|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ендометриоза
16.12.2011 20:49:27   
sirena2
ti blagodaram bella 80 i vi posakuvam tebe i na site ringerajki gospot da ni dava zdravi i pravi user posted image ne e vazno na kakov nacin vazno e gospot site da gi izraduva so po user posted image ili user posted image user posted image bepcina

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Ендометриоза
17.9.2013 14:54:35   
linak
Денес повторно на прегледот со вагиналното ехо гинекологот ми кажа дека ендометриумот ми е задебелен мислам дека рече 20мм. И пред две години исто така беше задебелен,па пиев Примолут Нор таблети па се намали дебелината на 12мм. Е сега бидејќи се обидуваме да забременам а дебелината на ендометриумот е голема,докторот ми даде таблети dydrogesteron 10mg (така пишува на рецептата) два пати по една таблета.Ги барав денес ама на рецепта ги нема само приватно во една аптека прашав 15 таблети ми рекоа околу 300 ден. Прашањето ми е колку треба да изнесува нормална дебелина на ендометриум (од збрканост заборавив да го прашам гинекологот),и спомена име на овај лек мислам супстанцијата е дидрогестерон ама името на таблетите Доборстон или нешто слично- ако знае некој нека пиши.Има ли некој користено вакви таблети и каков ефект имаат?

(Одговор на членот sirena2)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Ендометриоза
16.2.2015 16:04:42   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilika9

Девојки, сакам да го споделам моето искуство. И јас имав една неуспешна инсеминација и требаше да продолжиме со инсеминации, но пријателка моја ме убеди да одам кај др.Таше во Плодност Битола пред да продолжам. Бидејќи сите резултати ни беа супер а бременост немаше. Тој советуваше лапарохистеро и кога ја направив се откри дека имам ендометриоза која го спречувала забременувањето. Ја одстрани и сега со Господ напред. Ако продолжев со инсеминации ќе ми даваа прогестероснка терапија која само ќе ја хранеше едометриозата и таа ќе се развиваше. Колку што прочитав на форумот била доста честа појава кај женски што не забремениле до 30тата година и се одкрива само со лапароскопија. Среќна сум што се одкри проблемот.


lilika, како можеле претходно докториве да не се посомневаат во тоа, а ти правеле инсеминација? Како ја откри докторот, имаше цисти, израстоци, на ехо претходните доктори не можеа да се посомневаат??

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Ендометриоза
16.2.2015 16:17:26   
lilika9
Никој доктор не се посомнева, бидејки сите резултрати беа ок.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Ендометриоза
16.2.2015 16:19:03   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilika9

Никој доктор не се посомнева, бидејки сите резултрати беа ок.


Па како се посомнева д-р Таше? Ти бараше нешто да испиташ, виде нешто на ехо...? Важно е да ни кажеш, ќе биде од корист за другите рингерајки. Фала ти user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Ендометриоза
16.2.2015 16:28:04   
lilika9
Прво рече дека не се оди на инсеминација доколку е добар спермограмот, битно е да се испита зошто не се доаѓа до бременост. Ги виде снимките од ХСГ, рече дека сумливо ми е нешто на едниот јајник, или не се добри снимките или има нешто што отежнува проодноста. И имав полип во матката па рече следно лапарохистеро да се види убаво што е како е. и така се одкри :) А полипот беше 1 цм и никој доктор предходно не го виде, а скоро секој месец бев на гиниколог

< Поракaта ја уредил lilika9 -- 16.2.2015 16:31:23 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Ендометриоза
16.2.2015 16:33:47   
LoveableMe RR
Како бе со полип на матка и со сомнителен јајник да ти прават инсеминации без лапаро-хистеро???? Бог да чува значи се докториве, фала ти за овие информации, ете сите рингерајки нека прочитаат и се надевам ќе им биде од корист.

Па сега вие почнете и природноuser posted image user posted image .....

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 16.2.2015 16:34:01 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Ендометриоза
16.2.2015 16:42:27   
lilika9
И јас се чудам, и се неревирам и жалам по изгубеното време и пари али тоа е тоа, битно се среди се, се надевам. Значи под итно менувам матичен, чим не можеше да види полип од 1цм, што да очекувам понатаму. Здравје кај сите и барем да знаеме со што се соочуваме е полесно.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Ендометриоза
27.2.2015 19:59:12   
suzeto
zdravo na site ...jas se uste ne sum se resila za laparaskopija za endometriozava...neznam sto da pravam mirova kaj mene ne raste ...ama se plasam dali moze da se pretvori vo nesto strasno..a ako se operiram isto se plasam dan mi se prosiri uste poveke....

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Ендометриоза
27.2.2015 21:14:38   
LoveableMe RR
сузето, не се секирај со операција може да се реши и да не се секираш повеќе, но одбери добар доктор убаво да ја изведе постапката, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Ендометриоза
27.2.2015 22:19:56   
lilika9
Suzeto kako znaes deka miruva ? Se obiduvate za dete?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Ендометриоза
22.9.2017 10:08:41   
suzeto
Dolgo vreme nikoj nisto ne pisal na ovaa tema....eve sum pak jas pisav vo tema laparaskopija evo i ovde... Moram da se operisam edniot jajnik da se vadi.... Neznam koj dr da go odberam....poludev

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 62
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?