|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: лек за кашлица
22.7.2013 12:05:51   
sandriana RR
Една главица стар кромид, излупен, едно цело јаболко со лушпа (претходно измиено нели) и еден орев стар-убаво измиен и само накршен, напукнат (да не биде исчистен од тврдата обвивка). Сето тоа се вари 10-20 минути, да се добие темна течност, се процедува и се пие. Може да се додаде отпосле и малку мед.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: лек за кашлица
22.7.2013 12:14:25   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Една главица стар кромид, излупен, едно цело јаболко со лушпа (претходно измиено нели) и еден орев стар-убаво измиен и само накршен, напукнат (да не биде исчистен од тврдата обвивка). Сето тоа се вари 10-20 минути, да се добие темна течност, се процедува и се пие. Може да се додаде отпосле и малку мед.

фала ти сандриана и моево ми се провлекува со некоја кашлица веќе извесно време,па да пробам и со ова

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: лек за кашлица
22.7.2013 12:16:14   
Yummy Mammy
Jas go pravam so cel kromid i celo jaboko (ili preseceni na pola za pobrzo ako nemam vreme, bitno so se luspa). Orevceto ubavo izmieno i iskrseno, isto so se luspa, jatki i se drugo. Orevot imal mnogu jod vo jatkite i zatoa treba cel da se vari.
Vodata ke stane temno kafena od orevot, ama nema veze. Ubavo procedeno, oladeno i so lazicka med. Ako ne ja gledaat bojata, site deca go sakaat zasto e blagicko.
Voda otprilika, kolku da gi pokrie za da ne zagorat, vo sisence koga ke go stavam posle mi iskaca okolu 150mg caj.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: лек за кашлица
22.7.2013 12:36:10   
bucko mal
Ovoj lek mu go pram na bebushov samo bez med I za dva-tri dena nishto nema.A golemiov mi go osejka kromidot I ne go pie nikako,sega pocnav kromid isecen da mu savam pokraj krevet otkako ke zaspie I mi vika,, mamo mnogu gotvish so kromid duri I vo son mi mirisa kromidot''nemoze da mu ja podnese mirizbata.
Zagrizena sum zashto poveke od mesec dena kashla,dve nedeli ne odeshe na skolo pa imaa raspust od dve nedeli on ne e podobar kako ke odi vo shkolo?
go mackam so viks na gradite,goren sheker,caj od maj.dushica,leneno seme,kamilica.cedeni sokovi mu pravam,med mu zemav nekoj specijalen Manuka se vika,sve sto slusham I ke procitam mu davam.
Sega edna zena mi kaza lek so peceno jabolko.Jabolkoto se zasekuva od gore se gloda I vnatre se polni so seker I malku zejtin,toa sto se zasekuva posle se stavalo odozgora kako kapace I se pece jabolkoto,utre ke mu pram moram ova nedela da go ozdravam.
Mu zemav I Prospan.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: лек за кашлица
22.7.2013 13:00:42   
sandriana RR
Се надевам дека бргу ќе го решите проблемот buckomal. А да се консултирате да не е алергиска кашлица?
Во принцип кашлањето е рефлекс одбрамбен на организмот - да не ги пушта внатре, те да ги исфрли страните тела од дишните патишта, но штом толку долго трае, веројатно има некоја друга причина. Кога кај Т ќе се јави подолготрајна кашлица, и давам покрај Мукоплант и 3-4 дена пред спиење Летизен (по совет од педијатар). Летизенот го намалува отокот на слузницата на горните дишни патишта и го намалува кашлањето. Прашајте го Вашиот доктор дали е можно кашлицата да е алергиска реакција.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: лек за кашлица
23.7.2013 6:14:10   
bucko mal
zenski fala mnogu,ve udavivuser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: лек за кашлица
25.7.2013 9:42:14   
mommy_angels RR
Леле жени ајде некој совет полудев веќе.Од таа сува кашлица никако да се откачиме,а на лекар само инхалации ни кажуваат со или без вентолин,зависи од ситуацијата,оти испитавме ниту има бактерија ,крвта и е супер,а ете само таа кашлица.Ќе ја инхалирам неколку дена,ќе се смири два три дена и еве повторно.Ми се смачи веќе ,зарем ќе го растам детево на инхалатор?? user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: лек за кашлица
26.7.2013 12:38:25   
bucko mal
Eve zeni da vi se pofalam deka sme podobri,uste potkasluva ama ide kon podobro.
Neznam ni jas sto bese najdobriot lek,zasto svasta mu davav ama toa I ne e vazno vazno da ozdravime celosno.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: лек за кашлица
14.8.2013 11:53:51   
angelovska
во колкава количина на вода се вари ова, може ли да пишете?....Благодарам...
и исто така дали знаете за што се користи гускина маст???
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Barbicki2, овој лек од Маца РР е актуелен и мнооооооооогу добар и кружи по Рингераја :)

Свари во вода една главица излупен кромид, едно јаболко нелупено и едно цело оревче, убаво измиено и скршено, ама се вари јатката и лушпата. Нека зоврие водата со намирнициве, исцеди ја низ цедалка и давај му на детето од течноста.

