|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проблеми со менструација
31.7.2015 15:50:36   
LoveableMe RR
Pinky30, нормално од мiкрогинонот да се оскудни менструациите, не се секирај за тоа, прати само дали почна поредовно да добиваш, а потоа ќе се среди циклусот.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Проблеми со менструација
31.7.2015 20:16:21   
цвет
Devojki. Dajte sovet pres dve nrdeli bev na lekar bidejki ne mi doagase menstriacija.mi
Dade ciklopogginova,jas bev na odmor I ne gi piev,se vrativ se napiv
Dve I Sega mi dojde,sto da pravam,da gi prekinam ?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Проблеми со менструација
31.7.2015 21:38:11   
pcelka3
Cvet jas bi ti rekla deka najdobro da my se javis na Dr. bidejki tie se hormoni I mislam deka jas GI piev posle histeroskopijata I bea so strelka za sekoj den poedinecno ili prasaj farmacevt .pozz

(Одговор на членот цвет)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Проблеми со менструација
23.8.2015 13:45:31   
Pinky30
Devojkiiii user posted image dali vi se slucilo pred ispivanje na kontraceptivite da imate kafeavi partalcinja slus kafeava??? eve jas imam uste 3 rozevi i togas treba da dobijam a jas eve sega mi se pojavija takvi parcinja...dali se racuna ciklusot uste sega ili da cekam i da gi ispijam i tie tri rozevi?? zosto koga ke dobijam treba na tret den povtorno da pocnam novo pakuvanje user posted image user posted image neznam sto da pravaaaam pomooosh

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Проблеми со менструација
23.8.2015 15:30:55   
kapina
Da ispij gi toa ti e od kontraceptivite

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Проблеми со менструација
23.8.2015 15:56:10   
bitolcanka82
pinky 30, istoto mi se sluci i mene koga go piev mycroginonot se ispaniciv i se javiv kaj doktorot mi kazaja deka kontraceptivite kaj nekoi davale takva reakcija deka ne e nishto strashno i da prodolzam so terapijata.. Pozz i bezz sekiracii user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Проблеми со менструација
24.8.2015 18:25:25   
Pinky30
Ova se racunalo kako ciklus denes nesto za 1% mi e povekje kafeavata sluz no gi teram apcinjata zosto i septemvri treba da gi pijam deka ivf togas ke pravam...Fala vi na odgovorotuser posted image

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Проблеми со менструација
11.11.2015 7:40:57   
sale86
Здраво девојки ве молам за совет и било какво искуство.Последна менструација имав на 07.09. на 17.09 правев хистеро и лапароскопија од тогас немам добиено се јавив кај докторот ми рече да направам тест ама испадна негативен.Искрено се изнервирав максимално ем негативно ем два месеци немам добиено.пиев контрацепција пред интервенцијата и после тоа уште неколку дена.Што сеа???user posted image user posted image gif] Треба да му се јавам,па на контрола па пак лекови и разни глупости,ми се смачи веке.Ве молам за совет или некое искуство поздрав

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Проблеми со менструација
15.5.2016 14:18:51   
Sunshine88
Девојки ајде едно прашање, се надевам ќе добијам брз одговор....Вчера ми дојде...предходно претрано ме болеше стомак ама не сакав да пијам ништо зошто ми доцнеше некој ден, само магнезиум се напив се подсмирија болките...Но никако да пробие убаво..еве 2 ден, стомакот ме боли но издржливо(нокеска само се напив апче зошто не можев да спијам), но проблемот е што менструацијата е целосно како во ситни парчиња некои потемни и посуви а некои посветли и полигави....мн се вадам од памет...а вака не е големо крварење...

(Одговор на членот sale86)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Проблеми со менструација
15.5.2016 15:18:19   
kapina
Odi na ginekolog i napravi test za bremenost da ne e nesto biohemiska bremenost vo prasanje

(Одговор на членот Sunshine88)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Проблеми со менструација
15.5.2016 15:22:11   
Sunshine88
Епа нормално дека ќе одам ама недела е....user posted image до утре кој да чека

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Проблеми со менструација
15.5.2016 16:06:41   
kapina
E toa e sto.mozam da ti kazam i jas dobuv denes prv ciklus po histeroskopijata no e poslab od prethodnite ne krvaram kako prethodno nego pomalku no toa e normalno zaradi mikroginonot i estrofermot

(Одговор на членот Sunshine88)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Проблеми со менструација
15.5.2016 16:22:01   
Sunshine88
Еве сега гледам пробило конечно...парчиња нема..само едно поголемо и толку ќе видам како ќе биде понатаму

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Проблеми со менструација
28.5.2016 15:40:26   
marija23
Здраво на сите. Јас имам проблем со менструацијата уште како девојче. Првпат добив на 10,5 години. Веќе од мои 14 години почнав да имам проблем со нередовен мензис. На 16 години почнав да одам на ендокринологија каде ми беа дијагностицирани полистични јајници и недостаток на естроген. Мензис добив претходно секои 2,5-3месеца. Тогаш одев кај др. Бранка Крстевска на Ендокринологија на клиника. Таа ми даде да пијам диане 35. Најпрво ги пиев 3месеци па 3 месеци пауза. Кога ги пиев добивав редовно, но кога беше времето за пауза немав мензис. До мојата 25година кога решив да останам бремена ги пиев редовно без прекин (како последица си ја добив мигрената ). Матичниот гинеколог ми рече дека после година дена откако ќе се породам дека ќе ми се среди мензисот. Мојата ќерка сега во јуни ќе прави 4 години а јас се уште имам проблеми со полистични јајници и нередовна менструација....дури пиев и примолут нор минатиот месец за да испровоцирам да добијам да можам да испитам хормони...сите се во граница на нормала, а мензис нема.....еве овој месец пак немам добиено. Сакаме 2ро детенце, и година дена се обидуваме ама ништо.....дали можете да ми кажете совет што понатаму каде да се обратам, бидејќи многу ми делува психички и физички ова?user posted image

