|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Главоболка во текот на бременоста
22.8.2012 22:08:35   
katalina1
i jas imam sat pat glavobolki,no sto e najstrasno mene paracetamolot nikogas ne mi pomagal,a najmalku sega.Se macam taka,ama za user posted image se ke istrpam. Pred da ostanam trudna nemav tolku glavobolki, a seka sekoj 3 den user posted image Mislam deka toa se dolzi na niskiot pritisok,bidejki go namaliv kafeto na samo edna solja dnevno. Kako i da e ,ke se istrpi nekako,nema vecno da trae neli?! Pozdrav user posted image

(Одговор на членот ljubicica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Главоболка во текот на бременоста
30.4.2013 0:08:08   
ana mari
Zenski aj ve molam za pomos..user posted image inace izvinete sto pisuvam vo ovoj forum nemozev da najdam forum so samo vrtoglavica zs jas ne sum trudna., ama evevke go spodelam mojot problem so vas mozebi nekoj ke mi pomogne. od prilika pred edno mesec dena pocna mn pocesto da me boli glava i toa od levata stra kako cela strana da mi cuka epten se plasam mm mi vika da me nosi na lekar ama mn se plasam od rezultatite se plasam dane e nesto loso. I da ne zaboravam isto pred nekoja vecer imav vrtoglavica togas epten se izvadiv od pamen lele ve molam za sovet so moze da e toa treba da se ide na lekar ili ne . user posted image user posted image

(Одговор на членот katalina1)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Главоболка во текот на бременоста
30.4.2013 0:16:22   
Melanija RR
Јас немам конкретен совет но секако не е во ред да игнорираш зошто очигледно само од себе не поминува.Не верувам дека има некој совет од типот на лек, секако има лекарства за вртоглавици но мора да се најде причината,може се работи за мигрена за која има сто и едно чаре.
Не е за плашење но мора да посетиш најпрво опш матичен лекар.Се што е навремено не е проблемuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Главоболка во текот на бременоста
30.4.2013 9:37:51   
masa
Ако те боли само една страна од главата тоа е најверојатно мигрена.За вртоглавицата може да постојат исто многу причини.Јас додека студирав секоја пролет го имав оној "пролетен замор" и плус никогаш крвата не ми била многу јака и кога добивав имав вртоглавици,па затоа секоја пролет земав мултивитамини мајка ми ми земаше едни enegy & memory зошто и при учењето ми сметаше.Значи може и да е ова причина замор,слабокрвност,мигрена,но најдобро да посетиш доктор да направиш една крва слика и се надевам нема да испадне нешто друго,но што и да е причината мора навреме да се реагира,90% од болестите се лекуваат ако навреме се дијагностицираат.
Инаку и јас,како бремена, имам главоболка деновиве,мислам дека е од времето што се промени,а и некако имам нов бран на замор и потреба од спиење,таман скоро две недели бев подобра и немав потреба од преспивање,викендов преспивав зошто неможев да издржам а вчера исто глава ме болеше и некаде после 19ч заспав,а пак си легнав пред 23 и утрово одвај се разбудив.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Главоболка во текот на бременоста
11.6.2013 22:33:14   
Snow Queen
Имам слушнато дека во почетокот на бременоста аналгинот не бил препорачлив, понатаму можело но по пола.....епа кога е тоа понатаму?

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот ljubicica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Главоболка во текот на бременоста
11.6.2013 22:48:18   
bucko mal
jas ne piev nishto,no imav glavobolka

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Главоболка во текот на бременоста
11.6.2013 22:51:20   
Snow Queen
Мене до сега само во саботата ми се случило таква не издржлива главоболка која траеше 4/5 саати....па ете чисто превентивно да си знам за друг пат.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Главоболка во текот на бременоста
30.8.2013 1:44:00   
Snow Queen
Јас си најдов еден лек....природно цеден лимон, мене барем ми помага-пробајте и вие.user posted image

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Главоболка во текот на бременоста
2.9.2013 20:09:15   
snowbool
So konsultacija so maticen ginekolog mi kaza deka glavobolka kaj zdravi i trudni najcesto e rezultat na namalen dotok na krv vo glavata ili prethodno nesto ste rabotele pa grbni i vratni muskuli se zdrvile,premor , kratok son i masaza dosta pomaga ne pijte lekarstva dodeka ste bremeni .....

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Главоболка во текот на бременоста
10.12.2013 14:22:37   
vezilka RR
Еве втор ден се мачам со главоболката. Ми се актиираа синусите и ме фрка главава. Ништо не пијам, оти знам дека нема да ми помогне бидејќи е од синусите. Ако продолжи уште малку ќе се побркам.

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Главоболка во текот на бременоста
10.12.2013 15:59:08   
petra27
Mene vcera me bolese samo ednata strana na glavata...lele poludev...se napiv blokmaks sirup od sin mi,se tusirav dur ne ja potrosiv cela topla voda potoa ja vrzuvam glavata so elktricno pernic....zaspav i taka....znaci krs mi e koga me boli glava

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Главоболка во текот на бременоста
10.12.2013 16:02:02   
LoveableMe RR
Јас читав дека главоболките се чести во првиот период на бременоста поради зголемениот наплив на хормони и потребата телото да се прилагоди на истите. user posted image

Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Главоболка во текот на бременоста
10.12.2013 18:02:14   
Melanija RR
Јас имам јаки главоболки,а во бременоста ги имав до кај 15 недела и некаде околу 25-30недела и толку.
Се на се имамв испиено 5-6 аналгини, секогаш по пола апче.Не треба ни многу да се трпи се истоштува организмот а не е добро.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Главоболка во текот на бременоста
10.12.2013 18:36:54   
vezilka RR
Абе болката не е неиздржлива, ама е постојана, веќе.втор ден по ред. Преку ден послаба, како се стемнува, се засилува болката. Јас знам дека ми е од синусите затоа не се и обидувам со нешто да ја лечам. Ќе си трпам дури не престане. Во првата ременост.кога ме фатија синусите, ми траеше околу две недели.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Главоболка во текот на бременоста
11.12.2013 1:09:09   
Defne90 RR
Jas imav glavobolki cela bremenost so vtoriot sin, taka poizrazena bese vo prvite 4 5 meseci i ne piev apcinja.Taka ponekogas znaev da se napijam polovina paracetamol no toa koga bolkata mi bese epten neizdrzliva inaku si trpev ili go terav maz mi da me masira.Taka malku me opustase.A i nekoe vreme piev B6 se razbira po preporaka na ginekologot i maticnata.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Главоболка во текот на бременоста
22.12.2013 14:49:04   
Stefanija Stefi
И јас да се приклучам на муабетов. Имам главоболки откако разбрав за бременоста. Сега сум осма недела и преку ден имам чести главоболки кои ми минуваат после некој саат спиење. не можам секој ден да најдам време за спиење, па не знам што друго да правам - ми предлагаат појако турско кафе (зошто и претходно си имав проблем со снижување на притисокпт) ама не знам дали и колку смеам?
Ако имате искуство или знаете, ве молам кажете (инаку не сум по кафето и воопшто немам потреба да пијам баш турско кафе- ама ако помага...ќе се потрудам)user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Главоболка во текот на бременоста
25.7.2014 10:50:24   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: taluska

Zdravo jas sum nova ovde i sakam da ve prasam kako se spravuvate so glavobolkite kolku cesto vi se javuvaat i macninata jas sum vo 8 nedela i pred nekolku dena mi se javija za prv pat vi blagodaram



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Главоболка во текот на бременоста
22.9.2014 19:34:30   
Elena 29
Zdravo mamicki.Sakav da ve prasam dali moze da mu bide nesto na bebceto,bidejki pred polovina cas se napiv analgin,imav neizdrzliva glavobolka.Sega duri ja najdov temava i gledam deka ne smeam analgin.Inaku sum 15 nedela.Pomos ve molam

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Главоболка во текот на бременоста
23.9.2014 0:33:12   
Melanija RR
Elena 29 добре дојде на Рингераја и имај убава и лесна бременост user posted image

За аналгин немој воопшто да се секираш не се штетни,секако умерено и кога е голема главоболката.Секогаш пробај со кафе,лимон,масажа ... ако не делува тогаш аналгин.Болка не е добро ниту пак да трпиш.Јас имам пиено околу 7 аналгини цела бременост и се беше во ред.Се читаме низ другите теми user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Elena 29)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Главоболка во текот на бременоста
7.12.2014 16:27:47   
Bethany
Ах, мачнините ми се малку намалија ама сега со главоболките мака мачам. Ретко некогаш порано имав главоболки, ама ова сега како почнат главоболки до крајот на денот стануваат неиздржливи. Очите ми се затвараат од болка.
Лимон избегнувам, ми се јавуваат киселини, кафе не помага, ниту бедоксин. Сега се напив парацетамол, ама што ќе се прави, нема белки секој ден парацетамоли да пијам user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Главоболка во текот на бременоста
8.12.2014 0:15:16   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Ах, мачнините ми се малку намалија ама сега со главоболките мака мачам. Ретко некогаш порано имав главоболки, ама ова сега како почнат главоболки до крајот на денот стануваат неиздржливи. Очите ми се затвараат од болка.
Лимон избегнувам, ми се јавуваат киселини, кафе не помага, ниту бедоксин. Сега се напив парацетамол, ама што ќе се прави, нема белки секој ден парацетамоли да пијам user posted image



Bethany kako ti e pritisokot?? Mozebi ti e nizok.Vidi kontroliraj,ne ja ignoriraj bolkata.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Главоболка во текот на бременоста
8.12.2014 13:19:57   
gina
i mene me boli glavata posebno navecer maticniot mi rece mozes da pies paracetamol ama jas pustata ne sum se napila se masiram ce si legnam navecer od son stanuvam kako nekoj vampir so glavobolka i togas se masiram so krstena voda i si legnivam nekogas pominuva ama nekogas ne duri i nemozam da zboruvam od bolka

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Главоболка во текот на бременоста
8.12.2014 13:45:10   
lolla RR
Женски, има и многу убави јога пози кои олеснуваат главоболка (на јутуб видете) како и запек (проверено).Седење во темно, дишење длабоко, може да се пробаат повеќе работи, па нешто може ке упали.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Главоболка во текот на бременоста
8.12.2014 14:12:47   
Bethany
Притисокот одсекогаш ми е низок, ама освен што бев поспана порано, немав овакви главоболки.
Знае ли некој каква поврзаност имаат главоболки со бременоста, од што се јавуваат, од хормоните? user posted image

Лолла, ако можеш напиши ми конкретно под кое име да ги барам вежбите?


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Главоболка во текот на бременоста
8.12.2014 16:03:26   
lolla RR
Еееее, пишував, пишував и ми вика тајм аут.

Повели линкови:

Yoga for managing Headache and migraines
Migraine Relieving Yoga Routine: Pain Away (open level)

Диши длабоко додека ги правиш, и внимавај на пози кои го притискаат мешето, тие избегнувај ги ако ти пречат. За последниот линк треба да се логираш.

Можеш да ги бараш под Migraine headache yoga relief.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 8.12.2014 16:55:10 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali vaset_o dete odi na igraorna?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!