|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хигиенски услови во игротеките?
5.2.2010 11:45:25   
jovanka
Kolku mislite deka se zapazuvaat onie standardni uslovi za higiena na eden prostor smetate deka treba da se vovedat posebni standardi kako sto se vovedeni i strogo kontrolirani vo ugostitelskite objekti.proizvodstvoto na hrana itn.Vcera mi se dopadna igrotekata uste e nova ama se prasuvam dali sekoja vecer se pominuva so sretstva specijalno dozvoleni za dezinfekcija vo prostorii nameneti za deca ili toa pominuva nekako klasicno usisivac nekoj dzoger sobiranje na igracki....

< Поракaта ја уредил Enika -- 5.2.2010 11:46:47 >


_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Higenskite uslovi vo igrotekite?
5.2.2010 11:48:52   
bojanas
Искрено воопшто не ми изгледа дека некој сем што ги пребришува масите и столчињата и подот ништо друго не прави. Особено кога ќе ги видам оние базените полни со малечки топчиња веднаш ме асоцира на рудник за бактерии.
Се на се - ваљда за два саата нема да фатиме некоја зараза.

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
5.2.2010 11:49:55   
mami
Па досега во неколку игротеки што сум била се добро организирани по овој повод...Се поминува после секој роденден(нели имаат и 2-3 едно подруго) се поминува со средство за дезинфекција, се раскреваат играчките, се мести како тогаш да отвара игротеката. А колку што знам, пред затворање прават една убава генералка. Сепак таму има деца и игротеката сигурно сака да остави добар впечаток за понатаму

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
5.2.2010 11:57:50   
jovanka
A sto e so igrackite treba li da se izmijat ili da se prebrisuvaat so sretstva specijalni kako sto imame za racete za suvo mienje.Nekako mi izgleda osven pribiranje na mestoto koe im e predvideno drugo ?????dali se pravi.Treba i vrabotenite da se isprakaat na pregled kade sto ke im bide zemen bris isto kako vo gradinkite,ucilistata,kujnite sto se vo sklop na ovie ustanovi za deca.Mora da mislime na zdravjeto i higienata i bi trebalo da ima papucki za ednokratna upotreba ili kondurcinjata so sretstvo da se pominat odozdola a ne denes istite i deset deca da gi oblecat a bakterii kolku ti dusa saka.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
5.2.2010 12:06:30   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

A sto e so igrackite treba li da se izmijat ili da se prebrisuvaat so sretstva specijalni kako sto imame za racete za suvo mienje.Nekako mi izgleda osven pribiranje na mestoto koe im e predvideno drugo ?????dali se pravi.Treba i vrabotenite da se isprakaat na pregled kade sto ke im bide zemen bris isto kako vo gradinkite,ucilistata,kujnite sto se vo sklop na ovie ustanovi za deca.Mora da mislime na zdravjeto i higienata i bi trebalo da ima papucki za ednokratna upotreba ili kondurcinjata so sretstvo da se pominat odozdola a ne denes istite i deset deca da gi oblecat a bakterii kolku ti dusa saka.


потпис!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
5.2.2010 12:12:18   
mami
За играчките незнам како им е, ама за прегледи, според новиот закон сите мора да одат редовно на контрола. На сестра ми другарка работеше во игротека и знам дека беа на прегледи...
Одлична идеа за папучките ама кај нас тешко изводливо

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
6.2.2010 8:39:15   
natasha
Ajde da vi se priklucam vo diskusijava i da go spodelam svoeto mislenje,a pred se iskustvo:
   1:Sto se odensuva na temata:pregledi-znaci moralno e da se odi i da se poseduva sanitarna kniska od str na vraboteniot,od pricina sto ne samo sto se raboti so deca,tuku se raboti i so hrana
    2:Paticinja,toplinki....kaj nas se nosat od strana na roditelite,svoi nemame,a za ednokratna upotreba kao sto se koristat vo gradinkite za luge od strana,sega za sega nemame,a iskreno ne mozam da potvrdam i dali voopsto nekogas ke imame
(generalno zboram zanci za site igroteki|)
    3:Dezinfekcija na igracki se vrsi so specijalni sredstava za dezinfekcija po sekoj reodenden,bez razlika kolku gi imalo vo tekot na denot,topcinjata vo lavirintot(zboram za mojata igroteka)i pokraj toa sto se mnogubrojniuser posted image se dezinfikciraat,od pricina sto se trkalaat na site strani,a i se od takov tip na matrijal sto mnogu lesno vpivaat prasina,vlakna,itn....
    4:Dolznost na vraboteniot vo igrotekata e da odrzuva stroga higiena,radi svoe zdravje,zdravje na decata i sekako zdarvje na site oni gosti koi vleguvaat vo igrotekaat.
     5:Mozebi ke vi zvuci nevistinito,nerealno,no seto ova sto vi go obrazloziv e del od mojata sekojdnevna rabota...znaci nema maski,cistenje radi reda i sl...barem vakov princip ima vo mojata igroteka,za ostanatite ne mozam da govoram