Јас лично го имам испробано ова на Филип и ми помогна многу повеќе од сируп против кашлање.
Му го мешам во сокче, на пример 50 мл сок, 50 мл од течноста, а му давам по 3-4 пати дневно. Верувај веднаш има подобрување. Ќе си го исфрли секретот преку повраќање или преку каките.

Многу мамички тука го имаат испробано и ќе ти потврдат дека помага. Јас откако ми го кажа рецептов Маца немам купено сируп против кашлање, веднаш му правам вакво.


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: лек за кашлица
30.8.2013 14:35:54   
Annet
Лек за кашлица-Дојран.За 4 дена ни еднаш не кашлаше,дојдовме дома,се удави дете..Ја више незнам кај да се обратам.....Совет давајте,дали е можно сув да и е воздухов,дали да купувам такво за влажнење на воздух,што да правам???

(Одговор на членот angelovska)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: лек за кашлица
30.8.2013 14:43:47   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Лек за кашлица-Дојран.За 4 дена ни еднаш не кашлаше,дојдовме дома,се удави дете..Ја више незнам кај да се обратам.....Совет давајте,дали е можно сув да и е воздухов,дали да купувам такво за влажнење на воздух,што да правам???

ах Аннет сосема ист проблем,што е работата незнам ми е смачено од тоа веќе,на мојата и помага Лоратидинот и јас и правам сируп од кромид и мед и тоа многу помага,ама до кога вака ???

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: лек за кашлица
30.8.2013 16:30:51   
Annet
незнам више ми се смачи.се мислам од овој на дормео освежувачов Фреш да земеме..не ја бива.не сум и дала за алергија,дека со хомеопатијава еве се лечиме...се мислам дека се вселивме се е ново да не е синтетика,теписи,пердиња,да не е нешто такво...
кашла како од прашина кога ке се закашламе....веќе памет немам,се пробавме.си велев додека бевме во Дојран,готово,изгледа нема кашлање,коа ОП,на врата не чекало user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Лек за кашлица-Дојран.За 4 дена ни еднаш не кашлаше,дојдовме дома,се удави дете..Ја више незнам кај да се обратам.....Совет давајте,дали е можно сув да и е воздухов,дали да купувам такво за влажнење на воздух,што да правам???

ах Аннет сосема ист проблем,што е работата незнам ми е смачено од тоа веќе,на мојата и помага Лоратидинот и јас и правам сируп од кромид и мед и тоа многу помага,ама до кога вака ???


(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: лек за кашлица
30.8.2013 23:39:42   
zzaa
Annet osvezuvacov neznam kolku ke vi pomogne.Jas go imam na chicco go zemav zimovo go uklucuvav sekoja nok bidejki se greme na termo i se susi vozduhot,ama sega e leto i sigurno nostop e otvoren prozor i nema da ima efekt.pobaj go lekot so kromid,ili napravi i alergo test ako mislis deka e alergicna na nesto.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: лек за кашлица
30.8.2013 23:51:28   
Annet
pravevme alergo test,ne pokaza alergija.....na ova sto rekov,ama eve izvadiv tepisi,ke vidime..mora da se testira,se probavme uste ova ostana....alergija si imame na mleko kravjo...
ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

Annet osvezuvacov neznam kolku ke vi pomogne.Jas go imam na chicco go zemav zimovo go uklucuvav sekoja nok bidejki se greme na termo i se susi vozduhot,ama sega e leto i sigurno nostop e otvoren prozor i nema da ima efekt.pobaj go lekot so kromid,ili napravi i alergo test ako mislis deka e alergicna na nesto.


(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: лек за кашлица
31.8.2013 0:00:54   
zzaa
probaj i so Annet i bez tepisi i bez zavisi mozebi ke se smiri kaslicata,i ima edno borov sirup ili med,davaj i od toa po 1 lazicka nautro.Ako poznavas nekoj od Berovo tamu go ima ke ti go kupi,mozibi i na drugo mesto go pravat ama jas od tamu kupuvam.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: лек за кашлица
31.8.2013 17:55:28   
Bilence2
Anet, koleska moja imase vakov problem so deteto stom odi vo ponedelnik vo gradinka, dozna deka nekoj detergent za prasina brisenje bilo pricinata oti preku vikend brisele so toa i stom dojde vo pon. kasla, proba vo vtornik da pocnuva i ne kaslase. Vidi i sredstvata sto gi koristis za po doma nekoe vreme ne gi upotrebuvaj.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

