|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
27.3.2014 13:21:40   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Mislam deka mi dojde vremeto za vtoro deteuser posted image
I toa ete taka,oddednas,naednas,mi se projavi zelba
Taka da bas bi sakala vo skoro vreme i jas da sum so meshe

Ајде Михаела и јас ти посакувам наскоро да ти се оствари желбата user posted image
Ако ти си почуствувала дека е вистинско време, тогаш е вистинско!

Кај мене не е се уште време изгледа... Нели тој еден период демек бевме загреани (те.повеќе јас), па потоа од Х причини се предомисливме и така сме статус кво. Можеби би и повеќе размислувала за второ кога мм би бил загреан, а тој не е воопшто.
Па така и јас ниту спомнувам, ниту размислувам. Ни самата нисам спремна повторно низ истото да поминувам од почеток, почев од обидување кое веднаш ми створи притисок ( некако ко да чувствувам страв од неуспех, па додатно се оптеретам, за жал не успевам да се променам, многу си ставам притисок сама на себе), па се друго понатаму.
А толку па имам и други желби и планови и цели понатаму, така да бременоста воопшто некако ја немам како приоритет.

Неодамна една пријателка ме нарече себична, бидејќи не сум се сложувала со нејзе дека подобро сега да имам второ, а не после пак да собирам играчки, ех колку ме исфрустрира нејзината изјава,.. пред се ( зборувам општо за сите) ме нервираат луѓето што премногу си пикаат носот кај што не им е место, првин беше кога ќе имате (прво) дете, па сега за секоја една прилика не пропуштат да ме благословат со ;ајде една сестричка за Ј сега. Такви коментари, желби и честитки многу ми се глупави.
Гледај си го животот бре, не ми треба ти да ми кажуваш што јас ќе правам и КОГА... така, се испукав. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
27.3.2014 13:29:12   
Mihaela 2010
Aaaaa pa nisto ako ne ti dojde od vnatre
Se nadevam deka zelbata ke mi se ispolni,koga mu rekov na mm da pravime dete mi vika sega?uuu pa u januari-fevruari da se rodi?zima? hahaha sum se iznasmeala...vikam sega i da gledame sto ke bide vo horoskop
Mislam i deka nema vekje pricina da se ceka,Mihaela e golemka,a i nas vremeto ne gazi,taka da ke vidime

