|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ешерихија коли
21.1.2010 14:05:21   
Enika
Знам...досадна бактерија...еве пијам сеа чај од брусница...дома ке варам увин...по литро пијам од двете на ден+ течности

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Ешерихија коли
21.1.2010 14:24:56   
caci20
Против ешерихија коли

100гр корен од магданос ( изрендан) ???
100 гр цел лимон (со кора, без коскичките)
100гр мед
100гр маслиново масло
Се се меша и чува во фрижидер. Се зима пола час пред јадење или 1 час после јадење.
Се пие течност барем 2 литра најмалу

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Ешерихија коли
13.4.2010 18:47:05   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: elena.b

zdravo jas sum nova na ovoj forum.imam golem problem,imam kerka tri godini i dva meseci.edna godina i dva meseci ne nosi peleni navecer.pred dva meseci fati bakterija esirihijakoli,i pocna da mokri vo krevet,ja budime dvapati,i pak nekogas se pomocuva.dali e od bakterijata,imal li nekoj vakvoiskustvo.i mnogu i e temna mokracata i ja cesa .znaci ja nemame uste skroz izleceno .uste pie terapija.dali ima nekoja pomada da se macka.ke mi bide drago ako mi pomogneteuser posted image user posted image da.gif]user posted image user posted image



Elena b.еве ти информации во врска со проблемот кој го имаш...Се надевам дека ќе најдеш некакви корисни информации...
И секако да не заборавам,добре дојде на форумот и се надевам дека овде ќе наидеш на подршката и разбирањето кое му е потребно на секој човек во одредени тешки моменти...user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Ешерихија коли
27.9.2010 11:03:55   
ameli
Јас со ешерихија коли имам проблем веќе подолго време. Ми се јавува 2-3 пати годишно. Сум пиела антибиотици, палин, чај од брусница, увин, ајдучка трева ... ништо не ја искоренува.

Мене ме интересира дали бактеријата може да се јави од постојан контакт со кучиња, има 2 каде што живеам. А добро би ми дошол и рецепт на природна база.  user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Ешерихија коли
6.10.2010 8:49:08   
kapince
sum vo 11 nedela od bremenosta.imam nekoja infekcija vo mokracata pijam cefalexin so preporaka na doktorot.inace imam procitano deka antibioticite od grupata na cefalosporini i penicilini ne se shtetni no pak mi e mnogu strafffff.dali e stetno vase mislenje i dali nekoj imal vakvo iskustvo???pomosss

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Ешерихија коли
8.1.2013 14:52:20   
bushavka
Na ispituvanje na mokracata mi ja otkrija ovaa bakterija. Bi sakala da znam dali ima sansi da se zabremeni dodeka ne se izleci ????

(Одговор на членот kapince)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Ешерихија коли
23.1.2013 11:42:18   
Gardenia
Eve eden proveren priroden lek protiv bakterijata
" escherichia "koja na mnogumina im sozdava ogromni poteskotii .
Zemete 250 gr paskanat , 250gr limon , 200gr med i 2dcl maslinovo maslo . Paskanatot i limonot ( so se kora ) se melat na masina za melenje meso se pomesuvaat so medot i masloto . Celata smesa se sobira vo staklen sad , najdobro tegla . Od smesata se zema po 1 supena lazica pred pojadok i 1 pred vecera .
Zaradi prskanjeto na ovosjeto i zelencukot dobro e pred da gi izmelete da gi potopite vo solena voda okolu 10 -15 minuti .
Bushavka probaj prven da ja lecis oti jas znam parovi na koi ovaa bakterija im stvarala problem pri zabremenuvanje

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Ешерихија коли
13.3.2013 11:16:38   
*mika*
Женички, јас имам една мака, па барав каде да пишам, мислам дека тука е најсоодветно, иако не сум бремена.
Ми најдоа Ешерихија коли во брис од вагина. Урината ми е чиста. Имам секој ден чешање и дур не се напијам увин чај не ми се смирува. Сите други брисеви се чисти, и крв и мокрача. Почнав со Polignax вагиналети, по препорака на гинеколог, бидејки сеуште дојам, имам и антибиограм направено, ама пошто дојам не ми препиша да пијам. Доењето планирав да го прекинам месецов и онака, па ако треба би почнала со антибиотици да се излечам. Сега читнав нешто на интернет, ама повеќето статии се за уринарна инфекција, не за вагинална. Ај ве молам ако има некоја искуство со вакво нешто нека ми пише user posted image
И да прашам, како и дали можам да и ја пренесам на керка ми? Како да ја заштитам??
Благодарам многу !!
пс. Внимавам многу при бришење со тоалет, од напред кон назад, анален секс не практикувам, најмногу заради вакви проблеми, намам претстава како сум можела да ја добијам user posted image

< Поракaта ја уредил *mika* -- 13.3.2013 11:24:04 >

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Ешерихија коли
13.3.2013 11:30:39   
rina13
Draga mika, ako nekoj se machi so esherihia coli postojano toa sum jas, sum probala od antibiotic do chaevi do se na krajot pak jovo na novo se povtoruva mn chesto. Ednostavno se raboti za slab imunitet. Bakterijata e avtohtona znachi zivee vo chovekoviot organizam koga pagja imuniot system se namnozuva I ete ti belja. Kaj zenite mn lesno navleguva vo urinarniot trakt  poradi kratkata uretra I predizvikuva cistit. Toa shto jas posledno go dobiv kako sovet od internist e da bijam apchinja na prirodna baza I sekako sekoj den vitamin c. Koga ke se pojacha imunitetot samiot organizam kje si ja reguira nejzinata koncentracija. Antibioticite ne se trajno tuku samo privremeno reshenie. Pozdrav

