|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 10:51:58   
Calypso
Можеби и така звучам, не знам како зборуваат иселеничките свекрви user posted image
како и да е, не зборувам на празно, имам сретнато многу девојки (и јас сама се чудам од нивниот број) кои го имаат тоа мислење, а во не толку блиска фамилија, имаше пред неколку години ваков случај. Не ги знам деталите, па нема да навлегувам во нив, само сакав да појаснам дека на многу девојки тука странците им се попривлечни само поради тоа што се странци, без разлика каков карактер имаат и како се однесуваат. Не гледаат какви се, важно имаат странски пасош. Тоа е тоа. Не сакам да генерализирам, ама за жал, можеби и ситуацијава во Македонија придонесува за тоа.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:01:04 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 10:55:19   
Anonimen
A be lesno e da solis pamet, koj za sto zemal balkanski maz ili nebalkanski, ama koj si ja ima muvata na kapata si ja ishka, a na kraj site ista corba krkaatuser posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:01:40 >

(Одговор на членот Goddess*)
  Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 10:56:00   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Е се изнапишав, и се ми отиде во неповрат user posted image


Последниве неколку години добивам еден генерален впечаток дека на нашиве девојки и жени им се допаѓаат небалкански мажи, и мислам дека е тоа поради пасошот user posted image посебно ако е од некоја западноевропска земја, САД, Австралија... многу девојки мислат дека во странство е се подобро, па и мажите, но не би се сложила. Никогаш не знаеш на каков примерок ќе наидеш, било да е балкански маж или не.



So ovoj stav sega zvucish kako starite iselenicki od dijasporata potocno SVEKRVITE user posted image ,koga ke si gi ozenat sinovite za snaii od Makedonijauser posted image ...pa potoa eden kup muabeti u stil ..a be go najde ovoj mojov samo za da dojde tuka "TAA" za viza/drzavjanstvouser posted image ...mnogu sarkasticno...


Vo potpolnost ja podrzuvam Calypso.Imam takvi primeri da redam mnogu , toa vo druga tema

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 29.1.2013 10:58:27 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 11:08:23   
Ikana
Женски ТУКА имаме дискутирано за лажни бракови.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 11:17:18   
Calypso
Икана, јас не зборувам за лажен брак, туку за заблудата на младите девојки дека странците биле подобри и нашите Балканци ги гледаат со потценување. Не значи дека по секоја цена ќе се омажат за странец, само зборувам за предрасудите што го поматуваат здравиот разум.
Нејсе, не ми пречи што си ги префрлила постовите, ако ти сметаш дека така треба user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 11:21:46   
Ikana
Калипсо, твојот пост стои и на оваа тема бидејќи реално не е офтопик, на место си е коментарот. Арх_диз бидејќи напиша дека муабетот е за во друга тема, а имаме соодветна, да ја активираме и таа малку, зошто закоравела. user posted image
Слободно продолжете си со дискусијата, ниеден пост не е офтопик.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 11:47:07   
Goddess*
fakt e deka balkanski mazi so balkanski maniri gi ima i nadvor od Balkanotuser posted image ,ama isto taka ima i balkanski mazi so Nebalkanski maniri i vo vnatreshnosta na Balkanotuser posted image ...se zavisi od karakterot na lugeto i kriteriumite shto si gi poseduvaat....

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 12:38:12   
niki
komsiskiot dvor e sekogas pocist ili povalkan, zavisi od situacijata koja poveke ni odgovara neli
sto drugo da se kaze na temava

