|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 16:08:11   
bojanas
стеци се согласував со тебе. Пред 2 години живеевме со мм и син ми во стан од 30 м2 кој беше како игротека и секој ден бевме на работа до 66 сонувавме за голем стан со посебна спална соба бидејќи спиевме во импровизирана. Кога останав бремена со второто купивме стан ( фала богу на станбените кредити и пребродување на стравот од кредит) ја отплативме колата и направивме детска соба.  Сега сме четворица и лудница ни е, но секоја вечер со мм си раскажуваме колку прекрасни деца имаме и колку ни е исполнет животот. Ако имаш љубов и волја - се ќе си дојде на свое место.

(Одговор на членот steci)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 17:51:42   
pacuvce
Draga Steci,
i jas kako tebe dolgo vreme bev na mislenje da imam samo edno detei deka treba celosno da mu se posvetam nemu.No posle 6 godini,preku nok mi se javi zelba da imam vtoro dete,zatoa sto svativ deka ljubovta,vnimanieto i posvetenosta na edna majka se dovolni za poveke deca.Zatoa nikogas ne veli ne...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 17:57:22   
Mamicka3
ljubovta,vnimanieto i posvetenosta na edna majka se dovolni za poveke deca.Zatoa nikogas ne veli ne...

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image потпишувам


_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 17:58:32   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: steci
Sakam se da ima vo negoviot zivot od nisto da ne mu bidi skrateno


драга Стеци, со тоа што ќе го оставш само, без брат или сестра ќе му биде ускратено најмногу, верувај ми. Во овој брз ненормален свет каде искрените пријателства се многу ретки, да не речам не постојат...брат или сестра многу значи (не велам дека и тука секогаш цветаат рози), но еве најискрено ние сме три сестри, се случувало да немаме секогаш се...но денес кога сите сме омажени со дечиња, па кога ќе се собереме на гости кај нашите родители... нема поубаво чувство од чувствотот дека куќата е полна, а срцето пресреќно. Размисли убаво, велат едно без дно... Сепак поздрав и до сите оние кои размислуваат вака. Нормално го ценам и тој став!user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот steci)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 22:29:18   
biljanaM
Јас многу сакам второ дете т.е. сакам керќичка ама рано ми е....со Воислав едвај се справувам а камоли уште едно палавко како него....user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 22:33:01   
Mila na mama
Јас и мм се договоривме дека ќе имаме само едно дете. Не сум сигурна дали сакам или не сакам повеќе едноставно имам други планови што сакам да ги остварам а и со оглед на годините на мм сосем е доволно да ја одгледаме најМИЛАта.user posted image  можеби е себично ама засега така е доволно е едно. Којзнае можеби ако го сменам мажот може ќе го сменам и планот.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

love u all

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 22:36:07   
pacuvce
Ej,Mila na mama,vakvi muabeti sega ne...Ostavanje,nikakouser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 22:40:56   
BEBICA
Gi citam vasite postovi i se mislev dali da vi napisam.Jas bi sakala da imam uste edno detence ne e vazno sto e dali kerkicka ili since.
No seuste mislam deka mi e rano barem Monika da mi napolni 3 godini.Mene ne mi problem komoditetot imame 100kvadrati na raspolaganje, tuku malku finansiite no i tie mozat da se popravat.
No najmnogu se plasam od toa kako ke se snajdam?Dali mozam da se grizam za dvete deca vo isto vreme a ni ednoto ni drugoto da ne bide zapostaveno?
Dali togas bi bila dobra majka?Od toa imam poveke strav.Jas i sega koga gledam na rr sliki od bebcinja posakuvam edno malecko da imam no ne znam kako bi se spravila so seto toa.
Neznam dali toj strav ke go nadvladam.Mozebi izgleda smesno, no taka se cuvstvuvam.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 22:42:50   
mami
планирам второ а богами и трето..само да се наредат некои коцки, да можам барем убав, пристоен живот да им обезбедам. греотка ми е да го оставам сам..па со кого ке го дели првото пијанство, со кого ке се тепа по дома, со кого ке плаче кога ке го скараат, со кого ке ги дели најголемите успеси и најголемите грижи..јас не секогаш сум вонајдобри односи со сестра ми, но секогаш знам дека ако ја побарам ке биде тука...
е сега, ако нема услови за повеќе деца- без работа сме, без место за живеење- тоа да сфатам ама ако имам услови- и те како ке му родам сестрички(второто е договорено да бидат близначкиuser posted image )

