|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Божиќ :пред или по Нова година?
25.12.2013 17:50:49   
Melanija RR
Иако уште пред четириесет и четири години МПЦ донела одлука за враќање на Божик пред Нова година, но македонските православни христијани се уште го слават раѓањето Христово тринаесет дена подоцна од сите. Значи, броејќи од денес, од денот што го празнува целиот христијански свет - освен Руската, Српската и Грузиската православна црква, заедно со Ерусалимската патријаршија и манастирите на Света Гора - нашиот Исус Христос ќе се роди тринаесет дена подоцна од неговото вистинско раѓање!

Во Синодот велат дека таква одлука навистина е донесена есента 1969 година и никогаш и не е повлечена ниту, пак, со некаква нова одлука е ставена вон сила.
Имено, речиси сите православни цркви го имаат прифатено реформираниот јулијански календар, кој речиси е идентичен со грегоријанскиот, таканаречен граѓански календар. Единствено Руската, Српската и Ерусалимската православна црква, вклучително и нашата МПЦ, се уште цврсто се држат до стариот јулијанскиот календар.

Извор:Дневник
==========================================================================


Кое е вашето мислење (неполитичко) во врска со тоа кога треба да се слави Божиќ?Дали да треба да с епочитува старата традиција или да го прославува ,, светскиот,, Божиќ?
Ние не се прашуваме но можеме да си коментираме
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
25.12.2013 18:41:05   
Snowhite RR
Јас мислам дека треба и ние како и целиот свет да го славиме Божик пред Нова година и знам дека пред неколку години беше актуелно дека ќе се смени славењето на Божик пред Нова година, ама еве до денес ништо од тоа. Навистина ми нема логика, еве да речеме може прост пример, нели сега се пости до Божик, а за Нова Година сите јадеме мрсно, пиеме алкохол, се веселиме да речам и да не кажувам какви други работи за време на пости. Ете тоа е една од причините, секако има и други, не сум баш компетентна ама тоа е мое мислење

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
25.12.2013 19:00:22   
vezilka RR
Не се ранори за политичко.прашасе иако некои сакаат така да фо постават. Тоа се едноставно два калдндари, направени во две времиња. И сега прашање е кој е поточен. И затоа сметам дека треба да се помести, не само божиќ туку сите празници и дати. Значи ова не е ниру црковно прашање, или држење до некоја традиција, туку едностацно сметање на времето. Ќе.дојде време кога и.овој календар ќе се менува зафади тоа што секоја година не е идентична во времетраење, туку секоја наредна е, не ме држете за збор, пократка (или подолга) за една минута. Израчунато на двестаг одини, ете ти ја разликата.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
25.12.2013 21:54:12   
Cvekelencule
Jas nikogas ne bi go prifatila noviot bozik oti nie sne pravoslavni ne sne katolici nasata nova godina e nA 14 JANUARI
A ovaa svetska nova godina ne ja przanuvam nikogas ne sum odela za ovaa nova godina posto postime i ne mozam da zamislam da jadam meso ,koga za vreme na ovie posti ne e dozvolno da se jadi meso duri bolen sto e na postela , zatoa mamicki morame da go proucime poubavo pravoslavieto pozdrav do site mnogu osetliva tema user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
25.12.2013 23:25:28   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cvekelencule

Jas nikogas ne bi go prifatila noviot bozik oti nie sne pravoslavni ne sne katolici nasata nova godina e nA 14 JANUARI
A ovaa svetska nova godina ne ja przanuvam nikogas ne sum odela za ovaa nova godina posto postime i ne mozam da zamislam da jadam meso ,koga za vreme na ovie posti ne e dozvolno da se jadi meso duri bolen sto e na postela , zatoa mamicki morame da go proucime poubavo pravoslavieto pozdrav do site mnogu osetliva tema user posted image



Потполно се согласувам со горенапишаното.Кај нас православните календарот ни е малку повеќе измешан,и ставени сме во непријатна ситуација кога треба да се пости,ние всушност наголемо мрсиме.Конкретно јас,сите пости ги постам,освен Божиќните,единствено поради овие работи,кога треба да спремам богата новогодишна трпеза за сите во семејството,а јас треба да постам.Така не се чувстввам убаво,или кога со друштво се договара прослава,јас на странаuser posted image И баш би сакала да се смени свеста кај сите православни ,дека всушнот нашата православна нова година е на 14 Јануари,а некако што ни се налага на 31.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
26.12.2013 14:24:11   
LoveableMe RR
Пред пред дефинитивно и тоа треба ние верниците да се запнеме да се смени од многу причини, најмногу од економски причини зошто сме во расчекор со институциите и економијата во Европа и светот, а нели наприте го вртат светот.....мислам има логика и од религиозни причини зошто не може Христос да се роди по означување на Новата Година која ја слави цел свет а ние на Василица, а да не зборувам во однос на постењето, посните празници и слави пред Божиќ и слично. Затоа сметам за да се доживее Божиќ во права смисла на збор и со заедничката светска еуфорија, најдобро да се слави пред Нова Година. Знам дека во 2006 година на МПЦ им беше предложено да размислат за промена, но овие не се сложија, само не разбирам зошто, кога и Грција и Бугарија се православни, па го слават на 25 декември....што ако смениме ние, да не МПЦ помалку ќе вреди или што??

