последен момент дека малото е болно нешто...еве јас со братучетка ми неможам да се видам никако бидејќи цело време едно од двете внучиња е со некоја инфекција..а мислам дека би го држела понастрана ако веке дојдат со болно дете

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 14:00:04   
Iva
Јас сум малку поосетлива личност и секогаш гледам да не повредам некого или да не направам другите да се чувствуваат непријатно. Иако кога се работи за мое дете понекогаш би требало да бидеме безкруполозни. Еве на пример, Тео немаше уште направено 40 дена кога кумовите дојдоа на гости. За тоа не сум правела проблеми и не сум се замарала за тие 40 дена. но проблемот беше во тоа што Кумата дојде, а била болна од грип. Нели зимово хараше грипот. Јас тоа тогаш не го знаев, го дознав следниот пат кога дојдоа кај нас на гости. Тогаш ми кажа дека претходниот пат кога биле кај нас, вечерта она качила 40 температура. Еееејјј па се работи за бебе од 1 месец. Фала му на бога не се пренесе на Тео ништо.
Како што не ги носам моите деца никаде кога се болни, ги предупредувам гостите кога децата се болни, така сакам и оние кои доаѓаат кај нас да бидат здрави.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 14:32:15   
Еца
Да мене на неколку пати ми се случи да дојдат гости, а при тоа едно од децата да е болно.Еднаш да се случи и Мартина да се разболи, но бидејќи се работи за многу блиски, јас секогаш премолчував.И баш му реков на мм, уште еднаш така и јас ќе реагирам. Мислам толку ли се луѓево без осет и не ги интересира дека ти утре ќе трчаш по болница не знам, но сепак, воопшто не ми се допаѓа тоа.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 14:57:53   
big_mama817
licno i jas ne praktikuvam koga e sin mi bolen da odam na gosti ili da mi dojdat na gosti so toa sto im kazuvam deka maliot mi e bolen, no mene redovno mi se slucuva da mi dojdat so deca bolni i toa bliski na maz mi znaete li kolku poslem se nerviran, i navistina se prasuvam kako lugeto mozat da bidat tolku bez oset bidejki koga doagat i nivnite deca se zagrozeni ama sekavi roditeli gi ima pozdravuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 14:59:21   
Еца
user posted image user posted image user posted image Биг мама изгледа ние двете на оваа тема го имаме истиот проблем. Си мислев само кај мене се случуваат такви работиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 15:02:02   
big_mama817
veruvaj Elena deka ne si sama user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 23:06:18   
lide78
ние сме и двајцата со исти ставови по тоа пршање,значи одење негде кога е болна не доага во предвид,освен кратки прошетки,а за доагање на гости -па сите што ни се блискизнаат дека не се добредојдени во такви ситуации и немаме проблеми.ама некогаш се прашуваме на толку пазење зашто нашето дете најмногу се разболува,па и на лулашки почнавме да ја пазиме со кого игра.изгледа претерувамеuser posted image

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 23:16:15   
Еца
Истата ситуација е и кај нас, колку ја пазиме, дури и во градинка не оди, а од декември не знам ни сама колку антибиотици испи. Ама тоа е, од септември во градинка па нека се челичи тамуuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
6.7.2009 23:48:56   
niki
I jas nesakam da ja vodam nikade ako e bolna, nitu pak sakam da mi doaga bolen vo kuka. Cela zima ja proturka da ne se razboli i luge vo juni mesec, zatnat nos, nedela dena nemozese da dise na nos, se izmaci nit spiese kako sto treba, a se zarazi od devojceto sto go cuvame od edna nasa poznata. Ok e se dogovorivme da ja cuvame, ama mnogu mi bese krivo koga mi ja donese i bolna i mojava odma ja prefati i uste zgora i jas i maz mi se razbolevme, aj za nas malku bitno ama detevo, a jas koga e moeto bolno i se javuvam da ne ja nosi da ne se zarazi i ona malecka  e, ama ete nekoi si nemaat oset, bas im e gajle.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
29.10.2009 14:55:56   
mami
во неделата беа девеми на гости со малото- кое како што му кажал на мм по тел само сирупче пиел и му рекол мм да дојдат слободно, арно ама кога дојдоа сосема друга приказна- му тече нос, кашла ко старец и уште кревал температура...
Еве го- 3 дена после тоа Лука му се растече носот и мајка ми само што ми јави дека дигнал температура..нервозна сум до бесвестuser posted image user posted image user posted image па како можат така без осет да бидат?му се испоразвикав сега на мм. мака ми е, зошто да ми е болно детето ако нивното е?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
29.10.2009 15:04:16   
mis.
Е толку се нервирам од такви несовесни посетители а најмногу ако се работи за некој толку близок.Па требале да си седат дома не уште по гости да идат.Но што ќе правиш секакви има.Па ти си требала веднаш во друга соба по гости некаде да отидеш или да им кажеш отворено за да си знаат за друг пат.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
29.10.2009 15:09:32   
mami
ма и јас будала...ај да не ги навредам..а сега? што да правам сега? да и кажам ан јатрвами да дојде да  го чува, пошто јас неможам да излегувам од работа (мислам приватна фирма е ако не па) а не моите ми е глупо да им го оставам болен да го чуваат, па знаеме сите колку се кенкави кога не им е арно...не дека им е тешко на моите ама мене ми е глупаво.
Му се испоразвикав на мм сега, може и претерав ама тешко ми е па..