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 22:46:16   
mami
No najmnogu se plasam od toa kako ke se snajdam?Dali mozam da se grizam za dvete deca vo isto vreme a ni ednoto ni drugoto da ne bide zapostaveno?
Dali togas bi bila dobra majka?Od toa imam poveke strav.Jas i sega koga gledam na rr sliki od bebcinja posakuvam edno malecko da imam no ne znam kako bi se spravila so seto toa.
Neznam dali toj strav ke go nadvladam.Mozebi izgleda smesno, no taka se cuvstvuvam.


уф..и мене ова по малку ме плаши- но мамичките кои имаат веќе две, три па и пет деца ме уверуваат дека мам има доволно љубов за сите нејзини деца... знаете како викаат- колку повеќе тоа повеселоuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 22:52:52   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

No najmnogu se plasam od toa kako ke se snajdam?Dali mozam da se grizam za dvete deca vo isto vreme a ni ednoto ni drugoto da ne bide zapostaveno?
Dali togas bi bila dobra majka?Od toa imam poveke strav.Jas i sega koga gledam na rr sliki od bebcinja posakuvam edno malecko da imam no ne znam kako bi se spravila so seto toa.
Neznam dali toj strav ke go nadvladam.Mozebi izgleda smesno, no taka se cuvstvuvam.


уф..и мене ова по малку ме плаши- но мамичките кои имаат веќе две, три па и пет деца ме уверуваат дека мам има доволно љубов за сите нејзини деца... знаете како викаат- колку повеќе тоа повеселоuser posted image




Jas i ti mami sme vo teska dilema.No ni ostanuva samo da se nadevame deka ke go nadvladeeme toj strav.Stvarno ponekogas se prasuvam dali sum sposobna za dve deca vo isto vreme.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 22:57:10   
mami
во моментов знам дека не сум...Лука не застанува ни секунда, темпераментен до бесвест и уште едно сега? нема шанса, таму за некоја година таман...барем да не купувам два пара пелени :)

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 22:58:50   
Mila na mama
user posted image user posted image user posted image Па за близначки богами ќе купуваш два параuser posted image user posted image

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 22:58:56   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

во моментов знам дека не сум...Лука не застанува ни секунда, темпераментен до бесвест и уште едно сега? нема шанса, таму за некоја година таман...барем да не купувам два пара пелени :)


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Se slozuvam so tebe.Ama me iznasmea so ova za pelenite, i da znaes deka si vo pravo.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2009 23:01:24   
mami
ее Мила на мама, а замисли да се сега- 3 пара пелени аууу па мене пола плата на пелени и козметика за нив ке ми оди..не не, вака барем Лука да го откачам, а за нив уте од сега ке почнам да штедам црн фонд user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
7.1.2010 17:46:50   
saighr
Јас мислам дека откако првото дете ќе наполни две години веќе може да се работи за второ бидејки за второ е многу потешко отколку за прво. Во мојот случај бидејќи бев породена со царски рез морав да чекам 4 години и после кога почнавме да пробуваме за второ настанаа многу компликации, имав спонтан абортус па пак чекање од 6 месеци и сега пак пробување итн. Но се надевам дека ќе биде и дека овојпат ќе биде во ред. Патем би сакала и да е ќеркичка(оти првото е синче од веќе 5,6 години)

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.1.2010 14:17:15   
profesorica
Kolku da chekate po prvoto dete?

