|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   пасош за малолетно дете,
25.3.2017 13:28:38   
nico
здраво на сите, сакам да ве прашам нешто поврзано за пасош на малолетно дете, ако во изводот на родени се менува податок за презиме на родител на пример ако се разведат и мајката си го враќа моминското презиме, а веќе имате извадени пасош за детето, па се менува презимето на едниот родител, што се случува со пасошот на детето, треба да се поништува или не треба ништо да се превзема ср вади само нов извод за детето и така се патува, кој има искуство нека одговори
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: пасош за малолетно дете,
26.3.2017 13:41:06   
niki
Koga ke vadis nov izvod prasaj vo maticno, logicno razmisluvanje e da ne se menuva pasos na dete zatoa sto prezimeto na majkata I onaka ne stoi vo pasosot. Koga ke patuvas obavezno nosi go noviot izvod zaradi razlicnite preziminja I sekako ke ti treba soglasnost od drugiot roditel za patuvanja vo stranstvo

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот nico)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: пасош за малолетно дете,
26.3.2017 16:21:43   
nico
фала ти многу за одговорот, ќе извадам извод и согласност од таткото ќе побарам секако, а знаеш дали на пасошка контрола во систем можат да видат податоци за родител па ова презимево да ми прави проблем?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: пасош за малолетно дете,
27.3.2017 13:07:58   
Kvisko
Како мислиш да видат податоци за родител. Ако ти патуваш секако го покажуваш и твојот пасош таму го гледаат твоето презиме.
Инаку не можат да видат во систем како стои во Извод ако тоа ти е прашањето.
Јас патував со моминско презиме во пасош односно со несменет пасош неколку пати откако се омажив и немав проблем на граница. Ме казнија кога отидов да го сменам пасошот. Ама моево е за менување на моето презиме. Ако не се менува презимето на детето не би требало да е проблем.

(Одговор на членот nico)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: пасош за малолетно дете,
27.3.2017 13:30:29   
nico
да да всушност јас си го враќам моето моминско презиме, а кога вадевме пасош за детето наведовме за мајка на детето со моето презиме од маж ми, па сега си мислев што ќе се случи ако видат во систем на граница кои се родители на детето ако всушност тоа се гледа, па јас со сменето презиме па да ми речат дека требало да го менувам пасошот на детето, па да имам проблем

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: пасош за малолетно дете,
27.3.2017 20:13:40   
kapina
Ne mila vo izvodot na deteto kolku sto znam jas ne go menuvaat tvoeto prezime togasno od moe licno iskustvo ti go kazuvam ova taka da ako ti e zatoa nesto ne se sekiraj a za patuvanje na maloletno lice sekako ke baraat i dozvola od tatkoto

(Одговор на членот nico)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: пасош за малолетно дете,
27.3.2017 21:32:01   
niki
Јас имам различно презиме со керка ми и тоа за патување не е проблем никаков. Во извод на детето си пишува кои се родители и може сите да имаат различни презимиња. По основ развод и во извод на дете се менуваат податоци. Ти мораш да пријавиш во матично дека си се развела судски и дека менуваш презиме од тие причини.
Сето ова нема врска со пасошот на детето.
Инаку како инфо иако секогаш носам извод на дете никогаш на граница не ми го барале.

< Поракaта ја уредил niki -- 27.3.2017 21:43:22 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот nico)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Дали?
Jana9

Дали сте романтична личност?

ДА (50%)

Не (0%)

Понекогаш (50%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!