|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
22.9.2012 15:42:52   
Annet
Natuske,mozebi lekot e 5 pari,ama kaj da go najam.Deteto mi e mnogu mirno,nemozam da se zalam,ama koga ide vreme da kaka,stanuva nepodnosliva.Eve citam po netov,baram iskustva,lekovi,ni slivi,nit nisto ne pomaga.uste toj Portalak da go kupam ostana..............ne i omeknuva stolicata,tvrda kamen e,so krv.............ufffffffffffffff neka ve cuva dedo Boze od ova site.........ke poludam...........

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
22.9.2012 16:02:51   
Natuska85
Со менување на млеко пробавте така ?Јас ти имам кажувано кај нас сите други кравји млека,битолско,моја кравица.. правеа запек,освен алпско....

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
22.9.2012 16:17:42   
Annet
daaaa alpsko,moja kravica,bitolsko za varenje,od site zapek,znaci ako mi veruvas nit glicerinsko cepce ne ni vrsi rabota,epten bre,ova na psihata i e nea mavnato...................

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
22.9.2012 21:54:15   
temjana
мамички ајде помагајте. Беблакот 3 дена нема какано си мочка нормално но ме плаши тоа што не какаuser posted image Што му се дава на бебе од 7 дена во ваков случај и дали има место за паникаuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
22.9.2012 22:11:29   
Natuska85
Темјана мислам дека user posted image на доење нормално е и до 7 дена да не кака,ако сте на доење значи нема место за паника.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
22.9.2012 22:16:34   
temjana
Да на доење сме, ама патронажната сестра ми кажа дека на секое соблакање мора да има какушка и со мм сме извадени од памет зошто бебето не ни какаuser posted image А и од други имам слушнато дека до 7 дена се толерира, ајде де сега со еден памет на кого да веруваш?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
22.9.2012 23:06:27   
Cvekelencule
Annet duso moja te citam i mi se vrati filmot pred negde 4 godini moeto prvo dete go imase toj problem jas ne znam od sto go imase ama toa bese uzas toa traese mozi nekade godina i nesto ama mene zdravjeto mi go zede koga ,trebase da odi da kaka pa toa bese haos pa toa tolku bese tvrdo so vodata od kazanceto ne mozese da go poturni pa ne taa more cepcina sardeli sirupi pa se so ke slusnev primenuvaav i poske peobavme so klizmi da stavame pa toa pistejne koga ke videse deka nesto ke i stavam i so klizmata odese malku polesno ama zavisi nekoga i duri povrakase od napon od so ne mozese da se olesni .Ne znam dali imas probano so klizma ama ako nemas da probas ke pojdi istiot den se nadevam pozdrav se nadevam deka ti pomaognav i daj boze da se sredite

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
23.9.2012 7:34:31   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

мамички ајде помагајте. Беблакот 3 дена нема какано си мочка нормално но ме плаши тоа што не какаuser posted image Што му се дава на бебе од 7 дена во ваков случај и дали има место за паникаuser posted image


Temjana, normalno e kaj bebinja koi cicaat do 7 dena. Jas Mia ja ostavav do 5 dena, a potoa i stavav 1/4 cepce pa ke se iskakase. No za toa konsultitaj doktor

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
23.9.2012 9:12:13   
Barbicki2
temjana cajce od kim mozes da i dades,se dava od prva nedela.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
23.9.2012 9:48:21   
Annet
cvekencule nemam probano klizma mila,pisi mi kako se pravi toa,ona ne dava da ja drzam koga i se kaka, me kloca,butka mava,stipe ufffffffff
eve sega staviv suvi slivi so vrela voda,pa ke vidam
mene mi treba nesto sto ja omeknuva mnogu stolicata,za da se iskaka nekolku pati da ne ja boli da zaboravi na stravot.pisi mi te molam kako odi taa klizma
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cvekelencule

Annet duso moja te citam i mi se vrati filmot pred negde 4 godini moeto prvo dete go imase toj problem jas ne znam od sto go imase ama toa bese uzas toa traese mozi nekade godina i nesto ama mene zdravjeto mi go zede koga ,trebase da odi da kaka pa toa bese haos pa toa tolku bese tvrdo so vodata od kazanceto ne mozese da go poturni pa ne taa more cepcina sardeli sirupi pa se so ke slusnev primenuvaav i poske peobavme so klizmi da stavame pa toa pistejne koga ke videse deka nesto ke i stavam i so klizmata odese malku polesno ama zavisi nekoga i duri povrakase od napon od so ne mozese da se olesni .Ne znam dali imas probano so klizma ama ako nemas da probas ke pojdi istiot den se nadevam pozdrav se nadevam deka ti pomaognav i daj boze da se sredite


(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
23.9.2012 15:46:50   
bombica
Анет на Ива и треба нешто што ќе и ја омекне столицата а не клизма.Неможе секој 3 ден да и ставаш клизма ќе и ги направиш ептен мрзливи цревата.....Една мед.сестра ми има кажано дека на нејзиното дете едниствено му помагало сок од 1 портокал со 5-6 лажици шекер па пробај може ќе и помогне на Ива.Некако многу шеќер ми е тоа за толку мало дете ама па ако помага....

