Млечен кефир (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


TRANSTAR -> Млечен кефир (12.4.2010 13:10:41)

Ima li nekoj da mi dade mlecen kefir.




Leonida -> RE: Млечен кефир (12.4.2010 13:15:12)

Да го прашам мм па ќе ти кажам. Знам дека користеше, но не знам дали има уште.




Leonida -> RE: Млечен кефир (12.4.2010 13:25:45)

Нема, не користи веќе. Сега е на комбуха[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Боцко -> RE: Млечен кефир (12.4.2010 23:01:03)

мислам дека татко ми има, само не би знаел како да ти го доставам.




natasha -> RE: Млечен кефир (13.4.2010 7:50:21)

Mlecen kefir mozes da najdes i vo Vero,samo ne znam koja cena e.




deluxe -> RE: Млечен кефир (13.4.2010 7:51:48)

a sto e toa ne mozam da ve razberam?? mlecen kefir?? za sto sluzi??




arh_diz -> RE: Млечен кефир (5.12.2011 11:59:11)

Sin mi obozava kefir




mommy_angels RR -> RE: Млечен кефир (14.3.2014 9:21:01)

“Кефир”, е пробиотски млечен производ, што од дамнешните времиња им е познат на жителите на Кавказ.

Според преданијата зрнцата и упатствата за негова подготовка староседелците ги добиле директно од пророкот Мухамед, заедно со заповед за чување на тајната.Се смета како еликсир на младоста, животот и долговечноста.

Лековити својства на кефирот

Тој вкусен и освежителен киселкаст напиток се подготвува од таканаречените печурки на кефир, иако се работи всушност за симбиоза на корисни бактерии и габички. Искуството покажало дека кефирот поволно влијае на здравјето, лекува или помага при лекување на многу болести и тегоби.

Кефирот не дебелее. Во 100 грама со масленост од 3,5 грама има 63 калории (што е исто како и кај јогуртот), а има и силно својство на регулирање на дигестивниот систем. Го користат луѓето кои имаат тегоби во дигестивниот систем, но и оние кои имаат проблеми со коските, затоа што бактериите кои ги има кефирот, помагаат во нивното зајакнување.

Редовно конзумирање на кефир…

- го јакне имунитетот

- го чисти организмот од токсини

- помага во воспоставување на нормален крвен притисок

- го намалува нивото на холестерол

- помага при болести на желудник.

- ја обновува флората и ги ублажува цревните болести

- помага при болести на црниот дроб, бубрези и жолчка

- лекува воспалителни процеси ( природен антибиотик )

- помага при слабокрвност и слаба циркулација

- лекува респираторни заболувања

- помага при стрес, несоница и болести на нервниот систем

- делува против габички и бактерии- го успорува ширењето на канцерогените клетки

- помага кај астма и алергии

Исто така содржи многу пробиотици или т.н добри бактерии кои се многу важни за дигестивниот тракт како на пример:

Lactobacillus Caucasus,
Leuconostoc,
Streptococcus,
Acetobacter,
И неколку благотворни квасци како Saccharomyces и Torula kefir.

Извор: MK News


Зрнцата од млечниот кефир,ако добро се измијат може да се припремаат со вода и се нарекуваат Јапонски кристали.
Јас случајно дојдов до ова,си го припремам и си имам свеж здрав напиток секој ден.Многу е убаво.Со вкус на лимонада ,само со многу,многу лековити и здрави својства
Еве како изгледа
[img]http://www.childdevelopmentstory.com/wp-content/uploads/2013/07/images-2.jpg[/img]
[img]http://www.vrapce.mk/dataImages/advertisements/4e722038-097e-47a8-b1bf-1a015c0e1519/medium/kefir(02).jpg[/img]




lolla RR -> RE: Млечен кефир (27.7.2015 15:30:20)

Давал ли некој воден кефир на бебе? Од колку месеци?




bucko mal -> RE: Млечен кефир (1.8.2015 12:30:33)


Devojki, vo supermarket sluchajno sretnav jogurt so kefir. Me interesira dali toj e toj popularen kefir sto se koristi vo Mk?
Ke stavam slika, bi bila blagodarna ako nekoj mi odgovori.

[img]http://www4.slikomat.com/13/0801/a6w-tcd-1l.png[/img]




lukajana RR -> RE: Млечен кефир (1.8.2015 13:07:11)

bucko mal toa e kefir ,i vo Mk se prodava vo prodavnica jas sum kupuvala ima samo od edna firma ,dali e ist so domasniot neznam zasto takov doma praven ne sum probala ama kupeckiot mi se dopaga [sm=jezicek.gif]




bucko mal -> RE: Млечен кефир (3.8.2015 23:34:51)

lukajana RR fala, mnogu pozitivni raboti imam chitano za kefirot I bas sum zadovolna sto go najdov.
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

bucko mal toa e kefir ,i vo Mk se prodava vo prodavnica jas sum kupuvala ima samo od edna firma ,dali e ist so domasniot neznam zasto takov doma praven ne sum probala ama kupeckiot mi se dopaga [sm=jezicek.gif]






Амиче -> RE: Млечен кефир (30.5.2017 7:05:20)

јас барав воден ама никој немаше па си купив од тука 500 ден.076-445-155




Страница: [1]