|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.3.2013 21:34:06   
elenaanamarija
јас не би дозволила да ми ги дојат децата, а можеби би помогнала некому...незнам искрено не сум се нашла во таква ситуација па не сум сигурна како би изреагирала....

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.3.2013 21:37:25   
pepuska
Да би го дала своето да го дои друга апсолутно ДА мајка сум на едно малечко 4 месечно бебе кое се храни со АД заради тоа Ад помина цела голгота ( грчеви повраќања болници запек , пролив)која на никому не ја посакувам и тогаш и сега викам да знаев некоја што дои да сака да го дои одма ќе ја дадев без размислување . да имаше мајчино млеко да се купи ќе го купев илјадници да кошташе и сеуште се мачиме со Ад на моменти бев во состојба д аи дадам кравјо но стравот беше поголем и би прифатила да дојам друго дете ако мајката сака секако .

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.3.2013 21:47:43   
bucko mal
Ne bi dozvolila druga zana da go doi sinmi

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.3.2013 21:51:36   
meU87
Би прафатила, нормално пред се поради здравјето на ќерка ми. Ми беше навистина тешко деновите додека бев во болница, кога ги гледав другите две жени кои беа во соба со мене и беа второродтки, имаа млеко за извоз, дури и се молзеа по 2-3пати на ден.
Јас немав ни капка во тој период, но ниту една не се понуди да ми ја задои малата, а мене сепак ми беше непријатно да прашам. Ме изненади што и сестрите не се залагаат за тоа , додека во другите, помали градови знам дека детето го даваат на мајка која има млеко да дои и други деца.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.3.2013 21:53:42   
lilicka
Не....баш ми е некако глупаво!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.3.2013 21:55:34   
miana
Ni jas ne bi dozvolila a inaku jas ja imam doeno ednas vnukami...Mene me ostavija da ja cuvam a jas seuste ja doev kerkami a vnukami imase samo 17 dena...Sestrami prv pat izleze da si kupi nekoe parce obleka i bebeto pocna mnogu da plase,i se javiv na sestrami da i kazam i taa mi predlozi da ja nadojam..Ja nadoiv i si zaspa kako bajce ..Inaku vo denesno vreme koga ima eden kup adaptirani mleka,i so ogled na toa deka se odlicni - ne bi dozvolila dete da mi doi druga zena.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.3.2013 23:24:45   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Би прафатила, нормално пред се поради здравјето на ќерка ми. Ми беше навистина тешко деновите додека бев во болница, кога ги гледав другите две жени кои беа во соба со мене и беа второродтки, имаа млеко за извоз, дури и се молзеа по 2-3пати на ден.
Јас немав ни капка во тој период, но ниту една не се понуди да ми ја задои малата, а мене сепак ми беше непријатно да прашам. Ме изненади што и сестрите не се залагаат за тоа , додека во другите, помали градови знам дека детето го даваат на мајка која има млеко да дои и други деца.

ne e tocno deka sestrite go davaat bebeto vo pomalite graddovi druga zena dda go doi.i kaj nas vo bolnicata ima AD mleko i so spric mu stavaat vo usta (pred moi oci mu davaa taka na bebinjata) i poarno so e taka zs ako e tie da go nosat kaj drugite majki da go dojat sigurno ke si go zemev bebeto i poditno DOMAuser posted image user posted image Inaku cimerkata sto mi bese vo soba imase mleko za izvoz i odese skrisno vo drugata soba kaj drugarka nejzina da i go doi bebeto skrisum od sestrite

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.3.2013 23:35:25   
elenak
Не би сакала некоја друга жена да ми го дои детето, не знам зошто ама не би можела. Инаку додека бевме во болница Ј многу тешко успеваше да фати цице и жива вода не правеше и сестрите и мене и она вриштеше па еден ден ја зема една од цимерките, ја стави на града и кај неа фати одма. Леле колку ми беше мака, не можам да ја заборавам таа случка, моето дете кај неа на града... Не знам како да објаснам, во моментот се почувствував како да ми украла нештоuser posted image Не дозволив уште еднаш да се случи.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
12.3.2013 23:38:12   
Tanjicka
pa kako mozelo bebevo da cica kaj nea a kaj tebe ne?