незнам више ми се смачи.се мислам од овој на дормео освежувачов Фреш да земеме..не ја бива.не сум и дала за алергија,дека со хомеопатијава еве се лечиме...се мислам дека се вселивме се е ново да не е синтетика,теписи,пердиња,да не е нешто такво...
кашла како од прашина кога ке се закашламе....веќе памет немам,се пробавме.си велев додека бевме во Дојран,готово,изгледа нема кашлање,коа ОП,на врата не чекало user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Лек за кашлица-Дојран.За 4 дена ни еднаш не кашлаше,дојдовме дома,се удави дете..Ја више незнам кај да се обратам.....Совет давајте,дали е можно сув да и е воздухов,дали да купувам такво за влажнење на воздух,што да правам???

ах Аннет сосема ист проблем,што е работата незнам ми е смачено од тоа веќе,на мојата и помага Лоратидинот и јас и правам сируп од кромид и мед и тоа многу помага,ама до кога вака ???





_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: лек за кашлица
31.8.2013 22:54:40   
Annet
Kako da naracam i od kade.sakavme do Berovo ama nisto,ne otidovme tamu.Ima li nekade da se kupi poinaku,vo maloprodazba,ili mora tamu direktno da se odi???? se mislam da i dadam za alergija nekolkku dena Aerius,da vidam dal ke prekine..

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: лек за кашлица
31.8.2013 23:07:49   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Kako da naracam i od kade.sakavme do Berovo ama nisto,ne otidovme tamu.Ima li nekade da se kupi poinaku,vo maloprodazba,ili mora tamu direktno da se odi???? se mislam da i dadam za alergija nekolkku dena Aerius,da vidam dal ke prekine..

Annet,borov sirup ima vo prodavnicite za zdrava hrana,a sigurno ima i vitalija po golemite marketi. Jas posledno vidov vo prodavnica za zdrava hrana i bese okolu 400 denari.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: лек за кашлица
31.8.2013 23:33:54   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Kako da naracam i od kade.sakavme do Berovo ama nisto,ne otidovme tamu.Ima li nekade da se kupi poinaku,vo maloprodazba,ili mora tamu direktno da se odi???? se mislam da i dadam za alergija nekolkku dena Aerius,da vidam dal ke prekine..


Jas od Berovo go kupuvam,pred Aruora ima sto prodavat borov sirup ,aronija,med i takvi stvari,sega za Bogorodica bevme i si kupiv edna tegla 150 den,sega za po marketite neznam ne sum videla.Ako si od sk mozam da ti dadam pola tegla.Za eden mesec planirame da odime za Bugarija pa neli pominuvame od tamu i mozam da ti kupam ako sakas.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: лек за кашлица
31.8.2013 23:38:16   
Bilence2
Vnimatelno so borov med i borov sirup. Med.sestra od berovo mi kaza deka za deca nw se preporacuva bidejki sodrzat odreden procent na smola koja se talozi vo bubrezite i e stetna. Doktori od berovo go ispituvale sirupot, rezultatite ne se objaveni no preporakite se na deca da ne se dava. Konsultirajte se prvo so doktor ako planirate da koristite vakvo nesto. Pred se treba da znaete deka borov sirup se pravi taka sto mladi fidanki od bor ,znaci grancinja, se varat i posle se zasekeruvaat i se dodava majcina dusicka i drugi trevi. Znaci smolata e poprisutna vo boroviot sirup otkollu vo medot.
Od berovcani za kaslica se preporacuva caj od jagliki, a vo aptekite ima sirupi herbion eden e od jaglika drugiot e od brslen i pedijatar osven ova nema da preporaca nisto drugo. No toa e da se ublazat simptomite. Povazno e da go utvrdite pricinitelot na kaslicata, kako bi ja sprecile. Zatoa predloziv da probate da gi isfrlite sredstvata za higiena sto gi koristite po doma, bidejki od iskustvoto na koleskata se pokaza deka kaslicata i cestite angini sto gi imase nejzinoto dete ne bea predizvikani od virus ili bakterija tuku od sredstvata sto cistele vo gradinka.


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: лек за кашлица
31.8.2013 23:51:43   
Annet
vi blagodaram mnogu.....zzaa jas ke najdam,ne e problem,fala ti,ama na bilence odgovorov me zamilsli,hmm.nie na brslen sme alergicni......lele moze poarno da ne pomislam i na ova.sepak fala.....

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: лек за кашлица
1.9.2013 13:06:08   
Bethany
Кашлицата често доаѓа со болестите на дишните патишта и е симптом кој најтешко го поднесуваме кога детето ни е болно. Како да му помогнете на детето?