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
26.12.2013 14:35:52   
Melanija RR
Точно имаме ние своја (православна нова година) но таа не се празнува и не е неработен ден туку оваа светската нова година.
Друг пример ние подаруваме на нова година ,а се подарува на божиќ .Ова е затоа што католиците го прават тоа туку се дарува и се спрема богата трпеза за Божиќ.Значи нова година за верниците кои постат е во пост , а новата година се започнува одново.
Нема ништо да се менува во однос на обичаите ,пак ќе си имаме бадник.Само искрено се надевам дека паганските/народните обичаи дека полека ќе се отстранат (палење оган,пиење греана ракија и сл).

Што губиме ако на 25 декемвр славиме Божиќ?Апсолутни ништо.Затоа сум ЗА user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
26.12.2013 14:40:12   
LoveableMe RR
Aaaa, за греана ракија не знам баш.......тоа тешко да се исфрли user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
26.12.2013 14:52:00   
Melanija RR
Убаво е да се почитува традицијата ама ние сме тврдокорни user posted image ај за ракијата ќе бараме консензусuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
26.12.2013 23:48:07   
Defne90 RR
I jas sum na istoto mislenje deka Bozik treba da se slavi pred Nova godina a ne potoa.Ne mora da znaci deka sme katolici ako Bozik go slavime na 25 dekemvri.Ima mnogu pravoslavni sto Bozik go slavat na 25.I da kako sto veke spomnavte se posti se do Bozik jas ne znam koja e logikata da bide prvo Nova godina pa Bozik.Pa ima luge sto postat a nova godina se znae bogata trpeza i se edno po drugo.Nekako voopsto mi nema logika toa daj Boze da go smenat toa i kaj nas pa i nie da si praznuvame Bozik kako site pred Nova godina ama tesko toa deka ke bide.user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
18.12.2014 16:07:05   
Melanija RR
Поврзано со темаваuser posted image

Кога се дава подарок?Ајде за децата за Нова година се очекува пакетче,ама нели се дарува утрото на Божиќ?
Католиците даруват на Божиќ, а православните на Нова Година? Не од верски аспект,туку така излегува дека е во пракса.Ако е Божиќ пред НГ дарувањето е ок,ама ако е поради Божиќ како ,на НГ ништо ќе се чека Божиќ?user posted image user posted image



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
18.12.2014 16:28:49   
caciana
Mislam deka ne postoi pravilo.. ok kaj katolicite kako sto kaza e utroto na bozik, a kaj hristijanite mislam deka ne postoi pravilo. Davame podaroci okolu nova godina i bozik ...mislam deka kaj nas nema opredeleno na koj den tocno se dava podarok. user posted image

_____________________________

Life is party :D :*

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
18.12.2014 16:38:32   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Поврзано со темаваuser posted image

Кога се дава подарок?Ајде за децата за Нова година се очекува пакетче,ама нели се дарува утрото на Божиќ?
Католиците даруват на Божиќ, а православните на Нова Година? Не од верски аспект,туку така излегува дека е во пракса.Ако е Божиќ пред НГ дарувањето е ок,ама ако е поради Божиќ како ,на НГ ништо ќе се чека Божиќ?user posted image user posted image



Кај нас е одомаќинето на Нова Година, а како ќе решиш твое еuser posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
18.12.2014 17:08:48   
deluxe
Kaj nas kalendarot e malku izmesanuser posted image Bozik treba da se slavi pred nova godina.Zatoa sme zbuneti okolu daruvanjeto.Inaku podaruvanje na podaroci se pravi na Bozik,kako simbol na daruvanjeto na Bogomladenecot od strana na trojcata mudreci.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
18.12.2014 18:16:43   
Bethany
Nie si zatoa odlucivme i davame na Bozik na 26.
Mislam deka vie kako semejstvo najdobro kje resite za da ja vospostavite ete nekoja vasa semejna tradicija.
Ako se ceka Bozikj na 7. malku e dalecno, ko da se gubi nesto, nikako da se docekaat podarocite user posted image
Ili moze nesto za nova godina, a nesto i za Bozik :)


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
18.12.2014 22:35:47   
Melanija RR
Немаме традиција на дарување на НГ, но ми дојде на мисла гледаји како на запад е да речеме нормално,па некоја еуфорија накитени шопинг центри...... па иако се нема нешто пари некако вака филмски ми е интересно. Некои обичаи кај католиците навистина ми се допаѓаат.
Да речеме ев догодина М ќе биде голем па ако решиме ми почнале со некоја традиција.Но ако од баба ,деде,вујна... знам ќе добивза НГ, а ние пример да речеме за Божиќ нема логика.

Некако сме тврдокорни воопшто за овие работи.Се сакаме верски а за вакви работи не нема.
Сте слушнале ли некој да речеме што е во духот на православие да дарува за Божиќ?А па поле полноќ па никако не ми иде?

Се ми се чини дека дарување нетреба да има, дете или пакетче или ете дедо мраз да му донесе нешто за НГ па со убаво и поклон да му започне годината ,бидејќи предходната бил добар.Ова како објаснување некако ми иде user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Божиќ :пред или по Нова година?
19.12.2014 0:05:39   
kapina
se znae koga e nasiot bozik i nema sto tuka da se menuva

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?