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
27.3.2014 13:32:51   
sandriana RR
Напред Михаела, побргу да ти се исполни желбата, а од нас имаш максимална навијачка поддршка user posted image
Инаку, јас никогаш не дефинирав кога е време за 2ро дете, кај мене мислам дека се деси од толку "благословувања" што вели Бетани, од луѓе од страна user posted image Стварно е ужасно невкусно кога некому од срце му честиташ за новото бебе во семејството, а тој веднаш ти враќа - ајде, и кај тебе побргу. Мислам дека е непотребен коментар.
Секој си знае според можностите и условите кога е време, АКО воопшто е време и АКО воопшто сака уште едно дете.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.3.2014 11:02:30   
stellica
јас еве би сакала совет од вас..од пред некое време ми се појави и мене желба за бебуш,секогаш кога ќе видам на слика или во живо или каде и да е онака се разнежнувам и си замислувам како би било да родам сега..а немам многу време реално,а и мм е постар од мене 6 ипол год така да не би имал нерви понатака ако почекаме..а моментално мојата најдобра другарка е бремена 4 месец а и од кумот наш исто отприлика ке се чека бебенце и така да ни се поклопија муабетите и мм вика ај додека сите имаат бебенца и ние да направиме и таман ќе растат сите заедно ќе се дружатuser posted image ..што навистина би било така само што они чекаат прво дете и филмот им е друг а кај нас се нашата ќеркичка и уште една поголема ќерка од мм(они две се мегу себе разлика точно 9год,малата е 3 а големата 12 год.)и некако ми доагаат многу обврски и финансии и нерви и плус мм не вози и нема намера,само јас,па се некако мислам дека ке почнам да кризирам и се некако се предомислувам ама нецелосноuser posted image не знам како би искомбинирала се заедно а уште од сега правам комбинации(на нероден петко капа му кројам што би се реклоuser posted image ама од друга страна мислам тоа дека значи дека сакамuser posted image .а и децава сакаат кога ги прашуваме големата сака машко,малата девојче,а па од друга страна татко ми и свеки би рекле што ви текнало сега пакuser posted image
реално никогаш не сме мислеле за уште едно дете освен неговиот муабет што го спомнав а и мојата моментална потајна желбаuser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
31.3.2014 10:22:35   
sandriana RR
Стелица, ако имате заедничка желба, и секако услови, нема што многу размислување user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот stellica)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
8.5.2014 12:38:48   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Не знам дали има некаде слична тема, доколку има, ги молам модераторите да ја префрлат таму. Имам синче од 2 години, и со мм веќе разговараме за второ дете. Отсекогаш сметав дека најдобра разлика помеѓу децата е 3 години, што значи дека веќе треба да почниме да работиме на случајот. Меѓутоа, јас имам проблем кој е поврзан со чувствата спрема моето прво дете. Се некако мислам дека, доколку родам второ дете, ќе му одземам дел од љубовта и вниманието на моето прво детенце. Во еден момент сум разнежнета кога ќе помислам пак на бебенце, и многу сакам да си родам уште едно, а веќе во следниот момент се растажувам и мислам дека со тоа на некој начин ќе му наштетам на син ми. А тој е многу мило дете, и знам дека ќе биде многу нежен со бебето, го гледам дека многу убаво реагира со други бебиња, ама сепак не можам да се ослободам од ова чувство. Разговарав и со мајка ми и со блиски пријателки и сите исто ми рекоа - дека љубовта се множи кога имаш повеќе деца, а не се дели. Сакам да ги прашам мајките, кои имаат две дечиња, дали им се јавиле вакви чувства и како се справиле со нив?



