|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.1.2010 18:08:12   
ivaelena
Mislam deka idealna razlika pomegu decata e 3 godini. Zapamtete ... Decata se najgolemoto bogatsvo, soncinja sto vo sekoj moment znaat da te razveselat!!! 

_____________________________

Животот е она што ни се случува, додека ние кроиме планови.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.2.2010 22:22:34   
Magi4ka
Pa jas mislam deka razlikata bi trebalo da e 2-3 god.taka da naednas i dvete da se izgledat bidejki potoa navikata od menenje peleni,placki i celo vecerno nespienje,malku e tesko...mislam taka veli majka mi.Jas se uste ne znam,ne sum isklusila kako e da si majka.Iako imam samo 18 ipol sakam da imam dete bidejki prosetav mnogu,ne menuvav deckovci samo eden,segasniot decko,user posted image ama mislam deka e vistiskiot...pa se nadevam deka vo bliska idnina ke se zememe pa i nie ke imame edno zlatce..pozz

_____________________________

" Во борбата помеѓу лагата и вистината, лагата ја добива првата битка, а вистината последната. "

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:19:51   
April
и јас си го поставувам прашањето од горенаведената тема user posted image

знам само дека не сакам форсирање, притисок, муабети од типот: ајде, време ти е...од такт ме вадат такви работи...или: па нема да ја оставите без братче или сестричка, нели?


(Одговор на членот Magi4ka)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:23:01   
mami
И јас ти го направив тој муабетuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image па ајде нели ви е жал што расте сама? Јас и сестра ми сме се карале постојано, ама драго ми е што си ја имам и искрено не сфаќам како им е на тие што растеле сами цел живот, без брат и сестра...Планирам и второ и трето- само да се преселимеuser posted image user posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:27:39   
pacuvce
Уф,кај мене имаше такви муабети,да те заболи главата...И јас на сите им викав-Јасс второ не раѓам,само за да ги откачам...А тајно си планиравме и кога се одлучивме со сопругот и работата бидна,кога и кажавме на свекрва ми,нејзината реакција беше: Вие се зафркавте со мене???user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:29:33   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

па ајде нели ви е жал што расте сама?


ама она не расте сама...знае да споделува повеќе од деца кои имаат брат или сестра, од бебе е опкружена со луѓе и деца, израсната е на улица со дечиња...јас се немам категорички изјаснето дека не сакам второ дете, таман работа...меѓутоа не сакам да правам нешто само затоа што МОРА...ние неа сме ја планирале со љубов и сум ја чекала година дена...пиејќи хормони и сл...така сакам да биде и со второто, да бидам спремна (психички и физички) user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:30:26   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image леле јас сакам второ, стварно..сакам пак да ми мрдка во мешто- само оној дел со раѓањето ако може некако да се избегнеuser posted image user posted image user posted image user posted image само да се преселиме, веднаш почнуваме на тема- Второuser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:31:34   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image леле јас сакам второ, стварно..сакам пак да ми мрдка во мешто- само оној дел со раѓањето ако може некако да се избегнеuser posted image user posted image user posted image user posted image само да се преселиме, веднаш почнуваме на тема- Второuser posted image


user posted image  
инаку мене делот со раѓањето ми беше најлесен user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:31:58   
Cacko
jas sakam i planiram uste dve,i ne mi e stravuser posted image user posted image user posted image .Razlika mislam deka nema dobra ili losa,kolku i da se razlika,isti pol ili razlicen,pak ke se sakaat najvise na svet i ke se karaat najvise na svet i....user posted image
uste utre bi napravila vtoro ama me koci sto sum so carski,pa ke cekam da projde bar godina ipol dur zabremenam,za da si go vratam organizmot vo normala do togas,posto ako ne se sredam so drugoto 200kg ke se napraamuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:33:03   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

Razlika mislam deka nema dobra ili losa,kolku i da se razlika,isti pol ili razlicen,pak ke se sakaat najvise na svet i ke se karaat najvise na svet i....user posted image




супер кажано

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:33:06   
mami
Их, па таман работа Април дека нешто мора или дека расте изолирана..немој да ми се налутиш, само така си го кажав во ветарuser posted image user posted image Јас сум си за онаа- The more- the merrieruser posted image Е сега- друго е прашањето кога мама ке се почуваствува подготвена за уште едно

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:35:07   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Их, па таман работа Април дека нешто мора или дека расте изолирана..немој да ми се налутиш, само така си го кажав во ветарuser posted image user posted image Јас сум си за онаа- The more- the merrieruser posted image Е сега- друго е прашањето кога мама ке се почуваствува подготвена за уште едно


