|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Папучна кила после бременост
3.10.2016 9:21:53   
maximal
имал ли некој кила по породување и
дали мора да се оперира
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Папучна кила после бременост
3.10.2016 9:30:47   
maximal
ми се појави во бременоста си мислев дека е од бебето и сега изгледа ке мора да се оперирам не е голема ама ме боли понекогаш ако некој се оперирал од папучна кила нека пише

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Папучна кила после бременост
3.10.2016 23:27:45   
Neurotoxin RR
Незнам дали е истата, јас имам вентрална кила, после првата бременост, ама не ја решив ниту пак се распрашав, мислев дека само ми се одвоени мускулите и затоа ми е стомакот таков, болки немав, само многу, ептен многу грда естетска слика на мојот стомак. Планирам сега откако ќе се опоравам пред да тргнам на работа да одам по лкекари и да се распрашам. Ако тебе ти е дијагностицирано веќе, мој совет е да си направиш операција, колку што е можно побрзо, операцијата не е страшна и зафатот е едноставен.

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Папучна кила после бременост
4.10.2016 1:49:14   
maximal
Операцијата е едноставна ама стравот е голем од нашиве доктори(касапи) и плус треба бебушов да го оставам 3 4 дена без мамичка
Приватниве се скапи иначе за еден ден си домче и не се штеди на анесезија оти царскиов го поминав како жикина династија се си осеќав врзана со каиши инструменти немаат се расправаат пред мене а јас си викам само жива да излезам

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Папучна кила после бременост
4.10.2016 12:06:38   
Neurotoxin RR
А да пробаш со мислење од хирург, да ти препише појас за папочна кила, баш ги гледав одат и преку фонд само ги препишува хирург, а ако си во можност можеш и сама да си го купиш, барем дур помине стравот, и дур порасне бебуш.

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Папучна кила после бременост
4.10.2016 13:09:06   
maximal
Така и ке биде ке си купам појас се надевам дека нема да морам одма на операција

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Папучна кила после бременост
10.11.2016 17:06:40   
angelce83
Majki zdravo,
Kako znaete dali imate kila?? Jas se porodiv pred 1 mesec i uste imam golem stomak, ovoj mi e vtor carski, nekako si vikam moze e rano da mi se povlece stomakot no so prvoto dete odma i se povlece nemav stomak voopsto..
Neznam dali e normalno, nekako me fakja stravuser posted image user posted image
Ve molam za vase iskustvo?

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Папучна кила после бременост
11.11.2016 15:17:09   
Neurotoxin RR
Мене и по првиот царски ми остана така, еве и сега ми е ист, незнаев дека ми е кила, кога останав трудна со второто, спомнав на гинекологот што е со стомаков од одма ми порасна голем и плус беше виснат и голем цело време три години, тој ми рече дека е хернија на цел абдомен,, се решава оперативно со мрежичка, а мислење друго не сум добила, и сеуште не сум сигурна дали е кила, едноставно знам дека не е како што треба, еве сега после 8 недели од пораѓај, денес особено чувствувам движење на цревата, грчеви и подуеност, сигурно не се на свое место.

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Папучна кила после бременост
1.12.2016 13:56:16   
maximal
znaci bev kaj hirurg i izleze deka ne e papucna kila tuku ventralna na cel stomak i mora na operacija e sega prvo moram da oslabam posle nova godina ke me operira

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Папучна кила после бременост
1.12.2016 13:58:47   
maximal
ne mi spomna za mreza slusnav deka sama treba da si nabavam ako ne samo ke te zakrpat kolku e tocno ne znam a pojas nikako osven ako moras da rabotis nesto togas da se stegnes

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Папучна кила после бременост
1.12.2016 19:25:24   
maximal
Значи нема страв жени сме и ова ке го истрпиме само убаво е да чуеме искуство од некој што поминал операција

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Папучна кила после бременост
2.12.2016 6:35:09   
Neurotoxin RR
А ти кажа ли каква е операцијата, колку трае, како е опоравуванјето? ако не спомнале мрежа тогаш најверојатно е другиот понов начин за оперирање хернии, со мрежа е застарен начин, така бар мене ми објасни гинекологот. Супер што си била на преглед, се прашувам јас кога би отишла.

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Папучна кила после бременост
2.12.2016 11:41:34   
maximal
Не ми кажаа ништо само ми рече дека мора да се оперира само да ослабам 10 кила најмалце а јас сум 70 до 60 кг да стасам тешко пробувам па после празниците ке одам и ке ви кажам како сум поминала а и ми рече лесен оперативен зафат било па ке видиме бебушов таман 6 мес ке биде тогаш

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Папучна кила после бременост
2.12.2016 11:52:38   
maximal
Колкаво е бебенцето твое јас затоа се мислев викам да порасне прво после за мене ке мислам ама тогаш би бил и потежок а дека нема да го држиме во раце тешко и затоа си викам сега да се решам оти не разбира толку нема во раце и не одам на работа после и наработа ке тргнам

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Папучна кила после бременост
3.12.2016 15:36:31   
Neurotoxin RR
mali sme nie, 2 ipol meseci, ama se rasprasuvam zasto ova mi e od prvata bremenost i se kaam sto nasmeto da odam na lekar, se stegav so mideri i korseti... zdravje na prolet moze i jas ke se rasprasam i ke se resam

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Папучна кила после бременост
3.12.2016 17:21:01   
maximal
Една пријателка ке се оперира во вторник и рекол докторот јас ке ти набавам мрежа поквалитетна она да си ја плати фондот не рефундира пари за мрежа а иначе три дена ке лежи во болница

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Папучна кила после бременост
3.12.2016 17:23:58   
maximal
Ке видиме како ке помине ке каже колку ке ја кошта мрежата

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Папучна кила после бременост
5.12.2016 15:22:59   
Neurotoxin RR
ајде нека каже, па пиши овде да знаеме user posted image

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Папучна кила после бременост
10.12.2016 18:24:51   
maximal
prasav vo fondot za mreza refundiraat paricki samo treba fiskalna,smetkopotvrda,i otpusna lista

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

очи....
daki

Какви очи најмногу ви се допаѓаат?

кафеави (11%)

плави (36%)

црни (6%)

зелени (37%)

секакви (10%)


Број на сите гласови: 83

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!