< Поракaта ја уредил marija23 -- 28.5.2016 15:41:18 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Проблеми со менструација
5.6.2016 23:19:23   
моника12
Ве молам за помош ми доцни веќе еден месец правев тест негативен е... баш тогаш кога требаше да ми дојде мн се нервирав можно е да е од тоа ? да ми доцни?user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Проблеми со менструација
5.6.2016 23:31:13   
kapina
Mozno e i od stres no bi ti preporacala da odes na ginekolog da napraves test za bremenost preku krv najtocen e

(Одговор на членот моника12)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Проблеми со менструација
6.6.2016 8:21:27   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marija23

Здраво на сите. Јас имам проблем со менструацијата уште како девојче. Првпат добив на 10,5 години. Веќе од мои 14 години почнав да имам проблем со нередовен мензис. На 16 години почнав да одам на ендокринологија каде ми беа дијагностицирани полистични јајници и недостаток на естроген. Мензис добив претходно секои 2,5-3месеца. Тогаш одев кај др. Бранка Крстевска на Ендокринологија на клиника. Таа ми даде да пијам диане 35. Најпрво ги пиев 3месеци па 3 месеци пауза. Кога ги пиев добивав редовно, но кога беше времето за пауза немав мензис. До мојата 25година кога решив да останам бремена ги пиев редовно без прекин (како последица си ја добив мигрената ). Матичниот гинеколог ми рече дека после година дена откако ќе се породам дека ќе ми се среди мензисот. Мојата ќерка сега во јуни ќе прави 4 години а јас се уште имам проблеми со полистични јајници и нередовна менструација....дури пиев и примолут нор минатиот месец за да испровоцирам да добијам да можам да испитам хормони...сите се во граница на нормала, а мензис нема.....еве овој месец пак немам добиено. Сакаме 2ро детенце, и година дена се обидуваме ама ништо.....дали можете да ми кажете совет што понатаму каде да се обратам, бидејќи многу ми делува психички и физички ова?user posted image

Ова како јас да го пишував од збор до збор(ендокринологија,па нередовни циклуси,па бременост,ќерка од 4 години и сеуште нередовен циклус).Миличка одговорот си го знаеш и сама,повторно влечкање по Ендокринологија и хормонални терапии,ако имаш сила и волја за тоа тргнувај штом желбата за второ детенце е тука.Јас лично повеќе не можам и сум на цврст став дека второ ќе има само ако бидне случајно,во ниту еден случај нема повторно да поминувам низ терапии и болнички ходници.Ова го знае и мм.Дали сум себична или не,не ми е важно,на детево што го имам му треба психички стабилна мајка.
Најди си добар матичен гинеколог што ќе те води низ целата постапка и со лесно.Ти посакувам што побрзо да те читкаме во прво тромесечјеuser posted image

(Одговор на членот marija23)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Проблеми со менструација
30.7.2016 15:36:12   
kik@
Bi sakala da ve prasam nesto:
Vo maj mesec mi bese invitroto koe za zal bese neuspesno.Dobiv duri edna nedela otkako zavrsiv so terapijata znaci na 1 juni najnormalna menstruacija,potoa naredniot mesec pak mi kasni mi dojde na 2 juli ama nemav crvena krv tuku kafeava,kako da sum piela mikroginon,a nisto ne primam,duri na 5 den mi protece crvana krv i stomakot ne me bolese,a drug pat sekogas me boli. eve sega ima 4-5 dena mi podkapnuva kafeavo nesto pak,gradite ne me bolat a sekogas pred da dobijam me bolele i sekogas redovno sum dobivala.Neznam sto moze da e vaka poremeteno dali zosto ovoj pat imav pojaka terapija i ne e se stabilizirano ili pak e nesto drugo.Neznam dali da odam na doktor ili da pricekam da vidam koga ke dobijam i kako ke bide.Sovet i vasi iskustva.Fala.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Проблеми со менструација
25.8.2016 4:01:26   
cece81
Kik@ opušteno samo ne misli pod dejstvo si na hormoni seuste , samo prati koga imas ovulacija i frlete se na rabota. Kaj mene taka bidna na tretiot ciklus posle neuspešno ivf si zabremeniv prirodno!

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Проблеми со менструација
25.8.2016 22:59:18   
kapina
kiket jas bi te sovetuvala da odes na lekar da te vide da ne si bremena

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Проблеми со менструација
5.11.2016 15:00:55   
Sunshine88
Женички ви се случило ли да имате болки откако ќе ви заврши? Последниве 3 месеци ми се случува на 6-7ми ден да имам многу јака болка и нареден ден ништо се до овулација..имам наредна недела закажано на гин, да видиме што ќе каже..Уз пат, треба да одам и за канали, ми се одолжи све...мн се нервирам...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Проблеми со менструација
5.11.2016 21:50:37   
kik@
Bi te sovetuvala da napravis pap test,so nego se ke otkries.Pozdrav I sekoe dobro :-)
'

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот Sunshine88)
Непосредна врска до пораките: 247
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?