RE: Второ дете - кога е вистинското време? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Сакаме нов член



Порака


marchi -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (29.2.2016 13:25:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: horoskop987

Zdravo mamicki, ne znam dali e postot za konkretnava tema, megjutoa tuka sme za da se poddrzuvame i da se upatime taka? :) Imame 4 godisno dete i vo poslednite 6 meseci se obiduvame za vtoro.Detevo sekojdnevno veli sakam bebence, a i nie pocnavme se poveke da sakame.I za prvoto dete se obiduvavme 7-8 meseci dodeka da bide, no sega deka pominaa i godinive-jas sum na 33, ne fakja panika koga ne biduva.Problem e ili ne?!?!?1 Kakvi se vashite iskustva so sakame bebe pak [sm=duda.gif][sm=smiley36.gif] Pozdrav

majka mi mene na 35 god me rodila a sestra mi na 40.toa bilo pred 26 godini a zamislete sega so malku pomos na medicinata sto moze da se napravi.znaci nema mesto za panika.




bucko mal -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (3.3.2016 11:10:03)


Vtoro, treto dete ako se planira i ako se ima moznosti najdobro e edno po edno, mala razlika. Moite se 9 god. razlika i mnogu teshko nemaat nikakvi zaednick interesi.
Malovo trcha po golemiov on celiot e vlezen vo film, nema vreme za nego. A, koga mu e dosadno ke dojde i ke go zadeva malovo abe ludnica. Ke sednat da gledaat televizija nemozat da se dogovorat neli golemiov veke nesaka crtani.
Malovo saka na lulaski, igroteka i takvi stvari a golemiov sosema nesto drugo. Nikako nemozam zaedno da gi iznesam. E, sega golemiov pochna veke so drugari da setka i malku e polesno, samo malovo sega pa epten go bara. A ovoj pa fraer so drugarite bega vo soba.
Od druga strana pa e ubavo sto go cuva po eden,dva saati nemora da go nosam malo po prijateli kako porano - koga jas odam na rabota a soprugov si doaga nakaj doma. Za dve godin koga ke pocne malovo na skolo on ke go zema, toa e golema pomos. Sepak pak ke recham, jas mislam deka pomala razlika e podobro. Izrasni deca i posle na raat i rabota i se sto treba. Tochno deka na decata sekogash sme im potrebni ama potrebite se razlichni. Golemiov uste malku ke bide 13 i seuste mi vika,,mamo dojdi vo soba da se pogushkame''[sm=smiley1.gif]




princessa -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (3.3.2016 17:09:46)

Според мене вистинското време е кога и двајцата родеители ќе бидат спремни, секако тоа зависи и од финансиските можности, моралната поддршка, психичката подготвеност и ред други фактори. За идеална разлика во години неможам да дискутирам зашто секој размислува различно, на секој му одговара како што му одговара[sm=smiley36.gif], некои одлучуваат да се мала разлика, некои чекаат минимум 4-5години итн. Моите деца се разлика две години. На почетокот ми беше тешко. зашто кога Н тргна во градинка Д беше 3месеци и имаа различни потреби, имаа и двете деца во првата година ипол различни развојни фази ама сега е супер. Н има 5 год. многу е самостојна, го занимава брат и, си играат, се занимаваат заедно, Н го смирува кога плаче, супер ми е и на нив секако. Се си има предности и недостатоци. Затоа планирањето на второ, трето, н-то дете си е најиндивидуална работа на светот. Некои работи па се случуваат и со причина.




Veronica_Lia -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (7.3.2016 16:02:14)

Nie imame 2ipol mesecno since, a muabeti za uste edno detence ima uste dodeka bev trudna i so prvovo :) daj Boze samo zdravje i blagosostojba, vzaemna ljubov i poddrshka, pa i vtoro i treto zdravjeee




marchi -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (8.3.2016 13:38:43)

jas sakam i toa za sto e mozno pobrzo [sm=smiley36.gif] nekako pomili mi se malite bebinja odkolku malite deca [sm=jezicek.gif] a i zal mi e da go gledam stefan sam kako gleda TV dodeka jas rabotam niz doma,ili koga ne mozam a mi bara da igrame da ctrame.....




emaaaa -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (8.8.2017 1:50:43)

Eh i jas kolku sakam vtoro dete ama nesto tesko ni odi,se obiduvame skoro cela godina ama nesaka da fati. Dali ima nekoj iskustvo potesko da zabremeni so vtoro dete i koi ispituvanja gi ima napraveno...




sim4es -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (1.10.2017 11:07:19)

Zdravo drustvo,posle dolgo vreme.Kerkickata e veke 4,
5 god i nie sega odlucivme da go prosirime semejstvoto.So ogled na toa shto mi docni se nadevam na pozitiven ishod [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (1.10.2017 22:43:15)

Simces napravi test za bremenost




sim4es -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (3.10.2017 20:29:25)

Ke napravam,no mislam i nema potreba zatoa shto imam i mleko koga ke gi stisnam bradavicite...[sm=nosecka.gif]




Sonnenschein84 -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (14.10.2017 13:48:16)

zdravo mami
jas sum nova tuka
imam veke dve deca 5,5 i 4 god.
od minatiot mesec se obiduvame za treto




sim4es -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (14.10.2017 18:08:18)

Testot e pozitiven,sega ushte na ginekolog da potvrdime dali se e vo red[sm=duda.gif]




kapina -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (14.10.2017 22:57:34)

Simces cestitki so lesno da si ja iznoses bremenost I da si rodes zivo zdravo bebce




sim4es -> RE: Второ дете - кога е вистинското време? (14.10.2017 23:27:12)

Fala vi,site zivi i zdravi da si docekate samo zbavini[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  17 18 19 20 [21]