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
8.5.2014 12:43:09   
AnnaMolly RR
Мила мамичка, исто вака се чувствував и јас пред две години. Сега син ми има 4 години, а уште пред две години маж ми почна да сака второ бебе. Мене не ми беше ни на крај памет. Си мислев исто како тебе! Ама буквално како јас да сум го пишала твојот пост.
И чекав да дојде време кога искрено и навистина ќе сакам второ бебе, а не затоа што „дошло време“ за бебе.
И мене исто како тебе ми се јавуваа желби на периоди да си родам уште едно, ама брзо ми поминуваше желбата.
Конечно пред два месеци се решив дека најискрено сум подготвена за второ бебе и сум физички и психички спремна за тоа.
Сега немам никаква дилема околу прашањата што ме мачеа пред две години. Веќе почнавме да работиме на случајот и се надевам ќе се израдуваме наскоро со user posted image .
Мое лично мислење, почекај, не брзај. Остај си малку време и ќе знаеш кога искрено ќе бидеш подготвена за тоа.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
9.5.2014 8:35:53   
Defne90 RR
Баш убаво Ана моли што работите на второ дете и јас искрено ви стискам палци за user posted image user posted image .Е сега што можеме да кажеме за идеалното време за второ дете.па мислам дека идеално време во смисла толку и толку години разлика, не постои.Идеалното време е тогаш кога ние мајките и целото семејство се чувствуваме спремни дека дошло времето да го збогатиме нашето семејство со уште еден член.И секоја една индивидуа различно реагира и и е потребно различно време.Некој ќе рече дека сака децата да му бидат со мала разлика за да можат да бидат и другарчиња.Друг пак ќе рече дека е тешко во исто време со две мали деца,така да без 5 години разлика никако.Е сега заедничкото и за едните и за другите е тоа што љубовта која што им се дава на децата е безусловна и никако не може да се дели.Точно така мила мамичка имаат право твоите најблиски кога ти велат дека љубовта не се дели тку се множи.Ама сепак ти си онаа која што повторно ќе биде мајка,ти си онаа што ќе се грижи за своите деца,и ти најубаво знаеш кога е вистинското време за второ дете.Може и син ти и маж ти се спремни за нов член во фамилијата,но ете твоето мајчинско срце мисли друго.Секогаш слушај го него и својот мајчински инстинкт,затоа што верувај тој е непогршлив.Поздрав и секое добро.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
16.5.2014 1:26:43   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Не знам дали има некаде слична тема, доколку има, ги молам модераторите да ја префрлат таму. Имам синче од 2 години, и со мм веќе разговараме за второ дете. Отсекогаш сметав дека најдобра разлика помеѓу децата е 3 години, што значи дека веќе треба да почниме да работиме на случајот. Меѓутоа, јас имам проблем кој е поврзан со чувствата спрема моето прво дете. Се некако мислам дека, доколку родам второ дете, ќе му одземам дел од љубовта и вниманието на моето прво детенце. Во еден момент сум разнежнета кога ќе помислам пак на бебенце, и многу сакам да си родам уште едно, а веќе во следниот момент се растажувам и мислам дека со тоа на некој начин ќе му наштетам на син ми. А тој е многу мило дете, и знам дека ќе биде многу нежен со бебето, го гледам дека многу убаво реагира со други бебиња, ама сепак не можам да се ослободам од ова чувство. Разговарав и со мајка ми и со блиски пријателки и сите исто ми рекоа - дека љубовта се множи кога имаш повеќе деца, а не се дели. Сакам да ги прашам мајките, кои имаат две дечиња, дали им се јавиле вакви чувства и како се справиле со нив?



