|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали се лечи азоспермија?
23.12.2009 20:55:55   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: marija2009

здраво на сите,
имаме дијагноза азооспермија, па ме интересира дали некој се има лечено со чаеви и дали имало резултати.
Исто така, за време на спермограмот е направена и спермокултура и најдена е бактерија ентерокока. Дали ова може да има влијание и дали да очекуваме некакво подобрување после пиењето антибиотици. Нас ни препорачаа одма биопсија на тестиси, ама не знам дали треба одма да се прави или да пробаме прво со витамини, чаеви и некои други препарати.
Дали некој од вас има правено биопсија на тестиси и дали има негативни ефекти?



_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали се лечи азоспермија?
4.1.2010 23:23:42   
M
zdravo,jas sum nova na portalot.Kazete mi nesto poveke za azoospermijata,imame napraveno se komplet ispituvanja,biopsija,koja e dosta losa.


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали се лечи азоспермија?
4.1.2010 23:26:01   
M
Patem probavme i so caevi od taa Lile od Veles koi gi piese 5 meseci i nisto.Edinstveno ni ostanuva da probame so nekoi bajacki i gatacki,veke ne znam sto drugo.

(Одговор на членот M)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали се лечи азоспермија?
5.1.2010 11:23:56   
arh_diz
M лекот нетреба да го барате по бајачки и треварки. Побарајте помош од стручно лице доктор уролог андролог

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот M)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали се лечи азоспермија?
5.1.2010 12:10:44   
M
Dali znaete nekoj takov urolog-androlog ksj nas ili nadvor?


(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали се лечи азоспермија?
5.1.2010 12:12:20   
M
Dali znaete za nekoj doktor urolog-androlog?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали се лечи азоспермија?
8.2.2010 19:23:32   
marija2009
Vo Makedonija koku sto znam ima eden urolog-androlog dr. Cedo Dimitrovski od klinijata za endokrinologija, ama tesko nekako se doagja do nego, de pregleduva de ne pregleduva :( .
Vi posakuvam mnogu srekja

(Одговор на членот M)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали се лечи азоспермија?
21.2.2010 8:49:16   
none
jas neznam nasiot ginekolog sto mu odnesovme spermogram nitu rezultat nisto ne dobivme samo ni kaza deka ima slaba brzina na podviznosta na spermatozxoidite i toa e se nikakov list odnosno rezultat ne dobivme

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали се лечи азоспермија?
28.2.2015 0:31:08   
ooooo
Zdravo jas sum nova na forumov i ve molam za pomos. Na mazot mi mu otmrija azooslermija bevme na urolog proverivme hormoni imase namalrn testisteron i zgolemen uste eden hormo sh li koj nz. Pa ne prati na endikri ologija da odime od narednata nedela. Urologot ni rece deka treba da prima hormon testosteron edna ampula bila 6000den . Mojot ginekolog mi rece deka nema sansa da imam dete rolku me razocara nz sto da vi kazam. A urogogit ni e od filip 2 kuzmanovski ve molam za bilo kakav pomos i sovet

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали се лечи азоспермија?
28.2.2015 0:59:54   
ooooo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Narcis

Здраво на сите
Штета со кај нас не се обидува никој да лечи машки стерилитет, во соседна бугарија буквално се опседнати со тоа. Ние имавме големо подобрување од астенотератозооспермиа во еден момент стигнавме до нормозооспермиа.
Имам телефони од еден уролог од Пловдив и ендокринолог-андролог од Софија
ако има некој заинтересиран мозам да ви ги дадам
Поздрав
izvini dali ke moze da go pisete brojot pa da se javime

(Одговор на членот Narcis)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали се лечи азоспермија?
28.2.2015 11:05:32   
gina
ooooo zdravo eve i mm ima azoospermija tuka kaj nas nema lek osven ivf i toa ako ima spermatozoidi so tese vadenje direktno od testis tkivo
nas ni pravea biopsija da se proveri dali ima spermatozoidi hormonite mu bea vo red nie togas odevme kaj endokrinolog Cedo Dimitrov togas bese direktor i rabotese na klinika tesko se doagase do nego a mnogu dobar doktor e sega raboti vo sistina jas ti preporacuvam da si pojdes kaj nego na eden razgovor da vidis sto ce ti kaze togas toj nas ne prati kaj Lazareski za ivf sega jas sum bremena so 6 ivf
i vo toa vreme 2009 koga bev kaj Lazareski zatoa sto togas ne se oplodija jk toj ne prakase vo Belgija ni rece tamu se strucnaci za azoospermija no nie poradi finansii ostanavme tuka da se borimi i uspeavme

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали се лечи азоспермија?
28.2.2015 16:01:23   
virgo
Здраво девојки,
И ние со мм имаме проблем со азоспермија така што првиот ваучер од ФЗО за IVF ни беше одобрен со донорски материјал, иако на ХИСТОПАТОЛОШКИОТ НАОД на мм пишуваше дека се прати сперматогенеза до сперматозоид, имаше и отешени тибули и сл.
По таквиот одговор отидов приватно во Ремедика и покажувајки го хистопатолошкиот наод на мм на еден од уролозите Др. Пендовски мислам дека беше и прашав дали има надеж да направиме TESE и доколку најдат нешто да го замрзнеме.