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Ешерихија коли
13.8.2014 20:12:16   
kapina
jas odma posle spontaniot abortus pravev brisevi i izleze oti imam eserihija coli i pievme so mm zinnat antibiotici jas piev caj od brusnica uvin caj 5 dena i vtamin c na gladno dve nedeli piev i eve sega posle toa napraviv i uste dva brisa i nema ni e od eserihija

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Ешерихија коли
3.10.2014 18:27:42   
LoveableMe RR
Женски давајте совет, во постапка веќе сум за ИВФ, пред нецел месец правев тестови урина/брисеви, сопругот спермокултура, се беше во ред. Пред 1 недела осетив печење при мокрење и пред 2 дена направив уринокултура во Ремедика, бидејќи веќе поќнав постапка таму за ИВФ.

Резултатот е ешерихија коли 1.000.000 CFU/ml, не нам баш што значи, утре ќе се видам со докторот, па ќе видам што ќе ми каже. Знам дека ја лечат со антибиотици, но знам и дека со нив не е 100% сигурно. А читав на рингераја дека успешно се лечи со Д-маноза, па ако има некоја искуство со овие апчиња нека пише, да не пијам антибиотици. Фала ви, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Ешерихија коли
3.10.2014 19:45:04   
SOLE
loveableMe probaj so caj od divo oregano, jas go piev za candida, sega koga ti go citav postot mi tekna deka kutivceto go cuvam I odma otidov da go zemam I da procitam oti ubavo se sekavam uste togas koga go piev citav deka e za infekcii na urinalnite patista(Eserihija Koli), I za gabicni zaboluvanja (Kandida). Jas go kupiv od Zegin okolu 300 denari mislam deka bese.Probaj nisto ne te kosta, mislam deka ima fajde. Znaci Organski caj od divo origano.. Pozdrav I srekno user posted image

< Поракaта ја уредил SOLE -- 3.10.2014 19:46:35 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Ешерихија коли
4.10.2014 9:59:12   
lolla RR
Јас кога ја имав во таа бројка, едвај се искачував по скали без чувство дека ке се подмочам. И ми помогна мнооооооооогу вода и следниов рецепт ама мноооогу е гаден.
750 мл бело вино се доведува до точка на вриење и во него се ставаат 5-10 чешниња лук, па тоа врие доддека не дојде до околу пола литар вино. После се цеди се затвора во тегла и се пие неколку голтки големи повеке пати на ден за да се испие во рок од 3 дена. Мнооооооооооооогу е грозно, ама ете мене ми помогна мнооогу.
Рецептот ми е од Беа, и тука да и се заблагодарам :)

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Ешерихија коли
4.10.2014 11:32:41   
LoveableMe RR
Бело винце и лук гадно? Ма не бре, како може винце и лукче да биде гадно, баш би сакала тоа да го пробам, а и ова чајов со диво оригано ќе го земам, не е на одмет. Јас едвај чиа семе јадам и авокадо за ИВФ и ми се гадни, ама винце и лукче јок ,секогаш ми се вкусниuser posted image

Инаку мене прв пат во животот ми се јавува ешерихија коли, досега сум ја немала и ме пече повремено кога мокрам, не стално, а немам нагони за во вц често, туку како и секогаш кога си одам.....

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.10.2014 11:33:50 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Ешерихија коли
4.10.2014 18:45:16   
Палешка РР
Народен лек против ешерихија коли ТУКА

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Ешерихија коли
5.10.2014 9:43:15   
Hopeful RR
Loveable Me, прашај го докторот и за полигинакс вагиналети - мене ми ги препишаа во текот на постапката, иако беа ок брисевите, за секој случај. Ги ставав до пункција. Во секој случај, увин чај и диво оригано помагаат многу. Има и капки од дивп оригано, се пијат по 2-3 на ден и гадни се, ама помагаат.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Ешерихија коли
6.10.2014 12:49:46   
LoveableMe RR
Фала ви девојки, овие рецептиве колку треба да се пијат, со ориганото и со винцето, за другиот на Палешка пишува еднаш со можност за повторување.

Хопефул, мене пункцијава ќе ми биде неделава, а полигинакс читам 12 вагиналети се?user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.10.2014 12:50:05 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Ешерихија коли
24.10.2014 11:40:26   
LoveableMe RR
Следната недела планирам да правам тест преку мокрача да видам дали терапијата и народните лекови даваат резултат.

Читав дека може да направи проблем за забременување/бременост, но знам и трудници кои ја лечат во бременост без проблем за плодот...мора да провериме се, белким ќе дојдеме до правилно решение.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Ешерихија коли
7.11.2014 20:03:39   
LoveableMe RR
Е па направив тест во Институт за јавно здравје и јас и мм, излезе чисто, нема бактерија нема ешерихија, дури не ми се веруваше дека со цитерал една доза, плус доза на пункција, плус лукче и чај од диво оригано дека ја снема ешерихијава... на мм му велам да не се грешни апаративе во Институтотuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Ешерихија коли
7.11.2014 20:36:38   
Hopeful RR
Не се грешни, бравооо! user posted image

Тоа е, до комбинацијата на правилни лекови со правилни додатоци. Сега сте раат за понатаму, едно гајле помалце user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 45
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?