i jas sum so istoto mislenje.duri mislam deka sepak na nekoj nacinprvovo dete ke mi bide pomilo no znam i deka sakam decinja,sakam i vtorouser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
16.5.2014 8:13:38   
Defne90 RR


Во никој случај првото дете нема да ти биде помило.Само така си мислиш сега.Верувај и јас бев на истото мислење кога останав бремена со второто,можеби тоа се должеше и на фактот дека беше непланирана бременоста.Ама ете сега кога имам дев деца можам да кажам дека и двете деца ми се исто мили и дека идвете ги сакам подеднакво.Едноставно невозможно е едното дете да го сакаш повеќе и да ти биде помило.Во мајчиното срце има љубов за сите деца што ги има мајката подеднакво.Само поубаво е кога и самата ти си спремна на тоа.Ама јас ете од мое лично искуство тврдам дека без разлика дали си спремен или не со самото доаѓање на детето ти тогаш се водиш по својот мајчински инстинкт и стануваш и емоционално и физички спремна за второ дете.Само подобро е кога човек си планира.

< Поракaта ја уредил Defne90 -- 16.5.2014 8:16:53 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
16.5.2014 9:47:29   
princessa
Vistinsko vreme za vtoro, treto, 4to itn dete e koga roditelite sami ke si odlucat da imaat. Site sme razlicni, nekoi se resavaat na pomala razlika od pricina odednas da pominat neprespieni noki, menuvanje na peleni a i decata da si igraat zaedno. Drugi pak se odlucuvaat za pogolema razlika od pricina prvoto dete da ne bide zapostaveno, pa celoto vnimanie da mu se posveti nemu itn. Podgotvenosta e mnogu biten faktor vo roditelskata uloga. I hrabrosta isto taka. Nekogas sum i ljubomorna koga slusam kako na mnogumina im pomagaat roditelite vo cuvanjeto na decata zasto toa retko go dobivam zasto sme potpolno sami. No koga ke vidam podobro mi e vaka. I pokraj toa sto bev sama se odluciv nabrzina za vtoro dete iako moeto prvo bese mnogu placlivo, kenkavo, Moite deca se razlika 2 godini 2 meseci 2 nedeli i 2 denauser posted image
Nekoi od pricinite zasto se odluciv za vtoro dete bese sto ovde vo stranstvo nemav dozvola za rabota i taka morase naprazno da sedam doma, pa barem koga sedam da ima zosto i da sedamuser posted image . I taman zabremeniv dobiv dozvola, a be Marfiuser posted image . Ajde i toa neka e, barem mojata matematika i logika bese: podobro da sedam doma 5 godini pa taka na 28 da se vrabotam. Druga pricina mi bese sto sakav decata da mi rastat zaedno, mnogu mi bese zalno da ja gledam malata kako si igra sama a koga ke mi dojdese prijatelkata so kerka i edvaj cekase da si igraa i bese mnogu srekna.
I mene me macese toa prasanje: dali koga ke se rodi bebco ke imam vreme za prvoto i dali ke bide toa zapostaveno.
Veruvajte, zapostaveno bese bebeto a naprotiv celoto vnimanie se svrte kon malata. I site mi veea poveke da bidam so malata zasto taa razbira a bebeto nisto ne razbira. E sega koga bebco e 10 meseci se smenija rabotite zasto celo vreme sum po nego. Ma da sega N ima 3 godini i ima razbiranje i e dosta samostojna. Ljubovta e neizmerna i kon dvete i dvete podednakvo gi sakam, i za dvete deca me boli podednakvo.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
16.6.2014 10:02:22   
omorfo89
Ќерка ми има 3год и 2 месеца ,јас се уште не сум спремна за второ , се мислам дека ќе немам време за ништо,а и ќерками се уште е многу темпераментна исто моите се далеку а мм цел ден на работа и мислам дека ќе биде тешко. А од друга страна ја гледам ќерками како ги гушка бебињата/децата по парковите , ама ете нешто не ми дава.Мм секој ден по 100 пати ми вика за второ дете , ама никако не ми паѓа на памет user posted image

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.6.2014 22:50:44   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: omorfo89

Ќерка ми има 3год и 2 месеца ,јас се уште не сум спремна за второ , се мислам дека ќе немам време за ништо,а и ќерками се уште е многу темпераментна исто моите се далеку а мм цел ден на работа и мислам дека ќе биде тешко. А од друга страна ја гледам ќерками како ги гушка бебињата/децата по парковите , ама ете нешто не ми дава.Мм секој ден по 100 пати ми вика за второ дете , ама никако не ми паѓа на памет

sepak smetam deka majkata treba da e najpodgotvena i psihicki i fizicki za drugo dete,na mazot lesno mu e napraj go i tolku zatoa obicno tie pocesto navaluvaat na vtoro dete user posted image

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.6.2014 8:35:13   
VAGA2
Se soglasuvam, najbitno e majkata da se oset_i psihicki deka e spremna za vtoro dete. Ne e bitna tolku razlikata megu decata. Se ima i dobri i losi strani! Moite ke bidat razlika 4,5 godini. A kaj mene bese obratno user posted image , jas od minatoto leto sakav bebe, a mm ne sakase user posted image i za praznicite novogodisni go ubediv user posted image user posted image user posted image !

< Поракaта ја уредил VAGA2 -- 18.6.2014 8:36:09 >

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.6.2014 9:26:27   
princessa
Имате право дека мажите се такви. Нив им е лесно и сакаат што е можно повеќе но ние си знаеме. Од раѓање на бебето сме врзани за нив па се додека не тргнат на градинка. Секогаш детето мајката ја бара и целиот терет е на неа, без разлика и да има помош од страна, мајката никој неможе да ја замени. Мене буквално главата ми пука и сум љубоморна што мм цел ден е на работа и психички барем е растеретен од децата и после посмирено реагира на нивното пиштење и викање а мене лудило ме фаќа некогаш. И си велам барем некогаш да имам пола саат до саат време на раат да прошетам сама.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот VAGA2)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.6.2014 11:58:24   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

Мене буквално главата ми пука и сум љубоморна што мм цел ден е на работа и психички барем е растеретен од децата и после посмирено реагира на нивното пиштење и викање а мене лудило ме фаќа некогаш. И си велам барем некогаш да имам пола саат до саат време на раат да прошетам сама.