Во меѓувреме ФЗО незнам како со истите документи ни одобри IVF, а мм направи TESE и најдоа 50,000 сперматозоиди (не се многу ама тоа е што еuser posted image ), и еве за неколку дена јас имам пункција и се надеваме дека за две недели ќе се радуваме наuser posted image sm=modricrtici.gif].

Не се одкажувајте искористете ја секоја можна и укажана шанса, верувам дека и вас би ви се насмеала среќата како мене.
Сега живееме во друго време каде медицината и технологијата се по напредни од порано, но како и да е мора да се борите

Со среќа, ви посакувам сите да успеете и да се радувате наuser posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали се лечи азоспермија?
28.2.2015 18:30:51   
gina
pa super brojka na spermatozoidi nas ni vika dovolno eden da se najde ako se najdat poveke toa e uste podobro sansite se pogolemi

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Дали се лечи азоспермија?
3.3.2015 20:13:19   
ooooo
Na nas ni e prob;em i sto ima pokacen testosteron i namalen fsh mi se cili nz bas uste koj bese hotmon. sega ne pratija na endikrinologija pa ke vidime i pd tamu mislam da naprvime pregledi pa vo sisitna ke odime velat tamu bil nadobar . mene i e sto velat deka ne se znae dali postoi sansa za nekoj speramtozoid da bar moze invirto da napravime epten sum razocarana

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Дали се лечи азоспермија?
3.3.2015 20:20:29   
gina
ooooo za toa se odi na urolog da mu se napravi biopsija da se proveri dali ima spermatozoidi i nie odevme na endokrinologija i otamiu ne pratija na urolog koj e pravese biopsijta i se utvrdi deka ima spermatozoidi taka da vi posakuvam uspeh Srekno

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Дали се лечи азоспермија?
4.3.2015 16:11:46   
nadesh
Draga ooooo teska e taa azospermija no mora da se borite .Ako ima nizok fsh mislam deka ima pogolemi sansi vo lecenjeto otkolku visok fsh .I jas znam deka dr.Cedo e najdobar za maski sterilitet .Vi posakuvam mnogu uspehuser posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Дали се лечи азоспермија?
4.3.2015 22:27:36   
ooooo
eve ovie ni se rezultai ako nekoj se razbira slobodno neka mi kaze nesto ako zname prolaktin 16,27 testosteron 234 fsh 43,13 LH 9,59 vi blagodaram za sekoja pomo sto mi davate i sekoja nadez od srce vi zablagodaruvam ... odvaj oi cekam denot koga ke treba biopija da pravime dali iam spermatozidi em sakam em mi e strav :(

(Одговор на членот nadesh)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Дали се лечи азоспермија?
5.3.2015 12:40:04   
Kvisko
Ооооо напиши ги и реферерентните вредности зашто без нив ништо не може да се заклучи. Се надевам дека некој од тука ќе знае да ти објасни нешто.

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Дали се лечи азоспермија?
5.3.2015 20:07:29   
ooooo
па работа е што не ги пишува затоа и јас незнам дали се добри или не

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Дали се лечи азоспермија?
7.10.2015 11:31:39   
mimidjon
Девојки јас се согласувам со gina и ние азоспермијата со мм ја решивме со тесе т.е биопсија на тестиси -се прави операција на мм под анестезија за 20 тина мин е готово и по 5,10 мин доага сестрата и ти кажува има или нема сперматозоиди внатре.Нас овие минути ни беа многу долги ,срека он беше уште под анестезија и уште нерасонет ,кога му кажуваше сестрата целиот бладаше вика стварно ли сигурни ли сте ,тоа беше првата наша светла точка и одма другата недела почнавме со собирање на док.за инв преку фондот ааа некажав тоа тестикулано ткиво го замрзнавме и сега сум веке во постапка за ивф па се надевам и јас ке дочекам 2 цртки user posted image

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Дали се лечи азоспермија?
8.10.2015 10:44:17   
gina
devojki ne se otkazuvajte ako so tese ima kvalitetni spermatozodi togas ne gubete nadez jas eve imam tri mesecno masko bebence
i ako mi bese 6 ivf po red za prethodnite ima pisuvano nanazad mozebi ce imav uspeh ii prethodno ako ne bea napraveni nekoi greski so sto mi bea zaslabnati jajnicite i nemav dovolno jk tezok e ovoj pat da se izboris so azoospermija no ne se otkazuvajte

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 46
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?