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
23.9.2012 17:33:16   
mila28
Annet neznam dali imate probano meleno leneno seme, toa ke i pomogne 100% So navrseni 8 meseci moze da se vovede vo ishranata na bebinjata taka da mozete slobodno, stavi i pola kafeno lazice za pocetok vo supa ili jogurt ili bilo sto. Toe e priroden laksativ koj ne predizvikuva zavisnost i mrzlivi creva, sodrzi mnogu poveke fiber od bilo koja zitarica, lignin, omega3, isto taka ima mnogu drugi pozitivni svojstva ja obnovuva crevnata flora, gi eliminira toksinite od organizmot, namaluva stvaranje na gasovi i dr. Vprocem mozes da si procitas na net mnogu poveke, pa zemi probaj mozebi e toa lekot

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
23.9.2012 20:18:23   
Annet
fala Bombica i Mila 28,ke probam i leneno seme i sok od portokal,i ke pisam,eve vecerna edvaj kakase i tece krv kako reka.utre odime na doktor pa ke ve izvestime sto ni kazale......

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
17.10.2012 15:53:42   
Cvekelencule
Anet duso klizmata se kupuva od apreka i e kako tecnost i e mnogu efikasno a ne znam dali stvara problem za mrzlivi creva posto nie nemavme takov problem ni se regulira,eve ja sega normalno odi od togas ima pominato mnogu vreme probaj pa ke vidis izvini ne ti pisav odma sga vidovPisi so imas napraveno i kako e?


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
17.10.2012 22:32:21   
Annet
ehh eve da pisam,pieme Portalak sirup dva pati na den po 10 ml,pieme Parafinsko ujle,po 2-3 lazicki kafeni,jade samo popari,kasicki,mlekoto go svedovme na minimum,najveke 300 ml na den..Ima podobruvanje ,stolicata i omekna,ama stravot uste e golem,neznam kako ke go nadmineme stravot,koga doaga vreme za nuzda,place,seta nasekade kako besno,ne dava da ja dopres,a stolicata e meka,normalna.ama se plasi da izvrsi nuzda..ke prodolzam ova da i davam i ponataka,zaboraviv da kazam od sliva nema efekt,ni suva ni sveza,od surup sliva i smokva-nema efekt,od sirup lass baby-nema efekt,gi frliv..jade ovosje,mandzi,se sto jademe nie,banana nikako,kompir nikako,morkov isto,stvarale zapek,portokal ceden i davam pie,ama stavam 1 laz seker,ke probam so poveke,znaci koga kaka jas izigravam paljaco,se smeam,pravam smeski,da ne misli na toa,neznam kako ke go nadmineme stravot....fala na site za sovetite.....user posted image

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
10.11.2012 18:19:53   
Mikikikiriki
Ќерка ми има 3 години. Веќе цела година се мачевме со опстипацијата, која премина во психолошки проблем.Несакаше да кака и по 5-6 дена, а кога ке мораше тоа беше проследено со плачење од по саат два.
НЕ ПОМАГА НИШТО во вакви случаи.
Ситуацијата стана очајна.
Насекаде не праќаа, се пробавме, од исхрана до лекови, до психолози.
Да не должам многу, ова го пишувам само затоа што знам колку може да биде тешко да го гледаш детето да плаче да неможе да се искака.
Нас еднинсвена помош ни беа лековите и советите на хомеопатот ЕЛИ ДИНОВСКА.
За еден месец го решивме проблемот кој го имавме цела година.
Пробајте, нас ни помогна иако на почеток бевме скептични.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
10.11.2012 18:28:54   
Annet
Mikikikiriki , molam da mi pises vo privatna poraka poveke,i za tel,br na doktorkata i kade se naoga:)) ocajna ni e sostojbata