POTPIS! user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.6.2014 20:28:38   
AnnaMolly RR
Вистинско време за второ дете е кога мајката ќе одлучи дека е време. Ова е мое лично мислење. Знаете колку не сакав јас второ дете пред да поминат бар 4-5 години од првото бебе. Значи коса ми се креваше и на самата помисла второ бебе. Не бев психички спремна во никој случај, физички не толку... Ем ме плашеа ххх медицински причини, гинеколози кои ми забрануваа да забременувам најмалку 4 години по првото породување, прееклампсија и екстремно висок притисок, терапија 4 години...
Па мислев дека нема никакви шанси да сакам друго дете како што го сакам Филип, дека ако родам друго бебе тој ќе ми биде на второ место и еден куп други глупави мисли кои верувам 90% од мајките кои сакаат второ дете ги мачи.
е сега конечно и искрено посакав второ бебе некаде пред 4-5 месеци. Ама најискрено, без ниедна од овие мисли погоре што ги пишав. А мм од пред две години сака второ.
Еве сега сум 9 недела бремена, планирана и посакувана втора бременост, Филип има полни 4 години, здравје ќе има 4 години и 8 месеци кога ќе се роди бебето... Мислам дека се ќе си дојде на место.
Така да, ако имаш и најмал сомнеж дека не сакаш моментално второ бебе, почекај. Се ќе си дојде со ред.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.6.2014 23:35:14   
Melanija RR
Треба да се прашува мајката а не мажот, во суштина зеднички договор.Освен кога е непланирано.Сепак не е секогаш потребна само желба, време, простор, пари....
Но многу е важно да е психички подготвена жената.Само жена/мајка знае точно низ што се поминува со мало бебе.Тоа неможе ниту маж ниту друг од страна вистински да го чуствува.

Јас не ни мислам за второ.Прво зошто сум царски и потребно е минимум 2-3 години, второ зошто сакам да му се посветам на првово. Независно дали ќе можам пак да забременам или од Х причини не се решиме, јас сум некако посесивна (ова го знаев и предходно) туку неможам да ја делам љубовта.Неможам да замислам мала разлика, знам дека паралелно неможе на две подеднакво да се посвети време па тоа би ми тежело.
НО ќе видиме за некоја годинаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
19.6.2014 9:56:21   
princessa
Може да се посвети внимание и да им се даде љубов на двете паралелно и тоа како. Кај мене се мала разлика но гледам да сум иста и со двете. Сега тоа на вага неможе да се измери. Додека сум со user posted image до 14.30 максимално сум посветена на него, после тој спие кога малата си иде од градинка и тогаш сум и нејзе посветена. Го искористувам времето што е можно повеќе. Мајката има љубов доволно и за 20 децаuser posted image . Љубовта дури и се зголемува кога има повеќе деца. Секое дете си има различни потреби, некогаш ако е изводливо физички истовремено им ги задоволувам потребите а ако не е, едното ќе почека. Кога децата растат заедно се посреќни, имаат другар, не се сами и се позадоволни и плус учат многу нешта. Учат да делат, да не бидат себични иако овој процес и не оди така глатко, но со малку повеќе трпение и многу љубов се постигнува голем успех.. Едноставно секој родител си има право на сопствен избор и секој си прави како што сака, знае и умее.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
19.6.2014 10:29:49   
jasminagorjandejan
Najprvo user posted image sakame vtoro dete i jas i maz mi ,kako vtoro sin mi ima 4 ipol godinki i toj saka bratce ili sestricka ama poveke bratce,site moi bliski,sestrata,snaata,kumata,kumasinkata site imat po dve deca i nie resivemi daporabotemeuser posted image za vtoro dete user posted image am veke edna godina se mucevme.pred pola godina bidna ama nesupesno i eve sega sam 6 nedela i se nadevame deka ke bide se kako sto treba user posted image ,najveke da vi kazam sinceto saka vika site imat drustvo samo jas nemam e pa eve za nekoj mesec so celata sreka na ovoj svet i toj ke dobie drustvo....

