|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2013 13:43:35   
Bethany
Ете гледате дека женски повеќе ги бива user posted image

Туку, обавезно ќе го искористам летово и планирам баш така, да му облечам гаќички обични, памучни и не знам што понатаму... Хехе, ќе му зборувам па ќе видам што ќе скапира. А можеби и без гаќички што вика Достич така ќе гледа што ќе прави па можеби и ќе му биде интересно, повеќе внимание ќе обрне на таа работа. Ај ќе видиме, со среќа нека ни е user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2013 13:44:25   
Beatris
Ако не ме изненади понатаму, слободно можам да кажам дека сум презадоволна од одвикнувањево и дека МНОГУ лесно пројдовме, јас не замислував баш вака (мислам слушам луѓе теписи вадат, не знам што). Ние почнавме во неделата, не е помината ниту цела недела а резултатов е СОН, имам еден куп пелени дома, што да им праам сега? user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2013 13:46:53   
@Mila@
doniraj gi :)))

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2013 13:48:13   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Ете гледате дека женски повеќе ги бива user posted image

Туку, обавезно ќе го искористам летово и планирам баш така, да му облечам гаќички обични, памучни и не знам што понатаму... Хехе, ќе му зборувам па ќе видам што ќе скапира. А можеби и без гаќички што вика Достич така ќе гледа што ќе прави па можеби и ќе му биде интересно, повеќе внимание ќе обрне на таа работа. Ај ќе видиме, со среќа нека ни е user posted image


Не знам, ај Достич има повеќе искуство, ама ја па баш мислам дека мокриот момент би им сметал повеќе, А кога се измочка така во гаќи и тренерки лом, скокаше како попарена од што и дојде чудно или гадно, не знам user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2013 13:54:44   
Bethany
Ние ќе пробаме и овака и онака секако, и со и без гаќи user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Одвикнување од пелени
16.5.2013 15:08:27   
dostickage
Of lele iskustvo, kaj nas bese malku pokomplicirano zasto lani go cuvase svekrvica i nisto ne slusase toa sto i se kazuva. Deka maskite se pogolemi tapcovci za pelenite toa e fakt, no deka mora da se nauci mora da se nauci samo da ne bide so stres i po sekoja cena. Mnogu vazno e da go cuva eden covek celo vreme i da si drzi do principite, ili ako go cuva baba da bidete sinhronizirani vo postapkite.

Nie pocnavme so odviknuvanje na odmor i tamu koristevme adapter i nemavme problem te retko gresese. Se vrativme od odmor i dojde red da go cuva svekrvica dodeka sme na rabota.I tuka pocnaa problemite.
V go nauci svekrvica da se mocka vo gaki za da ne i prljal po doma a on i se mockase za inaet i od revolt, ama bukvalno. Znaese sto pravi, vo oci ja gleda i i se mocka. Ne ja benisuva mnogu mnogu i den denes za razlika od dedo mu. Toa go natera celo vreme da sedi gol bez gakicki duri i doma. Se soblekuvase i si setase goluser posted image
Plus toa dzabe tamu imase adapter koga gospogjata mu kupi noksir zasto smetala deka taka e popametnouser posted image Dzabe m'knevme adapter sekoe sabajle i zboruvavme do besvest.
Dopolnitelno na sekoe pravenje bejla ona go karase do nemaj kade.
Da bideme na isto kupivme i nie noksir. Ama so ist ishod. Koga e so mene e vo red koga e tamu stara pesna.
Majka mi doma od druga strana premnogu go prasuvase, na sekoi 15 minuti dali mu se mocka i od toa sto mu bese dosadna i nejze i go pravese istoto. Vo nekolku navrati i taa go iskara a deteto se sto pravese bese od revolt a ne od sto ne znae.

Na kraj se iznervirav i si napraviv moj rezim da go odviknam za eden vikend bidejki tolku imav vreme, preku nedela si doagjav od rabota okolu 18 a V legnuvase okolu 20:30.
Majka mi prestana da raboti i ostana doma sto mi bese mnogu polesno zasto se raspravav so eden covek namesto so trojca.