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 12:41:46   
Bethany
Имам запознаено и едни и други. Небалканци- тие се пред се со различита култура од нас, различито воспитувани, одраснати. Балканци се потемпераментан народ. Зборуват гласно на улиците ко да се дерат, се смеат да се слуша на 100 метри наоколу, потопол народ во искажувањето на своите чувства.... Странците се различити од Балканците, повеќе резервирани, одмерени итн. Ова не дека е со сите така, туку некој мој општ впечаток. Сепак секоја страна има и добро и лошо.
Кај балканските мажи ми смета тој менталитет дека тој е маж и се знае што маж работи, а што жена... тоа ми е некако прва видлива разлика од небалканците. Сепак, не е тоа генерално правило дека е така... Мм не е таков, бидејќи е свесен во својата глава дека тоа нема смисла, има видено други примери, можеби со тек на годините искуството му го изменило ставовите, можеби и тој да не е излезел од својот град, всушност од својата глава, би останал во такви сфатања. Што знам. Воглавном, не е типичен Балканец за каков зборуваме во постот, можеби е повеќе ко небалканец user posted image А инаку гледам, во последно време се повеќе млади брачни парови читај мажите) излегуваат од таа љушпа на балканско размислување, го шират видокругот на различни сфаќања, повеќе се отворени да прифатат нешто различито, а подобро.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 13:16:28   
bucko mal
Bethany golem potpis,toa mi bese muabetot ama izgleda ne se doiskazav ubavo ili pogresno sum razbrana.Sakav da podiskutirame okolu toa kakvi se strancite a kakvi se nasite mazi definitivno mnogu razlicni,sto mene mi se cudni i nemozam da gi razberam,na ova mm bi kazal deka pa na niv jas mu sum cudna,i nema so da razberam jas nekogo sekoj si zivee kako saka.Eve pimeri:stranski maz-nebalkanec nemoze da razbere kako jas 4meseci nesakam da islezam na vecera da se relakisaram a bebeto da go cuba bebisiterka,nemoze da razbere kolku vreme posvetuvam na domot i decata za nego jas izgledam sluginka.na stranski maz jas nemozam da povisam ton ama ni malku a nedaj boze na dete,i najsmesnoto nesto so mm lom me napraj zosto ma majstorite sum naprajla kafe doma toa bilo ponizuvanje toa kaj niv go nema.Ziveam vo drzava ima lujge od cel svet i me interesira sekoja kultura od sekoj narod i zatoa pisav na temava a ne za nekogo da ponizam kako moze da ponizuvam koga moite najbliski ziveat vo MK a i jas do vcera bev tamu so se vika.Ako mu ja mislev so ke kazat lujgeto zosto zaminav trebase da si ostanam tamu sama,a oni da si teraat sekoj svoj zivot.Do sega ne sum se pokajala so ziveam so mojot mm fala bogu,ako eden den sum svatila deka sum zgresila ke si ja platam i taa greska kako i do sega so si gi plativ greskite i toa debelo.Taka i mojata prijatelka dosla tuka misleki deka tuka pari na drvo rastat a ona ke zbira i ke uziva,pa sega ne i cini drzavata e pa neka izvini sekoj ama ako ne si sreken i nemas ubav zivot ni edna drzava nema da te sobere.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 13:32:15   
Ikana
Ок, мое мислење на темава е дека ако има љубов помеѓу 2 индивидуи, тогаш не е битно дали е балканец мажот или не.
Јас лично не можам да разберам што ги прави небалканците подобри или обратно.
Секоја планина - своја тежина.
Синдромот со мнението дека странци се подобри владее одамна, исто како што владее мислењето на некоја девојка од помал град или селце дека Скопјанец е подобро отколку соселанец - ќе ја однесе да живее во поголем град итн....

Сметам дека ние сме потопол народ, и како такви си бараме слични на нас можеби. А културолошките разлики мислам дека се огромен јаз во практиката, и дека кој и да е, ако нема вистинска љубов, нема да издржи долго. Менталитетот балкански си е карактеристичен за нас, па дури ни Грците не го делат (огромна разлика во јазикот и менталитетот, иако сме блиску - ама не се исти како Србите и остали славјански народи).


< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 29.1.2013 13:41:13 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
22.4.2014 14:00:07   
Mila mamicka
Мислам дека оваа споредба е стереотипна. Без разлика од кое место доаѓа, карактерот на човекот и неговите навики зависат од многу работи, а најмалку од местото на живеење. Единствената работа што сум ја приметила е дека небалканските мажи се однесуваат малку поладно спрема луѓето, па и спрема своите жени и деца, за разлика од нашите балкански, кои послободно ја искажуваат љубовта и наклонетоста. Секако, секогаш има исклучоци.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
17.4.2015 13:16:13   
bucko mal

Na temava se javuva balkanska zena,uste pamet ne mi ide izgleda hihihihihi
Pred dva dena razgovarav so drugarkami I mi kaza deka krajot na Noemvri ke diplomira I planira zabava da pravi I bi sakala da odam I jas.
Ona zivee vo drug grad I jas odma I kazav deka nemozam da odam ic da me me planira. I taka sama so sebe si zboram, a zashto da ne odam? Zashto eden viken da ne go pominam so prijatelki vo drug grad?
I odma pomisliv na decava,posebno na golemiov koj nemoze da zamisli da me nema dva dena doma.Na soprugov nishto ne mu imav kazano do denes.Ne ochekuvav deka ke mi kaze ne moze direkno tuku demek kako ke se snajde sam so decava,ova ili ona a vsushnost ne saka zenamu da se seta sama.
I denes bevme sami I mu kazav ama onaka kao,shto me kani koga jas ne mozam da odam. I zamislete se iznenadiv od mashmi. Mi vika a zashto da ne odish? A jas,ke me pushtish? Lom me napravi kako sum go prashuvala ko nekoe deteuser posted image Odma kaza on ke ne nosel na aerodrom(ke ide uste edna zena) I mi predlozi da ideme uste vo petok vecher I vo motel ne kaj nea doma da se stiskame.Onaka da sme isterale ubav vikenduser posted image user posted image
Zdravje boze ima vreme do togash ama barem ja reshiv misterijata mislev nema da me pushti. I me opomena koga ke se vrabotam ako treba da idam na trening vo drug grad da ne im recham na pretpostavenite prvo mm da go prasham hihihihihi



_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
17.4.2015 17:49:47   
lukajana RR
Bucko mal RR ме изнасмеа жено балканскаuser posted image ,сега кога веќе имаш слободен викенд искористи го како што треба.Ние сами сме си криви ,не дека прашувам ама тоа е некоја навика на мм му кажувам каде одам или каде сум а човекот не ме прашува,ама тоа е или ако одам некаде сама сто пати се јавувам да прашам како се ,што прават, нешто да не им треба,не знаеме да се опуштиме како што треба.Мм ми вика ти излезе за да замераш или да шеташ,може ке ни дојде памет некогашuser posted image кога ке бидеме стари бабиuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
19.4.2015 11:56:43   
Kvisko
Луѓе ова пак е до Балканската жена не до мажот. Зошто побогу треба да бараш дозвола од мажпт да те пушти.
Јас сум од Балкан. маж ми е од Балкан па немаме однос на тоа да те прашам да ме пуштит некаде. Ако беше така тогаш ниту јас ниту тој ќе ги немавме кариерите што ги имаме пред се. АКо требад а се оди некаде се оди. Само го известуваш другиот за да си знае.
А излегување со другарки, одење по родендени и слично е нешто што е нормално, природно и не може и не смее да се забранува. На крајот на краиштата ако сум јас задоволна од мојот живот тогаш сигурно ќе бидам подобра сопруга. Ако чувстувам дека мора за се да прашувам и добивам дозола брзо ќе ми скисне се не сме мали деца па да мораме за се да прашуваме.
Не знам можеби па ние не сме типични Балканци.
Ние си имаме и до некаде подечба на работите. Маж ми по дома усисава, брише паркет и полни машна за садови. Кога прередуваме плакари шанси нема јас да му прередам мајка му од мал го има научено сам да си ги средува своите работи па така и си прави по дома.
Како и да е BuckoMal се надевам дека супер ќе си поминеш.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 40
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?