Старите бабини рецепти за сируп, чаеви или инхалација се навистина корисни начини како да се ублажат симптомите на кашлицата, ама само ако знаеме кој чај и која постапка да се примени кај која кашлица.

Треба да разликувате продуктивна од непродуктивна кашлица

Можеби веќе сте слушнале од вашиот лекар за продуктивна или непродуктивна кашлица. Кај продуктивната кашлица станува збор за влажно кашлање при што детето искашлува секрет. За ваква кашлица се работи и кога детето не може да го искашла секретот кој е заробен во дишните патишта, па делумично после кашлањето го голта. Таквата кашлица се лечи со тоа што се поттикнува искашлување на секретот кој го отежнува дишењето и го забавува лечењето на воспалението.

Друг вид на кашлица е непродуктивната кашлица. До нејзе доаѓа поради надразнетост и сувост на слузницата на грлото. Тоа е причина зошто кај оваа кашлица нема секрет. Целта на лечењето, за разлика од продуктивната кашлица, е да се смири кашлицата, така да се смири чувствителноста на слузницата, да се поттикне нејзиното обложување со заштитен слој слуз и на тој начин да се избегне продолжување на кашлицата.

Помош дома

Прва помош за кашлица се чаевите, домашниот сируп и инхалирањето со топли чаеви. Покрај домашните или купечките сирупи, кај продуктивната кашлица од пресудна важност е да се пијат многу течности, по можност топли чаеви, кои ќе го разводнуваат заробениот секрет и ќе го подобрат искашлувањето. За продуктивна кашлица односно искашлување се користат чаеви од темјан, анасон, бршлен, мајчина душица, нане, еукалиптус, бозел, бор, лопен, јаглика...Потребно е да се пијат, ама со нив и да се инхалираат дишните патишта.

Ако кашла детето без секрет, кашлицата го мачи бидејќи нема олеснување со искашлување, а поривот за кашлање често се јавува. Таков вид кашлица смирувајте го со чаеви од трпутац, корени и листови од слез или столисник (позната како ајдучка трева). Кај овој вид кашлица посебно е корисна инхалацијата бидејќи со тоа иритацијата на слузницата се третира на благ и неагресивен начин.

Во врска со лечењето на кашлицата постојат билки кои можат да се користат кај двата вида на кашлици

Тоа се исландскиот лишај и бршленот. Затоа сирупите за кашлица неретко се направени всушност од овие билки, бидејќи истовремено поттикнуваат разводнување на секретот и искашлување кај влажната кашлица, а кај сувата кашлица ја смируваат слузницата и поттикнуваат создавање на заштитниот секрет.

Домашни сирупи за кашлица

За продуктивна кашлица - за искашлување на секрет

Во сад ставете 200 г. шеќер, 200 мл. Вода, 1 лажица ленено семе, 1 лажица жалфија, 1 лажица бел слез и 1 лимон исецкан на коцки заедно со кората. На умерен оган варете околу 30 минути, потоа исцедете и по желба засладете со мед. Користете го како сируп, неколку лажици на ден.

За непродуктивна кашлица - за смирување сува кашлица

На пролет наберете смрека, елка или бор. Во стаклен сад ставете ред гранчиња па обилно посипете ги со шеќер. Повторувајте ја постапката додека не го наполните садот. Последниот слој нека биде шеќер. Стаклениот сад покријте го и ставете го на сонце. Важно е садот да биде неколку седмици на сонце додека шеќерот не се стопи. Кога ќе добијат смеѓа боја, а шеќерот ќе биде потполно стопен, добиениот сируп исцедете го.

Побрза постапка: 5 дланки од смрека сварете ги во 1 л вода, оладете и исцедете. Варете ја течноста со 1 кг шеќер или мед. Гответе додека не добиете густина на сируп.

Извор. СеЗаДеца

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: лек за кашлица
29.10.2013 12:39:30   
Bububebe
Мајки,искуство со сирупот од исландски лишај

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: лек за кашлица
7.12.2013 20:16:41   
Felly RR
Дали има некој давано салеп за кашлица на мало дете? Денес во продавница видов дека има и специјален за деца, ама не сум давала, а имам слушнато дека е ефикасен.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: лек за кашлица
7.12.2013 20:22:47   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Дали има некој давано салеп за кашлица на мало дете? Денес во продавница видов дека има и специјален за деца, ама не сум давала, а имам слушнато дека е ефикасен.

bas pred nekoj den kolega moj kupuvase salep ama za negoi mi go ispofali deka bil mnogu dobar,a si potkasluva vekje podolgo vreme...najubavo da si prasas posto go prodavaat i vo aptekite pa keti kazat tie najubavo,jas taka koga mi treba konsultacija kaj nas vo Zegin epten dobri soveti dobivam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?