Vo ponedelnik go vrativ vo pelenite zasto vekje imase averzija id od adapter i od solja i od lugje.
Do petok sedese so peleni i celo vreme kazuvase koga kje izvrsi nuzda i ocekuvase reakcija. Jas mrtva ladna na sekoe pravenje belja samo so dobro, mu velev dobro sine ajde da se izmieme i presobleceme. Majka mi me slusa i pravi kako ke i kazam.
Vo petok posle rabota go odnesov vo Premaman vo City Mall i go prasav koja igracka mu se dopagja za da mu kupam. Niz muabet kje mu ponudev nekoe sareno noksirce ili adapter megjutoa nitu edno ne bendisa.
I od mnogute igracki zaednicki i takticki odbravme eve vakvo konjce :

user posted image

Spiese, i koga stana zaedno so tato go montiravme konjceto. Na skalata od konjceto ima lik sto se smee i za sekoe mockanje konjceto ni se smeeseuser posted image

i od petok popladne do nedela  bese isklucivo so mene, i nitu ednas ne pogresi.
Mu pomognav da se opusti i da go zasaka konjceto i do den denes eve skoro edna godina kako aktivno go koristime.

Iskreno od site bebeski situacii ovaa mi bese najteska i najkomplicirana zasto takva bese rabotata da se mesaat mnogu lugje i togas koga ne gi istepav site po red mi se cini nema nikogasuser posted image

Se na se , nekolku soveti:

- deteto da bide vo obicni pamucni gakicki
- koga ednas ke se trgne pelena da ne se stava povtorno nazad
- da se bide trpeliv
- da ne se kara deteto koga ke pogresi
- dokolku go cuvaat poveke luge da bidat sinhronizirani vo postapkite te site da primenuvaat eden metod a ne komu kako mu tekne.
- da mu se pokaze na deteto deka se ima doverba vo nego

Iskreno ne sum imala problemi so V za nisto od tie bebeskite raboti, no ova bese horor sto ne mu go posakuvam na nikogo.
Se nadevam deka mojava prikazna ke pottikne razmisluvanje i kje im pomogne na majkite da sfatat kako ne treba da se postapuva so dete koe se odviknuva od peleni.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Одвикнување од пелени
17.5.2013 10:31:23   
Beatris
Може тупам ама морам да пријавам скоро 48 саати непрекинато по гаќички без ниедна грешка, ни ноќе user posted image user posted image user posted image

Ако не се пофали човек не му важи постигнатото нали user posted image user posted image user posted image

Шала на страна ептен сум среќна

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Одвикнување од пелени
17.5.2013 11:36:30   
masa
Да де ако не си кажеш никој нема да знае user posted image Супер штом напредувате user posted image за досега постигнатото и што помалку грешки во иднина!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Одвикнување од пелени
18.5.2013 14:39:23   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ако не ме изненади понатаму, слободно можам да кажам дека сум презадоволна од одвикнувањево и дека МНОГУ лесно пројдовме, јас не замислував баш вака (мислам слушам луѓе теписи вадат, не знам што). Ние почнавме во неделата, не е помината ниту цела недела а резултатов е СОН, имам еден куп пелени дома, што да им праам сега? user posted image user posted image user posted image


Ќе си ги чуваш за второто детеuser posted image Јас кога се одвикна М ми остана пола пакување и сега ги искористив за Ј.
Како и да е user posted image за Ања

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Одвикнување од пелени
29.5.2013 9:23:54   
rina13
Еве втора недела сме без пелена, си кака мочка во нокширче нормално се случува да згреши, ме интересира кое е вашето искуство со ноќното мокрење. Моево дете навечер се препотува и пие 200мл течност, без неа нема шанси да презаспие. Дали да ја ставам да мочка кога ќе се разбуди, дали да продолжам со пелена за навечер, или покрај нејзината жед да не и давам ништо да пие? Кое е вашето искуство?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Одвикнување од пелени
29.5.2013 9:39:28   
Mihaela 2010
Moe iskustvo:

Enda nedela i stavav navecer pampers i od koga vidov deka i e suv nasabajle i ja izvadiv skroz,so toa sto od strav na ne se izmocka odozdola i stavav musamce...,megjutoa nikogas ne se izmocka,duri se budese i kazuvase deka i se mocka..
A inaku standart sme so pienje mleko pred spienje

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Одвикнување од пелени
29.5.2013 9:41:31   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Еве втора недела сме без пелена, си кака мочка во нокширче нормално се случува да згреши, ме интересира кое е вашето искуство со ноќното мокрење. Моево дете навечер се препотува и пие 200мл течност, без неа нема шанси да презаспие. Дали да ја ставам да мочка кога ќе се разбуди, дали да продолжам со пелена за навечер, или покрај нејзината жед да не и давам ништо да пие? Кое е вашето искуство?