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
6.2.2010 8:51:39   
profesorica
user posted image user posted image user posted image и фала за информацијата

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
6.2.2010 9:14:11   
Anushka
Ако сакате игротека „џилитка“ нова, со сите нишани и добри хигиенски услови (многу внимаваат), Ви ја препорачувам „МЕЧЕТО УШКО“ во Тафталиџе 2 (спроти Реплек, на главната улица што оди од Влае кон студентски Гоце Делчев).
Уште ја досредуваат, пред некој ден ја отворија. Но, можеме следната РР дружба таму да ја направиме...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
6.2.2010 10:23:51   
natasha
Anushka igrotekata vo koja sto jas rabotam e otvorena od pred edna nedela,ne da e nova,seuste se custvuva mirisot na novo,no sustinata ne e vo novosta,tuku vo ponatamosnoto odrzuvanje na higienata...toa sto bilo novo ne moze zasekogas da bide novo,mora da se odrzuva kontinurano,za da na nekoj nacin ostane *novo*Se otvaraat milioni igroteki,no ostanuvaat samo onie koi gi ispolnuvaat site oni potrebni uslovi za rabota

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
6.2.2010 12:49:47   
BILJANA_G
Tuka kaj nas ic ne sum zadovolna od niedna igroteka i posebno za igrackite gi gledam ic ne se cisti neoti gi mijat.A preku niv se se prenesuva.Isto taka mnogu se nerviram koga ke vidam kako vo delot sto e za igranje kade sto ubavo se znae da ne se vleguva so necisti obuvki a majkite toa kako da ne go primetuvaat i si odat tamu.Vo Skopje barem ima lica sto epten se angaziraat i ke mu priredat nekoja pretstava na decata a tuka toa retko mozis da go vidis mislat deka igrotekata e samo ajde pisti gi decata i neka si igraat so igrackite i bozem gi nadgleduvas.A ne majkite da go pazat deteto, namesto dodeka si igra da ispie kafe.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
6.2.2010 22:11:50   
Maca25
Пред неколку дена се собравме во игротека во соравија и знам дека сите деца беа боси и кога јас сакав да влезам таму каде што играа децата ми рекоа да ги соблечам чевлите. Тоа го почитувамuser posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
7.2.2010 13:42:29   
mis.
да и мене тоа најмногу ми се допаѓаше тоа што таму кај што играа дерцата никој не влегува со кондури и подот е обложен со гума така што на децата одоздола им е топло и неможат да се повредат дури и помалите деца.Многу игротеки се со плочки што воопшто не ми се допаѓа.А за хигената ништо не можам да кажам како е бидејќи не сум таму кога игротеката се чисти.Вака колку и да изгледа чисто не значи ништо, како викаат око да не видиuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
27.4.2015 0:47:46   
Melanija RR
Нови тазе информации за игротеките низ Скопјеuser posted image толку многу ги има па да не набројувам.
Конкретно ме интересира искуство со Бајка кај салата Јане Сандански и Кидс парк во трговскиот Капитол

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
22.1.2016 18:10:27   
lolla RR
Следна недела здрави живи планираме роденден во Киндер парк, ресторан игротека кај паркот на ёфранкофонијата. Е сега Л за прв пат ке е во таков простор, и се мислам дали да понесам нешто антибактериско како марамчиња или крпче со алкохол да пребришам ако на пример го седнам да вози нешто. За хранилката каде ке седи ке земам дефинитивно но да не ме гледаат ко луд ако забришам и нешто друго. Полни 1 годинка.

