|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детето и странските јазици
23.1.2012 20:57:25   
Felly RR
Ние имаме дома неколку сликовници на англиски јазик и јас понекогаш и кажувам на Матеа (на англиски) што има на сликите, а таа само повторува. Ама ја знае Happy Birthday да ја пее. - Happy to you, Happy to you... тоа само го пее.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Детето и странските јазици
24.1.2012 9:22:07   
JovanaJ
Od 4 godini pocnaa vo gradinka da ucat Angliski. A mislam da go zapisam na kurs stom ke pocne vo uciliste. Dovolno e sega ona sto go ucat vo gradinka za da ponatamu se nadovrze mozebi malku poseriozno so kursot.
Ucilistana vozrast mislam deka e najdobra za pocetok so bilo koja fizicka pa i intelektualna kativnost, se na sto bi go forsirale deteto mislam deka e premnogu za nego. Imame prijateli koi malata ja zapisaa na kurs po Angliski i na balet, a sega plus i na karate po malku odela...Spored mene ova e premnogu za edno 4-godisno dete, nema potreba za tolku forsiranje. Koga deteto ke dojde vo skolska vozrast ke nadoknadi se sto drugi ucat od 4 godini. Nisto nema da propusti...
A imaat vlijanie i crtanite filmovi na angliski od Bumerang i Cartoon Net.
Pred nekoj den go slusam mi vika: "Anybody home?" A posle prasuva mamo sto znaci toa? user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Детето и странските јазици
4.6.2012 9:47:55   
Felly RR
М пред некој ден ме изненади кога ја слушнав како пее една песна на англиски. И тоа јас не ја учев, туку таа неколку пати ги слушаше децата како ја пеат, и сега гледам си пее. Песната е вака: Уан, ту, фајф, тач хед ало-ми-тли или во превод: 1, 2, 3, 4, 5 Touch your head along with me. И тоа како пееее, вика на цел глас. Ама многу ме изненади зошто само со слушање неколку пати, научила да ја пее, иако со прескокнување и малку неразбирливо, ама ја знае.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Детето и странските јазици
4.6.2012 9:55:52   
Mihaela 2010
He he bistri mozocinja se,kako sungeri....osven happy birthday.M ja pee onaa od Ocajni domakinki,Im a single lady....vika ama singl lejdi,ama singl lejdi,sum pagala od smeenje,pa pee i igra se vrti spored ritam....

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Детето и странските јазици
4.6.2012 12:32:01   
topce
во октомври ќе полни 4 годинки нашата ќерка па сакаме да ја запишеме некој јазик да изучува.
знам дека во градинка ќе имаат англиски и доста добро упива од цртани или песнички што и ги пуштаме ама сакаме и да посетува курс. па би ве замолила доколку може да ми пишете ете од кои училишта за јазик сте задоволни бидејќи читам дека има дечиња на 4 годишна возраст што посетуваат курс по некој странски јазик.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Детето и странските јазици
7.6.2012 9:15:16   
Bile
Ќерка ми поголемата има неполни 7 години и оди две години на курс и сега ке земе прв степен англиски јазик, значи лани одевме подготвителен курс по англиски јазик сега еве завршуваме прв степен. Од спетември здравје ке се запишеме во втор. Кај нас децата одат од прво а најчесто второ-трето оделнеие на курс но ние ја пративме малку порано и таа е најмала во групата но да не испадне се фалам но мегу подобрите е таму. Имавме малку потешкоти додека да се разграничат латиница и кирилица но сега еве се си дојде на свое место. Педијатри и стручњаци не посоветуваа дека за да се почне со изучување на странски јазик колку порано толку подобро.

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Детето и странските јазици
13.8.2012 18:11:29   
kikicka
Мојава ке прави уште малку23месеци а ја знае азбуката бројките ,овошјето и дел од боите на англиски. Да ги кажува не али ако и речеш да покажи каде е 1 или буквата А т.е билокојакети јапокажи.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Детето и странските јазици
13.8.2012 18:18:09   
Felly RR
Браво Кикичка! Многу работи сте научиле!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Детето и странските јазици
13.8.2012 18:20:33   
kikicka
Па да ти кажам прво си викав,дека се замислувам нема шанси ,демек од кутара си ги погодува детето,ама после некое време сватив дека уствари стварно знае user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Детето и странските јазици
13.8.2012 23:36:27   
mamamoni
Еве и јас да ја пофалам, брои до 10 на англиски, азбуката ја кажува ама по нејзино, се разбира не цела, веќе неколку месеци ги знае јаболко, маче , куче, мајмун, топка, кукла, прасе од оваа песна скоро се знае да каже,сега почнав да и кажувам и цели реченици како моето име е Софија и сл. сметам дека дете до три години може да ги научи двата јазици напоредно и сето тоа не им претставува тешкотија

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Детето и странските јазици
11.9.2013 10:02:51   
AnnaMolly RR
Освен што ги знае бројките (со мала помош) и неколку животни, знае да ми каже I love you to the moon and back.
Најново ни е што ја научи песната Five little monkeys цела од збор до збор.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Детето и странските јазици
11.9.2013 10:40:02   
sandriana RR
Чудо е како малите деца од слушање само ги учат странските зборови, со која леснотија.
Т од поодамна ја пее речиси без грешка Twinkle Little Star, а од роденденот на Carry RR научи да ја пее и Happy Birthday, па секој ден дома кај нас некому му е роденден (според Т) - почнувајки од баба, дедо, тетка, татко, мачорот Перо, кучето Буги, се до комшилук user posted image .
А, и песната за кучето Бинго ја знае, каде има спелување на името Бинго.
Не верувам дека свесно знае се кое што е, ама доволно точно го знае изговорот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Детето и странските јазици
11.9.2013 12:22:12   
bucko mal
Decava poveke od mene naucile angliskiuser posted image
user posted image za niv.


