|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Црвенило на лицето
25.10.2011 15:08:57   
miana
Ako se raboti za egzema - samo afloderm pomaga..mene profesorkata od detska klinika ( POP JORDANOVA) mi go preporaca ( a sto se nemav probano ) i samo toa mi pomogna....AFLODERM ne e skap a e najefikasen..Se vtriuva tenok sloj na licenceto najdobro pred spienje za da ne go faka..Obidi se ke vidis..

(Одговор на членот anencemm)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Црвенило на лицето
25.10.2011 15:11:00   
AnnaMolly RR
anencemm, добре дојде на Рингераја! user posted image

И на моето бебе му се појавуваа ситни црвени брунчиња и црвенило на лицето. Забележав дека тоа се случува само ако го допре некој со брада. Мм често го мрзи да се бричи и ако го допреше веднаш црвенило!
Сети се дали го бацувал некој неизбричен, можеби е од тоа.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anencemm)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Црвенило на лицето
25.10.2011 15:11:51   
anencemm
 Ke go probam i toa  pa ke vidime sto ke bide...blagodaram za sovetot ubav den...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Црвенило на лицето
13.3.2012 12:37:12   
lina8
moeto malecko ima 9 meseci a crveniloto mu se pojavi od 3 meseci probavme sekakvi kremovi na prirodna baza nisto ne pomogna, pa edna prijatelka mi kaza deka imalo nekoja baba vo kravari bitola baela za takvi raboti pa otidovme i tamu mu zabaj na maloto i mu pomina za 1 nedela, doktorkite mi velea ova e egzema tesko pominva so tek na vreme neznam so ama nas za 1 nedela mu iscezna sekakvo crvenilo od liceto pozzzzzz

(Одговор на членот anencemm)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Црвенило на лицето
22.3.2012 17:07:32   
ivoni4ka
mamicki vcera dobiv sugurn slog bebevo kinkase 2 saata i posle pocna od celoto kako crveno krugce da se pojavva i na poveke mesta na liceto silno se vzarija ama bese smo rvneilo i posle 15 min ja odnesov na lekar maticnata veli deka e kontaktna alergija ama na sto?????????ni dade sirup Avil , za pola saat isceznaa ( bez sirup) ko posle banjanje gledam ima pak na liceto isto ama sega i na levoto noz i na gradite i dadov sirupce i se smirija denes nemase ama sabajle pak i dadov sirupce sega cekam lele ama se ispaniciv nisto ne sum upotrebila nesto novo ili razlicno veke 2 nedeli ni za bebusot ni a nas osven majka mi nikoj drug ne doaga na sto moze da bide?????????????

_____________________________



(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Црвенило на лицето
2.8.2013 19:33:32   
VikiK
Мојто user posted image има 1месец од раѓање има црвен белег на челото и на очните капаци. Го прашавме докторот и тој ни кажа дека со тек на времето ке исчезне..Јас се плашам да не му остане трајно.Дали некоја маіка го имала истиот проблем?

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Црвенило на лицето
12.1.2015 10:37:20   
Neurotoxin RR
Мајки да ве прашам, малата има две години, лани зимата кога ќе настинеше знаеше да и се зацрвенат обравчињата, мм ми викаше дека тоа е затоа што е здрава, но мене искуството ме научи дека кога ќе почнат да и се зацрвенуваат образите за некој ден она одма почнуваше да крева температура, нос, грло и сл. Сега е да речам здрава (малце носот и е разлигавен) ама образите веќе две недели и се константно црвени, како кругови, кога ќе ја допрам на местото е топла, некогаш на ладно и се смирува црвенилото. Егзема и сл. не е зашто не е ни сува кожата ништо. Имал ли некој вакво искуство да ми пренесе пред да почнам да барам лекари?

