|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Патување во тек на бременоста!
27.5.2015 8:50:07   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dothy

Zenski, Dobro Vi utro. Jas da se iskonsultiram so Vas za mislenje...segabsum 32+1, na 11 Junior odime na odmor do 19ti..vo Greece no tuka poblisku na 320km..mislite deka mozam da sum mirna..veke rezerviravme a nekako panika me fakja kako se priblizuva vremeto...iako so prvoto se porodiv Eden den posle term in, so vtoroto 10 dena pred term in..neznam so ova kako ke bide..1 den pred da zamineme kje so odam na UV da vidam doktorot shto kje me posovetuva..imate li Vie vakvo iskustvo I me interesira Vase mislenje. Pozz_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Патување во тек на бременоста!
27.5.2015 14:47:55   
Melanija RR
Dothy ако добро пресметав ќе бидеш 34 неделаuser posted image може е ок ако сте со кола, но знаеш дека од одмор малку ќе видиш. Да сте можеле сега крајот на мај најдобро ќе било. Уште сега советувај се не пред тргнување

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Патување во тек на бременоста!
30.12.2015 13:01:47   
TeaM
Zdravo, vo 24 nedela treba da patuvam 860 km so kola vo eden pravec. Patot e voglavno avtopat, mozebi samo 200 mk ne se.

Ama nekako strav me fakja. Ste patuvale li na dalecna relacija vo bremenosta, koga i kako pominavte? Vasi iskustva?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Патување во тек на бременоста!
30.12.2015 22:21:26   
lukajana RR
Сум патувала ама кратко, некои 150 км ама ова твоево некако многу бре .Сигурно 10 часа возење со оглед дека си бремена ке мора да внимава тој што ке вози ,не може многу брзо да вози ,незнам мене искрено би ми било тешко да седам на седиште толку долго.
Гледај да се сместш убаво, да ти биде комотно и застанувајте почесто да се размрдаш .
Пиши ни како си поминала


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Патување во тек на бременоста!
30.12.2015 23:52:51   
Bea
Tea, jas letav vo 22 nedela, so menuvanje na let vo dvata pravci + 40 min voz . Fala mu na boga pominav odlicno. Mnogu se mislev dali da odam i mislam nema article na netov sto ne go procitav za patuvanje.
Sekade procitav deka nema zosto da ne se patuva, sekako ako ti e odobreno od ginekologot. Mene togas i mojata doktorka mi odobri, a togas i skriningot kaj Dimcev mi bese, pa i on mi dade zeleno svetlo. Objasnivanjeto od dvajcata bese deka patuvanjeto e poveke stres za majkata, a bebeto ai e zastiteno i ako e se vo red - moze.
Za so kola ne znam, no sekako ke treba da pravite pauza sekoj cas za da protegnes noze, zemi si nekoe pernice za potpora na kicmata i sekako voda, vitamini, uzinki za kasnuvanje po pat.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Патување во тек на бременоста!
31.12.2015 14:44:11   
Kvisko
Во 24 недела може да ти биде само непријатно и неудобно на толку долг пат. Ќе треба да правите паузи на секој саат до саат и пол за да се раздвижуваш за да немаш отоци. ОБавезно појас правилно врзан (горниот крај меѓу гради, а долниот да се потпира на бутините да не оди преку стомак како што обично се врзува) и многу вода и овошје за освежување со тебе.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Патување во тек на бременоста!
1.2.2016 14:35:47   
TeaM
Еве помина и патувањето од 860 км со кола :) , ама сепак патот го поделив на 2 дела со преспивање и на одење и на враќање. Инаку се помина ок, правевме чести паузи, на 1 и 30 , така што немав некои тегоби.

Е сега не сум сигурна дали да одам порано на контрола за секој случај, или да се одам на редовната за 2 недели? Искуства?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Патување во тек на бременоста!
1.2.2016 14:47:02   
scared RR
Мене ме интересира дали трускањето дали може да влијае лошо на бебето. Јас кај што живеам има доста крпеници, дупки на патот, ма да и останатиот дел од Скопје не е нешто поасален. Гледам да избегнувам да се возам ама сепак имам обврски, идење на лекар и сл.
Читајки по интернет мислењата се поделени, некаде викаат не е препорачливо, некаде дека бебето си е заштитено ама ете после секое возење мисла ми е. user posted image

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Патување во тек на бременоста!
1.2.2016 14:47:20   
Bea
Tea, зависи од тебе. Мене ме "јадеше јанѕа", па отидов порано.

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Патување во тек на бременоста!
1.2.2016 22:52:55   
TeaM
Kolku porano otide? :)

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Патување во тек на бременоста!
1.2.2016 23:19:38   
Bea
Не памтам како ми беше закажано, знам дека си дојдов во сабота сабајле, а во вторникот отидов.

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Патување во тек на бременоста!
2.2.2016 11:33:06   
Kvisko
Scared нема ништо да му биде на бебето од труцкање ич без гајле. Трудна си не си болна живеј нормално. Јас сама си возев на работа до влез во 9 месец потоа ме возеа или одев со такси до недела дена пред породување.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Патување во тек на бременоста!
22.2.2016 0:19:12   
sttefi
Zdravo mamicki jas sum 20 ta nedela i sekoj den patuvam po tri casa dnevno do rabota i nazad, i veke pocnuva mnogu da mi smeta duri i bolki vo stomak imam dodeka se vozam vo avtobus i custvuvam pritisok i napnatost, a na momenti imam i grcevi vo stomak. Na pocetok na bremenost nekolku pati imav krvarenje i do 4ti mesec primav progesteron. Maticniot nisto ne komentira za patvanjeto, ima li nekoj so slicno iskustvo i dali mislite deka e bezbedno i ponatamu da patuvam?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Патување во тек на бременоста!
22.2.2016 18:13:52   
lukajana RR
Секако дека не е безбедно ако не ти е удобно и ти причинува нелагодност и болка.
Барај си боледување не може да те одбие плус си имала и крварење ,не смееш многу да се трескаш по патиштата

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sttefi)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Патување во тек на бременоста!
22.2.2016 19:43:24   
sttefi
fala lukijana

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Патување во тек на бременоста!
23.2.2016 13:32:03   
SOLE
Stefi се согласувам со lukijana, а за грчевите консултирај се со доктор но добро е да пиеш магнезиум, јас пијам уште од старт по две апчиња од 250мг а докторот ми рече дека ке си ги пијам до крај, сега влегувам во 27ма недела. Поздрав

(Одговор на членот sttefi)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Патување во тек на бременоста!
29.2.2016 23:46:27   
lukajana RR
Последните постови ги префрлив во Боледување во бременоста

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 29.2.2016 23:47:26 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Патување во тек на бременоста!
17.7.2017 13:37:17   
alchemist_m
Zdravo na site user posted image Dali ima nekoj iskustvo da spodeli, patuvanje vo peti mesec od bremenost, avionski 16h let user posted image Rezerviravme so mojot soprug za meden mesc porano 4 meseci, a vo megjuvreme doznav deka sum bremena. Jas sega za sega dobro se cuvstvuvam, no sepak mi e strav da se resham za takov dolg pat.. Ve molam za vasite iskustva user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 68
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:


Анкета

Кое е мајубаво име?
pandelkaa

Кое е мајубаво име?

Михаела (9%)

Јана (44%)

Матеја (6%)

Клара (16%)

Ива (9%)

Јована (16%)


Број на сите гласови: 180

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!