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Детето и странските јазици
11.9.2013 12:43:10   
miana
Kerami lani ja zapisav na angliski vo gradinka i mislev da ja zapisam na kurs sega koga pojde vo prvo oddelenie,no vidov deka imaat zadolzitelen predmet angliski i toa mnogu me raduva.Mislam deka sega i da ja zapisam na kurs ,nema da nauci nisto poveke od ova sto ke go uci na cas,takada ovaa godina ke si ucime samo na casot a od godina zdravje,ke odime i na kurs..Kerkami mnogu saka da zboruva angliski. Bev i na zavrsna priredba po angliski vo gradinka i ispeaa mnogu pesnicki..Znae osnovni raboti - kako se vikas,jas se vikam,predmeti i sl. Inaku sekoj den me prasuva dali ke imaat angliski denta..Mnogu saka angliski i se gleda deka so netrpenie go ceka..Inaku imaat dva casa nedelno . Ai da dodadam deka pomaloto dete ( 20 meseci ) koga ja gleda Dora istrazuva ,ja povtoruva koga izgovara angliski zborovi..Uste ne zbori kako sto treba makedonski,a veke zboruva i angliski user posted image

< Поракaта ја уредил miana -- 11.9.2013 12:44:14 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Детето и странските јазици
19.9.2013 9:00:07   
Felly RR
И М знае неколку песнички на англиски, една со броевите, Five little monkeys, Twinkle,Twinkle, некои животни и зборчиња од цртаните што ги гледа. Многу ми е е интересна, што сама си поврзала значењето на NEXT, и на Џим џем, даваат пр. Next - Slim Pig on jimjam и ми вели: Мамо, кога ќе речат вака, значи тој ќе биди цртан. После даваат обична реклама за друг цртан: Е, вака ако речат, не е тој.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Детето и странските јазици
28.9.2014 11:50:33   
Felly RR
Оваа година М сама пројави желба да оди на англиски во градинка. Ја прашав дали ќе одат и другите дечиња - само две, реков да не не и биде интересно ако не одат нејзините другарчиња, ама таа вели - Како може да не ми биде интересно на англиски!!! user posted image Исто и кажав и дека тие денови кога ќе има англиски ќе треба да останува подолго во градинка (сега некогаш ја земаме во 14:30, а тогаш ќе треба најмалку 1 саат подолго) ама и тоа рече дека е ок, па сега да видиме дали желбата ќе трае и понатаму.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Детето и странските јазици
28.9.2014 12:27:00   
Mihaela 2010
Felly super stom projavila zelba..M znae po nesto angliski od doma sto sme ja ucele , od tv sto gleda crtani pee pesnicki i iskreno dosta sum zadovolna kako izgovara.duri mozam da kazam i polesno i poubavo od meneuser posted image ..taka da smetam deka dobro ke i ide i brgu pamti.od slednata god obavezno ja zapisuvam vo gradinka baska ke i bide posledna godina vo gradinka a i priprema za vo skolo.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Детето и странските јазици
28.9.2014 12:57:53   
Snowhite RR
Јас видов во градинка плакат за странски јазици и се двоумам дали да го пратам М, го прашував, ама некако не ми е заинтересиран, до лани повеќе се интересираше и да ја учи азбуката и бројките и некои зборови знаеше на англиски, повотруваше по мене или ме прашуваше за нешто како се вика на англиски, а сега кога ќе му речам да брои на англиски не сака, како некој инает има спрема англискиот и ништо не сака да учи, па си викам да не за џабе ги фрлиме парите, на училиште посекако уште во прво сега почнуваат со англиски

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Детето и странските јазици
30.3.2015 9:41:14   
Snowhite RR
Не сум пишала на темава
Значи не сакаше, па после одеднаш посака, а веќе почнати беа и мислев дека нема да може да се запише во ноември и ја прашав негователката и таа прашала и веднаш го пратила на англиски и искрено да ви кажам сум изненадена, јас дома го учев, ама тешко запамтуваше од тоа јас што му го кажував, а од курсов веднаш кога ќе учат ново ми го кажува, најверојатно тие си имаат некој пристап за да можат децата да запамтат. На крајот на месецот му даваат листа со тие зборови што ги учеле за да бидеме и ние родителите запознаени што се учат на тие часови и плус за двете приредби и за Нова Година и за 8ми март припремаа по една песничка по англиски, за 8ми Март беа особено слатки, кажуваа песничка за мајката

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Детето и странските јазици
30.3.2015 21:19:19   
moni teo
nie imame 3 godini i zboruvame 2 jazika makedonski i turski i dvata jazika dobro gi znae

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 70
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?