Rina13, potseti me kolkavo ti bese detuleto?
Jas so golemata kerka ne brzav so vadenje na pelenata navecer. Dolgo vreme preku den bese sosema primerna i vo gradinka za spienje nikogas nemala problem, no navecer jas i stavav pelena za sekoj slucaj. Inace ona nikogas navecer ne piela tecnosti, a sepak sabajle sekogas i bese polna pelenata. Toa mi ukazuvase deka besikata i instinktite se uste ne i se spremni da drzat po 10 casa. Znam majki koi stanuvaa barem po 2 pati navecer i dodeka e deteto vo son go nosea na noksirce da mocka, pa go vrakaa vo krevet. Mene iskreno ova mi bese maltretiranje i za mene i za nea. Se sekavam deka dojde eden period koga pelenata sekoe sabajle i bese suva, i slavevme so pesna, i samo edna vecer rece "mamo ne ja sakam veke pelenava, me stega i mi suska, ako mi se mocka ke se razbudam i ke te vikam." Taa vecer si legnav so strav deka ke se izmocka, pa ke treba u sred nok da menjam postelnini i duseci, ama ete od taa vecer navaka nikogas ne se izmockala vo krevet.
Mislam deka deteto samo ke si pokaze koga e spremno.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Одвикнување од пелени
29.5.2013 9:49:13   
Beatris
Ќерка ми на 1ви мај наполни две години, целата процедура за одвикнување траеше 3 дена, од кои 2 вечери беше со пелена, после тоа само по гаќички и дење и ноќе, без грешки. Инаку пие по 250мл млеко пред спиее, плус сигурно уште 100-150 гр вода, одиме да мочка и на спиење, следното мочкање е кога ќе стане сабајле во 8. Само два пати ме има разбудено накај 6 да ми каже дека и се мочка, а веќе 15 дена сме скроз без пелени user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Одвикнување од пелени
29.5.2013 10:11:29   
rina13
2години и 2 месеца имаме, дење е се ок, мочка кака во нокширче, знае да каже вика брзоо брзоо мочка ја, кака и го истура нокширчето сама во шоља. Навечер не ни се случило до сега да не се измоча, па најверојатно и нема да ја форсирам и тормозам да ја будам да мочка, ќе продолжиме со пелена. Фала сепак за советот

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Одвикнување од пелени
29.5.2013 10:17:59   
Beatris
Пробај да не пие ноќе ништо, јас претходниов период ја одвикнав полека од пиење вода во текот на ноќта, до душа и сама не сакаше ноќе пелена да и ставам па по 100 пати проверував да не е мочана првите денови, ама откако два пати стана да ме буди дека и се мочка укапирав дека сфатила што е работата. Е сега ако згреши некогаш понатака, а верувам дека ќе се деси како кај сите деца, боже мој

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Одвикнување од пелени
29.5.2013 13:41:31   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris

Ќерка ми на 1ви мај наполни две години, целата процедура за одвикнување траеше 3 дена, од кои 2 вечери беше со пелена, после тоа само по гаќички и дење и ноќе, без грешки. Инаку пие по 250мл млеко пред спиее, плус сигурно уште 100-150 гр вода, одиме да мочка и на спиење, следното мочкање е кога ќе стане сабајле во 8. Само два пати ме има разбудено накај 6 да ми каже дека и се мочка, а веќе 15 дена сме скроз без пелени user posted image


Леле, мислам дека е ово најлесно одвикнување што слушнав user posted image
Блазе си ви, браво за умна ќеркичка user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Одвикнување од пелени
29.5.2013 14:48:06   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris

Ќерка ми на 1ви мај наполни две години, целата процедура за одвикнување траеше 3 дена, од кои 2 вечери беше со пелена, после тоа само по гаќички и дење и ноќе, без грешки. Инаку пие по 250мл млеко пред спиее, плус сигурно уште 100-150 гр вода, одиме да мочка и на спиење, следното мочкање е кога ќе стане сабајле во 8. Само два пати ме има разбудено накај 6 да ми каже дека и се мочка, а веќе 15 дена сме скроз без пелени user posted image