Vo nauchnoto spisanie Journal of the American Medical Association e objaveno deka prekratkiot ili predogliot period pomegju dve bremenosti mozhe da predizvika zdravstveni problemi kaj vtororodenoto dete. Intervalite pokratki od 18 meseci, a podolgi od 59 meseci kaj vtororodenoto go zgolemuvaat rizikot od predvremeno poroduvanje i pomala telesna tezhina.


Timot struchnjaci gi analiziral svetskite istrazhuvanja objaveni vo periodot od 1966 do 2006 godina. Zhenite koi pomegju dva poroda imale pomalku od shest meseci pauza, vo 40% sluchai rodile pred zakazhaniot termin. Isto taka, rizikot od premala telesna tezhina na novorodencheto e pogolem za 61% vo sporedba so zhenite koi ragjale vo rastojanie od 18 i 23 meseca.

Zatoa struchnjacite preporachuvaat periodot pomegju dve bremenosti da bide od dve do pet godini.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот saighr)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.1.2010 14:42:37   
arh_diz
profesorica ajde i ti na vtoro dete na Damjan mu e dosadno veke sam nema so kogo da si igra

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.1.2010 14:49:50   
profesorica
ааааа ќе почекааааааuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.1.2010 14:51:47   
alex_mo
  ние поради куп причини ,најнапред здравствени не зборувавме за второ дете..Кога с е се среди и имавме голема желба,не сакаше да биде 10месеци.Ги направивме сите испитувања и се од.Значи сега децата ке ми бидат  разлика 11год и 8 месеци.Можеби е многу ама мислам дека за деца никогаш не е доцна.Можеби има предности затоа што синот е веке самостален и за ништо не му требаме и целосно ке му се посветиме на бебето,а недостатоци тоа што можеби нема да бидат блиски  заради разликата во годиние.На сестра ми се точно 3 год, се сакаат многу,ама не се трпат,а девојчиња се.Мајка ми вика еве имаме два примери па ке видиме што е по практично.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.1.2010 14:56:44   
zami
Imam drugarka koja ima dve sestri od koj ednata ~11 god pogolema a drugata ~8god pomala i se neverojatno bliski i slozni.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.1.2010 14:59:38   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

планирам второ а богами и трето..само да се наредат некои коцки, да можам барем убав, пристоен живот да им обезбедам. греотка ми е да го оставам сам..па со кого ке го дели првото пијанство, со кого ке се тепа по дома, со кого ке плаче кога ке го скараат, со кого ке ги дели најголемите успеси и најголемите грижи..



potpis


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.1.2010 15:25:55   
HristinAntonio
uffff bi bilo sebicno da go ostavime antonio sam...ama sega za sega ic ne mi doagja na um vtoro deteuser posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.1.2010 17:32:39   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: HristinAntonio

uffff bi bilo sebicno da go ostavime antonio sam...ama sega za sega ic ne mi doagja na um vtoro deteuser posted image



Ова јас во последно време се прашувам. Дека ни е дојдено време за второ, дојдено е. Малата ми е 3 години, самостојна колку толку и желна за друштво. А ние не сме на ум за второ од еден куп причини, кризен брак главно. И иако ништо посебно не менуваме, сеуште сме во брак, сеуште спиеме гушнати. Сеуште ни таму, ни ваму. И си велам зар не сме себични со ова наше однесување? Зар затоа што ние не можеме да се усогласиме во нашите желби и очекување треба детето да го лишиме од семејство? А од друга страна, уште едно дете покрај нас што не знаеме што сакамеuser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.1.2010 18:04:56   
skorpijana
i jas velev deka ne sakam vtoro koga nekoj ke mi recese se branev ke utepav covek
ama se resivme na vtoro pa dobivme i treto zaedno hehehee sega nosam dve bliznacinja

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?