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
13.3.2013 17:53:40   
tuni27
Koga se porodiv nemav mleko 3 dena , a detevo go drzev na cice celo vreme. Koga pocna na sred nok da mi vristi oti gladno vednas i go dadov na cimerkta koja sto bese se porodila po tret pat i detevo moe koga vide cice so mleko lelel mori majko ne mozeme da go odvoime pola saat user posted image Voopsto ne mi bese maka deka taa go doi gledav samo da e sit i da ne mi place. A mene sto vika elenak dusata mi placese ne deka ona go doi tuku tele ne znaev koga ke mi dojde mleko....Da se vratam pak bi go napravila istoto.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
10.7.2014 0:36:17   
Defne90 RR
Јас кога се породив со првиот син,не ми дојде млеко една недела.И првата вечер така ни капка млеко кај мене,а цимерката полна и дека и второродтка беше го однесоа кај неа да цица.И бебето мое си се нацица,всушност таа и го задои моето дете.И не знам што беше работата кога ми надојде млеко,за жива глава не сакаше да фати да цица.Се уште не ми е јасно дали тоа се случи затоа што таа прва го задои.Или пак на тоа што една недела морав да му давам адаптирано додека да ми надојде млеко па си се навикна на шише и така не сакаше да цица од моите гради.Не знам навистина што беше работата ама толку многу бев потиштена и несреќна.И не го доев ич.За второто си имав млеко,ама и да немав не би го дала никако да ми го задои друга жена.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот tuni27)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
16.9.2014 9:28:29   
sonc90
Boze pazi,druga da mi go doi deteto? no way! ne davam za ziva glava,niti pa jas da dojam tugjo...ma nema sansi...aj ako ne i mesto mene da go rodi...kakvo doenje od druga zena,si postoi AD, sto ke mi zena?

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
16.9.2014 10:30:26   
LoveableMe RR
Немојте да ме сфатите погрешно, но мајка ми имала вишок млеко, а жеите што лежеле до неа немале на почеток и мајка ми задоила две деца и ден денес сме пријатели со нив и не гледам ништо лошо во тоа. Потоа мајките добиле млеко и си почнале од нив да се дојат.

Низ историјата султани, кралеви и што не ангажирале здрави селски жени да им ги дојат децата да бидат здрави и тоа било нормална работа. Јас сум отворена за тоа, доколку се е во ред со жената, зошто да не...е тоа што во денешно време излегоа триста бактерии, болести и чуда, тогаш можеби би била резервирана. Со новите технологии и млека, се поедноставува постапката, па се намалува потребата да се бара друга жена да го задои бебето.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
16.9.2014 23:50:34   
ikki
Еве, јас сум од оние мајки кои доеле туѓо дете. Значи моето имаше 2 месеци, и се породи јатрва ми. Она имаше млеко ама немаше доволно колку што му беше потребно на бебчето, додека пак јас имав многу млеко и се одмолзував. И бидејки живееме блиску уште од првиот ден кога дојдоа од болница почнав да го дојам јас. И не ми беше шубе, некако ми беше мило user posted image . И така си го доев 2-3 пати дневно отприлика околу 2 месеци, и онака кога ќе го чував јас кога ќе му се прицицаше јас го доев. Заедно со моево како близначиња си ги чував. user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Дали би дозволиле друга жена да го задои ...
26.11.2014 23:43:29   
caciana
Ne bi dozvolila druga zena da go doi moeto dete(nekogas koga ke Se rodi) Od zdravstveni pricini!Ne znam mene mi izgleda nehigienski druga da go doi.

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 65
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?