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
30.4.2010 14:59:25   
Saturn
Уф, барав дали има ваква тема или јас да ја започнам, но имало. Втор пат ми се случува ова на гости да ми дојдат со болни деца, и тоа на повојница! Но сфатив дека со некои родители имаме сосема различна перцепција за тоа што значи болно дете. за мене ако му тече носот, ако кашла, грофта и сл тоа е болно дете, без разлика дали правело брисови и дали му биле чисти. Првиот пат кога ќерка ми имаше 6,5 месеци но дојдоа на мм пријателиа нивниот син грофташе и му тешеа мрсули еден куп. Ми се стемни, па не разубедуваа дека ништо не му било до тогаш дека само што почнал да кашла, дека баш сега му правеле брисови и дека ништо немал. Ќерка ми за по еден ден беше за прв пат во животот болна, мораше да прими антибиотско сирупче, имаше и температура, затнат нос ...Пред некој ден се повтори приказната. Другарка ми требаше со децата да дојде на повојница. Ја пршав по телефон дали децата и се здрави бидејќи син ми требаше денес да прими ДиТеПер вакцина, а ќерками тебаше во понеделник да почне за прв пат да оди во градинка. Ми кажа дека и се здрави, ќерка и претходно малце кашлала и ја носела на лекар и и рекле дека нема ништо дека е ок. И кога дојдоа видов дека и двете деца се со растечени носови, а керка и кашлале како да има шлајмови во плуќата. Истата вечер ќерка ми дигна температура, почна да и тече нос, за еден ден и мојот 4 месечен син почна да оболува, дигна малце температура, носот му тече, кашла. Еве од денес и јас сум вирусосана.
Бев многу изнервирана, истата вечер и кажав на другарка ми дека чисти брисеви не значат дека нема вирус, туку само дека нема бактерија, таа ми вика дека претпоставува дека кај ќерка и тоа е од некаква алергија бидејќи на лекар не и нашле ништо.
Ете син ми денес не прими вакцина, а ќерка ми сигурно во понеделник нема да почне да оди во градинка user posted image
знам дека не мислеа лошо и дека веруваат во тоа дека нивните деца се здрави, но ете следниот пат кога ќе викам гости детаљно ќе ги прашам за здравствената состојба, нема љутиш. Два пати ми се случи таа несакана работа, а трет пат не дозволувам макар нека ми се налутат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
30.4.2010 15:33:46   
Viktori
значи вака: јас сум од тие за кои што мрсули и кашлање не значи инфекција, ако нема температура нормално. Нит па трчам со сирупи и парацетамол ако кашлаат една вечер.
Ама па во секој случај на повојница не би отишла ни со здрави деца 100% :)

А ако е дијагностицирана инфекција, нормално дома со антибиотик. Ако е на едното дете, нема врска, го пуштам да се меша со другите две. Не го држам дома во карантин, во една соба.