не се лутам, таман работа...а плус и навикната сум, сите само за тоа ми зборат, отрпнав веќе user posted image
ама многу се радувам кога ќе слушнам дека некоја мамичка едвај чека да забремени со второ/трето...стварно user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:35:31   
mami
Цацко за царски не е муабетот до 3-4 години да се чека?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:36:59   
BEBICA
Eh kaj mene uste svekrvami ni majka mi ne pocnale so tie moabei koga vtoro, no jas za sekoj slucaj im napomenav deka ke rodam koga povtorno ke bidam spremna i fizicki, psihicki i finansiski.
Mozda izgledam smesno no najiskreno momentalno ne sum spremna.user posted image user posted image
Koga ke bidam ke ve obavestam.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:39:37   
Cacko
nema veze,mene dr Lozankovski mi rece deka toa vazelo porano,tie zastareni svakanja,demek ako ostanes porano trudna ke ti prsne matkatauser posted image user posted image user posted image bas na ile mu kazuvase koga bevme na pregled kaj nego po porogaj,mozete uste odma ali nemojte bar1-1.5 god.ako saks zena ti da izgleda normalno poslusajte me,a ako sakas da bides ko paca,celata rasshkembena bujrum odma.nema veze deka ja se popraiv mnogu,i malce da si ipak organizmot pretrpel sok,vika organite si ja fakaat prvobitnata polozba tek po 1 god

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:41:55   
mami
Така де јасно...мене секогаш ми биле чудни тие муабети дека ако не чекаш незнам 3-4 години ке ти пукнела раната, ке се отворела и незнам што...Ајде имаш уште некои 6 месеци да се вратиш во нормала...Обично за 9-12 месеци телото се враќа како пред бременоста- со исклучок на килограмите на кои нели нормално треба дополнитело да им запнешuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.2.2010 22:43:51   
Cacko
zapnato SIR,YES SIRuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.2.2010 10:16:51   
profesorica
сакам второ ама некако ми е страв, инаку многу сакам ќерка, цел живот сум сакала.




_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.2.2010 10:24:35   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

сакам второ ама некако ми е страв, инаку многу сакам ќерка, цел живот сум сакала.





од што се плашиш проф па ти си храбра женска

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.2.2010 10:31:57   
caci20
Jas ne smeam da razmisluvam za vtoro od zdravstveni pricini, se duri ne go sredam zelezoto koe momentalno mi e 1. A za carski obicno vikaat do 2 godini, zaradi zenata psihicki i fizicki. Obicno kaj nas e praksa ako e prvoto so carski i vtoroto, tretoto taka. Matkata i meseto gi secele na isto mesto, zatoa treba ubavo da se oporavi organizmot.
Inaku srbinkive peacki gi ragaat so carski ko od sala. Edno rodeno, pa posle 10 meseci od porogjaj op vtoro

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.2.2010 10:32:13   
topce
сакаме, планираме и работиме, освен мм што повремено се пишманиuser posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.2.2010 10:54:14   
Adrijana
Mene doktorkata bas predhodnata nedela mi rece, gledaj da ne ostanesuser posted image barem edna godina, demek da mi se vrati teloto vo normala,kompletno.
A inaku vtoro obavezno ke imam ( zdravje de), samo da minat edno barem 3 godini, za decata da se razlika 3-4 god.Taka sme jas i sestra mi(3 god i 9 meseci) i smetam deka toa e super razlika.

_____________________________



(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.2.2010 10:55:44   
Adrijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

сакаме, планираме и работиме, освен мм што повремено се пишманиuser posted image user posted image


user posted image I mojot vika, abe kakvo vtoro, pak da minuvam niz istite maki, demek mnogu mu bil tezok poragajot, bozem on ragal.user posted image

_____________________________



(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.2.2010 12:48:22   
ikipp
jas si planirav vtoro po 6 godini,ama po 4 meseci odma zabremeniv, a vikav sakam 4 deca da imam,pa gospod izgleda me slusnaluser posted image user posted image user posted image .sega sakam po 6 go uste edno,a za 4 ke razmislamuser posted image

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.2.2010 19:28:33   
STRUMFETA
Seuste ne mi paga na pamet temata VTORO DETE iako sakav toa da ne bide golema razlika ami edno podrugo za zaedno da rastat i porasnat.Smetam deka uste mi e mnogu rano,ne se cuvstvuvam  podgotvena.Nemam strav od raganje, no seto ona po raganjeto seuste mi e kosmar.Filip bese mnogu placlivo bebe, imase  mnogu grcevi, spie po mnogu mal;ku,postojano mi e vo race, a za starive so nas da ne vi zboruvam,cudo e koga deteto place,toa e nevoobicaena pojava pa se pravat drami.
Taka da, kerkickata neka poceka uste mnoooogu.

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?