Леле, мислам дека е ово најлесно одвикнување што слушнав user posted image
Блазе си ви, браво за умна ќеркичка user posted image


Абе цела е на мајку user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Одвикнување од пелени
29.5.2013 16:01:30   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Еве втора недела сме без пелена, си кака мочка во нокширче нормално се случува да згреши, ме интересира кое е вашето искуство со ноќното мокрење. Моево дете навечер се препотува и пие 200мл течност, без неа нема шанси да презаспие. Дали да ја ставам да мочка кога ќе се разбуди, дали да продолжам со пелена за навечер, или покрај нејзината жед да не и давам ништо да пие? Кое е вашето искуство?


Rina13, potseti me kolkavo ti bese detuleto?
Jas so golemata kerka ne brzav so vadenje na pelenata navecer. Dolgo vreme preku den bese sosema primerna i vo gradinka za spienje nikogas nemala problem, no navecer jas i stavav pelena za sekoj slucaj. Inace ona nikogas navecer ne piela tecnosti, a sepak sabajle sekogas i bese polna pelenata. Toa mi ukazuvase deka besikata i instinktite se uste ne i se spremni da drzat po 10 casa. Znam majki koi stanuvaa barem po 2 pati navecer i dodeka e deteto vo son go nosea na noksirce da mocka, pa go vrakaa vo krevet. Mene iskreno ova mi bese maltretiranje i za mene i za nea. Se sekavam deka dojde eden period koga pelenata sekoe sabajle i bese suva, i slavevme so pesna, i samo edna vecer rece "mamo ne ja sakam veke pelenava, me stega i mi suska, ako mi se mocka ke se razbudam i ke te vikam." Taa vecer si legnav so strav deka ke se izmocka, pa ke treba u sred nok da menjam postelnini i duseci, ama ete od taa vecer navaka nikogas ne se izmockala vo krevet.
Mislam deka deteto samo ke si pokaze koga e spremno.


Детето воопшто нема да се малтретира ако го станувате ноќе за мочкање, зашто спија и моча и после одма заспива, е сега е малтретирање за мама или тато. Инаку во врска со пиење течности ми се чини дека му нема рамен на моево дете, ама пак издржува или станува сам. Почетокот носеше пелена а кратко време потоа му ја извадов и го станувавме извесно време и тоа почетокот порано и постепено одложуввме по еден саат и кога видов дека до 6х издржува почнав да не го станувам, понекогаш во текот на ноќтта, ако на пример пиел повеќе течности го прашував дали му се мочка, а потоа го остававме така што или издржуваше до сабајле или ќе станеше сам за мочкање. Посекако јас пробав и се уште пробувам да му ги намалам течностите, ама тој ептен пие вода. Сепак за секој случај ќе си ставиш водоотпорен чаршаф да не си ја запустиш јогата.
Некои мајки од самиот почеток ги исфрлаат пелените целосно и за дење и за ноќе, затоа ти ќе си одлучиш, сама си го знаеш детето


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Одвикнување од пелени
4.6.2013 15:57:38   
ManMari
Pocituvani!
Imam eden barem za mene golem problem i Ve molam za sovet i sugestii.Mojata kerkicka e 3 godini i od 2.5 godini istata pocna da si mocka i da vrsi nuzda vo noksir i solja.Toa bese proces na odviknuvanje koj bese mnogu brz i iskreno me pravese mnogu srekna bidejki bese primer i za drugite deca vo gradinka.Pred okolu dva meseci otkako sedna na solja da mocka taa pocna da place.Mislev deka se stipnala na soljata ili pak ima urinarna infekcija i deka taa sostojba e momentalna.No otkako toa i se sluci deteto pocna da dobiva nekoja averzija od mockanje i kakanje vo solja i noksir i pocna da mocka i kaka vo gaki.Nesakav da ja vrakam povtorno na pampers mislejki deka toa e nekoj strav koj brzo ke pomine no bev prinudena da pocneme so pamperi pak i eve do denes e taka.Postojano na ubav nacin i se objasnuva deke e veke golema i deka nema od sto da se plasi,vkluceni se site vo procesot na ubeduvanje no rezultat od seto toa nema.Ve molam dokolku nekoj imal nekoe vakvo slicno ili isto iskustvo da mi pomogne vo odnos na toa kako da i pomognam