Мајки ваше мислење или искуство?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
22.1.2016 20:03:25   
Felly RR
Лолла, не знам каков е просторот таму и што се има, ама не можеш до толку да го заштитуваш, ако имате други дечиња, некое од нив ќе ги фаќа др играчки па ќе го фати Л за раце или лице. А и на детето сигурно ќе му биде интересно се да види, не можеш се да пребришеш, а и само псохички ќе се оптеретуваш. Подобро рачињата пребришувај му ги, и тоа што рече- просторот за јадење.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
23.1.2016 0:39:06   
mommy_angels RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Следна недела здрави живи планираме роденден во Киндер парк, ресторан игротека кај паркот на ёфранкофонијата. Е сега Л за прв пат ке е во таков простор, и се мислам дали да понесам нешто антибактериско како марамчиња или крпче со алкохол да пребришам ако на пример го седнам да вози нешто. За хранилката каде ке седи ке земам дефинитивно но да не ме гледаат ко луд ако забришам и нешто друго. Полни 1 годинка.

Мајки ваше мислење или искуство?

Извини однапред,ама ајде малце опушти се,ова најдобронамерно и пријателски. Те разбирам дека сакаш да го заштитиш детето,ама вакво оптеретување нема потреба да си правиш. Детето од сега па натаму постојано ќе истражува. Не можеш ниту да го спречиш,верувај дури од една белја го вадиш ,во друга ќе влезе,ниту пак можеш да одиш пред него и да бришеш . Не е важно како чистат,кога на роденденот ќе има многу дечиња. Сезона на вируси,пола од нив се носители на вируси,а пола на бактерии.Тоа не можеш да го знаеш,ама е составен дел од животот. Твоја должност како мајка е да се потрудиш да не става работи и прсти во уста,колку што е можно тоа со оглед на возраста.
Убаво да си поминете и ајде те молам после роденденот кажи ни како си поминавте. Мене ептен ми се допадна и ми се врти низ глава за следниот роденден

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
23.1.2016 13:22:12   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Следна недела здрави живи планираме роденден во Киндер парк, ресторан игротека кај паркот на ёфранкофонијата. Е сега Л за прв пат ке е во таков простор, и се мислам дали да понесам нешто антибактериско како марамчиња или крпче со алкохол да пребришам ако на пример го седнам да вози нешто. За хранилката каде ке седи ке земам дефинитивно но да не ме гледаат ко луд ако забришам и нешто друго. Полни 1 годинка.

Мајки ваше мислење или искуство?

Леле Лола флешови ме маваат од твојов пост. Само јас бев будала и трчав со влажните антибактериски марамчиња да пребришувам кај што ќе се фатат па после секоја фатена играчка трчи пак бриши ги . Будалетинка жива.Ако детето треба да се разболи ќе се разболи и во стаклено ѕвоно да го чуваш.Тоа го сватив многу доцна. Јас можам да ти кажам дека децава до две години речи си никаде не ги носев , а изречито не во игротеки. Кога ќе ме поканеа на роденден во игротека се молев да е на отворено или во некоја нова да речам помалку контаминирана. Секој го прави она што мисли дека е најдобро за своето дете. Анти бактериските марамчиња можат да те заштитат само од нешто што се пренесува преку допир а што е со воздухот?user posted image Ама мајки будали сакаме да ги заштитиме колку што е во наша можностuser posted image Како и да е јас те советувам да си правиш како што мислиш дека е најдобро за твоето дете и ич да не тие гајле дали ќе те загледуваат или не. Тоа е твое дете и ќе си правиш како што сакаш.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
23.1.2016 14:08:26   
Hopeful RR
Мислев дека јас сум параноична за вакви работи, ама ме надминувате user posted image

Не би ми текнало да пребришувам со антибактериски во игротека, туку веројатно само би пазела на година дена големо дете што прави со раце и што пика во уста, макар што колку и да се трудиш, не можеш да го допазиш. А ако тоа тебе ти олеснува мисла, слободно бриши и ич да не ти е гајле кој што ќе каже, твое дете - твоја работа.

Јас ги носам и во затворена, и во отворена игротека, само пазам да не ги чачкаат многу деца за раце или лице. Додуша, уште се во раце или количка така што и не е некој голем ризик од допир. А за закачување нешто, па досега сто гости ни дошле, поверојатно е од тоа отколку вака... А и секако воздухот не е ок, така што неизбежно е да се закачи нешто.

Ајде убаво да си поминете па кажи дали да планирам и јас за роденден user posted image


< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 23.1.2016 14:09:35 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Хигиенски услови во игротеките?
23.1.2016 14:32:30   
lolla RR
Малку ме насмевте, почнав да се замислувам како пола саат пред тоа прскам дизентал у воздух и асепсол по играчките user posted image

Не мислев до толку, но дефинитвно хранилката нивна кај што ке седи ке ја пребришам. ЗНам дека ако треба нешто да закачи ке закачи. Ајде ке пишам се надевам убаво искуство.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?