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
19.6.2014 16:18:55   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Јас не ни мислам за второ.Прво зошто сум царски и потребно е минимум 2-3 години, второ зошто сакам да му се посветам на првово. Независно дали ќе можам пак да забременам или од Х причини не се решиме, јас сум некако посесивна (ова го знаев и предходно) туку неможам да ја делам љубовта.Неможам да замислам мала разлика, знам дека паралелно неможе на две подеднакво да се посвети време па тоа би ми тежело.
НО ќе видиме за некоја годинаuser posted image

vo vrska so carski rez i jas sum taka porodena i mene mi rekoa deka treba da pominat najmalku 3 godini za vtoro a ne povekje od 3.a zosto e toa taka ne mi objasnija a i majka mi 2 pati se porodila so carski vo raspom od 4ipol godini pa nikomu nisto i sega kako da go razberam toa sto mi go kazal doktorot?a toa deka paralelno nemoze na dve podednakvo da im se posveti ljubov vreme i vnimanie e fakt,eve jas so edno od 15 meseci se "skrevam" i nekogas ne mozam da izlezam na kraj a ne pa da stavam vo plan uste edno user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.1.2016 1:55:17   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Независно дали ќе можам пак да забременам или од Х причини не се решиме, јас сум некако посесивна (ова го знаев и предходно) туку неможам да ја делам љубовта.

НО ќе видиме за некоја годинаuser posted image


Се уште исто.Сакам деца НО си го сакам ова мое дете. Немам мислам да сакам уште едно дете, не дека нема да го сакам туку немам желба.После 2, 5 г од првото мм ми збори за второ а јас одбивам. Искрено тоа е можен проблем. Како се решивте зе второ?Дали мојата мисла е исправна? Незнам ,дали можеби таква ми е посесивност или мал миони други причини од живото се одлука во мојата глава без да сакам да ги резонирам?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.1.2016 9:02:28   
Neurotoxin RR
Откако увидов дека на малата и треба друштво, а и сака, такво е детето, знам дека би била среќна со друштво, од тогаш сакам второ, ама мислам и дека се познавам себеси, знам како ми работи биолошкиот часовник и едноставно знаев дека сакам, претходно бев исти случај, страв дека сеуште и треба целосно нашето внимание и љубов. Мислам дека не треба форсирање, тоа едноставно го знаеш, знаеш кога си спремен за второ.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.1.2016 9:24:56   
lukajana RR
Melanija rr и јас не сакав второ и се мислев дали ке можам да го сакам ,да не ги делам дури мислите ми одеа до таму како ке го оставам Л за да одам на пораѓај user posted image .
Ама исто се сакаат ке видиш .
Моите се разлика 4,5 години а се решивме на второ прво заради Л да има друштво и да не се голема разлика зошто и така планиравме две деца

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.1.2016 10:57:04   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Независно дали ќе можам пак да забременам или од Х причини не се решиме, јас сум некако посесивна (ова го знаев и предходно) туку неможам да ја делам љубовта.

НО ќе видиме за некоја годинаuser posted image


MelanijaRR, да не те плашам, сестра ми од исти причини остана со едно и не сака да чуе за второ баш заради таа посесивност и затоа што вика, не можела да сака второ дете и дека не може да ја дели љубовта.....не знам шо да ти кажам, се надевам, ќе го промениш мислењето, децата се богатство и навистина треба да ги имаш повеќе.....



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?