Odnapred Vi Blagodaram

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Одвикнување од пелени
4.6.2013 16:38:48   
deluxe
Пробајте со некое ново нокширче што детето ќе го засака,потоа може додека седи на него да се залажувате со некоја играчка или нешто што тоа сака(пр ТВ).Моето имаше сличен, можам да го наречам преоден период кога не сакаше нокшир туку си имаше замислено место во собата (мало столче)што и било демек нокшир и седеше на него сосе гаќи и нормално мочкаше во гаќи.Потоа почнав да го носам во собата нокширот ,на истото место,и така пак му се врати на нокширот ,нормално подоцна се научивме дека мора во ВЦ да стои и таму да мочка ,а не сред собаuser posted image ,но мора и тоа да се дозволи до некое време додека детенцето не си се привикне на нокширот.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот ManMari)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Одвикнување од пелени
5.6.2013 9:54:42   
ManMari
Deluxe Ti Blagodaram za spodelenoto iskustvo no veruvaj deka doma imame veke kolekcija na noksircinja i adapteri no nisto ne pomaga.Najmogu me zagrizufa faktot sto taa e svesna za toa sto i se slucuva,koga si igra so kuklite gi kara zasto nosat pampers i sl.koga mocka ili kaka mi kazuva deka toa go pravi no stravot da se sedne na noksir ili solja e seuste prisuten.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Одвикнување од пелени
5.6.2013 10:08:38   
Felly RR
МанМари, прво треба да откриеш од што се јавил тој страв од нокшир и потоа со разговор да се обидеш да го надминете. И кај нас се јави слично нешто, кога М тргна во градинка- на година и пол. Во градника се ок, кога ќе си дојдеше по 2-3 пати се мочкаше во гаќи. Веќе полудував, ама не и ги вратив памперсите. Се обидував да бидам смирена, и да и кажам дека тоа е погрешно. Па за некој период помина.
Пробајте да ги извадите памперсите, па полека, полека да се привикнува пак на нокшир. А ти цело време зборувај и, седнувајте ги и куклите на нокшир, и не се нервирај кога ќе се измочка во гаќи - кажи и смирено дека големите деца не прават така, и нареден пат и таа да мочка во нокширче.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ManMari)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Одвикнување од пелени
5.6.2013 10:55:00   
ManMari
Felly Blagodaram na sovetot,iskreno prvicno mnogu se nervirav i imase situacija i koga ke i viknam no koga vidov deka nemam izbor bidejki osven sto ke se izmockase i ke se iskakase vo gaki bev prinudena da se vratime na pampers.Postojano i kazuvam,naogjam mehanizmi da i pomogna,voopsto ne ja karam duri se pravam kako nisto da ne bilo i ke i smenam pampers no nema nikakov efekt.Za vikend koga ne sun na rabota i oblekuvam gakicki no koga i se mocka se vozdrzuva i se maci da ne se izmocka oti znae deka toa ne e vo red.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Одвикнување од пелени
5.6.2013 11:34:29   
Snowhite RR
Епа ако не сака во нокшир или шоља, сега еве затоплува можете во двор на пример да се мочка, па после постепено ќе се навикнувате пак во нокширче. Знам дека не е добар совет, ама ако нема друго решение, тогаш пробајте, на пример направи го тој чин интересен така што на пример ќе мочкате не знам, мравки или некое дрвце, нешто во тој стил да биде за почеток.


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ManMari)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Одвикнување од пелени
5.6.2013 15:03:17   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Епа ако не сака во нокшир или шоља, сега еве затоплува можете во двор на пример да се мочка, па после постепено ќе се навикнувате пак во нокширче. Знам дека не е добар совет, ама ако нема друго решение, тогаш пробајте, на пример направи го тој чин интересен така што на пример ќе мочкате не знам, мравки или некое дрвце, нешто во тој стил да биде за почеток.




Точно во право си и ова помага,сум заборавила(поминаа годиниuser posted image ) но еве сега се потсетив дека цел двор беше измочкан од ќерка ми се ддодека не се навикна да седи на нокшир.Ама не е ништо трагично па и да се измочка во двор(нормално околку имате двор) има ефект,ќе му стане интересно,се сеќавам ќерка ми мочкаше бубамари user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?