|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   DISCUS HERNIA и Бременост
15.8.2014 17:52:30   
Rajna.vojvoda
Рингерајки
Дали некоја од Вас имала дискус херниа пред и за време на бременост и како ја поминала бременоста. Во последно време бидејки планирам бременост доста читам за оваа состојба и бременост и од се што успеав да прочитам главни заклучоци ми се дека
- после 4 ти или 5 месец препорачливо е мирување
- самата состојба на рбетот и бременоста се ризични за мајката
-порагајот се препорачува да е со царски рез и тоа со општа анестезија , бидејки епидурална и спинална се контраиндицирани

- пред бременост е препорачливо да се зајакне мускулатурата , што јас некако си го одложувам user posted image

еве нешто повеке за состојбата

Дискус хернија - Вклештување на рбетот

Оштетувањата на дисковите на пршлените кајчесто настанува при кревање на голем товар од земја-со телото свиткано кон напред. Кај наглите движења од овој тип доаѓа до туркање на дискот кон назад и дури до...

Нашиот рбетен столб се состои од 33 пршлени и 23 меѓупршленски дискови. Тие делуваат како зглобни тела, го овозможуваат движењето на рбетот, го спречуваат директниот меѓусебен контакт на пршлените, ја овозможуваат еластичноста на телото и низ нив поминуваат нервите од рбетниот мозок.

Дисковите се многу еластични и прилагодливи. Градени се во облик на шупливи прстени ник кои поминува рбетниот мозок. Имаат два дела - надворешен, цврст дел и внатрешен помек слој.

Оштетувањата на дисковите на пршлените кајчесто настанува при кревање на голем товар од земја-со телото свиткано кон напред. Кај наглите движења од овој тип доаѓа до туркање на дискот кон назад и дури до негово излегување од лежиштето-а со тоа и до вклештување на пршлените , појава на силна болка, укоченост и трпнење во грбот.


Непосредна врска до пораките: 1
   RE: DISCUS HERNIA и Бременост
19.8.2014 8:07:16   
Rajna.vojvoda
lele , samo jas li go imam problemot so rbetot user posted image
vcera ja prasuvav doktorkata i mi kaza deka imala mnogu trudnici so problemi so rbetot grbot (discus hernia) ama izgleda tie mamicki ne se na ringeraja user posted image

(Одговор на членот Rajna.vojvoda)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: DISCUS HERNIA и Бременост
19.8.2014 12:03:29   
Hopeful RR
Rajna.vojvoda, за дискус хернија треба многу да вежбаш и да ги зајакнеш грбните мускули. Јас имав цервикална спондилоза, која не помина се додека не фатив сериозно вежбање (аеробик, тае бо, пилатес) и веќе немам болки. За дискус хернија најбитно е да се доволно силни грбните мускули за да не излегуваат дисковите, посебно па со тежина за време на бременоста... Одма почни со тренинг user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Rajna.vojvoda)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: DISCUS HERNIA и Бременост
19.8.2014 12:43:48   
Rajna.vojvoda
vo mesec mart bev kaj ortopedot i mi kaza prvo fizikalna posle vezbi, zakzav fizikalna termin imase vo juni ....pocnav so nea i mi se javija uste poveke bolki. prekinav fizikalna, i si kazav se vrkam od odmor i pocnuvam da vezbam. arno ama se vrativ od odmor, krenav korpa so alista i eve me sega so bolki. za vezbanje mora olkite da se smirat i sekako planiram. pilates mislam najdobro deka e .
citam vo poslednive nekolku dena deka znae da napravi problem discus hernia pri poroduvanjei zatoa site so carski preporacuvaat i toa so celosna anestezija user posted image i toa me plasi

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: DISCUS HERNIA и Бременост
19.8.2014 12:46:20   
Hopeful RR
Не мисли уште од сега на тоа, има кога. Сега за сега, продолжи со физикална, и тоа е нормално да боли. Одмори недела дена после физикалната и почни со јога или пилатес. Здравје, кога ќе останеш бремена ќе имаш 9 месеци да се мислиш за царски, сега само се полниш со негативности без потреба user posted image Башка, другарка ми имаше царски и немаше целосна, и се излезе ок.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Rajna.vojvoda)
Непосредна врска до пораките: 5
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?