(Одговор на членот VikiK)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Црвенило на лицето
12.1.2015 20:47:02   
sandriana RR
Можно ли е да е реакција на ладново време и топлината дома? Бидејки велите дека на ладно се повлекува црвенилото, да доаѓа до вазоконстрикција, да се стеснуваат периферните крвни садови, а дома на топло да дилатираат?
Јас тоа го забележувам кај бебево, дека има зацрвенети образи откако залади, само таму кожичката и е погруба.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Црвенило на лицето
14.1.2015 12:50:26   
vezilka RR
Нам со Никола секоја зима нисе случува тоа. На првиот сериозен студ му се зацрвенуваат образите и кожата му станува порапава. Го мачкам со пантексол неколку дена и исчезнува. Едно време користев и некоја крема од нивеа за студенило и ветерр, ама сега веќе не.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Црвенило на лицето
14.1.2015 13:37:54   
Bethany
Kaj Jakov se uste e taka.
Mu se vcrvenuvaat obrazite od ladnoto i kozata mu stanuva posuva i porapava zekogas vo zimni period.
Mu stavav sekogas nekoja pomrsna krema, prvin hipp za veter i stud, pa sega sanosan ima edna takva. So redovno mackanje pred izleguvanje nadvor nisto strasno, se drzi pod kontrola.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Црвенило на лицето
15.1.2015 18:19:08   
Neurotoxin RR
Па изгледа дека е од топло-ладно. Сега дури почна и да станува порапава и кај нејзе, почнав да ставам стелатриа еве веќе три дена, па планирам д аја земам колд кремата на мустела. Овие денови пак знае да се смени бојата на обравчињата ама не е толку црвена. Мислам дека е подобро. Али испаничив зашто е бела и почнаа да и се познаваат капиларчиња.

Фала за одоговорите

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Црвенило на лицето
3.2.2015 11:05:11   
Slonceo1
Zdr mamicki ve molam za pomos ako moze nekoja neka pomogne.user posted image Na mojata dusicka uste vo bolnica i se pojavi na celoto crvenilo i ne se gubi. Doktorkata mi rece deka toa bilo nekoi kapilarii i deka do 2-3 godinki najveke ke i pomine. Ako moze nekoja nesto lekce neka kaze. Koga mi ja dadoa za malce vo bolnica mislam deka go nemase toa crvenilo. Kako so vikat starite da e nekoj beleg od kradenje ne mi lici na nisto.Imala li nekoja takvo iskustvo? Fala odnapred

(Одговор на членот anencemm)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Црвенило на лицето
4.2.2015 8:22:20   
sandriana RR
Slonce01, лично немам искуство со тоа, но ако д-р кажал дека ќе се повлече само, тоа е тоа. Најверојатно се некои испукани капилари при раѓањето.
Сепак ќе почекаме некоја мамичка со вакво искуство да сподели тука.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Црвенило на лицето
4.2.2015 8:59:19   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Zdr mamicki ve molam za pomos ako moze nekoja neka pomogne.user posted image Na mojata dusicka uste vo bolnica i se pojavi na celoto crvenilo i ne se gubi. Doktorkata mi rece deka toa bilo nekoi kapilarii i deka do 2-3 godinki najveke ke i pomine. Ako moze nekoja nesto lekce neka kaze. Koga mi ja dadoa za malce vo bolnica mislam deka go nemase toa crvenilo. Kako so vikat starite da e nekoj beleg od kradenje ne mi lici na nisto.Imala li nekoja takvo iskustvo? Fala odnapred

Мојава кога се роди имаше црвенило над едното окце исто личеше како испукан капилар, кога ќе плачеше или кога ќе го чешаше окцето и стануваше појако црвено ама еве со тек на време и се изгуби сега веќе нема ништо. Така да не се плаши ништо страшно ќе се повлече самото.

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Црвенило на лицето
4.2.2015 9:01:05   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule


ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Zdr mamicki ve molam za pomos ako moze nekoja neka pomogne.user posted image Na mojata dusicka uste vo bolnica i se pojavi na celoto crvenilo i ne se gubi. Doktorkata mi rece deka toa bilo nekoi kapilarii i deka do 2-3 godinki najveke ke i pomine. Ako moze nekoja nesto lekce neka kaze. Koga mi ja dadoa za malce vo bolnica mislam deka go nemase toa crvenilo. Kako so vikat starite da e nekoj beleg od kradenje ne mi lici na nisto.Imala li nekoja takvo iskustvo? Fala odnapred

Мојава кога се роди имаше црвенило над едното окце исто личеше како испукан капилар, кога ќе плачеше или кога ќе го чешаше окцето и стануваше појако црвено ама еве со тек на време и се изгуби сега веќе нема ништо. За ставње јас ништо не и ставав на тоа ми беше страв да не направам поголема бељаuser posted image Така да не се плаши ништо страшно ќе се повлече самото.