< Поракaта ја уредил виктори -- 30.4.2010 15:35:49 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
30.4.2010 15:48:23   
BEBICA
Бев многу изнервирана, истата вечер и кажав на другарка ми дека чисти брисеви не значат дека нема вирус, туку само дека нема бактерија,


Se slozuvam so tebe Saturn vo potpolnost.No ima roditeli koi bas i ne davaat znacenje na toa, ocigledno ne znaat sto se podrazbira pod poimot zdravo dete.
Kaj mene vo edna situacija bev stavena koga maliot od devermi lani na prolet zakaci sipanici krupni i inkubacija trae 21 den i oni posle tri dena da ni dosle na gosti se najavuvaat, jas odricno kazav NE iako malku se nalutija no voopsto ne se zamarav.Sto trebase mojava togas imase 6 meseci i da zakaci, toa e bozobraznost.
Isto taka i posle toa nisto ne mu e na Filip a grofta ko star covek kasla i da dojdat, jas im rekov nema sansi znaci i oni kako tvojava drugarka brisevite bile uredni.
No toa ne znaci deka ne e virus.
Kaj zdravo dete niti tece nos niti deteto kasla, toa e za mene zdravo dete.
Jas eve pred nedela dena bas komentirav se negde, bevme vo igroteka na rodenden, e sega 4 dena pred da odime na Monika pocna da i tece nosot i da kiva jas se mislev ako prodolzi deka nema da odime na rodenden ne samo radi toa sto bev zagrizena za svoeto dete tuku i za drugite decinja koi mozat da se zarazat preku kivanjeto.Fala bogu posle 3 den se se smiri no koristevme OPERIL sprej jas odma sprecuvam vo koren i da bevme na lekar cisto za sovet, posto ne se odi na lekar koga e gadno bas tuku na pocetok koga e vo pocetna faza.
Za dzabe ne e onaa posleovica Bolje spreciti nego leciti.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
13.7.2010 17:32:00   
veda
Eh mamicki jas pa si mislev deka samo mene mi se slucilo toa! NA 6 nedeli koga zemavme molitva me pokanija i toa so KAJ BOLNI DECA!!!  A nemav pojma sto se slucuva. I istata vecer bebusot od 4 kg. zamislete mi fati proliv. Umot  uste neznam kaj mi e , a po nekoj den golemata  pocna da kasla i da povraka i sega pak antibiotik  . A pred dve tri nedeli go dopi...
    E sega mnooooogu im  e krivo pa duri i placele nekoi od doticnite osobi koi mi gi zakacija virusite user posted image user posted image user posted image   A nie ne znajme so koe pobrgu da se lecime. So site potpolno se slozuvam i  za drug pat  pamet!!! Sigurno nema da se sluci  da me zafrkni nikoj( makar sto ne e namerno)  Oko ne mi trepnuva poveke dali se ljutel ili da ne se luti nekoj. Nitu ke gi nosam   i nitu ke mi dojdi  nekoj bolen!!!!!!!!!!


_____________________________

Tajnata na svoeto srcene ja zadrzuvaj sa sebe prijatele! Kazi mi ja mene, skrisum,samo mene. Ti sto se nasmevnuvas tolku ljubezno,sepni mi tiho, ke te slusne moeto srce, ne moite usi....

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
28.7.2010 10:44:39   
anedespo
За мене здраво дете е без никакви симптоми. Точно е дека течењето нос и кивањето не ги сметам за страшно нешто како и кашлањето ПОСЛЕ вакви инфекции, кога детето се чисти од слузот, НО НЕ ги носам по гости и ги мешам со други деца освен ако и другите деца не се во иста состојба. А богами и не примам такви гости. Сите ме знаат како таква некои се лутат, ама многу ми е гајле. Од вируси ич не се плашам, меѓутоа не допринесувам во нивното ширење. За шетање ги шетам и кога се болни ама подалеку од други деца.  

(Одговор на членот veda)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Инфекции кај детето - како да се спречи ш...
21.11.2014 15:17:36   
Mila mamicka
И јас многу се нервирам за некои родители што се најавуваат да дојдат на гости и тоа со болни деца. Јас сум многу претпазлива за тие работи и на син ми, и само нос да му тече не го носам никаде по гости, а и да ми се најави некој му кажувам каква е ситуацијата. Исто така, се нервирам, кога некои родители, па да не речам 50% од родителите, ги носат децата во градинка, и покрај тоа што примаат антибиотици и сл. Можеби навистина нема кој да им ги чува дома, ама пак не се за тоа виновни другите дечиња од групата, кои може да го прифатат истиот вирус или бактерија. Јас син ми, и на најмала настинка, си го чувам дома додека не се опорави.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 22
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?