(Одговор на членот Mikikikiriki)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
11.11.2012 9:28:18   
SkCura77
Анет, пробај тиква печена или варена да дадеш и супа од карфиол и брокула. А за психолошкиот момент можам само да ти кажам како се снајде една моја снаа, почна да го игнорира однесувањето на детето, беше бесно, плачеше и вриштеше додека какаше и се однесуваше како детето да си игра со играчка, божем нокширот е нешто секојдневно, а какањето е некој обичен процес од 5 минути во денот. Алал да и е на нервите што ги имаше во тие моменти, ама ете кај нејзиното дете успеа. Зашто децата осеќаат колку сме загрижени во тие моменти и повеќе се распаметуваат. Пробај да се понашаш опуштено, од типот на ајде мама не е страшно, какај па ќе играме/ шетаме / пееме, дојди после да видиш ова / она, ама без присила и притисок.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
12.11.2012 14:07:30   
Mihaela 2010
Pisuvav pred nekoe vreme na ovaa tema,i jas bev ocajna,detevo mi se kornese od placenje,greotilaci,si imase stvarno maka,kakase brbusski i toa tvrdi,koga ke se iskakase imase malku krv...strasna rabota,koga ke i dojdese samo placese,mamo me pece ,me pece....neznaev kako da i pomognam,i ete taka slucajno i go smeniv mlekoto,prethodno piese Dukat 7 vitamini,a sega Alpsko 3.5 maslenost,da cuknam vo drvo od koga go smeniv stolicava na detevo i se podobri i normalizira...

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
7.2.2013 17:44:02   
niki
zeni me interesira vi odat li decata vo gradinka/uciliste i dali imate informacija sekojdnevno kolku i sto jadele tamu, dali nekoj decata gi sledi tamu kako i kolku jadat i dali vrsat redovno nuzda?
nie zavrsivme vo bolnica zaradi tvrda stolica, koja zaradi celodnevnata nastava koja ja posetuva ne sme ni zabelezale deka ja ima
dobivme terapija koja ke treba da ja prima najmalku 1 mesec i vo zavisnost od toa dali ke vospostavime redovno praznenje i normalna stolica ke bide prodolzena
se somnevam deka kerka mi se vozdrzuva od kakanje dodeka e vo skolo, a nasive ucitelki ne obrnuvaat vnimanie na jadenjeto, nitu na odenjeto vo WC
denovive otkako izlegovme od bolnica ja zadrzav doma da vospostavime nekoj red, no nema da odi brzo, a mi e strav od ponedelnik koga ke ja pustam na skolo pak da ne bide da ne jade po cel den tamu i povtorno da ni se vrati problemot
ufuser posted image
ne znam sto da pravime veke, kako da ja naterame da si gi jade obrocite na skolouser posted image
idea???


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
7.2.2013 18:13:21   
Ikana
Ние исто имаме тврда столица...пробав да не и давам банани и моркови, пак исто. Секој ден јаде обавезно крушка или слива и пак кака тврдо. Млеко и давам на дукат, а Ад на Нестле...еве ја сега плаче од што не може да се искака, ама јас не реагирам зашто така повеќе проблем ќе направам и ќе и афирмирам дека е нешто страшно.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
7.2.2013 18:30:18   
AnnaMolly RR
I filip imase mnooooogu tvrd stolica znac kakase i placese bukvalno. mu davav kompot od suv slivi mu varev i sega e dobar, pa edno vreme e ok pa posle pak ista prikazna i taka. a zarem treba i na lekar da go nosam za ova?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
8.2.2013 4:15:02   
bucko mal
So golemiov sin imavme golem problem od toa ne kakanje vo gradinka i toj problem stana mnogu golem i stignavme do psihijatri.Odvaj posle edna godina se sredi i toa go sredija vo drzavna.Pievme lineks,navecer po tri kivi da jade pred spienje i nautro topla voda so med.E sega maticnata se bunese tri kivi deka se premnogu za 6godisno dete ama jas mu davav i fala bogu se sredi.i vazno bilo sekoe utro da sedi na solja da proba se iskaka pred da odi vo skolo sekoj den vo isto vreme.i den denes ne mu dozvoluvam da izleze od doma dodeka ne se iskaka obicno decata ne sakaat na drugo mesto da se kakaat pa se stiskaat i ete ti proplem.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
8.2.2013 4:30:40   
bucko mal
Annamolly RR ako mu e tvrdo gomceto so kompoti i dr.raboti moze da se sredi.Kaj nas bese problemot sto voopsto nekakase so meseci i nesakase da sedne na solja placese deka ke go boli gomceto i koga ke mu dojdese za kakanje se stiskase i kriese da ne go vidime i ke mu se pustese vo gaki abe zivi maki.Zatoa kazuvam obrnrte vnimani toa kakanje moze golem problem da napraj.A maticnata a i drugi lekari ne maftaa so kompoti sirup od smokvi i neznam uste so a vremeto si pominuvase i poloso i poloso.I sekogas kazuvam kivite i medot go sredija pa mislam za 2dena pocna normalno da se kaka.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
8.2.2013 9:55:28   
dostickage
Moj sovet e da ne se jade bel leb i belo testo. Za dva dena kje se sredi stolicata.
Jas placam ako jadam bel leb. So Nutri leb za dva dena se sreduva se. Dzabe i slivi i supi i sto uste ne. Samo Nutri lepce user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета


lady_mkd

na kogo prv ke kazete??

decko (70%)

majka (16%)

tatko (3%)

sestra (9%)

brat (1%)


Број на сите гласови: 98

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!