(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Црвенило на лицето
4.2.2015 14:34:01   
Slonceo1
tincule jas ne ni znam kako izgleda ispukan kapilar user posted image a mnogu se plasam da ne i ostane beleg user posted image . Ima nekoja nepravilna forma a i ne e malo ne mi izgleda na liniicka user posted image Na tvoeto angelce za kolku vreme se izgubi?? Pozdrav i fala za utesnite zborovi.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Црвенило на лицето
4.2.2015 21:55:03   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

tincule jas ne ni znam kako izgleda ispukan kapilar user posted image a mnogu se plasam da ne i ostane beleg user posted image . Ima nekoja nepravilna forma a i ne e malo ne mi izgleda na liniicka user posted image Na tvoeto angelce za kolku vreme se izgubi?? Pozdrav i fala za utesnite zborovi.
[/quot И се изгуби за некој месец, а и беше како црвенило големо над окото со линиичка во средина како испукан капилар.Ако е такво пак ќе ти кажам не се плаши, и чим ти кажала докторката нема зашто да се секираш. ПОздрав и секое добро

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Црвенило на лицето
26.2.2015 19:42:49   
Neurotoxin RR
Slonceo1 и кај ќерками имаше белег меѓу двете очиња, особено кога плачеше повеќе се познаваше, црвено со некоја неправилна форма. Свекрвами ми викаше дека е родена со ѕвезда на челото, но секако дека с еплашев. И лекарите ми викаа дека е нормално и ќе помине, и и помина, сега веќе не се гледа ништо

< Поракaта ја уредил Neurotoxin -- 26.2.2015 19:48:00 >

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Црвенило на лицето
28.2.2015 7:15:17   
Slonceo1
Neurotoxin za kolku vreme i pomina na tvojata kerkicka? Pozdrav

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Црвенило на лицето
28.2.2015 11:09:13   
Neurotoxin RR
Точно да ти кажам незнам, кога беше многу малечка па мислам до кај 4-5 месеци и стоеше така, после и се јавуваше само кога ќе се заплачеше или на топло кога ја бањавме. Сега има 2 години и ептен ако ја загледам и ако се зацрвени од плачење можеби ќе и го забележам, ама мислам дека е затоа што знам дека некогаш имало таму нешто па сега го барам, да прашам некој друг дали го гледа не го гледа и вели нема ништо, ама јас мајка па барам се и сешто, а вака воопшто ништо не и се гледа.

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Црвенило на лицето
2.5.2015 16:18:21   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

Мајки да ве прашам, малата има две години, лани зимата кога ќе настинеше знаеше да и се зацрвенат обравчињата, мм ми викаше дека тоа е затоа што е здрава, но мене искуството ме научи дека кога ќе почнат да и се зацрвенуваат образите за некој ден она одма почнуваше да крева температура, нос, грло и сл. Сега е да речам здрава (малце носот и е разлигавен) ама образите веќе две недели и се константно црвени, како кругови, кога ќе ја допрам на местото е топла, некогаш на ладно и се смирува црвенилото. Егзема и сл. не е зашто не е ни сува кожата ништо. Имал ли некој вакво искуство да ми пренесе пред да почнам да барам лекари?



Во врска со постов што го имам оставено на темава, сакам да споделам искуство. Користев јекодерм, пантенол, три дена кортико, колд крема на мустела... ништо не ја смири. Последно се решив да земам некоја крема за атопична кожа, ја земав на еуцерин кремата, и сега нема црвенило, по два-три дена забележав се намалува, сега нема никакво црвенило, со кремата сме некаде на пола, ја мачкам само два пати, насабајле и навечер и можеби некогаш и измеѓу ако се случи да ја бањам или мијам лицето.
Исто така, со консултација со педијатарот овде на рр, и нашиот педијатар, установивме дека може да станува збор за хиперсензитивност на некои хемикалии, па намалив и со средствата за чистење, прашоците и др. средства при перење. Во храната не сменив ништо освен наместо комбинација од чаеви која и ја давав насабајле, сега практикувам само еден вид чај, само планински на пр, или само брсуница, само шипка...

Чувствував должност да го споделам искуството, со право некој би очекувал одговор, како што и јас сум очекувала додека активно ве читав за да најдам одговори за моите тековни ситуации и проблеми user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 46
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali rodendenskite tort na vasite deca gi

Pravite doma vie (25%)

Gi poracuvame (75%)

Koga-kako (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!